اپل هشدار داد: اگر تجهیزات پزشکی دارید؛ آن‌ها را در یک فاصله امن دور از آیفون ۱۲ و لوازم جانبی مگاسیف نگه دارید

آیفون ۱۲ بیشتر از آیفون‌های قبلی آهن‌ربا دارد و خطری جدی برای تجهیزات پزشکی است

0

اپل مدت‌ها است که اذعان کرده آیفون ۱۲ و لوازم جانبی مگاسیف (MagSafe) ممکن است در تجهیزات پزشکی مانند دستگاه‌های تنظیم‌کننده ضربان قلب یا  دفیبریلاتورها تداخل‌هایی ایجاد کنند ولی روز شنبه به طور رسمی یک راهنما در این زمینه منتشر کرد.

اپل می‌گوید آیفون ۱۲ و لوازم جانبی مگاسیف را در یک فاصله امن از تجهیزات پزشکی خود نگه دارید. اپل توضیح می‌دهد که آیفون ۱۲ شامل آهن‌ربا و قطعات رادیویی است که از میدان‌های مغناطیسی استفاده می‌کنند. این شرکت تاکید می‌کند که تمام اکسسوری‌های فناوری مگاسیف هم دارای آهن‌ربا و میدان‌های مغناطیسی هستند؛ از جمله شارژرهای MagSafe Charger و MagSafe Duo Charger از امواج رادیویی استفاده می‌کنند.

قطعاتی که دارای آهن‌ربا بوده و از میدان‌های مغناطیسی و پرتوهای الکترومغناطیسی استفاده می‌کنند؛ بالقوه می‌توانند در عملکرد دستگاه‌های پزشکی تداخل ایجاد کنند.

اپل می‌گوید دستگاه‌های پزشکی مانند تنظیم‌کننده‌های ضربان‌های قلب یا دستگاه‌های شوک الکتریکی قلبی مانند دفیبریلاتورها، دارای سنسورهایی هستند که هنگام قرارگیری در نزدیکی یک آهن‌ربا یا قطعاتی با پرتوهای الکترومغناطیسی، واکنش نشان می‌دهند. بنابراین، کاربران باید برای جلوگیری از هرگونه برقراری تماس از نزدیک میان این دستگاه‌ها، آیفون‌های ۱۲ و اکسسوری‌های مگاسیف را همیشه در یک فاصله امن و مطمئن با آن‌ها قرار دهند.

اپل برای شارژرهای بی‌سیم فاصله ۱۲ اینچ یا ۳۰ سانتی‌متر و برای آیفون ۱۲ و دیگر لوازم جانبی فاصله مطمئن ۶ اینچ یا ۱۵ سانتی‌متر را پیشنهاد می‌کند.

فقط تجهیزات پزشکی قلبی؟!

دفیبریلاتورها دستگاه‌هایی هستند که با ارسال نبض‌های الکتریکی یا شوک‌ها به قلب، ضربان قلب طبیعی افراد را بازیابی می‌کنند. اگر ضربان قلب یک فرد ناگهان متوقف شده باشد؛ این دستگاه‌ها به بازگشت آن کمک می‌کنند. دستگاه‌های تنظیم‌کننده ضربان‌های قلب هم برای تنظیم ضربان قلب با یک سرعت و ریتم طبیعی استفاده می‌شوند. همچنین، این دستگاه‌ها کمک می‌کنند تمام بخش‌های قلب با یکدیگر هماهنگ شوند تا خون را به طور موثرتری پمپاژ کنند.

اپل توصیه کرده است که کاربران برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر از تجهیزات پزشکی خود حتما با پزشکان و سازندگان این دستگاه‌ها مشورت کنند. آن‌ها باید بپرسند که لازم است بین دستگاه‌های پزشکی آن‌ها و آیفون ۱۲ یا لوازم جانبی مگاسیف یک فاصله امن رعایت شود یا خیر!

در هفته‌های اخیر و پس از انتشار نتایج یک مطالعه صورت گرفته توسط محققان موسسه قلب و عروق هنری فورد، نگرانی‌ها درباره تاثیرگذاری آیفون ۱۲ روی عملکرد دستگاه‌های دفیبریلاتورها تشدید شد. در این مطالعه، مشخص شده آیفون ۱۲ می‌تواند روی دفیبریلاتورهای کاشته شده تداخل ایجاد کند.

آیفون ۱۲ دارای یک آرایه دایره‌ای آهن‌ربایی در بدنه پشتی است تا بتواند با شارژرها و لوازم جانبی مگاسیف ارتباط برقرار کند. اپل در مقاله خود می‌گوید اگرچه مقدار آهن‌ربای استفاده شده در آیفون‌های ۱۲ بیشتر از دیگر آیفون‌ها است ولی فکر نمی‌کند روی تجهیزات پزشکی غیر قلبی هم تاثیرگذاری داشته باشند.

به هر حال، افرادی که با کاشتنی‌ها و دستگاه‌های پزشکی قلبی سروکار دارند؛ باید در انتخاب و خرید گوشی جدید از شرکت اپل ملاحظه و دقت بیشتری داشته باشند.

منبع گیزمودو
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.