کیبورد چینی

13

«فکر می‌کنم منصفانه باشد که بگوییم کامپیوترهای شخصی کاراترین ابزار ساخته شده تا حالا باشند. آنها ابزار ارتباطی و وسیله‌ای برای خلاقیت هستند و می‌تواند به وسیله کاربرانشان، شکل داده شوند.»
بیل گیتس

«ما حس می‌کنیم که در حل سپری کردن محکومیت در زندان هستیم.»
کارگر کارخانه «میتای» در حال ساختن کپبورد برای برای مایکروسافت

«کیبورد»، یکی از ارزان‌ترین وسایلی است که در فروشگاه‌های کامپیوتر می‌توان با بهای اندکی خرید، شاید با کیبورد بیش از هر وسیله دیگری در زندگی روزانه خود تماس فیزیکی داشته باشیم. آیا تا به حال این مسئله فکر کرده‌اید که کیبوردها، چگونه و به دست چه کسانی ساخته می‌شوند؟!

در کارخانه Meitai در شهر دانگوان چین، ۲۰۰ کارگر که بیشتر آنها را زنان جوان تشکیل می‌دهند، برای شرکت‌های معروفی مثل HP، Dell، Lenovo، مایکروسافت و IBM تجهیرات جانبی کامپیوتر مثل کیبورد و کیس پرینتر می‌سازند.

تحقیقات شورای ملی کارگران National Labor Council که در مورد شرایط این کارگران به تازگی منتشر شده است و در بسیاری از سایت‌ها و وبلاگ‌ها بازتاب پیدا کرده است، بیانگر شرایط غیرانسانی کاری در این کارخانه است. مثل خیلی از محصولات دیگری چینی که این روزها با بهای بسیار اندکشان، بازار جهانی را قبضه کرده‌اند، کیبوردسازی به سبک چینی هم داستان خواندنی‌ای دارد.

گزارش کامل را می‌توانید در اینجا بخوانید، من در این پست به همین مختصر اکتفا می‌کنم:

کارگران کارخانه میتای، باید کارهای زیادی را انجام بدهند و از کارهای بسیاری هم پرهیز کنند، آنها باید مانند خانه‌شان، شرکت را دوست داشته باشند،آنها باید ساعیانه به سمت کمال حرکت کنند، آنها باید به صورت فعال یکدیگر را «پایش» کنند.

کارگران جوان در این کارخانه ۱۲ ساعت در روز و هفت روز در هفته، روی نیمکت‌های چوپی می‌نشینند و مشغول سر هم کردن دکمه‌ها روی بدنه کیبوردها می‌شوند، خط تولید کارخانه بی‌امان کار می‌کند و ساعتی ۵۰۰ کیبورد بیرون می‌دهد، بنابراین هر کارگر فقط ۱.۱ ثانیه برای قرار دادن هر دکمه روی کیبورد، فرصت دارد. او باید این کار خسته‌کننده را ۳۲۵۰ بار در ساعت و ۳۵۷۵۰ بار در روز و بیشتر از ۲۵۰ هزار بار در هفته و حدود یک میلیون بار در ماه انجام دهد.

دستمزد این کارگران واقعا جاب توجه است: یک پنجاهم سنت برای هر قرار دادن هر دکمه! خودتان حساب کنید دستمزد ماهانه را! چیزی در حدود ۲۰۰ دلار در ماه! یا ۶۴ سنت برای هر ساعت کار. به علاوه غالبا و طبق مقررات کارخانه حدود ۱۴ تا ۱۹ درصد از این دستمزد اندک هم یا به خاطر تخلفات کاری و یا هزینه سکونت‌گاه‌های محقر، کسر می‌شود.

کارگران در شرایطی که محروم از بیمه‌های اجتماعی و پزشکی هستند و در شرایطی که اضافه‌کار بی‌جیره و مواجب هم براشان اجباری است، مجبور هستند که در اتاق‌های ۱۰ تا ۱۲ نفر به سر ببرند، کوچک‌ترین حرکت آنها در طی کار یا حتی بعد از کار زیر نظر قرار دارد.

دیر حاضر شدن تنها به اندازه چند دقیقه، نگرفتن ناخن، گذاشتن دست در جیب، پاسخ دادن با تلفن یا گوش دادن به رادیو در حین کار، بالا گرفتن سر، صحبت کردن از شرایط کار در بیرون کارخانه هر کدام جریمه‌های خاص خود را از کسر چند ساعت تا چند روز حقوق در پی دارند.

آیا مسئولان شرکت‌های معظم کامپیوتری با سودهای خالص در حد میلیارد دلار تا به حال به این مسئله فکر کرده‌اند که ابزارهایی را که تحویل می‌گیرند، تحت چه شرایطی ساخته می‌شوند و به چه علت اینقدر ارزان برایشان تمام می‌شود؟ به کیبورد خودتان نگاه کنید، چه مارکی دارد؟!

   
13 نظرات
 1. matin می گوید

  این وضعین فقط مختص کارخانه های ساخت کیبورد و ماوس نیست … بیش از ۸۰ درصد کارگران چینی در چنی شرایطی زندگی می کنند . پول در میاورند تا فقط زنده بمانند !!
  کارخونه های دیگری مثل پوشاک خیلی وحشت ناک تر از ایناست . به کمک این نیروی کار ارزونه که چین دنیارو داره قبضه می کنه …

 2. سعيد می گوید

  ای کاش یه شرکت فقط یه شرکت داخلی تو ایران خودمون وجود داشت که همچنین روش کاری داشت . ولی افسوس …
  افسوس که هر کارمند و کارگر ایرانی در هر شرکت و هر اداره ایرانی فقط فکر این هستن که دیر بیان سره کار زود هم برن خونه و در حین ساعت کاری هم دست به سیاه و سفید نزنند . آخره ماه هم که میشه یه پوله مفتی بگیرن . واقعا که جای تاسفه .من خودم یکیشونم . به نظر شما چرا اینجوریه ؟
  معلومه . به خاطره این که به کاره ما اصلا ارزش نمیدن . چه ۷ ساعت در روز براشون کار کنی چه ۱۷ ساعت فرقی نمیکنه . تازه اگر دزد نبودی آخره سر یه وصله ناجور هم بهت میچسبونن که آقا دزد تشریف داشتن .
  جای تاسف بسیار است . . .

 3. مهرداد می گوید

  farassoo
  بد نیست!

 4. محتوا می گوید

  وضعیت کاری در ایران از نظر بازده کاری خیلی پایینه و دستمزدها هم کمه ولی نه اونقدر مثا اینها به نظر من تو ایران باید هردوی این موارد بهبود پیدا کنه

 5. […] کیبورد چینی | یک پ&#15… «کیبورد»، یکی از ارزان‌ترین وسایلی است که در فروشگاه‌های کامپیوتر می‌توان با بهای اندکی خرید، شاید با کیبورد بیش از هر وسیله دیگری در زندگی روزانه خود تماس فیزیکی داشته باشیم. آیا تا به حال این مسئله فکر کرده‌اید که کیبوردها، چگونه و به دست چه کسانی ساخته می‌شوند؟! […]

 6. علیرضا می گوید

  کیبرد من فراسو هستش. یعنی همین جوری ساخته شده؟!

  1. سعيد می گوید

   @علیرضا,
   نه بابا! برای من هم فراسو هستش. این ساخت ایرانه!

   1. علیرضا می گوید

    @سعید, یعنی مال ما را افغانیها ساختن؟!

    1. محمود می گوید

     @علیرضا, میدانستید که فراسو را هم چینی‌ها میسازند و ایزانی‌ها فقط بسته بندی‌اش میکنند؟ در واقع فراسو هم چینی است.میتوانید خودتان تحقیق کنید تا صحت این ادعا برایتان مشخص شود

     1. علیرضا می گوید

      @محمود, بله درست می فرمایید. ظاهرا اصل این کیبردها هم BenQ بوده نه فراسو!

 7. چای سبز می گوید

  آقای دکتر عزیز ، سلام
  اولا انتشار مطالبی از این دست که موجب جلب توجه به حقوق بنیادی مانند حقوق کارگران است ، کار پسنیده و قابل تقدیری است.
  اما فراموش نکنیم ، که در کشور کمونیستی مانند چین که هنوز حدود سیصد میلیون نفر فاقد شناسنامه هستند-یعنی تابعیت و وجودشان در سیستم دولتی هنوز ثبت نشده است!! خوشبخترین آنها همین کارگرانی هستند که شما در رابطه با آنها نوشته اید.
  خیلی از مردم چین آرزوی داشتن شغلی مانند همین کار طاقت فرسا را دارند!!
  تفاوت سیستم مردم سالاری و غیر مردم سالاری را در مقایسه وضعیت چین و دنیای آزاد می توانیم ببینم .
  به هر حال زمانی نسیم آزادی به این کشور خواهد رسید و آن موقع زمان تعییر است
  (مانند کشورهای بلوک شرق که الان سوار توسن آزادی به سوی پیشرفت و مدرنیته می تازند)

 8. […] ۱۲۶- کیبورد چینی […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.