آدم‌های موفق چطور از پس آدم‌های بدذات برمی‌آیند؟!

106

زندگی سراسر کسب تجربه است. یادگیری ترفندها و تکنیک‌ها را نباید تنها محدود به فعالیت‌های ورزشی، خرید گجت و کار با آنها بکنید، برای داشتن یک زندگی بهتر و آسوده‌تر، باید مجهز به تکنیک‌هایی بشوید.

پیش از این هم در یک پزشک، پستی نوشته بودم در مورد اینکه چطور می‌توانید از پس آدم‌های غیرمنطقی برآیید.

این پست بسیار محبوب شد و هنوز هم افراد زیادی به صورت روزانه با جستجو در گوگل به آن می‌رسند و پای آن کامنت می‌گذارند.

اما بعد از یک سال و نیم صلاح دانستم که از زاویه دیگری به قضیه نگاه کنم و طوری دیگری آن را تشریح کنم.


بعضی از آدم‌ها اصولا آدم‌های بدخیم و مسمومی هستند. تعدادی از آنها حتی خودشان از تأثیر منفی‌ای که روی آدم‌های پیرامونی‌شان می‌گذارند، آگاه نیستند، اما بقیه‌شان از ایجاد آشفتگی، به هم زدن کارهای مردم و افسرده کردن آنها، خشنود می‌شوند.

وجود یکی از این افراد در خانواده، دانشگاه و محیط کار مساوی است با ایجاد پیچیدگی‌های زیاد در روند کار، نزاع‌های بی‌مورد و بدتر از همه استرس.

ناگفته پیداست که استرس چه تأثیر منفی‌ای می‌تواند روی ما بگذارد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که حتی چند روز استرس، می‌تواند میزان کارایی نورون‌ها را در هیپوکامپ ما کاهش بدهد و باعث مختل شدن تفکر عقلانی و حافظه در ما بشود. استرس چند هفته‌ای می‌تواند باعث آسیب برگشت‌پذیر در دندریت‌ها شود و استرس مزمن هم می‌تواند اصلا باعث تخریب نورون‌ها شود.

استرس تهدیدی است برای موفقیت ما و در این میان آدم‌های با عملکردها و ذهنیت‌های مسموم، با ایجاد احساسات منفی در ماه می‌توانند باعث همین استرس مزمن بشوند.

برای مدیریت این افراد، باید تجربه‌ها و توانایی‌های خاصی را در خود پرورش دهید.

اگر بی‌تجربه باشید، ممکن است این روندها را در پیش بگیرید:

– عصبانی شوید و درگیر شوید: در این صورت ممکن است خودتان متهم به نداشتن ثابت روانی و کارایی شوید و کارتان عقب می‌افتد. تازه اگر ثابت شود که حق با شما بوده است، در بسیاری موارد چنان که افتد و دانی، درگیری و دعوای شما با پادرمیانی و ریش‌سفیدی کسی حل می‌شود، فرد خاطی به سر جایش برمی‌گردد و شما مجبور می‌شوید تا دوباره با او کار کنید.

– هیچ کاری نکنید و خاموش بنشینید که در این صورت فرد بدذات جری‌تر می‌شود.

– بخواهید یکی بشوید مثل خود آن فرد که در این صورت به آرمان‌ها و شخصیت خودتان توهین کرده‌اید.

اما آدم‌های باتجربه به این دام‌ها نمی افتند، یک بررسی توسط TalentSmart نشان داده است که 90 درصد آنهایی که مهارت‌های اجرایی بالا دارند، توانایی کنترل احساسات خود و رارام باقی ماندن را دارند و یکی از مهارت‌های عمده آنها حنثی کردن همین آدم‌های سمی است.


1- هرگز اجازه ندهید آدم‌های شاکی از زمین و زمان، به دامتان بیندازند

بعضی از آدم‌ها اصولا دوست دارند، افراد مؤدب و با شخصیتی را پیدا بکنند و سر آنها را با شکوه و شکایت در مورد مشکلات شخصی‌شان به درد آورند.

شما به عنوان یک آدم نیک‌نهاد ممکن است چند بار وقت بگذارید و راهنمایی‌هایی به آنها بکنید، اما هر چه که می‌گذرد متوجه می‌شوید گویی هدف آنها درد دل صرف یا گرفتن راهنمایی نیست، آنها می‌خواهند مرتب حرف بزنند و مجرایی برای دفع عقده‌های خود پیدا کنند.

بعضی از آنها که خود را آدم‌ها ناکام و بدبختی می‌دانند، از تکنیک روانی بدی استفاده می‌کنند، آنها سعی می‌کنند با القای بدبختی در ذهن دیگران، به خود بقبولانند که چون تنها بدبخت‌های عالم نیستند، نباید زیاد سخت بگیرند. برای همین در اداره، سر صحبت را با یک فرد موفق‌تر از خود باز می‌کنند و با به رخ کشیدن موفقیت‌های بعضی دیگر، سعی می‌کنند حس یأس و بیهودگی را در بالادستی خود ایجاد کنند.

آنها سعی می‌کنند، همه دستاوردهای خوب شما، همه ویژگی‌های شخصیتی تحسین‌برانگیز شما، همه مهارت‌های دست‌نیافتنی شما را حقیر نشان بدهند.

آنها از کار خود دست برنمی‌دارند، مگر آنگاه شما را به باتلاق خود بکشند و وقتی توانستند شما را در حال دست و پا زدن برای رهایی ببینند، دست می‌کشند.

هرگز تصور نکنید که قطع صحبت‌های آنها، ترک کردن اتاقتان در هنگام ورود این افراد، کاری بی‌ادبانه و گستاخانه است. اگر کسی به اتاق شما بیاید و بخواهد در نزدیک شما دو ساعت سیگار بکشد، آیا معترض او نمی‌شوید؟ پس چطور به این آدم‌ها اجازه می‌دهید که به کارشان بدهند.

اما اگر آدم کم‌رویی هستید یک تکنیک ساده برای قطع حمله آنها، قطع کردن صحبت آنها و پرسیدن این سؤال کلیدی است:

… می‌دانم که خیلی بدبختی، خودت فکر می‌کنی که چه راه چاره‌ای داری و چطور می‌خواهی مشکلت را حل کنی؟

این طوری خیلی وقت‌ها رشته افکار آنها قطع می‌شود، دست از شکوه و شکایت برمی‌دارند و رهایتان می‌کنند.

2- تکانه‌ای نباشید و احساسات خود را کنترل کنید

خشمگین شدن و دشنام دادن خیلی ساده است. اما تصور می‌کنید که به دنبال آن، افراد بدذات چه می‌کنند، آنها دقیقا دوست دارند شما به چنین ورطه‌ای بیفتید و کنترل خود را از دست بدهید.

پس به یاد داشته باشید که همیشه در یک دعوا و مجادله، فردی که کنترل خود را از دست می‌دهد، همیشه بازنده است.

اگر یکی از همکاران و یا زیردست شما، همیشه باعث کندی کار و تخریب جایگاه می‌شود، سعی کنید که با آرامش دلایلی قاطع برای ناکارایی او پیدا کنید و وقتی پرونده شخص تکمیل شد، سعی کنید که به او حمله خونسردانه‌ای کنید!

3- جواب ابلهان مسلما خاموشی است!

اگر آدم روانپریشی در خیابان یقه شما را بگیرد و ادعا کند که شخصیت مهمی است، آیا وقت می‌گذارید و برایش دلیل و برهان می‌آورید که که افکارش هذیانی است؟!

به همین صورت در محیط کار و تحصیل هم، سعی در ایجاد تفکر عقلانی و استدلال‌پذیر کردن بعضی‌ها غیرمنطقی است.

شما ممکن است آدم آرمان‌گرایی باشید و با تصور اینکه می‌توانید همه چیز را تغییر بدهید، بخواهید که شیوه عملکرد و تفکر آدم‌های بدذات را هم تغییر بدهید، اما باید بدانید که بسیاری هم هستند که اصولا اختلال شخصیت دارند، مثلا شخصیت ضداجتماعی دارند و تلاش برای اصلاح آنها آب در هاون کوبیدن است.

4- برای خود حریمی ایجاد کنید

همیشه مجبور نیستید که به صورت رو در رو با افراد مشکل‌دار کار کنید. حتی اگر این فرد، یکی از همکارهای شما در یک پروژه یا محل کار باشد، می‌توانید تعاملات خود را با وی محدود کنید و اگر لازم باشد باواسطه کاری را به او محول کنید یا از او تحویل بگیرید.

5- پشبینی‌شان کنید!

اگر به قدر کافی با یک فرد با عملکرد بدخیم سر کرده باشید و اگر به اندازه کافی باهوش باشید، می‌توانید همه رفتارها و عکس‌العمل‌ها او را پیشبینی کنید و خودتان را برای مقابله با او آماده کنید.

6- آدم‌های باتجربه نمی‌گذارند که هیچ چیز باعث محدود شدن سرخوشی و احساس خوشبختی‌شان شود

خوشبختی یک چیز کاملا درونی است و خیلی وقت‌ها هیچ ربطی به جایگاه شغلی و میزان درآمد شما ندارد.

اما در این میان خیلی از ماها از نظر روانی نیاز داریم که تأییدیه دیگران را برای احساس خوشبختی داشته باشیم. یعنی تا مطمون نشویم که چند نفر در محیط کار، خوشبختی و عملکرد ما را تأیید نمی‌کنند، حس رضایت به ما دست نمی‌دهد.

آن دسته از ما که نیازمند گرفتن این تأییدیه هستیم، همیشه نگران هستیم که پشت سر ما حرف‌هایی زده شود، گوش به زنگ می‌مانیم و سعی می‌کنیم متناسب با حرف‌هاو غیبت‌ها و انتظارات مردم، عملکرد خود را تنظیم کنیم.

اما تلاش برای همرنگ شدن با جماعت، باعث می‌شود که از آرمان‌ها و اهداف مخفی درونی خود به دور بمانیم و واقعا خوشبختی از ما فاصله بگیرد.

بنابراین باید تأکید کنم که خوشبختی و رضایت خاطر، چیزهایی درونی هستند، هیچ وقت برای حرف و حدیث‌های بیرونی، ارزشی قائل نشوید. خودتان باشید و در جهت استعدادهایتان حرکت کنید.

اگر آدمی هستید که از خواندن یک رمان یا دیدن یک فیلم خوب لذت می‌برید، اگر آدمی هستید که صرف یک شام در رستوران با اعضای خانواده یا یک خرید کوچک، شادتان می‌کند، نگذارید که حس لذت و خوشبختی شما با حرف‌های مردم فروکاسته شود.

اصولا بسیار از مردم توانایی درک لذت‌هایی به غیر از لذت‌های جسمانی را ندارند و خیلی بیهوده است که به آنها بفهمانید که خواندن، نوشتن، عاشقی بی‌دغدغه، ورزش یا اندیشه‌های خردمندانه چه لذتی دارند.

7- آدم‌های موفق عملگرا هستند و به جای تمرکز روی مشکلات، روی راه‌حل‌ها کار می‌کنند

آدم‌های بدخیم پیرامون شما، کاری جز فهرست کردن مشکلات بلد نیستند، اما این شمایید که می‌توانید با چند کار کوچک، یک تغییر واقعی در شرکت و محل کارتان ایجاد کنید. شما ممکن است نتوانید، کل مشکل را حل کنید، اما می‌توانید شرایط را قابل تحمل‌تر کنید.

8- ببخشید اما فراموش نکنید!

بخشایش به این معنی است که شما علیرغم بی‌مهری شخصی، کینه و دشمنی را از ضمیر خود پاک کنید. در روند بخشایش، بیشترین کسی که سود می‌برد، خود شمایید. چون احساس خوب بزرگ‌منشی به شما دست می‌دهد، اطرافیان شما بیشتر به شما احترام خواهند گذاشت و در عین حال از شر افکار مزاحم راحت می‌شوید.

اما بخشایش به معنی فراموشی نیست، شما باید نوع عملکرد آدم‌های پیرامونی‌تان را به یاد داشته باشید تا دوباره ضربه نخورید و مورد سوء استفاده قرار نگیرید.

9- از نشخوارهای فکری پرهیز کنید

بعضی‌ها عادت دارند که اتفاقات منفی زندگی‌شان را مرتب با خودشان مرور کنند و بی‌مهری‌ها و خیانت‌های دیگران را به یاد آورند. ولی آدم‌های با تجربه موفق یاد گرفته‌اند که به این ورطه نیفتند.

10- میزان مصرف کافئین خود را محدود کنید

زیاد محصولات دارای کافئین مثل قهوه استفاده نکنید، چون نوشیدن قهوه زیاد باعث ترشخ بیشتر آدرنالین می‌شود، آدرنالین هم هورمونی است که اصولا بدن را برای مبارزه آماده می‌کند.

بدنی هم که آماده نزاع باشد، خیی راحت واکنش نشان می‌دهد، بنابراین می‌تواند به دام آدم‌های خبیث بیفتد و گرفتار بازی آنها شود.

11- به اندازه کافی بخوابید

خواب خوب، هوشمندی شما را در کنترل احساسات تقویت می‌کند و سطح تنش را می‌کاهد.

یک خواب خوب، شما را آدم مثبت‌تر، خلاق‌تر و باهوش‌تر در مدیریت آدم‌های شرور می‌کند.

12- آدم‌های خوب پیرامون خود را شناسایی کنید و یک سیستم حمایتی برای خود درست کنید

همان طور که ممکن است آدم‌های بدذاتی در پیرامون ما باشند، آدم‌های خوبی هم پیدا می‌شوند که دنیایی از تجربه، خردمندی و مهربانی هستند، سعی کنید که آنها را شناسایی کنید و به گاه نیاز از کمک‌ها و مشاوره‌های آنها بهره ببرید.

13 – از تجارب قبلی خودتان درس بگیرید و شیوه‌های تعاملتان را ارتقا بدهید

اگر آدمی بوده‌اید که تا با حال با بی‌تجربگی مورد سوء استفاده آدم‌های خبیث دور و برتان واقع می‌شده‌اید، باید بگویم که اصولا مغز انعطاف خاص خودش را دارد، طوری که می‌توانید به تدریج تجربه کسب کنید و بهتر با این افراد مقابله کنید.

شما به تدریج یاد می‌گیرید که در مقابل هر واکنش این افراد، اتخاذ چه تکنیکی سودمندتر و عقلانی‌تر است.

مثلا یاد می‌گیرید که به جای اینکه یک جمله و طعنه آنها آرامش شما را به هم بزند، نشان بدهید که عین خیالتان نیست و با نشان دادن خونسردی و یک لبخند، نشان بدهید که حمله آنها چقدر سست و بی‌‌فایده بوده است و در نهایت به جای اینکه شما دچار تنش شوید، تنش را در خود آنها ایجاد می‌کنید.

شما به تدریج یاد می‌گیرید که از تکنیک پاسخ ندادن تکانه‌ای و ضدحمله صبورانه استفاده کنید و بهتر از همه یاد می‌گیرید چطور با بزرگی کردن و به رخ کشیدن مهارت‌های خود، افراد بدذات را منزوی کنید.

ترجمه آزادی از این پست فوربس


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اگر در این لحظات تاریخی حساس، شخصیت‌های مهم عکس سلفی می‌گرفتند

عکس سلفی به مفهوم کنونی آن مدت یک دهه است که مرسوم شده و به مفهوم گرفتن عکس آینه‌ای یا تکنیک‌های گرفتن عکس با شاتر زمان‌دار قدمت آن به زمان عکاسی برمی‌گردد.اما تصور کنید که در این لحظات مهم تاریخی، شخصیت‌ها دست به دوربین می‌شدند و به…

بیماری‌ها و مشکلات روانی می‌توانند به مانند همین غول‌های تصور شده توسط میدجرنی باشند، اما می‌توان…

تا وقتی کسی مبتلا به یک مشکل روانپزشکی نشده باشد یا آشنا و فامیلی نداشته باشد که مبتلا به شکل جدی آنها باشد، نمی‌داند که چقدر روی کیفیت زندگی تاثیرگذار هستند. کسی که افسردگی ندارد، تعجب می‌کند که مثلا چطور کسی از قدم زدن یا غذای خوب یا…

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد.من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…

اگر این سلبریتی‌ها تا به امروز زنده بودند …

عوامل مختلفی روی طول عمر انسان‌ها تاثیر می‌گذارد. سبک زندگی، تعذیه سالم، ورزش، پیشگیری از بیماری‌ها، پرهیز از مصرف مواد، خواب و آسایش کافی، ژنتیک، هشیاری برای پیشگیری از حوادث.اما به هر حال طول عمر برخی از انسان‌ها کوتاه‌تر از امید به…

هوش مصنوعی یکی از تخیل‌های کودکی ما را تصویرسازی کرد: کشتزارهایی از همه چیز: بستنی قیفی –…

شاید سریال کارتونی پینوکیو باعثش شد. شاید هم نه! در آن قسمت دلپذیر و خاطره‌انگیز، روباه مکار و گربه ننه، پینوکیو را فریفتند تا سکه خود را بکارد تا درختی از سکه بروید و بتواند سکه‌های بی‌شمار برداشت کند.سال‌ها از آن زمان گذشته، الان هم…

گالری عکس: طراحی‌های داخلی و خارجی افتضاح و عجیب که با کمی قدرت شبیه‌سازی مغزی رخ نمی‌دادند!

چیزی که من اسمش را می‌گذارم شبیه‌سازی مغزی واقعا چیز لازمی در زندگی و کار است. یعنی اینکه بتوانید قبل از جابجایی و ساختن اجسام در ذهن تجسمش کنید و بعد حین کاربری‌های مختلف تصورش کنید و پیش‌بینی کنید که کجای کار می‌لنگد.فکر کنم از زمان…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
106 نظرات
 1. سیامک حجازی می گوید

  ممنون. خیلی الهام بخش بود.

 2. هادی می گوید

  سلام

  سپاس فراوان.
  من خودم چقدر زجر کشیدم سر این مسایل و اینگونه انسان‌ها که متاسفانه همه جا هم هستند.

  1. م می گوید

   ادم های بیشعوری که ازارت میدن چون میدونن واقعا ازشون بالاتری.
   و حتی به بهترین دوست هات نزدیک میشن که تو تنها و اسیب پذیر بشی.
   مثل عقده ای های مامایی شاهینفر.

  2. فاضل می گوید

   منم خیلی با این جور افراد مواجه شدم اوایل یا باهاشون درگیر میشدم یا خود خوری میکردم.اما الان یه راه خوب سراغ دارم اونم اینه که همه ی ما یه سری افرادیرو داریم که باهاشون احساس آرامش میکنیم.وقتی گیر افراد بی شعور افتادیم بهتره موقع حرف زدناشون تیکه بندازیمو بخندیم .اگه این راه نشد تو دلمون بخندیم به چرندیاتشون بعدش بیایم با اون افراد خوب و مثبت زندگیمان درباره چرندیاتش بگیم بخندیم .دوستان نمی دانید این روش چه لذتی داره .کلا چرندیاتشون باعث خندتون بشه با رفیقاتون.ولی اگه این جور افراد تو خانوادتون باشن بهترین راه ترک خانوادس حالا یا ازدواج یا گرفتن یه خونه دیگه راه دیگه ای نیست چون خیلی سخته اخلاقشون درست بشه

   1. من می گوید

    اگه با یه چنین فردی ازدواج کرده باشین باید چکار کنید!؟

  3. ... می گوید

   متن خوبی بود چه کلمات بجایی،بد ذات و بد خیم و مسموم محترمانه اما واقعی!
   اگر اینفرد همسر آدم باشه واقعا زندگی خیلی پیچیده میشه دقیقا مثل زندگی من

 3. آیفون 6 می گوید

  مونده آدم موفق بی کی بگیم!
  به نظرم باتجربه مینوشتید بهتر بود.

  بعدشم این که کار زیاد سختی نیست، هنر اینه که ادم بد رو به راه درست هدایت کرد و به نظرم بد ذات کلمه اشتباهیه.

  1. شهروند می گوید

   به نظرم خود شما از اون آدمهای منفی هستین

  2. مرضیه می گوید

   واقعاً آدم بد ذاتی که گفتید درسته.. ذات بد و بد جنس همراه رگه های سادیسم.. این ترکیب رو ندیده بودم در کل عمرم که متاسفانه الان باهاش برخورد دارم روزانه.. خدا همه رو به راه درست و انسان خوب بودن هدایت کنه…. ممنونم خیلی مفید بود

  3. علی می گوید

   به قران مجید تمام عمرمو تقریبا با ادم های بد ذات گذروندم از 100 کیلومتری میشناسمشون دقیقا فرمایش دوستمون درست همین اقا ک میگه بد ذات کلمه اشتباهیه همین خودش مطمئنم بد ذات ترینکلمه ادمه !! یعنی ناموسن تو فضای مجازی هم سعی میکنید ذهن ادما رو تعییر بدید ای مادر حنده

   1. No body می گوید

    چ منفی گرا

  4. Parsa می گوید

   با ادمای بد ذات برخورد نداشتی که چنین حرفی میزنی

  5. آرزو می گوید

   اینا به راه راست هدایت نمیشن چون واقعا بدذاتن من 5 سال تلاش کردم و فقط روح خودم آسیب دید بهترین راه دوریه تا حدی که بتونیم

 4. ستار .م می گوید

  بسیار عالی

 5. کیان می گوید

  فوق الاده بود ….
  مرسی

 6. بهزاد می گوید

  لینک ی که از مطلب قبلی قرار داده بودین و کلیک کردم و کامنتهارو دیدم؛ چه دل پُری داشتند بعضی ها . در این مورد من اینگونه تصمیم گرفتم که پایه ی زندگیم رو براساس دوری هرچه بیشتر از برخورد با انسانهای بیمار و این دست تنش ها بگذارم؛
  سال اول و دوم دانشگاه چندتا همخونه ای داشتم که دیوانم میکردن،سال سوم خونه ی کوچکتر ولی تنهایی گرفتم ذهنم آزادترشد و تازه نبوغم شکفت
  درمورد کارم تو وطنمون اصول بعضی از اداره ها جوریه که اون بالا دستی ه باید مهارت له کردن و بالارفتن ازبقیه رو بلد باشه که به اونجا برسه متاسفانه
  پیشنهاد من اینکه تیپ های شخصیتی رو ( از نظر روانشناسی، نه از صفحه ی فال گیری مجله ها) بشناسین حداقل میدونین باکی طرفین؛ اونقدری سنگین و وقت گیر نیست .

  1. یک جوان می گوید

   منم به پیشنهاد شما پست قبلیروخوندم به بقیه هم پیشنهادمیکنم که حرفای بقیه رو بخونن بعضی هاش جالبه!!!
   واقعا اوضاع بعضی از افراد اطرافمون خرابه.
   نمیدونم چی بگم باید شخصیت محکمی دربرابر این افراد داشته باشیم.

 7. kamran می گوید

  ممنون خسته نباشید

  با قمست ۵ خیلی موافقم ،

 8. Omidwar می گوید

  Thank you Dr.

 9. فردید می گوید

  آدم هایی که سبز می شوند
  و درد می شوند
  .
  .
  .
  اتفاقی نیستند
  پیش فرکانس هایی است که فرستاده ایم
  پس
  اول
  خودمان
  خودمان را بایست اصلاح کنیم
  و اصلاح بقیه را با بی توجهی
  به سازوکار جهان بسپاریم

  1. آتنا حسین زاده می گوید

   باسلام من با فرکانسهایی که میفرستیم موافق نیستم من حتی در ضمیر ناخوداگاه هم برای این افرادبد ذاتی رو نفرستادم اما متاسفانه در کاینات همه نوع بشر وموجود وجوددارند وبد ذاتها فقط سیستم عصبی شونو با متوقف کردن دیگران متوقف می کنند ومانع رشد ذهنی ومعنوی خودشون می شوند…

 10. فرشاد می گوید

  خیـــــــــلی مفید بود! واقعاْ ممنونم از این پست عالی…
  حالا میفهمم که چرا عملکرد ذهنیم کاهش پیدا کرده. تو محیط کار دقیقاً ارتباط گریزناپذیری با چنین فردی دارم و سالهاست استرس جزء جدانشدنی از زندگی من شده 🙁
  اگر اون فرد، فردی سلطه‌جو و مدیر شما در محیط کار باشه متاسفانه با هیچکدوم از این روش‌ها نمیشه از شرش خلاص شد. چون هرگونه دفاعی (حتا بصورت کاملاً محترمانه و خونسردانه) امنیت شغلیتون رو به خطر میندازه. و این برای کسانی که تنها همون شغل رو به سختی تونستند حفظ کنند فاجعه‌ست.

  1. mina می گوید

   دقیقا مشکل من ،
   مدیری که حاضره برای مدیریت حتی بعضی حرکات بچگی رو دوباره تجربه کنه …
   گاهی فقط یه چیز آرومت می کنه که تو خلوت یه بالشو تو صورتت فشار بدی و با فریاد خودتو تخلیه کنی ..
   اما با بی محلی کاملا موافقم نه به خاطراینکه انسان نماهای مریض رو عصبانی تر کنی نه .. اونها رو باید به روزگار و گذشته سپرد فقط برای اینکه خودت باشی و نرونهاتو از دست ندی … ممنون دکتر

 11. Aydin می گوید

  عالی بود مرسی

 12. علی می گوید

  آقای مجیدی عزیز
  سلام. واقعا مطالب عالی و کافی بود. امروز برای چندمین بار من گرفتار این نا ادمها شدم و دوست داشتم جایی فریادم رو بزنم. چند وقتی هست که به سایت شما سر میزنم و به جرات یکی از بهترین سایتهایی هست که مرور میکنم. مایلم اجازه بدید نوشته شما رو در وبلاگم با درج نام و آدرس سایت ماخذ قرار بدم چون من مخاطبینی دارم که میخوام نوشته شما رو بخونن تا شاید آدمی از جمع نا ادم ها کم بشه. ممنون میشم از طریق ایمیل رضایت و اجازه شما رو داشته باشم.
  با تشکر

 13. پوری یا می گوید

  بسیار خوب، با مقدمه اولش فکر کردم ترجمه نباشه تا اینکه کم کم حال و هوای “مقاله موفقیت” های هرچند وقت یکبار مجله های معروف رو پیدا کرد و منتظر “قهوه”ش بودم ک پیدا شد! {ظاهرا تو تمام پستای موفقیت خارجی در مورد نوع رفتار با قهوه یک خطی نوشته شده!}
  -پررنگترین جمله های این پستتون دکتر جان یکی:
  ببخش اما فراموش نکن بود و دیگری
  آدم های موفق؛ عملگرا هستند!
  براستی ک همینطوره، من خودم از اونایی هستم ک خوشگل حرف میزنم اما عمل…! و ضمانت موفق بودن خودم هم عملم هستش و بشدت به این موضوع واقف شدم خصوصا اخیرا، واما جمله ی دیگر اینکه نباید فراموش کرد! باور کنید گاهی فراموشی نشان از حماقت داره (در باره موردی ک اشاره شد) و موجب تکرار کارهایی و کش آمدن روابطی میشه ک نه تنها مفید نیست بلکه باعث کشتن وقت عزیز میشه و خسرانی تجدیدناپذیر رو بار میاره.
  تلنگر خوشایند و همیشه به موقع بود. سپاس!

  1. masoudrezaii می گوید

   ببخش اما فراموش نکن!
   کاملا موافقم!

 14. احمد می گوید

  ./

  دکتر عالی بود. متاسفانه الان تو جامعه از این تیپ آدما زیاد می بینیم. تجربه شخصی من تا حالا بهم نشون داده که داشتن و مشخص کردن یه حریم، و برخورد قاطع با کسی که اونو رعایت نمی کنه خیلی کمک می کنه. گربه رو باید دم حجله کشت!
  و اینکه کسی بتونه تا می تونه از این جور موقعیت ها دور بشه و دو بمونه. واژه “باتلاق” واژه خیلی خوبی برای توصیف اینجور وقت هاس! هرچی بیشتر بمونی بیشتر درگیر میشی.

 15. محبوب می گوید

  من با اصطلاح بد ذات کاملا موافقم.
  فقط توجیه کن ها، شایعه پراکن ها و فضول ها رو از قلم نندازید دوستان!
  یه شایعه پراکن نق نقو برای به … کشیدن یه محیط کاری و خانوادگی خوب کاملا کافیه!
  و یه نکته مهم به نظرم اینه که در محیط کار، حد دوستی رو نگه داریم و از مسائل شخصی مون چیزی نگیم. چون فضولها دست بکار میشن و هر بار که آدمو ببینن میخوان بدونن فلان مساله مون به کجا رسیده

 16. رضا می گوید

  من خودم درمحل کارم همچین کسی را داریم .
  تمام این چیزهایی را که دکتر گفت و خیلی مهم و کارآمد هستند را بکارخواهم برد.
  اما یک راهکار دیگر ک خودمن تجربه کرده ایم راهکار بی محلی کردن و تحویل نگرفتن این افراد است .
  با این کار می توان آنها را در موضع ضعف قرار داد.

 17. آرش... می گوید

  عالی بود. متشکرم.
  تجربیات:
  ١. حتی در توئیتر باید دقت کرد که توئیتهای مسموم رو نخوند و افراد نالان رو هرچند با توئیتهای جذاب فالو نکرد.
  ٢. عده ای هم بدذاتیشون به این شکله که میدونن شما در زندگیت مشکلاتی داری و با “چه خبر” گفتنها مکالمه رو میرسونن به جایی که شما از مشکلاتت حرف بزنی. گله و شکایت کردن از وضع خودت همانا و مسمومتر شدن ذهنت و برجسته شدن همون مشکلاتت همانا. بهتره در جواب “چه خبر از فلان مشکلت ؟”، بگید: “خودت که میدونی زندگی مشکلات خاص خودشو داره و باید جنگید!”
  ٣. میتونید هر ازچند گاهی به افرادی که “خیلی ناله میکنن ” در زمانی که نالان نیستند بگید که چقدر از افرادی که ناله میکنن بدتون میاد. اونم حرف شما رو تایید میکنه و نظر شما رو جزو خصوصیات کاراکترتون به حساب میاره و به شدت دقت میکنه که جلوی شما بعدها ناله و شکایت نکنه.

  1. پوری یا می گوید

   دستورالعملهایی منطقی و شدنی بودند، ممنون از شما.

 18. na3r می گوید

  ممنون از مطلب خوبتون

 19. ویدا می گوید

  بسیار عالی….

  1. مسترx می گوید

   باااااااااششششه

 20. هنر و ورزش می گوید

  درود
  به یاد خدا دلها آرام گیرد
  خوب بود و استفاده کردم
  هنر و ورزش هم دیدگاه دارد
  ببینید لطفا

 21. masoudrezaii می گوید

  واقعا این پستتون به حا بود. من ی هفته ای هست به خاطر یک سوال ساده سر کلاس دانشگاه با استاد کلاس حرفم شد. واین باعث شد که من استرس داشته باشم و صبح ها را با انرژی پایین و حس افسردگی شروع کنم!
  و این باعث شد که من کارایی خودم رو نداشته باشم و کار اصلیم درست و حسابی و با روحیه نرسم!
  این بود تجربه من در رابطه با این پست!
  به قول یکی از دوستام میگفت: مسعود دانشگاه ها که محل یاد گرفتن نیست!! محل گذروندن و فرار از سربازیه!!! پس راحت باش و زیاد سخت نگیر…

 22. melody می گوید

  آخ یعنی من هر روز صبح که میام سرکار باید اینو بخونم.
  بدبختی اینجاست که یه آدم با شخصیت ضداجتماعی درب و داغون، با اعتماد به نفس کاذب بسیار زیاد رئیست باشه. فکر کنم تا الان همه نورون هام از بین رفتن از دستش.
  تنها راهش اینه که این آدما رو ایگنور کنی. از ذهن و زندگیت.

 23. سمیرا می گوید

  اگه این آدم همسرمون بود چی?چطور باهاش رفتار کنیم!?

 24. rezaorg می گوید

  همه ی پست توی عکس اول نهفته ست

 25. روحی می گوید

  مطلب خوبی بود ولی مطمئن باشید آموزه های دین مبین اسلام بسیار کامل تر از اینگونه مسائل روانشناسی است و همه چیز رو حتی مسائل ریزتر از اینها رو بسیار خوب توضیح میده و نکته برتریش نسبت به این مسائل اینه که شما آخرت خودتون رو هم با عمل کردن به اون بیمه میکنید
  حق یارتون

 26. جام طلا می گوید

  درسته یه یک سری آدم‌های بدذات وجود دارن ولی اینطور خوب و بد کردن مطلق آدم‌ها روش درستی نیست.
  خیلی وقتها ممکنه ما کسی رو بدذات می‌پنداریم و از او متنفر می‌شویم فقط بخاطر اینکه بر مبنای حرفهایی که پشت سرش زده می‌شود قضاوت کرده‌ایم یا نیت‌خوانی کرده‌ایم و از بس خودمان را مرکز جهان می‌دانیم، همه کارهای او را که ممکن است به دلایل مختلف بی ربط به ما انجام داده‌باشه، با نیت دشمنی با خودمان ارزیابی کرده باشیم. یا حتی بخاطر اینکه با ما در بدگویی پشت سر مدیران و سایر همکاران، همراهی نمی‌کند، او را همدست آنها و دشمن خود می‌پنداریم؛ اتفاقا در این موارد شاید این ماییم که بدذاتیم! (منظور از “ما”، “ما” نوعی بود، به خوانندگان یا نویسندگان یک پزشک جسارت نشود.)
  این قضاوت‌ها و رفتارها اتفاقا در خیلی از محیط‌های کاری رواج دارد.

  در مورد شماره 6: اتفاقا آدمهای زیادی هستند که وانمود می‌کنند احساس خوشبختی درونی دارند ولی دقیقا مشغول پشت سر این و آن حرف زدن و قضاوت کردن بر اساس شایعات و نیت‌خوانی‌های خودشان هستند.

  روش شماره 4 هم دقیقا یکی از روش‌های آدم‌هایی است که کسانی را که با آنها در پشت سر این و آن حرف زدن و شایعات درست کردن و براساس شایعات قضاوت کردن و نیت‌خوانی کردن، همراهی نمی‌کنند،‌ با (احتمالا) برچسب بدذاتی، بایکوت کنند و آنها را دشمن خود بپندارند، چون اکثرا هم خود محور و خودمرکز جهان‌بین هستند، فکر نمی‌کنند که ذره‌ای ممکن است این دشمن‌پنداری و نیت‌خوانی اشتباه باشد.

 27. سیده مریم می گوید

  مطلب جالبی بود.
  ولی ما گاهی اوقات یادمون میره که ممکنه اون ادم بده خود ما باشیم.
  منظورم اینه که خوبه که گاهی یه بازنگری در مورد رفتار خودمون داشته باشیم. ببینیم آیا ممکنه دیگران چنین طرز فکری در مورد خود ما داشته باشن؟

  ادما هر چقدر که بی منطق باشن دیگه سر خودشون که نمیتونن کلاه بذارن!

  اگه همه آدما منتقد خودشون باشن دنیا گلستان میشه!

 28. مهدی می گوید

  عالی و بی نظیر بود
  فقط درباره راهکار مورد 1 که گفته “این طوری خیلی وقت‌ها رشته افکار آنها قطع می‌شود، دست از شکوه و شکایت برمی‌دارند و رهایتان می‌کنند”، من امتحان کردم و جواب نداده؛ طرف تازه احساس میکنه شما به صحبتهاش علاقه مندی و تازه چونه اش گرم میشه.
  حتی اگر کمرویی رو هم بزاریم کنار و رک بگیم که علاقه یا زمان برای شنیدن این مسایل نداریم، دیدم که بازهم ادامه میدن: “…نه، فقط میخواستم بگم ور ور ور ور ور ….” تا حدود 1 ساعت!
  چیکار باید کرد؟

 29. محمدرضا می گوید

  مطلب فوق الهعاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااده ای بود

 30. الهه ناز می گوید

  واسه منم پیش اومده

  گیر اینجور ادما افتادم

  مطالبتووووون عالللللی بود

 31. Mahdiye می گوید

  به عقیده من همه موارد بالا درسته ولی آدم خوبای اطرافمون خودشون با عملکرد متضادشون نقش اصلی در إیجاد استرس و ناامیدی را در شخص إیجاد میکنند

 32. Mahdiye می گوید

  با همشون موافقم به جز موردی که نوشتید جواب ابلهان خاموشی است چون من آدم حاضر جوابی نیستم ولی به عنوان مثال اگر کسی به اعتقاداتم توهین کنه جوابشو میدم مخصوصا اگر تو خیابون باشه

 33. معین الف می گوید

  به نظر من اگر مطالب را موقع نوشتن تراز یا justify کنید خواندن و دنبال کردن خطوط راحت تر است و از خسته شدن چشم جلوگیری میکند

 34. رضا می گوید

  خیلی مطلب جالبی بود و مفید بود ممنون

 35. بهروز می گوید

  قضیه به این سادگیها که شما میگی نیست عزیز! آدمهای خبیث شرور وعقده ای به هیچ صراط مستقیمی نیستند و از ایجاد مزاحمت و عقده گشایی لذت میبرند آنها غالبا حسود نیزهستند و آزار فراوانی به انسان میرسانند گاه لازم است با آنان درگیر شد و درس حسابی به آنان داد! درست است که ممکن است پای شما به دادگاه و حتی بازداشتگاه باز شود ولی آن فرد خاطره گوشمالی شما را تا ابد از یاد نخواهد برد! اگر ترسو باشید یک عمر عذاب میکشید ولی اگر شجاع باشید تنها چند بار به دردسر خواهید افتاد

  1. amir می گوید

   معولا آدمهای مزاحم آدمهای ترسویی هستن به نوعی و دوست دارن مزاحمتشون رو بدون دردسر به سرانجام برسونند

 36. ashkan می گوید

  با سلام و درود…مطلب واقعا جالی بود… ممنون از شما

 37. پرتو می گوید

  بسیار عالی و مطلب مفیدی بود.

 38. گیفت کارت آیتونز می گوید

  نکات خیلی خوبی بود ولی رعایت کردنش سخته انصافا

 39. محمد رضا می گوید

  عالی بود
  ممنون

  1. هلن می گوید

   مطا لب خوبی بود منم تومحیط کار باچنین افرادی خیلی زیاد روبرو شدم وخیلی وقتها به خاطر همین موضوع محیط کارم روعوض کردم.تاجایی که متوجه شدم توی هر محیطی یه نخاله وجود داره به همین دلیل برای آرامش روح وروانم برای همیشه کار کردن را ترک کردم وبه تربیت فرزندانم پرداختم .الان خیلی خوشحال وراضی هستم البته در منزل کار ترجمه انجام میدهم تابلو نقاشی میکشم خطاطی وغیره.وپیشنهادم به افرادی که مثل حساس هستند وتحمل چنین افرادی روندارند اینه که شغلی رو انتخاب کنند که با افراد زیادی در ارتباط نباشند .

   1. من می گوید

    مطالب اونقدر عالی بود که جای حرفی بلقی نمونده.اما چطوری میشه عمل کرد؟ 🙁
    4سال کارشناسیم رو باهم کلاسی گذروندم که بدون کمترین آزاری باوجود گذشت زیاد بی توجهی بیش از حدهمچنان که متوجه شده ازتهمتهایی که بهم زده تا احترامی که داشتم روازدست بدم آگاه شدم و باز گذشتم هنوزهم مشتاقانه آزارم میده جلوی همه خرابم میکنه بلاخره من هم عصبانی شدم و شروع جرو بحثها که من ساده نیستم حدود خودتو نگهدار و اون هم انکار میکرد.دوستانم با چرندیات اون میگن به این نتیجه رسیدن که من بااون مشکل دارم مدام میگه من خیلی باهاش خوبم خیلی آزارم میده واشکم رو درمیاره.وقتی این چرندیاتو میگه و وقتی تنهامیشیم آزار میده و به درودیوار بدم رو میگه حتی..دوستان و خیلیها اجازه میدن که بگن من بدذاتم.درحالی که کوچکترین آزاری نرسوندم.باهاش حرف زدم جوری که توسنگ هم اثر میکرد ولی همون موجود بدطینت باقی مونده و خیلی از موقعیت های من رو ازم گرفت وقتی درجمع حرف میزنم وقتی کسی بهم اعتماد میکنه و…
    خیلیها هم آرزوی چنین حرفایی روداشتن.خداخیرشون نده
    خداکی جواب میده

    1. مصطفی می گوید

     تو مقاطع تحصیلی مختلف این جور آدما زیاد به پستم خوردن و دقیقا شبیه همین آدمی که شما گفتین و الان که مدت ها میگذره حتی هنوز جراحاتش تو ذهنم حس میکنم ولی باید بگم همونطور که این دوستمون گفتن عقده ای ها میخوان بدین وسیله به زخمشون مرهم بزارن و یا به عبارتی ما هم مثل خوشون کنند و این ما هستیم که باید اولا با دانشی از پیش با این جور آدما مواجه بشیم (مثلا 4 سال فرصت زیادیه که دست همچین آدمایی رو بخونیم و ثانیا مواظب باشیم از ادبیات اونها استفاده نکنیم چون دقیقا مثل خودشون میشیم.

 40. مریم می گوید

  با سلام و ادب
  مرسی. مفید بود.
  پیروز و سربلند باشید.

 41. مجید می گوید

  عالی، ممنون از لطف شما

 42. محمد می گوید

  بدبختی من اینجاست که داداش بزرگم اینجور آدمیه خستم واقعا از دستش یه عقده ای به تمام معنا

 43. Hk می گوید

  بسیار عالی بود ،واقعا ممنون

 44. مصطفی می گوید

  بعضی ها که کلا خونسرد هستند واقعا خوش به حالشون. حدس میزنم همه ما که درگیر اینجور مطالب هستیم جز اون دسته نیستیم ولی دلمون میخواد که باشیم. در واقع از دست خیلی از آدمای دور برمون خسته شدیم و من یکی باید بگم که کلافه شدم و میتونم تایید کنم که انرژی منفی ناشی از کینه به دل گرفتن از این جور آدما، یه جور کسالت و بدحالی رو برامون به همراه داره و در واقع دنبال اینم که حال خودمو خوب کنم و این متن در راستای همین بود اما یه چیزی بهتون بگم صبحونه خوردن و خوب خوابیدن کمک کوچولو هست برای این مساله.

 45. کرفس می گوید

  اگه تو خانواده ادم همچین آدمای حسود و بدذاتی باشن ما باید چه گلی به سرمون بگیریم؟راهکاری ندارید؟

 46. Abbas می گوید

  سلام. واقعا بعضی اوقات میشه که کنترل خودم رو از دست میدم و کار اشتباهی هستش، بهترین کار اینه که مجادله نکنی با چنین افرادی و دنبال یه راه باشی برای فرار از دستشون، باید بی خیال باشیم و نزاریم که به زندگی شخصیمون هم سرایت کنه، متاسفانه راهی برای عوض کردن شخص مقابل نیست بارها بحث و جدل داشتم فقط شرایط رو بدتر کرده کار از ریشه خرابه به فکر درست کردنش نباشید

  1. فرهاد می گوید

   ممکنه ریشه افکار و موجودیت شما خراب باشه؟ولی ما ترجیح میدهیم شما را ریشه دار فرض کنیم،کمی انسان باشیم بهتره،دهه ۵٠ و۶٠ انسانهایی هستند که حرفهای شما را فقط دشمنی میدانند

 47. فرهاد می گوید

  خسته نباشید،چرا مردم را به چند دستگی تقسیم میکنید،نفاق و دشمنی و بی تفاوتی کار درستی نیست،بهتره عشق را یاد مردم بدهیم،پذیرش و همدلی.

 48. علیرضا می گوید

  جالب انگیز بود
  موفق باشیئ

 49. علی عبدالرضا می گوید

  سلام ممنون از مطالب مفید واموزنده شما

 50. سعیده می گوید

  ممنون از مطالب خوبتون متاستفانه ما تو فامیل ازین ادما داریم واقعا یه موقع هایی خسته میشم از این همه بار روانی که اونا خودشون میزارن واسه ازار بقیه

 51. مجید صالح پور می گوید

  من مشتریانی دارم که با بی احترامی و تهدیدو بی ادبی سعی دارن کارشونو جلو ببرن ، اما من با آرامش ضمن توجه نکردن به عملکردشون سعی می کنم از شرشون خلاص شم ، من همچین آدم های بی اهمیتی رو به راحتی فراموش می کنم. جالبه الان که داشتم این مطلب شمارو میخوندم آقای مجیدی ، یکی دیگرو به فراموشی سپردم

 52. محمد گودرزی می گوید

  تعداد کامنت ها نشون میده خیلیا من جمله خود بنده به این مقاله احتیاج داشتن ?

 53. شیدا می گوید

  من میگم هیچ آدمی بد ذات نیست. ذات آدمی زیباست . منتهی بعضی افراد از حسادت زیاد عقده ای میشن که به اونها میگیم بد ذات. ببینید حسادت خیلی بده بد. برا همین میگم اونایی که خیلی حسودن آروم آروم شروع کنند که حسودی نکنند و برای خودشون ارزش قائل بشن.( حسادت یه مرضه ، جدی دارم میگم ) باور میکنید آدم های حسود خودشون بیشتر از اونی که بهش حسادت میکنند آسیب میبینند.تو اجتماع تو محیط کار هرجای دیگه باشیم، این آدم ها هستند و هدفشون تحقیر دیگران هست . میدونید چرا ؟؟؟ چون میخوان با تحقیر دیگران بگن منم هستم ولی ولی ولی ……………… اینو ملکه ذهنتون کنید و بهش ایمان داشته باشید ( تا خدا نخواد هیچ کس نمیتونه به تو آسیبی برسونه )
  اتفاقا الان از همکارم ناراحت شدم الان اومدم سرچ کردم. به رو خودم نیاوردم و حتی خندیدم ولی از درون حرص خوردم من همیشه یه چیزی رو ملکه ذهنم کردم هیچ کس ،هیچ چیز ارزش اینو نداره که آرامش و خوشبختی و حس خوب ما رو خراب کنه که ما بخوایم وقتی برا فکر کردن و ناراحتی بزاریم . ضمنا وقتی مینویسید خیلی آروم میشید

 54. رضا عطایی می گوید

  از همه بدتر اینه که پدر و برادرکوچیک تر از خودت اینجوری باشن ادمای حسود عقده ای ضداجتماعی بد دهن بی ادب بدجنس دروغگو خیانتکار دزد زندگی باهاشون عذابه جهنمه ..من بخاطر کارهای پدر و برادرم تمام دارایی هامو از دست دادم وافسردگی شدیدی گرفتم که الان پنج سال از دوران افسردگیم میگذره و الان با قانون افرینش اشنا شدم و چندماهی هست که هیچ توجهی بهشون نمیکنم در حین حفظ احترام جوری که اصلا انگار که وجود ندارن دارم روزهامو درکنارشون میگذرونم تا کم کم دوباره عین قبل روپا بشم و ازشون تا ابد فاصله بگیرم به شما هم توصیه میکنم وارد کانال معصومه تیموری زندگی هوشمند بشین و تمام وویس های کانال رو روزی یه رب از ابتدا گوش بدین واقعا اشنایی با جهان هستی و قانون افرینش و پیدا کردنه خدا توی وجود خودتون از شما یک فردبسیار قدرتمندی میسازه

 55. رضا عطایی می گوید

  از مطالب کاربردی شما دکتر عزیز و گرانقدرمون بینهایت سپاسگذارم که این اگاهی های ارزشمند رو به جامعه میرسونین الله نگهدارتون باشه

 56. عباس می گوید

  سپاس فراوان از مطالب مفیدتون

 57. سُمِیرا می گوید

  سلام
  من امروز روز غمگینی داشتم
  مطالب شما برام بسیار آرام کننده بود .سپاس فراوان

 58. بهروز می گوید

  مرسی .خیلی کمکم کرد

 59. پوریا می گوید

  به نظر من مقاله ابتدا خیلی خوب شروع شد اما در همان بخش اول دچار یک انحراف شدید شد . در مقدمه مقاله نوشته اید : بعضی از آدم‌ها اصولا آدم‌های بدخیم و مسمومی هستند.
  … وجود یکی از این افراد در خانواده، دانشگاه و محیط کار مساوی است با ایجاد پیچیدگی‌های زیاد در روند کار، نزاع‌های بی‌مورد و بدتر از همه استرس. … ناگفته پیداست که استرس چه تأثیر منفی‌ای می‌تواند روی ما بگذارد.
  خوب تا اینجا صورت مسیله هیچ مشکلی ندارد کاملا معلوم هست که در محیط های خانوادگی فامیلی و یا اداری افراد مسمومی پیدا می شوند که تلاش میکنند طعمه های خودشان را دچار یاس و ناامیدی بکنند . اما در ادامه نوشته اید : بعضی از آدم‌ها اصولا دوست دارند، افراد مؤدب و با شخصیتی را پیدا بکنند و سر آنها را با شکوه و شکایت در مورد مشکلات شخصی‌شان به درد آورند. شما به عنوان یک آدم نیک‌نهاد ممکن است چند بار وقت بگذارید و راهنمایی‌هایی به آنها بکنید، اما هر چه که می‌گذرد متوجه می‌شوید گویی هدف آنها درد دل صرف یا گرفتن راهنمایی نیست، آنها می‌خواهند مرتب حرف بزنند و مجرایی برای دفع عقده‌های خود پیدا کنند.
  به نظر می رسد نویستنده محترم در اینجا تعمدا تلاش کرده تا موضوع فامیل بد را به نوعی بدفهمی و انحراف صورت مسیله مبدل کند . هر چند آدم های غمگین و ناامیدی که از روی عادت با دیگران درد دل می کنند و به نوعی احساس افسردگی را به دیگران تزریق می کنند کم نیستند . اما حقیقت مسیله این هست که فامیل بد و یا همنشینان بد عمدتا ان کسانی هستند که از روی تکبر و غرور و یا یک نوغ حس خود برتر بینی و به اصطلاح عوام زرنگ بازی تلاش می کنند افراد خاصی را که به دلایلی با طرز فکر آنها همسو و هم سلیقه نیستند را دچار یاس و ناامیدی و بی انگیزگی بکنند . اتفاقا در این گونه موارد عمدتا افراد مودب و متشخص و تا حدی ماخوذ به حیا طعمه افراد سرکش و فرصت طلب و سواستفاده چی می شوند . نجابت و شرافت دشمن ذاتی آدم های فرصت طلب و سواستفاده چی هست . آدم های رند و حقه باز فطرتا از انسان های نجیب و شریف بدشان می آید . عقده ای ها از انسان های بی عقده و بی شخصیت ها از آدم های متشخص . لات ها از مودب ها و لاشی ها از انسان های ماخوذ به حیا متنفر هستند . بعضی وقت ها خودنمایی جلوی دختر های فامیل مهمترین انگیزه برای تحقیر و تمسخر دیگران هست . مهمانی های خانوادگی محفلی است برای کسانی که با لودگی و مسخره بازی می توانند ساعات مفرحی را برای دیگران فراهم بکنند اما وای به حال اون کسانی که بنا به دلایلی با طرز فکر و سلیقه دیگران همراه و همسو نباشد .
  در محافلی که پول و پرستیژ اجتماعی بیش از جاهای دیگر اهمیت دارد فامیل های بد بیشتر خودشان را نشان می دهند . اساسا این گونه محافل عملا تبدیل می شود به لژهای فشن و چشم و هم چشمی .
  رقابت های درون خانوادگی آمیخته با حسادت و تنگ نظری و عقده های روانی و خود برتر بینی های روان پریش .

 60. پوریا می گوید

  فک و فامیل بد طینت آنهایی هستند که تلاش می کنند از زوایای خصوصی زندگی شما سر در بیاورند و یا با قضاوت منفی از شخصیت شما تعادل روحی و فکری شما را به هم بزنند . آدم های فضولی که می خواهند بدانند درآمد شما چقدر هست ؟ برای پس اندازتان چه برنامه ای دارید ؟ آیا حاضر هستید دیگران را در برنامه خود شریک بکنید یا خیر ؟ با چه کسانی رابطه دارید ؟ چقدر نفوذ دارید ؟ روابط شما با نزدیکانتان چگونه است ؟ پدر مادر همسر فرزند دوست خاله عمه همسایه و …
  اتفاقا آدم هایی که از زمین و زمان گلایه دارند هیچ ضرری برای شما ندارند مگر این که حوصله تان سر برود اما حرامزاده ها آنهایی هستند که به ظاهر ریلکس ، خوش مشرب ، اهل بگو بخند ، شاد و قدرتمند جلوه می کنند . نظام سرمایه داری و ساختار قدرت در جامعه به این گونه آدم ها احتیاج دارد . چرا که این آدم های فرصت طلب هستند که به خوبی چرخ اقتصاد جامعه را می چرخانند .
  چشم و هم چشمی و رقابت بیماری دوران مدرن هست . نزدیک ترین آدم ها بستگان و فامیل هستند . یعنی کسانی که جای زخم های زندگی شما را به خوبی می شناسند و می دانند که چگونه باید شما را سرکیسه بکنند .

 61. علی می گوید

  ممنون بابت مطلب – به روزم

 62. محمد می گوید

  مطلب جالبی بود

 63. مریم می گوید

  مطلبتون فوق العاده بود.من ذاتا همه رو دوست دارم و بطور پیش فرض احترام اطرافیانم رو میگیرم و با محبت و دلسوزی برخورد میکنم.راستش تا همین چند روز پیش بد ذاتی آدما رو باور نداشتم.جاریم در تمام این سالها هرجا رفته منو تخریب کرده و حرفایی رو به دروغ بهم نسبت داده و… در حدی که رفتار همه بامن سرد شده بود ومن گیج سده بودم که چرا.چند روزه فهمیدم و عصبی و استرسی و ناراحتم. وقتی یاد اون همه خوبی میفتم که در حقش کردم?فقط تموم دغدمه م اینه که مثل اون پست نشم. با همه اینا نمیخوام بهش بدی کنم.فقط دنبال یه راه حل درست بودم تا بدون برخورد خودمو از شر نقشه هاش حفظ کنم.ازتون ممنونم. مطلبتون کمک فکری خوبی بود. ???

 64. fatima می گوید

  خیلی ممنونم عالی بود
  متاسفانه منم مورد حمله این ادمها قرار گرفتم و راه حل رو نمیدونستم
  ممنون بابت صحبتهای مفیدتون 🙂

 65. عباس می گوید

  این مطلب زیبای دوستمون که واقعا تحسین برانگیز بود در یک کلمه خلاصه میشه.self control
  واقعا کنترل خویش یکی از بزرگترین مهارت های زندگیه،برای همه ی مخلوقات شایسته ی خدا آرزو دارم که این نعمت رو درک و کسب کنند

 66. علی می گوید

  بسیار عالی ممنون از مطلب خوبتون

 67. سیده مریم می گوید

  با سلام.
  متاسفانه من هم در خوابگاه دانشجویی با چنین افرادی در ارتباطم و گاهی بسیار تحت فشار و استرس قرار میگیرم.
  اینجور افراد از هر دری وارد میشوند تا آرامش و آسایش را از طرف مقابلشان صلب کنند.واقعا اینگونه افراد بیمار بوده و باید تحت درمان و مشاوره قرار بگیرند، هرچند به ندرت پیش می آید خودشان به این نتیجه برسند.

 68. علی می گوید

  مملکت پر شده از ادمای مریض و عقده ای که از ازار دیگران لذت میبرند افرادی که فکر میکنند با خرد کردن دیگران معتبر میشوندحتی از بی ابرو کردن دیگران هم ابایی ندارند افراد خدا نشناسی که در لباس تزویر و فریبکاری خودشان را میخواهند افراد موجه وسالم نشان دهند

 69. کلثوم کرمیان می گوید

  عمر زیادی هست که دیگه باور نمیکنم تو این مردم یه ادم درست وجود داشته باشه ” عمریه همینطوری از دست شرارت یهویی افراد شوکه میشم و هیچ جواب براش پیدا نمیکنم “قلبم پوسید از درد و غصه ” خدا تو این سرزمین کجا وایساده؟
  چرا اگه ادم هستن پست از شیطانن “تمام ذهنم دچار تضاد شده از دست این ادما: یکی نیست بدادمان برسه

 70. حمید می گوید

  بهترین مقاله ای که تابحال خوندم

 71. محمد محمدی می گوید

  سلام مطالب خوب و عالی … فقط یه مطلب از نظر بنده اینه که هممون شاکی هستیم چرا نزدیک ترین دوستات یا فامیل بهمون اینجوری میخوان ضربه بزنن؟ فقط یه دلیل داره … بزرگترین دشمن آدم خودشه … حتما ما روزنه ای تو زندگیمون باز گذاشتیم که اونا وارد شدن .. این روزنه ها میتونه نقاط ضعفمون باشه که بهشون قبلا گفتیم و حالا از همون روزنه وارد شدن و دارن روش کار میکنن و بزرگش میکنن تا از باقی داشته هات لذت نبری … اگر دیوار یه بانک پر از طلا روزنه ای توش باشه دزدا از اونجا وارد میشن و غارت میکنن نه از جای سالم دیوار .. پس بهتره روزنه های زندگیمون رو بپوشوتیم تا کسی نتونه وارد بشه و همه امید های زندگیمون رو غارت کنه … مثلا از نقاط ضعف زندگیمون حتی بصورت اشاره هم چیزی نگیم حتی به بهترین دوستانمون برای اینکه روزی که فقط به منافع خودشون بخوان فکر کنن همینارو چماق میکنن تو سرمون

 72. داوود دهقان می گوید

  ممنونم عالی بود

 73. Hamzeh می گوید

  خیلی حس خوبی داشت مطالعه کردنشون – ممنون.ممنون.ممنون

 74. امین می گوید

  ممنونم.

 75. داودامیرعجم می گوید

  به نظر من شما فردی خودخواه وخطرناکی هستین من ایرانی ام و اپراتور نیروگاه هستم عصر مغازه ام تعمیرات سخت افزار میکنم .80درصد مردم وطن من وضعیت بدمالی داردند وشاکی اند ودرد دل میکنند و از زندگی خود ناراضین این حرفا مال جامعه ای مثل نیوزلنده .مردم زیر فشار زندگی له شدن و من بیخیال تا کسی ناله کرد رویش برچسب بزنم؟این همه ناکام و مجرد و تنها .این که مردم روانی شده اند را باید سرچشمه اش که دولته پیدا کرد اخر چقدر خودبینی و خودخواهی؟؟من خود کسی را در زندگی داشتم فرزند طلاق بود ناله میکرد دعوا میکرد شاکی بود شما بودی برچسب سایکوپت به پیشانی اش میزدی .با محبت و کمک صاحب کار شد و بهبود پیدا کرده دست از این افکار که همه بدن ما باسوادیم همه خرابن برداریم
  جامعه نیاز به همدردی و کمک مردم داره .دقیقا طبقه شماست که بخیه رو از صورت بچه باز میکنه بخاطر نداشتن پول علم بدون معرفت سمه سم .

 76. tala می گوید

  سلام دوستان و نازنینانم

 77. tala می گوید

  همه ما با این گونه افراد در جامعه برخورد کردیم و تجربه های ناخوشایندی داریم
  حالا عزیزانم هر کس راهکار و تجربه موفقش را با دیگران به اشتراک بگذارد تا مهارت اجتماعی همگی افزوده شود

 78. saeed می گوید

  به نظر من هر فردی باید رفتار خودشو کنترل کنه و به تاثیری که روی دیگران میزاره دقت بیشتری کنه چون من به عنوان یک فرد توی جامعه و خانواده و جمع دوستان و هر جایی مسئولیت رفتار خودمو به عهده میگیرم و سعی میکنم که حس بد و منفی رو به کسی بدون دلیل و بیراه ندم حداقلش اولین کسی نباشم که اینکارو میکنه بالاخره انسان ها اکثرشون مثل آیینه عمل میکنن هر حسی بدی بهشون همون حس هم میگیری

 79. saeed می گوید

  این درست هست که هر فردی ویژگی های شخصیتی و رفتاری خودش رو داره ولی این دلیل بر رفتار منفی و سمی افراد نمیشه شاید اینجور افراد باید بیشتر از قانون پنج ثانیه استفاده کنن یعنی قبل از انجام هر عملی پنج ثانیه فکر کنن به نتیجه اون کار علت اون کار ممکن هست اکث العلملشون رو ۱۸۰ درجه تغیر بده

 80. saeed می گوید

  منم بعد از مدتی به این نتیجه رسیدم که بدخت ترین آدما کسایی هستن که احساساتی تر از همه هستن بهترین راه برای زندگی اینه که فقط به فکر خودت باشی و از کسی هم هیچ انتظاری نداشته باشی چون هر لحظه ممکن هست یک فرد دیگه ای باشه بدون که تو این کره خاکی هیچکی تو رو بیشتر از خودت دوست نداره و فقط خودت به فکر خودت میتونی باشی پس باید دست از امید واهی برداشت و برای خودت زندگی کنی و فقط خودت رو دوست داشته باشی

 81. Punisher می گوید

  خیلی عالی بود.واقعا الان با خواندن این مطلب هم جونم و هم زندگی آیندم رو نجات دادین.من ۷ ساله با یه همچین موجودی دارم زندگی میکنم.اوایل با تمام قدرتم میخواستم تغییرش بدم ولی دوامی نداشت. واقعا عالی بود.ممنونم

 82. آسمان می گوید

  عالی بود???

 83. امین می گوید

  مطلب بسیار خوبی بود. واقعا بعضی از آدمها جز دردسر و اعصاب خوردی برای ما چیزی ندارن و باید خیلی زود از ذهن حذفشون کرد

 84. امین می گوید

  واقعا ممنونم ازتون مرسی مرسی خدا خیرت بده اینقدر از این دسته ادمها دورم هستم که حد نداره

 85. محمود رهنما می گوید

  سلام
  مطالب جالبی بود
  متاسفانه افراد بی شخصیت خودشان با شخصیت نشان میدهند وبه انسان نزدیک میشوند و با وعده های اتی و عالی انسان را تطمیع کرده و اذیت میکنند
  راهنمایی خوبی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.