مایکروسافت ورد به مشکل قدیمی و پر بحث یک یا دو کارکتر فاصله پایان داد؛ از این پس دو کارکتر فاصله، خطا تشخیص داده می‌شود و کاربر باید آن را تصحیح کند

0

یکی از مشکلات قدیمی در مایکروسافت ورد، فاصله‌های دو برابر میان کلمات است. تقریبا همه کاربران هم‌عقیده هستند استفاده از فاصله دو کارکتری چندان زیبا نیست و بهتر اینکه همان فاصله تک کارکتری استفاده شود.

پس از سال‌ها، اکنون مایکروسافت با یک به‌روزرسانی می‌خواهد به این بحث و مشکل پایان دهد. مایکروسافت هم به این نتیجه رسیده است که گذاشتن دو کارکتر فاصله در تایپ نرم‌افزار ورد شبیه به یک خطا است و باید رفع شود.

مایکروسافت ورد در طی یک به‌روزرسانی فضاهای دو کارکتری را هایلات کرده و به عنوان خطا به کاربر هشدار می‌دهد تا آن‌ها را درست کند. پس از یک دوره، خود نرم‌افزار ورد به طور خودکار این تصحیح را انجام خواهد داد.

این تغییر و به‌روزرسانی از نسخه دسکتاپ مایکروسافت ورد آغاز شده است و پیشنهاد تصحیح فاصله‌های بیشتر از یک کارکتر از طریق ویرایشگر این برنامه به کاربر نشان داده می‌شوند.

البته، اگر هنوز جزو افرادی هستید که اعتقاد دارند باید دو کارکتر فاصله میان کلمات باشد یا تصور می‌کنید این شکلی بهتر است؛ می‌توانید فعلا این پیشنهاد برنامه ورد را نادیده بگیرید.

ویژگی Editor در نرم‌افزار ورد اجازه می‌دهد کاربران این پیشنهاد را برای نخستین بار نادیده بگیرند یا فاصله را به یک کارکتر تبدیل کنند. همین‌طور، امکان خاموش کردن پیشنهادهای نوشتاری برنامه ورد وجود دارد (برای آن دسته از افرادی که کلا از هیچ پیشنهادی استقبال نمی‌کنند).

اختلافی چند دهه‌ای که هنوز ادامه دارد

مایکروسافت چندین ماه است که مشغول آزمایش این ویژگی است و با بازخوردهای مثبتی همراه بوده است که منجر به ارائه یک به‌روزرسانی برای نسخه‌های دسکتاپ شد. به تدریج این ویژگی برای همه کاربران نرم‌افزار ورد فعال خواهد شد.

«کریک گریگرسن»، یکی از مدیران بخش نرم‌افزار مایکروسافت دراین‌باره می‌گوید: «ما می‌دانیم فواصل بزرگ یک انتخاب برای همه کاربران نیست و شاید برخی از نویسندگان ترجیح دهند هنوز از فاصله‌های بیشتر استفاده کنند. ما همچنان در حال تست این ویژگی با کاربران هستیم و این پیشنهادات هر کاربری را قادر می‌سازد تصحیح فاصله را به راحتی پذیرفته، نادیده گرفته یا به طور کلی خاموش کند.»

بخش عمده‌ای از بحث درباره لزوم استفاده از یک یا دو کارکتر فاصله از ماشین‌های تایپ نشات گرفته شده است. ماشین‌های تایپ برای حروف یک کارکتری همان اندازه فاصله را مدنظر می‌گرفتند که برای حروف بزرگتری که چند کارکتر فضا می‌گیرند. مثلا، برای حرف «i» و «m» یک کارکتر فضا در نظر گرفته می‌شد؛ بنابرانی فضای اضافی بعد از «.» نیاز بود تا مشخص شود جمله پایان یافته است.

امروزه در برنامه ورد و دیگر نرم‌افزارهای تایپ و متنی، فونت‌ها طوری ساخته شده‌اند که این فاصله‌ها رعایت شده و دیگر نیازی به فاصله‌گذاری بیشتر نیست.

به هر حال، چندین دهه است روی یک یا دو کارکتر فاصله بحث است و هنوز هم این اختلاف‌نظرها ادامه دارد. در سال ۲۰۱۸، یک مطالعه نشان داد بیشتر مردم طرفدار یک کارکتر فاصله هستند و کمتر از دو کارکتر فاصله یا بیشتر استفاده می‌کنند.

انتظار می‌رود تغییرات جدید مایکروسافت ورد در ماه آینده برای همه کاربران در سراسر جهان عرضه شود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.