چرا ایلان ماسک بسیار موفق است؟ همه‌چیز به این ۵ ویژگی اصلی شخصیت او برمی‌گردد

چگونه ترکیب چند ویژگی شخصیتی به کارآفرینی منجر می‌شود

1

موفقیت‌های ایلان ماسک بی‌پایان هستند و هریک برای یک کارآفرین خواب رویایی: بنیان‌گذار غول مالی پی‌پال، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا که به معنای واقعی کلمه دنیا را تغییر داد؛ بنیان‌گذار شرکت اسپیس‌ایکس که سعی دارد ما را وارد جهان دیگری کرده و سفر به مریخ را محقق سازد.

ما می‌توانیم از سمت خودمان، جریانی از صفات را برای این کارآفرین ردیف کنیم: مبتکر، رهبر، نبوغ، چشم‌انداز، آینده‌نگر، کارآفرین واقعی!

اما آیا می‌توانیم توصیف کنیم چرا ایلان ماسک این شکلی است؟ چرا ایلا ماسک این‌قدر موفقیت بزرگ کسب کرده است؟ بسیاری از کارآفرینان بزرگ دنیا، همین صفات ردیف شده را دارند؛ همراه با استعدادها، عادت‌ها و اخلاق کاری سطح بالا ولی کاملا به سطح موفقیت ایلان ماسک نمی‌رسند.

ما با ارزیابی شخصیت این کارآفرین، ۵ وجه یا ویژگی شخصیتی برای موفقیت‌های او پیدا کردیم که شاید تمایز و خاص بودنش را توضیح دهد اما مهم‌تر این است که چگونه این ویژگی‌های شخصیتی را در زندگی شخصی خود پیاده‌سازی کنیم:

«خیر» هیچ معنایی ندارد

همسر اول ایلان ماسک یک حکایت جالب از دانشگاه او تعریف می‌کند. وی در یکی از آزمون‌های تستی خود ۹۸ درصد را می‌گیرد. اما ایلان ماسک کمال‌گرا است و نزد استاد خود می‌رود تا آن‌ها را وادار کند نمره‌اش را به ۱۰۰ درصد تغییر دهند.

حالا، بسیاری از شما که این حکایت را می‌خوانید؛ تعجب خواهید کرد که این اصرار چه فایده‌ای دارد؟ چرا باید چنین کاری کرد؟ ما با همان امتیاز ۹۸ درصد هم بسیار خوشحال خواهیم بود اما این جزئیات ساده و بسیار جزئی مهم هستند.

۲ درصد کسر امتیاز، ایلان ماسک را از امتیاز کامل و کمال فعلی جدا می‌کند. همین ۲ درصد کسری، او را در یک وضعیت ناخوش‌آیندی قرار می‌دهد و می‌رود که با استادش صحبت کند و وضعیت را تغییر دهد. در نهایت او موفق شد؟ بله او راهی برای رسیدن به ۱۰۰ درصد پیدا کرد. زیر «خیر» برای او معنایی نداشت.

اگر ما بتوانیم بر ترس اولیه از «نه» گفتن غلبه و درک کنیم «خیر» هیچ معنای خاصی ندارد؛ زندگی با کیفیت و بهتری خواهیم داشت. شما چند فرصت بزرگ زندگی را به دلیل ترس از پرسیدن، از دست داده‌اید؟

یک تمرکز منحصربه‌فرد

ماسک هنر تمرکز بر یک هدف خاص را به کمال رسانده است. زمانی در دوران کودکی، یک مسئله پیش روی خود می‌دیدید که باید حل شود؛ پس هفته‌های متوالی بیش از ۷۵ ساعت در هفته کار می‌کرد و حتی زیر میز خود می‌خوابید تا این مشکل حل شود.

او به چیز دیگری فکر نکرد و از کارهای خسته‌کننده دوری گزید تا حواسش پرت نشود. تمام تمرکز او بر عهده وظیفه‌اش بود. اکنون به شرکت تسلا نگاه کنید: یک غول خودروسازی که دنیا را تغییر داده است. مطمئنا تسلا بدون تمرکز ایلان ماسک به اینجا نمی‌رسید.

این تمرکز فوق‌العاده به ایلان ماسک این هنر را می‌دهد که یک حالت جریانی از تفکرات و ایده‌ها را به سرانجام برساند. این حالت در افراد باعث افزایش تمرکز، انرژی، درگیری کامل با کار، لذت بردن از روند کار و غوطه‌ور شدن در فعالیت‌ها می‌شود. این فرد با انجام کارهای کم اهمیت دیگر، دچار حواس‌پرتی نمی‌شوند.

به زندگی کاری خود و روشی که برای انجام کارها در پیش می‌گیرید؛ دقت کنید. فکر می‌کنید هر چند وقت یک بار حواس شما پرت می‌شود؟ چه چیزهای کوچکی در مقیاس با هدف بزرگ شما، به راحتی باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند و بهره‌وری کمتری به بار می‌آورند. چگونه می‌توانید در برنامه‌ریزی روزانه خود تغییراتی ایجاد کنید که یک کار را به اتمام رسانده و آن را به طور موثر، هیجان‌انگیز و هدفمند انجام دهید؟

اخلاق کاری که از شور و شوق نشات می‌گیرد

عامل دیگری که به ایلان ماسک کمک می‌کند وارد یک حالت جریانی شود و در آن باقی بماند؛ به کیفیت کاری که انجام می‌دهد؛ مربوط می‌شود. او کاری که انجام می‌دهد را دوست دارد؛ چون کاری که دوست دارد را انجام می‌دهد. اشتیاق او به کارش این‌قدر زیاد است که منجر به شیفت‌های کاری شب مکرری می‌شود. او بارها ۸۰ ساعت کار در هفته را تجربه کرده است و همان‌طور که در بخش اول اشاره کردیم؛ زیر میز کار خود می‌خوابد.

حقیقت این است که وقتی در یک کار شوق و اشتیاق و احساسات زیادی داریم؛ دیگر این کار نیست و به یک ماموریت، بازی و تفریح تبدیل می‌شود. ما می‌بینیم برای ساعت‌های طولانی مشغول کار هستیم و داریم لذت می‌بریم و احساس خستگی نمی‌کنیم. اصلا حس نمی‌کنیم که ۸۰ ساعت در هفته کار کردیم؛ زیرا مشتاق هستیم.

بزرگ فکر کردن با ایده‌هایی کوچک

بسیاری از ایده‌های بزرگ ایلان ماسک از پرسش‌های کوچکی ناشی می‌شوند. چگونه حمل و نقل کالیفرنیا را راحت‌تر کنیم؟ راه‌آهن برقی که از داخل تونل بزرگی در زیر زمین عبور می‌کند.

پرسش‌های اولیه کوچک و پیش‌پا افتاده هستند ولی به پاسخ‌های بزرگ‌تر منجر می‌شوند. او پاسخ سوال را می‌گیرد و سعی می‌کند به بهترین شکل انجامش دهد.

بنابراین، یک ایده کوچک پیدا کنید؛ پاسخ‌های واضح بدهید و بعد تمرکز خود را روی این پاسخ‌ها بگذارید و با استقامت پیگیری کنید. همیشه ایده‌های بزرگ از تفکرات کوچک ناشی می‌شوند.

سالم و قوی

ایلان ماسک به شدت قوی است. هر ۴ ویژگی که در بالا توضیح دادیم؛ فقط در افرادی ظاهر می‌شوند که از بدنی سالم و قوی با تصمیم‌گیری‌هایی ثابت قدم برخوردار باشند. ماسک سعی دارد کارها را به روشی سالم و سازنده انجام دهد.

افراد کارآفرین بزرگی هستند که سعی می‌کنند قدرت خاصی در کار خود وارد کنند ولی پس از مدتی خسته و فرسوده می‌شوند یا از جریان اصلی کار و هدف خارج شده و به بیراهه می‌روند. این افراد پس از مدتی، کنترل خود را از دست می‌دهند و عملکرد چشم‌گیر خود در کار را از بین خواهند برد.

توانایی ایلان ماسک در حفظ سلامتی خود به دلیل ذهنیت حالت جریانی، علاقه به کار و تمرکز مطلق او حاصل می‌شود.

منبع entrepreneur
 
آگهی متنی در «همه» صفحات
درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / اندولیفت صورت دکتر رفیعی / متخصص زنان / خرید انواع نهال بادام از برتر نهال / نهال بادام / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / قیمت سئو / آموزش ارز دیجیتال / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / سپتیک تانک/ تبلیغ در گوگل/ buy neuralink / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / خرید نهال گردو خوشه ای پربار / خرید نهال گردوی چندلر پیوندی / درمان دیسک کمر / نهال گردو / بیمه عمر پاسارگاد / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / اورولوژیست / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / خرید لایسنس نود 32 / مجتمع فنی ونک / دانلود سریال / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / دکتر زنان / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / رژیم آنلاین آردایت / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه همتا / سانتریفیوژ / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / بلیط هواپیما تهران / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /
1 نظر
  1. power می گوید

    سلام .متن حالتی داره بعضی از جمله ها فک میکنم یا درست ترجمه نشدن یاحتما موقع خواب آلودگی نگارش شدن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.