با استفاده از این لباس شنا، در برابر کوسه‌ها نامرئی شوید!

2

به دوستانت نزدیک باش، اما به دشمنانت نزدیک‌تر!

این پند حکیمانه‌ای است که بیشتر اوقات درست از آب درمی‌آید، به عبارتی اگر شناخت درستی از وجوه و سیستم تفکر دشمنان خود داشته باشید، آنها هیچگاه نمی‌توانند بر شما مسلط شوند!

این گفته ظاهرا در مورد یکی از دشمنان انسان یعنی کوسه‌های هراس‌برانگیز هم صادق است و شاید اگر ما زودتر کوسه‌ها را موشکافانه بررسی می‌کردیم، زودتر متوجه یکی از نقاط ضعف آنها می‌شدیم.

07-24-2013 03-53-56 AM

تا سپتامبر سال پیش، یعنی زمانی که نتایج یک تحقیق جالب در مورد کوسه‌ها منتشر شوند، ما نمی‌دانستیم که کوسه‌ها دید رنگی ندارند و عمدتا سیاه و سفید می‌بینند.

در این تحقیق، پژوهشگران در استرالیا، شبکیه چشم ۱۷ نوع کوسه مختلف را در با شیوه‌‌ای به نام اسپکتروفتومتری مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که در ۱۰ نوع از آنها هیچ سلول مخروطی در شبکیه وجود ندارد. سلول‌های مخروطی مسئول احساس رنگ‌ها هستند. در سایر کوسه‌ها هم در میان انبوه سلول‌های استوانه‌ای، فقط نوع خاصی از سلول مخروطی وجود داشت که می‌توانست رنگ سبز را تشخیص بدهد.

07-24-2013 03-52-55 AM

در موجودات خشکی‌زنی دید رنگی برای بقا خیلی مهم است اما در موجودات دریازی این طور نیست و سیستم بینایی این موجودات بیشتر برای افتراق کنتراست‌ها تکامل یافته است.

کاربرد این مسئله مشخص بود: لباس‌های شنایی طراحی شود که طرح و الگو و رنگ خاصی داشته باشند تا کوسه‌ها نتوانند آنها را به راحتی ببینند.

هامیش جولی و کریک اندرسون، به تازگی یکی از این لباس‌های شنای مخصوصی را طراحی کرده‌اند.

07-24-2013 03-52-10 AM

به این ترتیب حتی اگر کوسه از حواس دیگرش مثل رهگیری خون استفاده کند و به یک انسان نزدیک شود، این احتمال وجود دارد که به سادگی قادر به تشخیص او نباشد و شناگر از حمله کوسه جان به سالم به دربرد. حتی به صورت مشابه می‌شود طرح‌های در زیر بدنه قایق‌ها نصب کرد، تا آنها مورد حمله کوسه‌ها قرار نگیرند.

البته من در جایی ندیدم که کارآزمایی عملی برای این لباس‌های شنا صورت گرفته باشد!

منبع: + و +

 
2 نظرات
 1. سینا می گوید

  تا اونجا که من میدونم، کوسه ها شکارشون رو اغلب از طریق حس بویایی و همینطور پالس های الکتریکی شناسایی و ردیابی می کنن و حس بینایی زیاد تاثیری در این فرآیند نداره. بنابراین بعید میدونم که اصلا این لباس کارایی داشته باشه.
  بیتشر به یه شوخی شبیهه.

 2. امین می گوید

  سلام جناب مجیدی٬

  بر حسب اتفاق من مصاحبه با رییس تیم تحقیقاتی این لباس رو توی تلویزیون دیدک ظاهرا دانشگاهی در پرث استرالیا بودجه‌ای ۳ ساله برای تحقیق گرفته٬ شش ماه گذشته و این اولین راهکاری هستش که ارائه دادند.
  همین‌طور که سینا گفت و رییس تیم هم می‌گفت این لباس بر اساس کوررنگی کوسه‌ها طراحی شده.
  وقتی مجری ازش سوال کرد که آیا خودش حاضر هست که با این لباس بره قاطی کوسه‌ها شکار توضیح داد که این طرح اولیه هست و هنوز کلی طرح‌های دیگه دارند تا موج‌سوارها دیگه طعمه کوسه نشوند.
  ممنون برای وبلاگتون
  امین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.