افشای راز اپل: آی‌فونی که در دست دارید ۵ سال پیش طراحی شده است!

حامد همائی راد: نگاهی به آی‌فون خود بیاندازید، شاید آن را شاهکاری از لحاظ طراحی بدانید و به همین دلیل حتما انتظار دارید طراحی آن نیز جزو جدیدترین کارهایی باشد که اپل روی آن کار کرده است. اما اگر می‌دانستید که آی‌فون ۴ یا ۴s در سال ۲۰۰۵ طراحی شده، آیا هنوز هم گوشی اپل از منظر طراحی برایتان جذاب باقی می‌ماند؟

IPHONE

اگر به یاد داشته باشید استیو جابز فقید هنگام معرفی تلفن همراه اپل در سال ۲۰۰۷ عنوان کرد که آی‌فون ۵ سال جلوتر از گوشی‌های زمان خود است. در آن زمان بسیاری این جمله را یک حربه‌ تبلیغاتی و مغرورانه تلقی کردند که جابز آن را در معرفی اکثر محصولات انقلابی اپل به کار می‌برد؛ اما گذشت زمان نشان داد که اپل چگونه شرکت‌های بزرگ فعال در این زمینه را به چالش کشید و به نوعی دنیای گوشی‌های تلفن همراه را متحول کرد.

شرکت سامسونگ اما از جمله شرکت‌های قابل احترامی است که به خوبی توانست چالش را تبدیل به فرصت کرده و سهم بزرگی از گوشی‌های هوشمند بازار را به خود اختصاص دهد. این شرکت از مدت‌ها پیش درگیر دعوای حقوقی با اپل است. این دعوای حقوقی که اپل بر سر ادعای کُپی‌کاری سامسونگ از طراحی آی‌فون و آی‌پَد به راه انداخته، سبب فاش شدن نمونه طراحی‌های اولیه‌ اپل برای تلفن همراه انقلابی خود شده است.

واقعیت این است که تا به حال تمامی گوشی‌های تولید شده‌ توسط اپل دارای طراحی‌هایی هستند که مربوط به سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ میلادی است و این اولین باری است که این شرکت که معروف به حفظ اسرار کاری خود است، چنین اطلاعاتی را منتشر می‌کند. اطلاعاتی که شاید انتشار آن‌ها از دید این شرکت به هیچ وجه مطلوب نباشد.

برای بسیاری از هواداران اپل طراحی‌های این شرکت به نوعی «مقدس» تلقی می‌شود. اما تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که چقدر کار لازم بوده انجام شود تا این طرح‌های ظاهرا ساده خود را در قالب یک محصول قابل عرضه ببینند.
اگر موافق باشید نگاهی به نمونه‌های اولیه‌ی این طرح‌ها و شباهت‌های آن‌ها با محصول نهایی بیندازیم.

گوشیIPHONE
بالا: طرح اولیه‌ی آی‌فون نسل اول – پایین: محصول نهایی

 

 گوشیIPHONE
بالا: طرح اولیه‌ی آی‌فون ۳G و ۳GS – پایین: محصول نهایی

طرح نهایی گوشیIPHONE مدل 3G و 3GSاز نماهای متفاوت

اگرچه در این طرح کلمه‌ی iPod به چشم می‌خورد ولی شباهت زیاد آن به ۴ یا ۴s قابل انکار نیست.

اگر اخبار را دنبال کرده باشید شنیده‌اید که سامسونگ در ادعایی اپل را متهم به استفاده از طراحی‌های سونی در آی‌فون ۴ و ۴s کرده بود. شکل زیر طرحی است که در سال ۲۰۰۶ توسط فردی بنام Shin Nishibori برای سونی انجام شده بود که سامسونگ به آن استناد نموده و اپل را متقابلا متهم به کُپی‌کاری کرده است.

گوشی سونی

این طرح که به واقع شباهت زیادی به آی‌فون ۴ و ۴s دارد می‌توانست اپل را در این دادگاه حقوقی تحت فشار قرار دهد ولی این شرکت برگ برنده‌ دیگری رو کرد و دادگاه ادعای سامسونگ را نادیده گرفت.

طرح iphone

تصویر بالا طرحی است که اپل در سال ۲۰۰۵ آن را به ثبت رسانده بود و در مقابل ادعای سامسونگ آن را به کار بست.

اما این همه‌ی داستان نیست. در میان مطالب فاش شده یکسری طرح‌هایی نیز وجود دارند که هیچگونه شباهتی به محصولات فعلی اپل در آنها به چشم نمی‌خورد. شاید اگر کمی با دقت نگاه کنیم بتوانیم طرح کلی نسل بعدی آی‌فون را در میان این طرح‌ها ببینیم:

طرح های اولیه iphone که شبیه به iphone فعلی نیست

 iphone

طرح های اولیه iphone که شبیه به iphone فعلی نیست

طرح های اولیه iphone که شبیه به iphone فعلی نیست

 iphone

این طرح آخر شباهت زیادی به تصاویری دارد که اخیرا با عنوان تصاویر لو رفته از نسل بعدی آی‌فون انتشار یافته است.

تا به اینجا تنها ظاهر طراحی‌ها را بررسی کردیم ولی اگر دقت کرده باشید برخی از این طرح‌ها دارای رابط کاربری iOS هستند و اپل از همان ابتدا می‌دانسته که در بخش نرم‌افزاری کار نیز به دنبال چه چیزی است. آنچه که کار را جالب‌تر می‌کند این است که در یکی از این تصاویر، آیکُنی از یک اپلیکیشن به چشم می‌خورد که به نظر می‌رسد با دوربینی که در ظاهر آن تعبیه شده است همان ایده‌ی اولیه‌ی FaceTime امروزی باشد:

iphone

آیکُن سبز رنگ، گوشه‌ی بالا، سمت راست

اپل در سال ۲۰۰۶ سوددهی بسیار خوبی داشت. کامپیوترهای Mac در طی چندین سال قبل از آن دوباره رونق گرفته بودند و موزیک پلیر iPod بازارهای پخش کننده‌های همراه موسیقی را به تسخیر درآورده بود ولی با این همه نیاز به محصولی جدید که دوباره قیمت سهام این شرکت را بالا ببرد و سود بیشتری برایش به دنبال داشته باشد احساس می‌شد. همین نیاز به محصول جدید بود که منجر به تولد آی‌فون شد و بعدها نیز آی‌پَد.

برخی عقیده دارند این روند مشابه ممکن در روزهای پیش رو نیز تکرار شود؛ یعنی معرفی محصولی جدید. شاید این محصول جدید همان طور که بسیاری از شایعه‌ها در رابطه با آن مطرح شده است آی‌پَد مینی باشد و در آینده‌ی نزدیک تلویزیون اپل.

اپل به احتمال زیاد در اواخر شهریور ماه نسخه‌ جدیدی از آی‌فون را معرفی خواهد کرد و بسیاری علاوه بر طراحی جدید آن منتظر معرفی نسخه‌ کوچکتر آی‌پَد نیز هستند. اگرچه این طرح‌های جدید ممکن است برای ما تازگی داشته باشند ولی باید متصور بود که «جاناتان آیو» – طراح ارشد اپل- در حال حاضر باید مشغول طراحی ظاهر محصولاتی باشد که شاید تا ۵ سال بعد نتوانیم آن‌ها را ببینیم.

منبع

نظرات

 1. واقعا مطلب جالبی بود
  دستتون درد نکنه

 2. واقعا مطلب دلچسبی بود… آقای مجیدی چرا مطالب مربوط به اپل رو در آرشیو اپل که بصورت یک سرفصل جداگانه در بالای سایت قرار داره نمیبینیم. بهتر نیست کل مطالب مربوط به اپل به این بخش کوچ کنن؟ یا اینکه این سرفصل از بالای سایت حذف بشه…

 3. خوب خود همین کار هم یک ایده مبتکرانه برای تبلیغاته!
  چه کسی میتونه ثابت کنه که این ادعای اپل و مدارک موجودش ساختگی نیست؟! تقریباً هیچکس. ساختن چنین سوابق و مدارکی هیچ کاری نداره، کافیه تاریخ طراحی‌ها و کدهای نوشته شده (کلاً هر جور مدرک) جدید رو توی آرشیو فنی شون ببرن به سال ۲۰۰۵! تازه مگه چه کسی قدرت پیگیری صحت این گفته رو در حد دسترسی به آرشیو فنی اپل داره؟!
  این خبر یک تبلیغ برای شرکت اپل هستش، مگر اینکه خلافش ثابت بشه!

  • دوست عزیز متن رو با دقت بخونید…. گفته طراحی پروتایپ آفون۴ رو سال ۲۰۰۵″ثبت کرده”!!!

   • پوریای عزیز هیچ متنی به سادگی از زیر نگاه من رد نمیشه، در این مورد مطمئن باش، شما به نظر من دقت نکردی.
    ربطی به پروتوتایپ یا فاینال ریویژن بودن محصول نداره، در هر حال، حتی در مرحله طراحی هم بخواد عنوان بشه، باز ادعای عجیبی به نظر میرسه

  • فکر کنم وقتی چیزی طراحی میشه اون طرح رو ثبت اختراع میکنن تا کسی نتونه کپی کنه یعنی اپل این طرح رو سال ۲۰۰۵ به طور رسمی ثبت کرده وگرنه مدرک محسوب نمیشه

  • دوست عزیز، مستندسازی فناوری و همچنین مستندسازی توسعه محصول جدید (NPD) مفاهیمی هستند که هنوز تو ایران جا نیفتاده و تازه ۴-۵ ساله این موضوعات تو ایران مطرح شده… دستکاری در مستندات علمی و بخصوص NPD کار آسانی نیست و اینجوری نیست که کسی بتونه بره مدارک سال ۲۰۰۹ رو به سال ۲۰۰۵ تغییر بده… با اطمینان میتونم بگم که همچین کاری به اندازه ۵-۶ ماه وقت کل نیروی تحقیق و توسعه و واحد مستندسازی کمپانی مثل اپل رو خواهد گرفت و نتیجه اینکار برای ممیزی که از طرف دادگاه تعیین میشه براحتی قابل زیرسئوال بردنه، زیرا متخصص این حوزه ترند و روند را براحتی میتونه زیر سئوال ببره… بخصوص در محصولاتی مثل آیفون که بالاترین فناوری های چندین رشته (متالورژی، مکانیک، الکترونیک، مخابرات و پلیمر و …) در حال استفاده هستند با اطمینان بهتون میگم که اینکار (جعل و یا دستکاری مدرک) تقریباً غیرممکن است.

 4. طراجی های شرکت اپل همیشه ساده و زیبا بوده است.
  وقتی این محصولات ساده ی زیبا با باکیفیت ترین مواد ساخته میشود تنها برای انفجار چاشنی ابتکار باقی می ماند.
  امیدوارم اپل باز هم جهانیان را شگفت زده کند!

 5. از سال ۲۰۰۵ تا حالا که میشه ۷ سال نه ۵ سال!

 6. حیف که این اپل دیر داره می یاد و ما مجبوریم سامسونگ رقیبشو بخریم !!

 7. خیلی مطلب جالبی بود -چقدر طرح ها به هم نزدیکن!

 8. می گم این طرح هایی آخری شبیه به نوکیا لومیا ۹۰۰ نیست؟
  می گم نکنه نوکیا هم طرح ها رو از اپل دزدیده باشه ….

 9. می گم نکنه استیو هم ۷ سال پیش مرده سال قبل خبر مرگش را منشر کردند، تاریخ طراحی این محصولات زیاد هم تعجب آور نیست ، یک جور می گویید ۷ سال پیش که انگار قرون وسطا طراحی شده ، به نظر من از سال ۲۰۰۷ به بعد پیشرفت خلاقانه ای در طراحی محصولات دیده نشده ، کافیه یک رجوعی به افکار خودتون و فیلم های که می دیدید بیاندازید تا متوجه این موضوع بشویید .

 10. بهتر بود عنوان می کردید ۷ سال پیش از سونی کپی شده !

 11. پاسخ: گزاره‌ها » لینک‌های هفته (۹9)

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.