۷ ساختمان که از فیلم‌های جنگ ستارگان الهام گرفته‌اند

4

اگر شما هم از عاشقان مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان باشید، به احتمال زیاد از هر بهانه‌ای برای صحبت درباره آن استفاده خواهید کرد. چهارم ماه می را روز جهانی جنگ ستارگان نام‌گذاری کرده‌اند و هر سال جشن‌ها و مراسم متعددی برای زنده کردن خاطره این مجموعه برگزار می‌شود.

StarWars

کسی نمی‌داند معماری فضاهای اپیزود هفتم این مجموعه چگونه خواهد بود، اما با دیدن تصاویر زیر حداقل مطمئن خواهیم شد که حتما بسیاری از معماران و سازندگان از آن‌ها الهام خواهند گرفت. در ادامه به معرفی ۷ ساختمان می‌پردازیم که آشکارا شبیه ساختمان‌ها و سفینه‌های موجود در ۶ قسمت قبلی جنگ ستارگان ساخته شده‌اند. کسانی که مانند من با معماری آشنا باشند، از دیدن نام‌های بزرگی چون دانیل لیبسکیند، زاها حدید، سانتیاگو کالاتراوا، اسکار نیمایر و فرانک لوید رایت در این فهرست تعجب خواهند کرد. و البته می‌دانند که طراح لزوما از این فیلم‌ها الهام نگرفته است، اما شباهت نهایی غیرقابل انکار است!

موزه هنر دنور

ساختمان نوک‌تیزی که دانیل لیبسکیند برای موزه هنر دنور طراحی کرده است، شباهت عجیبی به Super Star Destroyer دارت ویدر دارد!

A1


A2

مجموعه شهر علم و هنر والنسیا

یکی از سازه‌های این کمپلکس عظیم که توسط سانتیاگو کالاتراوا طراحی شده است El Palau de les Arts Reina Sofia نام دارد. ظاهر این ساختمان کم و بیش یادآور کلاه‌خود خاص دارت ویدر است!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


B2

ساختمان OMA Casa de Musica

این ساختمان که در شهر پورتوی پرتغال قرار دارد دقیقا شبیه ماشین عظیم آدم شنی‌های جاوا در اپیزود چهارم جنگ ستارگان است.

C1


C2

خانه Capital Hill

این خانه که توسط زاها حدید و برای شخصیت مشهور دنیای مد نائومی کمپبل طراحی شده است، تا حدی شبیه سفینه Invisible Hand ژنرال گری‌ویوس در اپیزود سوم به نظر می‌رسد.

D1


D2

مرکز نیمایر

اسکار نیمایر در بسیاری از کارهایش از گنبدهای کوتاه و پهنی استفاده کرده است که بارزترین آن‌ها را می‌توان در مرکز نیمایر در آویلس اسپانیا مشاهده کرد که بی شباهت به مرکز شوراهای جمهوری در Coruscant نیست. تنها اندکی کوچک‌تر است.

E1


E2

مرکز شهری مارین کانتی

کسانی که صحنه‌های مربوط به سیاره نابو در اپیزود اول را به خاطر بیاورند، حتما به یاد دارند که معماری این سیاره تا چه حد آشنا به نظر می‌رسید. برعکس تمام نمونه‌های پیشین، این جرج لوکاس و تیم طراحی‌اش بودند که از طراحی ساختمان Marin County Civic Center با آن گنبد فیروزه‌ای که توسط فرانک لوید رایت انجام شده بود الهام گرفتند.

F1


F2

خانه Stamp House

این خانه که توسط گروه چارلز داگلاس طراحی شده، سازه بتنی عجیبی است که مسیر زیادی را بر فراز یک دریاچه به پیش می‌رود. این خانه بسیار شبیه سفینه هان سولو یعنی شاهین هزاره یا Millennium Falcon است .

G1


G2در پایان هم بد نیست از رالف مک‌کواری، خالق و طراح غالب فضاها و تجهیزات مجموعه فیلم جنگ ستارگان یاد کنیم.  او کمی بیش از یک سال پیش درگذشت.

منبع (+)

 
4 نظرات
 1. کیان می گوید

  چند تا از تصاویر شباهت بسیار ناچیز (قابل چشم پوشی) داشتند.

  احتمالا ساختمان ها و اشیا موجود در جنگ ستارگان خود الگو یا تاثیر گرفته از پدیده ها و اشیا بیرون از مجموعه بودند. مثلا دوم سفید رنگ براحتی میشه گفت یادآور سازه های یخی اسکیمو هاست و …

 2. فرشاد می گوید

  جالب بود! این ساختمون ها ساخته شدند یا فقط کانسپت هستند؟

 3. Vendetta می گوید

  به نظر من شباهت هیچ کدام به جز OMA Casa de Musica در حدی نیست که بشه بهشون لقب “الهام گرفته شده” داد.

 4. بورس می گوید

  خیلی جالبه ، مجموعه شهر علم و هنر والنسیا از همه جالب تر بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.