رابدومیولیز- یکی از زیان‌های فعالیت‌های ورزشی شدید ناگهانی در افراد ناآماده

11

در چند سال اخیر، یک نوع تمرین ورزشی به نام P90X بسیار در غرب محبوب شده، این برنامه از طریق DVDهای آموزش داده می‌شود، تمرینات آن را می‌توان در منزل انجام داد تا به تدریج به تناسب بدنی و آمادگی لازم رسید.

این تمرینات آمیخته‌ای از ورزش‌های و شیوه‌های آمادگی بدنی مختلف هستند و شامل پیشنهادات تغذیه‌ای و غذای مکمل هم هستند.

شما در اینجا، در ویکی‌پدیا می‌توانید اطلاعات کامل‌تری در مورد P90X به دست آورید، این برنامه ورزشی طرفداران زیادی حتی بین مشاهیر هم دارد، اما یک ویژگی عمده آن سفت و سخت بودن آن است.

07-09-2013 07-16-34 PM


من البته در اینجا اصلا قصد ندارم در مورد این شیوه ورزشی توضیح بدهم، بلکه هدفم چیز دیگری است، بگذارید برایتان داستان فردی را نقل کنم به نام «مت لومباردی».

مت لومباردی به کلی از آمادگی بدنی به دور نبود، اما دوست داشت حدود 9 کیلوگرم وزن کم کند. به همین خاطر تصمیم گرفت از برنامه ورزشی P90X استفاده کند.

در روز اول برنامه، او خیلی به خودش سخت گرفت تا طبق برنامه پیش برود، روز بعد او اجساس خستگی و بیماری کرد. تمرینات عضلات سینه و پشت در روز اول برای او خیلی سخت بود، او باید مرتب شنا و دراز نشست می‌رفت و روی عضلات این نواحی کار می‌کرد. آنقدر به او فشار وارد آمد که دیگر حساب تمرینات از دستش خارج شد و حس کرد که عضلاتش به شدت خسته شده‌اند.

علیرغم کسالت و درد، او تصمیم گرفت که روز دوم هم به برنامه ورزشی ادامه بدهد و اراده خود را حفظ کند، تا اینکه روز سوم فرارسید، اما در روز سوم، وقتی او به دستشویی رفت، چیز وحشتناکی دید!

ادرارش شبیه نوشابه کوکاکولا شده بود (به صورت خودمانی رنگ چای پررنگ شده بود!)

07-09-2013 06-46-54 PM

چه بر سر لومباردی امده بود؟

بیماری‌‌ای که لومباردی دچارش شده بود، چیزی است که هر سال هزاران نفر دیگر هم به آن مبتلا می‌شوند، این بیماری اغلب در مورد کسانی پیش می‌آید که برنامه ورزشی منظمی ندارند و ناگهان تصمیم می‌گیرند که یک برنامه ورزشی شدید را شروع کنند و در حالی که مملو از اراده هستند، به ناگاه به این سرنوشت دچار می‌شوند.

اسم این بیماری رابدومیولیز است و زمانی پیش می‌آید که عضلات از فرط فشار، تخریب می‌شوند و سمومی از خود داخل جریان خون آزاد می‌کنند، یکی از این سمومی پروتئینی به نام میوگلوبین است که برای کلیه زیان‌بار است و ممکن است باعث نارسایی کلیه شود.

رابدومیولیز

علایم این بیماری شامل درد عضلات، استفراغ و گیجی است و شدت آنها بستگی به میزان تخریب عضلات دارد. البته علاوه بر ورزش‌های شدید، داروهای مجاز و غیرمجاز و عفونت‌ها هم می‌توانند باعث تخریب عضلات شوند، بعضی‌ها هم به صورت ذاتی به این بیماری مستعد‌تر هستند.

این بیماری با آزمایش خون و آزمایش ادرار تشخیص داده می‌شود، در این بیماری آنزیم‌های CK و LDH در جریان خون افزایش می‌یابند، سطح پتاسیم خون هم بالا می‌رود، کلسیم ممکن است پایین بیاید،  آزمایش ادرار هم به صورت کاذب خون نشان می‌دهد که ناشی از واکنش بین میوگلوبین و نوارهای آزمایش است، بررسی میکروسکوپی ادرار نشاندهنده هیچ گویچه سرخی نیست که نشان می‌دهد، دفع میوگلوبین صورت گرفته و نه خون.

علاوه بر احتمال بروز نارسایی کلیه، یک عرضه محتمل دیگر دیگر هولیز داخل عروقی منتشر است.

رابدومیولیز با تزریق داخل وریدی مایعات به شکل سرم و قلیایی کردن آن و در موارد شدید با دیالیز درمان می‌شود، در مورد لومباردی هم بع د از چند روز بستری و مایعات داخل وریدی خوب شد.

07-09-2013 07-14-44 PM

رابدومیولیز از نظر تاریخی:

در جنگ جهانی دوم در جریان بمباران لندن توسط آلمان‌ها بین سپتامبر 1940 و می 1941، در شمار قابل توجهی از افرادی که از زیر آوار بیرون آورده می‌شدند، مشکل رابدومیولیز مشاهده می‌شد.

هر نوع تخریب عضلانی گسترده می‌تواند منجر به رابدومیولیز شود.

07-09-2013 07-10-35 PM

کلا در هر بیماری که به دنبال حادثه طبیعی یا صنعتی زیر آوار مانده است، یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشت، همین بیماری است.

نتبجه‌گیری:

ورزش و تمایل به تغییر و ایجاد آمادگی بدنی یا تناسب اندام چیز خوبی است، اما شما باید محدودیت‌های خود را بشناسید، پله پله پیشرفت کنید و زیاد به خود سخت نگیرید.

این تذکر از آن جهت اهمیت دارد که خیلی‌ها بعد ماه‌ها و سال‌ها سبک زندگی نادرست، تحت تأثیر اطرافیان، چشم و هم چشمی یا برنامه‌های تلویزیونی، ناگهان متوجه می‌شوند که بدنشان به کلی از فرم خارج شده و سعی می‌کنند در کوتاه‌مدت، جبران آن همه غفلت را بکنند. اغلب هم مسیر نادرست را طی می‌کنند.

سعی کنید از راهنمایی مربیان کارآزموده استفاده کنید، ورزش یک علم است.

خوشبختانه این روزها اپلیکیشن‌هایی پیدا می‌شوند که تلاش دارند به تدریج و گام به گام بدن شما را به مرز آمادگی برسانند، از این اپلیکیشن‌ها هم می‌توانید استفاده کنید.

07-09-2013 07-13-16 PM

صبر داشته باشید، شمایی که چند صد متر دویدن برایتان دشوار است، یا نمی‌توانید 10 بار شنا بروید، طی دو سه ماه می‌توانید، بسیار آماده‌تر از حالایتان بشوید!

منبع خبر: +

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

کسانی که توهم خاص و عجیبی دارند: ما از ستاره‌های دیگر آمده‌ایم و فرازمینی هستیم! پدیده Starseed

ممکن است خیلی احمقانه به نظر برسد. اما افرادی هستند که معتقدند از سایر سیارات به زمین آمده‌اند تا به شفای سیاره زمین کمک کنند و بشریت را به «عصر طلایی» هدایت کنند و به دوره‌ای از خوشبختی، شکوفایی و موفقیت برسانند! جستجوی اینترنتی این…

این هنرمند با استفاده از هوش مصنوعی به عنوان یک ابزار، نقاشی‌های خود را ارتقا می‌دهد

در حالی که بسیاری از هنرمندان از هوش مصنوعی فرار می‌کنند، هنرمند دیجیتالی به نام Cy Teh از امکانات خلاقانه آن استقبال کرده . او با آمیختن نقاشی‌های دیجیتال خود با هوش مصنوعی، آثار هنری ترکیبی بی نظیری خلق می‌کند که هنر او را به سطح جدیدی…

سرژ ورونوف: پزشکی که بیضه‌های میمون‌ها را به مردها پیوند می‌زد تا آنها را جوان کند!

یکی از پر شورترین ارائه‌ها و سخنرانی‌ها در کنگره بین‌المللی جراحان در لندن در سال 1923 توسط جراح فرانسوی متولد روسیه به نام سرژ ورونوف انجام شد. سه سال پیش‌تر، ورونوف با آزمایش‌های بحث‌برانگیز پیوند غده‌ که به ادعای خودش آدم‌ها را چند…

هوش مصنوعی نشان می‌دهد که سلبریتی‌ها در دهه‌های بعد چگونه به نظر می‌رسند

یک عکاس از هوش مصنوعی برای ایجاد مجموعه‌ای از پرتره‌ها استفاده کرده که نشان می‌دهند برخی از سلبریتی‌ها ممکن است چند دهه آینده چه چهره‌ای پیدا کنند. عکاس و وکیل ترکیه‌ای به نام Alper Yesiltas این پروژه رو انجام داده. او به دلیل کارهای…

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت. پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

اگر سیمپسون‌ها در دنیا وستروس بودند! گالری عکس

وستروس یک سرزمین یا قاره تخیلی و یکی از مکان‌های اصلی مجموعه رمان‌های فانتزی «آواز یخ و آتش» نوشته جورج آر آر مارتین است. ا نکاتی در مورد وستروس جغرافیا: وستروس در غرب قاره اسوس قرار دارد و با دریای باریکی که به نام دریای باریک شناخته…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / توانی نو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

11 نظرات
 1. علی می گوید

  این طرف واسه پز دادن ، اون طرف واسه لاغری و یا زیبایی اندام 😐

 2. وحید می گوید

  بسیار اموزنده و کاربردی

 3. داوود می گوید

  اپلیکیشن اندرویدی یا iOS خوبی می شناسید برای انجام فعالیت بدنی روزانه دکتر جان؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   تعدادشون اونقدر زیاده که نمی‌شه به یکیشون اشاره کرد، مثلا شما سرچ کنید PUSH UP IOS

 4. مهدی می گوید

  منم از همین مجموعه ها استفاده کردم با مربی گری شان تی
  البته بگم برا من هیچ مشلی پیش نیومد با اینکه 5 سالی بود کلا از ورزش دور بودم ولی راه منم اشتباه بود من با وزن 57 کیلو میخواستم با این تمرینات خوراکم رو افزایش بدم و با اینکه سه ماه هر روز با تمرینات اینا میرفتم جلو نهایت اگه دو تا تخم مرغ میخوردم شده بود4تا
  ولی توصیه میکنم به دوستان کسانی که ورزش میکنن از این مجموعه ها استفاده کنن سر 1 ماه کاری میکنه کسی که چند ساله ورزش میکنه جلوت کم بیاره(از لحاظ استقامت بدنی و آمادگی جسمانی نه زور بازو) من 1هفته طول کشید یه تمرین 25 دقیه ایش رو تا اخربتونم برم سر 15 دقیقه بدنم کم می آورد و ول میکردم
  به هر حال ربطی زیادی به موضوع نداشت ولی ممنون از دکتر عزیز چون با خودم قرار گذاشته بودم بعد ماه رمضون شروع کنم دوباره

  1. جیمز می گوید

   مهدی این چه عکس پروفایلی هست، خودتی رفیق؟ : ))

 5. golnoosh sh می گوید

  اگه برای اندروید هم برنامه ی خوبی میشناسید لطفا معرفی کنید

  1. شایان می گوید

   از سرچ گوگل پلی استفاده کنید (:
   https://play.google.com/store/search?q=fitness&c=apps

   اگر میخواید روی تقویت عضلات خاصی تمرکز کنید، ابزارهای Daily مناسبند :
   https://play.google.com/store/apps/developer?id=Daily+Workout+Apps,+LLC

 6. روزتک می گوید

  مرسی، مطلب بسیار بسیار آموزنده و خوبی بود. واقعا استفاده کردم.

 7. Jimmy می گوید

  البته در قسمت اول P90X توضیح داده می شود که قبل از آغاز کار حتما باید یک تست اولیه (حتی المکان تحت نظر دکتر) گذرانده شود که ظاهرا جناب لومباردی از آن صرف نظر کرده است.

 8. Hamed می گوید

  خیلی ممنون
  مجموعه بسیار خوبی شروع کرده اید
  موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5