10 موضوع درباره‌ی آلبرت انیشتین که احتمالاً نمی‌دانستید!

76

فرانک مجیدی: همگی ما قبول داریم که انیشتین یکی از بزرگ‌ترین دانشمندانی بوده که در طول تاریخ، زیسته‌است. البته مانند بسیاری از افراد معروف دیگر، وقایع زندگی او نیز دستخوش تحریف شده یا فراموش گردیده‌است. در این نوشته تلاش می‌شود که به لایه‌هایی عمیق‌تر از زندگی او نفوذ شود. با خواندن این نوشته و بررسی این زوایا، به همه‌ی ما اثبات خواهد شد که انیشتین هنوز ظرفیت‌ش را دارد که ما را کاملاً شگفت‌زده کند.

یک «معمای انیشتینی» هم در این نوشته مطرح می‌شود که هوش خوانندگان را محک بزنیم. نیازی نیست که لزوماً فیزیک بدانید یا مدرکی دانشگاهی داشته‌باشید. فقط مهم این است که بدانیم چه کسی می‌تواند به جواب آخر می‌رسد و این‌که آیا شما جزو آن 2٪ از انسان‌هایی هستید که می‌توانند این معما را حل کنند… یا نه!


1- تألیف نظریه‌ی نسبیت عام او باعث بروز اختلاف شد

با مطرح شدن نظریه‌ی نسبیت عام توسط انیشتین، مجادلاتی که امروزه از آن ها کمتر شنیده‌ایم رخ داد که او را متهم به سرقت علمی از دانشمندی آلمانی به نام «دیوید هیلبرت» می‌نمود. ماجرا از جایی آغاز شد که هیلبرت ادعا نمود که زودتر از انیشتین به این نظریه آگاه شده و انیشتین بدون ذکر نام او، کارهای او را کپی کرده‌است.

در ابتدا بیشترِ مردم این موضوع را باور کردند که هیلبرت و انیشتین بطور جداگانه روی این موضوع مطالعه کرده اند و هیلبرت 5 روز زودتر از انیشتین، مقاله‌ای را با معادلات صحیح آماده‌ی چاپ کرده‌است. اما بررسی دانشمندان نشان داد که اتفاقاً این آقای هیلبرت است که در جاهایی از انیشتین کپی‌برداری کرده، آن هم بدون ذکر نامی از او.

ظاهراً هیلبرت در فرستادن نسخه‌ی اولیه‌ی مقاله‌‌اش، یک مرحله‌ی بسیار مهم را در اثبات فراموش کرده بود که منجر به این می‌شد که نظریه غلط از کار در بیاید. وقتی چند ماه بعد مقاله‌ی آقای هیلبرت چاپ شد، او متوجه آن گام اساسی شد و اصلاح‌ش کرد و مقاله‌اش را به چاپ رساند، اما چه سود که انیشتین زودتر راه درست را رفته‌بود و مدت‌ها قبل مقاله‌اش را چاپ کرده‌بود!

10-einstein-hilbert

2- انیشتین در دبیرستان مردود نشد!

انیشتین در دبیرستان مردود نشد. در حقیقت او آن‌قدر در ریاضیات هوشمند بود که درس حساب دیفرانسیل را در 12 سالگی خواند، یعنی سه سال زودتر از زمان معمول. او در 15 سالگی مقاله‌ای نوشت که بعدها اساس و پایه‌ی کارش در نظریه‌ی نسبیت گردید.

این افسانه که او در زمان دبیرستان مردود شده‌است، بخاطر تفاوت در سیستم نمره‌دهی بین دبیرستان‌های آلمان و سوییس، بر سر زبان‌ها افتاد. انیشتین از مدرسه‌ای آلمانی به مدرسه‌ی انتون در آرگائوی سوییس رفت. سیستم نمره‌ی 1 تا 6 (A تاF) که در مدرسه‌های آلمان معمول بود، مفهومی برعکس در مدرسه‌ی سوییسی یافت. به این صورت که 1 کمترین نمره و 6 بالاترین نمره بود.

بهرحال انیشتین در امتحان ورودیِ کالج مردود شد. قبل از ورود او به دبیرستان کانتون که داستان مردود شدن‌ش از آن‌جا آغاز شد، او در امتحان ورودیِ مدرسه فدرال پلی‌تکنیک سوییس شرکت کرد. انیشتین در امتحان درس‌های فیزیک و ریاضی عملکردی درخشان داشت، اما در چند درس غیرعلمی نمرات بسیار ضعیفی کسب کرد، بالاخص در درس زبان فرانسه!

9-polytechnique-institute

  3- اختراعات انیشتین

انیشتین در طول عمر خود چندین اختراع ثبت نمود، از جمله یخچال انیشتین که آن را با همراهی دوست و همکار فیزیکدان‌ش، «لئو زیلارد»، ساخت. برخلاف یخچال‌های معمولی، یخچال انیشتین از الکتریسیته استفاده نمی‌کرد و به‌جای آن، غذا را طی یک فرآیند جذب خنک می‌نمود که از تغییر فشار مابین گازها و مایعات در اتاقک نگهداری غذا بهره می‌برد و درجه‌ی حرارت را در آن محیط برای نگهداری غذا کاهش می‌داد.

انگیزه‌ی انیشتین در اختراع این یخچال، شنبدن خبر مرگ خانواده‌ای آلمانی در اثر استنشاق گازهای سمی نشت‌کرده از یک یخچال معمولی بود. در سال‌های قرن نوزدهم، احتمال این وجود داشت که روش مهر و موم کردنِ کمپرسورهای مکانیکی یخچال‌ها معیوب باشد و گازهای سمی دی‌اکسید گوگرد و متیل کلرید به بیرون نشت نماید.

البته انیشتین یک پمپ و یک بلوز هم اختراع کرد. بلوز از دو مجموعه‌ی دکمه تشکسل شده‌بود که موازی با یکدیگر دوخته شده‌بودند. با بستن یک سری از دکمه‌ها لباس کاملاً اندازه‌ی فردی که اندامی متناسب داشت می‌شد و با بستن گروه دیگر دکمه‌ها، لباس برای افراد چاق‌تر مناسب می‌بود. بنابراین اگر فردی با اندام متناسب بلوز انیشتین را می‌خرید و در گذر زمان چاق می‌شد، یا آن که فردی چاق بلوز را تهیه می‌کرد و بعد از مدتی لاغر می‌شد، دیگر نیازی به خرید بلوز تازه نداشت و فقط کافی بود که از ردیف دوم دکمه‌ها استفاده کنند!

10-20-2015 12-36-58 AM

  4- راه گریزی که می‌توانست ایالات متحده را به یک حکومت دیکتاتوری تبدیل نماید

«کورت گودل» یکی از دانشمندانی بود که با استیلای نازی‌ها بر آلمان در طول جنگ جهانی دوم، از این کشور به آمریکا گریخت. برخلاف انیشتین، گودل برای کسبِ حق شهروندی در امریکا مرارت‌های فراوانی را متحمل شد. وقتی بالاخره گودل برای مصاحبه‌ی گرفتن حق شهروندی دعوت شد، نیاز به دو شاهد داشت که رفتار او را تأیید نمایند. گودل به همراه دوستان خود «اسکار مورگِن‌اشترن» و انیشتین برای مصاحبه رفت.

گودل برای شرکت در مصاحبه مطالعات بسیاری انجام شده‌بود و جلسه توسط قاضی «فیلیپ فورمن» برگزار می‌شد که تصادفاً یکی از دوستان انیشتین بود. وقتی فورمن اظهار داشت که ایالات متحده‌ی آمریکا دارای حکومتی دیکتاتوری نیست و هرگز هم احتمال ایجاد دیکتاتوری در آن وجود ندارد، گودل نتوانست جلوی زبان خود را بگیرد و مخالفت کرد و گفت اتفاقاً راه گریزی در قانون اساسیِ این کشور وجود دارد که می‌تواند ایالات متحده را دارای یک حکومت دیکتاتوری نماید.

گودل می‌خواست بیشتر توضیح دهد اما انیشتین میان حرف‌هایش پرید چرا که احتمال می‌داد گفتن آن حرف‌ها، شانس کسب شهروندیِ دوست‌ش را از بین ببرد. اتفاقاً قاضی فورمن از گودل خواست تا حرف‌های‌ش را ادامه بدهد و با پایان این مصاحبه، گودل حق شهروندی آمریکا را کسب نمود!

این موضوع تنها در خاطرات مورگن‌اشترن آمده‌است. با این‌حال او متأسفانه بخش هیجان‌انگیزِ ماجرا را از قلم انداخته‌است و از آن راه گریز که می توانست آمریکا را مبدل به یک دیکتاتوری نماید، سخنی به میان نیاورده. هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند این راه گریز در کجای قانون اساسی آمریکا آمده‌است اما حدس زده می‌شود که منظور گودل، «بخش پنجم» باشد، که درباره‌ی اصلاحات در قانون اساسی است. این احتمال وجود دارد که اصلاحات خاصی، به نابودیِ کامل قانون اساسی بیانجامد.

7a-constitution-use-this-140443836

  5- FBI باور داشت که انیشتین، جاسوس شوروی است!

FBI انیشتین را از سال 1933 که وارد آمریکا شد تا سال 1955 که فوت نمود، تحت نظر داشت. آن‌ها اغلب مکالمات تلفنی او را شنود می‌کردند، نامه‌های‌ش را رهگیری می‌نمودند و در سطل زباله‌ی او دنبال مدرکی می گشتند که نشان از همکاری او با گروه‌های خرابکار یا فعالیتی مبنی بر جاسوسی برای شوروی باشد! حتی یک‌بار FBI با خدمات مهاجرت و تابعیت همکاری کرد تا دلیلی باید که او را اخراج نمایند. آن‌ها باور داشتند که انیشتین یک فرد رادیکال دولتی یا کمونیست باشد و این تردید، از دیدگاه‌های سیاسیِ او و پیوندهای‌ش با گروه‌های ضدجنگ و حامی حقوق بشر نشأت گرفته‌بود.

پیش از ورود انیشتین به خاک امریکا، گروه زنان میهن‌پرست نامه‌ای 16 صفحه‌ای به وزارت امور خارجه‌ی آمریکا نوشتند و مراتب اعتراض خود را درباره‌ی ورود او به خاک سرزمین‌شان، اعلام نموده بودند. آن ها در بخشی از نامه‌شان اظهار داشته بودند که حتی جوزف استالین نسبت به انیشتین، با گروه‌های کمونیستی محدودتری در ارتباط است!

بنابراین وزارت خارجه‌ی امریکا قبل از صدور ویزای انیشتین، وی را مورد یک بازجویی گسترده درباره‌ی عقاید سیاسی‌اش قرار داد. انیشتین که بسیار خشمگین شده‌بود گفت مردم آمریکا برای ان که او به این کشور بیاید، به او التماس کرده‌بودند و او به هیچ‌وجه تحمل نمی کند که با او مانند یک مظنون برخورد شود. بعد از اخذ ویزا و حق شهروندی، انیشتین با وجود آن که می دانست تحت نظر است، در آمریکا ماند. حتی او به یکی از سفرای لهستان گفته‌بود که مکالمه‌ی تلفنی آن‌ها مخفیانه ضبط می‌شود.

6-soviet-100283651

6- انیشتین از همکاری‌اش در ساخت بمب اتمی پشیمان بود

انیشتین هرگز مستقیماً در پروژه‌ی منهتن، که مربوط به ساخت اولین بمب‌های اتمی آمریکا در طی جنگ جهانی دوم بود، شرکت نکرد. حتی اگر خودش هم می خواست شرکت کند، مطمئناً طی پاکسازی‌های فوق‌امنیتی رد می شد. حتی دانشمندانی که در این پروژه همکاری می کردند، از دیدار با وی منع شده‌بودند.

می‌توان گفت تنها جایی که انیشتین درگیر پروژه شد، آن‌جایی بود که طی نامه‌ای به «فرانکلین روزولت» لزوم دستیابی به بمب اتمی را یادآوری کرده‌بود. او زمانی این نامه را همراه با لئو زیلارد فیزیکدان برای روزولت نوشت که دانست دانشمندان آلمانی به فرآیند شکستن اتم‌های اورانیوم پی برده‌اند.

با آن‌که انیشتین کاملاً به نتایج بسیار ویران‌گر بمب اتمی آگاه بود، انیشتین خود را ملزم به دخالت دانست، چرا که وحشت داشت که ابتدا آلمانی ها به بمب اتمی دست یابند. با این وجود در نهایت امضا کردن آن نامه، به پشیمانی انیشتین انجامید. می‌گویند وقتی که برای اولین بار به انیشتین خبر دادند که آمریکا بمب اتمی نخست را روی هیروشیما انداخته، او گفت «وای بر من!» او بعدها اعتراف کرد که اگر می‌دانست آلمانی‌ها نمی‌توانند بمب اتمی بسازند، هرگز آن نامه را امضا نمی‌کرد.

5-atomic-bombs

  7- ادوارد انیشتین

ادوارد، پسر دوم انیشتین از همسرش میلِوا ماریچ بود که در سال 1910 متولد شد. ادوارد که در کودکی با نام «تِه‌تِه» یا «تِه‌تِل» خوانده می‌شد، اغلب در کودکی بیمار می‌شد و در 20 سالگی هم مبتلا به اسکیزوفرنی گردید. میلوا در سال 1919 از انیشتین جدا شد. ابتدا وظیفه‌ی سرپرستی ادوارد با میلوا بود اما بعداً او را به یک آسایشگاه روانی سپرد.

انیشتین از این‌که شنید پسرش به بیماری روانی مبتلا شده اصلاً تعجب نکرد. خواهر میلوا هم به اسکیزوفرنی مبتلا بود و ته‌ته اغلب رفتارهایی را نشان می‌داد که می‌توانست نشانه‌ای مبنی بر ابتلای او باشد. انیشتین یک سال پس از آن که ادوارد در بیمارستان بستری شد، به امریکا گریخت. در حالی‌که تا زمانی که در اروپا زندگی می‌کرد مدام با پسران‌ش ملاقات داشت، پس از مهاجرت به آمریکا مجبور شد به نامه‌نگاری با آن ها قناعت کند.

نامه‌هایی که انیشتین برای ادوارد نوشته، به تعدادی محدود هستند اماد همگی آن‌ها مضمونی تشویق‌کننده دارند. در یکی از نام‌ه‌ها او مردم را به دریا تشبیه می‌کند که گاه می‌توانند«متعادل و دوستانه» باشند و گاه «طوفانی و مزوّر». او در آن نامه اظهار امیدواری کرده که بتواند پسرش را در بهار آینده ببیند. متأسفانه جنگ جهانی هم تمام شد، اما انیشتین دیگر نتوانست ته‌ته را ببیند.

پس از آن‌که میلوا در سال 1948 فوت کرد، ته‌ته تا 9 سال بعد از آن هم در بیمارستان روانی بستری ماند. البته ته‌ته به مدت 8 سال با یک خانواده زندگی کرد اما وقتی مادر خانواده‌ای که او را پذیرفته بودند بیمار شد، مجدداً به بیمارستان ارجاع داده‌شد. ته‌ه در سال 1965 و تقریباً 10 سال پس از پدر نام‌آورش، فوت کرد.

4-eduard-einstein

  8- انیشتین عاشق استعمال دخانیات بود

به نظر می‌رسد انیشتین در طول زندگی‌اش به دو چیز بیش از همه عشق می‌ورزید: ویولن‌ش و پیپ‌ش! او یک‌بار اظهار نموده‌بود که باور دارداستعمال دخانیات برای حفظ آرامش و «قضاوت عینی» در انسان‌ها ضروری است. وقتی پزشک‌ش به او گفت که باید این عادت مضر را ترک نماید، انیشتین پیپ‌ش را در دهان گذاشت و شروع به کشیدن‌ش کرد! گاهی اوقات او ته‌سیگارها را از خیابان جمع می‌کرد و در پیپ‌ش می‌ریخت تا آن‌ها را بکشد!

انیشتین عضو مادام‌العمر باشگاه استعمال‌کنندگان پیپ در مونت‌رئال بود. حتی در یکی از گردش‌های‌ش با قایق از آن بیرون پرت شد، اما موفق شد که پیپ عزیزش را سالم نگه دارد. به جز بسیاری از مقالات و نامه‌ها، پیپ انیشتین تنها وسیله‌ی بسیار شخصی اوست که امروزه از وی به یادگار داریم. او پیپ خود را به «جینا پلانگوئیَن»، مجسمه‌ساز، دوست و فردی که استخدام شده‌بود تا مجسمه‌ی نیم‌تنه‌ی انیشتین را بسازد، بخشید.

10-20-2015 12-35-32 AM

  9- انیشتین عاشق زنان بود

انیشتین زمانی که مشغول کار روی E=mc2، کشیدن پیپ، تهیه‌ی پیش‌نویس یک نامه یا طراحی بلوز نبود، وقت‌ش را به یک موضوع اختصاص می‌داد: مشغول شدن با زنان! نامه‌های‌ش نشان می‌دهد که انیشتین تا چه حد عاشق زنان بود و یا بقول دانشمند بزرگ، چقدر زنان عاشق‌ش بودند!

در یک مصاحبه با شبکه‌ی خبری NBC، «هانوک گوتفروند»، رئیس نمایشگاه بین‌المللی آلبرت انیشتین در دانشگاه Hebrew، ازدواج دوم انیشتین با السا را «ازدواجی مصلحتی» خواند. البته با انتشار 3500 صفحه از نامه‌های انیشتین در سال 2006، آقای گوتفروند هم موافق است که انیشتین آن‌طوری که تصور می‌رفته، پدر یا شوهر بدی نبوده‌است.

او نزد همسرش السا اعتراف کرده‌بود که نمی‌تواند تنها با یک زن باشد و درباره‌ی روابط بدون ازدواج‌ش به همسرش گفته‌بود. او اغلب نامه‌هایی به السا می‌نوشت که در آن‌ها از تعداد زیادی از زنان می‌گفت که به اطراف‌ش هجوم آورده‌اند که به گفته‌ی او، این حد توجه به وی ناخواسته بود. او در حالی‌که متأهل بود، اقلاً با شش زن دیگر در ارتباط بود که از آن جمله می‌توان استلا، اِتِل، تونی و مارگریتا را نام برد.

او در سال 1931 در نامه‌ای به مارگوت، دخترخونده‌اش، می‌نویسد: «درست است که M مرا در سفر به انگلستان همراهی کرد و این تعقیب او دگر خارج از کنترل است. سوای تمام دیگر بانوان، من تنها با خانم L ارتباط دارم که فردی کاملاً بی‌ضرر و مناسب است.»

2-feature-einstein-elsa

10- بزرگ‌ترین اشتباه انیشتین

درست است که انیشتین دانشمندی نابغه بود، اما کامل هم نبود. در حقیقت در مسیر اثبات فرمول معروف‌ش، او مرتکب حداقل 7 اشتباه شد، اما در سال 1917 او کاری کرد که خودش از آن به عنوان بزرگ‌ترین خطای‌ش از آن نام می‌برد: او ثابت کیهانی را که با حرف یونانی لامبدا نشان داده‌می‌شد در معادلات نسبیت عام خود وارد نمود. لامبدا نشان‌دهنده‌ی نیروی مقابله‌کننده با جاذبه‌ی گرانش است. او از آن جهت لامبدا را وارد معادلات خود کرد که در آن زمان، اغلب دانشمندان باور داشتند که جهان، ثابت است.

بعداً انیشتین با دانستن این‌که فرضیات قیبلی‌اش صحیح است و جهان در واقع در حال انبساط است، این ثابت را از معادلات‌ش حذف نمود. البته در سال 2010 دانشمندان دریافتند که آن معادلات با فرض وجود لامبدا، صحیح است. آن‌ها باور دارند که لامبدا، نماینده‌ی «انرژی تاریک» است که نیرویی تئوریک به شمار می‌رود که با جاذبه مقابله می‌نماید و منجر به انبساط جهان ما با سرعتی افزاینده می‌گردد.

1-einstein-blunder


معمای انیشتین: چه کسی صاحب ماهی است؟!

معمای انیشتین یا معمای زِبرا، یک تست هوش است که گفته می‌شود انیشتین آن را ابداع نمود تا از شور و شوق دانشجویان برای آن‌که او را به عنوان استاد راهنمای خود انتخاب کنند، بکاهد. البته شواهد چندانی که ثابت کند واقعاً این معما توسط انیشتین ابداع شده، وجود ندارد. گفته می‌شود که جواب 98٪ مردم به این سئوال، اشتباه است. اما متن معما:

در کنار جاده‌ای، 5 خانه در کنار هم قرار دارند. هر خانه رنگ و صاحبی متفاوت از دیگری دارد. صاحب هر خانه سلیقه‌ای متفوات با آن دیگری دارد، که شامل نوع حیوان خانگی، نوشیدنی مورد علاقه و برند سیگار می‌شود. در ضمن هر یک از این آقایان هم دارای ملیتی متفاوت از دیگری هستند.

مرد سوئدی سگ دارد، مرد آلمانی سیگار پرینس می کشد. خانه‌ی سبز در سمت چپ خانه‌ی سفیدرنگ قرار دارد. مردی که سیگار مسترز آبی می‌کشد، به آبجو هم علاقمند است. مرد دانمارکی چای می‌نوشد. صاحب خانه‌ی زرد سیگار دانهیل می‌کشد. مرد نروژی صاحبِ خانه‌ی اولی است. صاحب خانه‌ی سبز قهوه می‌نوشد. مرد بریتانیایی در خانه‌ی قرمز زندگی می‌کند. فردی که در خانه‌ی وسطی زندگی می‌کند شیر می‌نوشد. آن که سیگار بلِند می‌کشد، در همسایگی فردی زندگی‌ می‌کند که گربه دارد. مردی که سیگار پال‌مال می‌کشد پرنده نگه می‌دارد. مرد نروژی کنار خانه‌ی آبی زندگی می‌کند. در ضمن مردی که سیگار بلند می‌کشد در همسایگی فردی زندگی می‌کند که آب می‌نوشد. مردی که در کنار آن همسایه که سیگار دانهیل می‌کشد زندگی می‌کند، اسب پرورش می‌دهد.

حالا چه کسی صاحب ماهی است؟!

fish-478773643

اول جواب‌های‌تان را در قسمت کامنت‌ها برای‌مان بنویسید. جواب درست را سه روز پس از انتشار پست، در پی‌نوشت منتشر می‌کنیم.

پ‌ن: همان‌طور که قول داده‌بودیم، امروز وقت منتشر کردن جواب است. خب، درباره‌ی جواب‌ دو حالت وجود دارد. یا دانشمندان معنای 2٪ را نمی‌دانند و یا همه‌ی 2٪ هموطنان ما هستند! بهرحال، جواب دست مرد آلمانی است. چرای‌ش را این‌جا متوجه می‌شوید. از ته دل امیدوارم همه‌ی دوستانی که جواب درست داده‌اند، خودشان این‌قدر در علم احتمالات خوب بوده باشند، چه کسی از هموطن باهوش بدش می‌آید؟! امیدوارم همگی خودتان چند دفیقه‌ای را صرف حل کرده باشید و خدای نکرده، با معلم گوگل به جواب رهنمون نشده‌باشید. ممنون از مشارکت همگی.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چرا غذاها در کتاب‌های مصور و انیمیشن‌ها اینقدر اشتها برانگیزند؟!

دوران کودکی خودم را که به یاد می‌آورم، یاد کتاب‌های داستان مصور می‌افتم که در بعضی از صفحات آن عکس میزهای پر از غذا درج شده بود. نقاشی‌های آنقد آنقدر خوب بودند که تصور می‌کردم میوه‌ها و مرغ و بوقلمون و سوسیس فرنگی‌ها مسلما باید کیفیت…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده‌اند و نگرش جدیدی نسبت به تاریخ در ما ایجاد می‌کنند

عکس‌های تاریخی بسیار هستند. برخی از آنها از فرط تکرارِ دیگر روتین می‌شوند و نکته جدیدی به ما نمی‌افزایند. متاسفانه برخی از آنها در بایگانی‌های فراموش می‌شوندو کسی متوجه نکته‌شان نمی‌شود و به تدریج نابود می‌شوند و برخی هم کمتر از بقیه بها…

شوخی‌های تصویری دانشگاهی – دوران عزیز پرمخاطره و گاه پرمشقت با بازدهی‌های نامعلوم

دوره دانشگاه و سختی تطابق‌های دانشجوهایی از طبقات مختلف اجتماعی و نواحی مختلف کشور و آمیزه جالب کنار هم قرار گرفتن آنها هر فعالیت عادی دیگر اجتماعی می‌شود مانند نگاه کردن به فوتبال و هر امتحان یا حتی کلاسی خاطره‌انگیز می‌شود.در اینجا…

عکس‌های نوستالژیک: آدم‌های و تلویزیون‌هایشان در دوره اوج تلویزیون

دوره اوج شکوه تلویزیون کی بود؟ دست‌کم دوره اوج مونواوگ چه زمانی بود؟یک زمانی تلویزیون پیشرفته‌ترین وسیله ارتباطی ما با دنیای خارج بود. الان تلویزیون‌های هوشمند، گوشی و تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها جای آن به اصطلاخ متکلم وحده را گرفته‌اند.…

محصولات رادیواکتیوی که در قرن بیستم در قالب کالاهای مصرفی عادی به مردم فروخته می‌شدند

پیش از درک خطراتی که قرار گرفتن در معرض تابش‌های رادیواکتیو برای انسان به همراه دارد، مردم و حتی دانشمندان می‌پنداشتند که مواد رادیواکتیو ترکیبات جالبی برای درخشان و نورانی کردن اشیا هستند. در ادامه چند مورد از عجیب‌ترین کاربردهای مواد…

آیا چهره‌های مشهور، فرازمینی و بیگانه هستند؟! چرا چنین چیزهایی در شبکه‌های اجتماعی رواج می‌یابد +…

امروز صبح دوست گرانقدری ویدئویی از آنجلینا جولی را از یک صفحه اینستاگرام برای من فرستاد. در این ویدیو که ظاهرا از یک مصاحبه او انتخاب شده بود، روی چشم‌های او زوم می‌شد و این نکته القا می‌شد که چشمان او غیرطبیعی هستند و قرنیه و عنبیه او…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
76 نظرات
 1. حسن می گوید

  فرد آلمانی صاحب خانه سبز و ماهی است و قهوه می نوشد

 2. کسری می گوید

  البته اگه حوصله هم داشته باشین با حل موارد گفته شده هم به همین جواب میرسین

 3. محمود حسینی می گوید

  مرد آلمانی!

 4. Soma می گوید

  Germany

 5. فرشته می گوید

  مرد آلمانی ماهی داره خونه اش سبزه و نوشیدنیش هم قهوه است:)

 6. میثم می گوید

  فکر کنم ماله منه که گم شده.
  ماهی کجاست اصلا؟ (:

 7. شیرین می گوید

  آلمانی که تو خونه سبزه و پرینس می‌کشه و قهوه می‌نوشه صاحب ماهی هستش

 8. مهروند می گوید

  مرد آلمانی که تو خونه ی سبز زندگی می کند و قهوه می نوشد و سیگار پرینس می کشد صاحب ماهی است.
  marde almani ke too khooneye sabz zendegi mikoneh va ghahve minooshe va sigar prins mikeshe sahebe mahi ast.

 9. محمدرضا عابدی می گوید

  سلام و عرض خدا قوت . این معما را سال سوم راهنمایی یکی از معلم ها به ما داد تا حل کنیم و حسابی ما را گیج کرده بود و اخر هم معلم جواب معما را نداد. ولی یادم هست که با بچه ها حل کردیم ” مرد سوئدی ” را حدس زده بودیم .
  امیدوارم شما مثل معلم ما نشید. 🙂

 10. بابک می گوید

  من این معما رو سالها پیش توی مجله …. حل کردم
  و جالبه که هرکسی رو که دیدم پفته ایت معما رو خل کرده
  شاید دو درصر مذکور همه دور و بر من جمع شدند

 11. karimi می گوید

  فرد دانمارکی

 12. حسین می گوید

  نروژی

 13. آرامش می گوید

  آلمانیه،
  که رنگ خونه ش سبزه، سیگار پرینس میکشه و قهوه میخوره و شماره خونه ش 4 ه

 14. ل می گوید

  هیلبرت در مقاله اش به انیشتین ارجاع داده است.

 15. میرمحمدعلی می گوید

  فرد آلمانی ماهی دارد (تمام راهنمایی های ارائه شده از طریق منطق گروه ها و نظریه مجموعه ها) منجر به این نتیجه می گردد

 16. میرمحمدعلی می گوید

  در ضمن بنده از جمله follower های سایت شما در Facebook می باشم , بسیار سایت جذابی داشته و موضوعات انتخابی شما , موضوعاتیست که بدقت انتخاب گردیده و از لحاظ اینجانب بسیار پرمحتواست… .

 17. میرمحمدعلی می گوید

  دز ضمن ساعت سرورهای شما هنوز یک ساعت جلو می باشد و به ساعت رسمی و فعلی تغییر پیدا ننموده است.

 18. mostee می گوید

  این که اسون بود همشون تو خونشون حیوان دارن به جز المانییه پس ماهی میشه واسه المانییه
  انیشتین تو طرح این معما خیلی زیرک بوده
  ولی یه چیز دیگه هم هست شاید تو خونه المانییه به جای ماهی یه حیوون دیگس شاید اهو شاید گربه نمیدونم ولی مهم اینه که واقعییت این معمارو درک کنیم حتما انیشتین خواسته حس سوال کردن در خودمون به وجود بیاریم شاید شما چی میگید دوستان

 19. amiR می گوید

  آلمان

 20. باقری می گوید

  اولا اینکه 98 درصد به نظرم غلو شده اما جواب مرد آلمانی میشه

 21. شایان می گوید

  سوئدی صاحب ماهی است

 22. امیرحسین ریاحی می گوید

  آقای آلمانی که تو خونه سبز زندگی میکنه و سیگار پرینس میکشه و قهوه میخوره

 23. پرهام ملکی می گوید

  آلمانی

 24. ناردن می گوید

  مرد آلمانی

 25. مجتبی می گوید

  بریتانیایی

 26. نگين می گوید

  آلمانى

 27. امیر می گوید

  صاحب ماهی مرد آلمانی است که در خانه سبز زندگی میکند، قهوه مینوشد و سیگار پرینس میکشد

 28. عماد می گوید

  نروژی

 29. nooshin می گوید

  سلام.مسئله جالبی بود.جواب:مرد آلمانی ‎:D

 30. فرشاد می گوید

  یک اشتباه رایج تلفظ غلط نام این دانشمند است که اشتباها انیشتن در ایران گفته میشه صحیح آن اینه
  Ein=به آلمانی تلفظ میشه آین و به معنای یک هست
  Stein=به آلمانی شتاین تلفظ میشه و به معنای سنگ

  Einsten = آینشتاین

 31. ssmirebrahimi می گوید

  سلام. من بعد این که مطلب رو خوندم شروع کردم به حل کردن…
  مرد آلمانی که سیگار پرنس می کشد و قهوه میخورد و رنگ خانه اش سبز است و در خانه یکی مونده به آخر زندگی می کند صاحب ماهی است.

 32. navid می گوید

  آلمانی صاحب ماهی است

 33. علیرضا می گوید

  خانه ی سبز صاحب ماهی است.

 34. علی ج ج می گوید

  جواب : مرد آلمانی

 35. میترا اسدی می گوید

  مرد آلمانی در خانه سبز است قهوه می خورد و صاحب ماهی است.

 36. مسیح می گوید

  زیاد سخت نبود 25 دقیقه وقت گرفت + 2 صفحه چرک نویس

  *خانه پنجم سبز رنگ متعلق به مرد آلمانی که قهوه می نوشد سیگار پرینس میکشد و ماهی نگداری می کند.

 37. M.M.M می گوید

  مرد آلمانی باید ماهی را داشته باشد
  سوئدی سگ داره بریتانیایی هم پرنده داره دانمارکی اسب داره نروژی هم گربه

 38. meisam می گوید

  Norway

 39. عباس یوسفی می گوید

  فرد آلمانی که تو خونه سبز زندگی میکنه و سیگار پرینس میکشه و قهوه میخوره ماهی داره

 40. Mostafa-Tourandaz می گوید

  ماهی متعلق به فرد آلمانیه طبق محاسبات من.
  دو سه صفحه راه حل رفتم تا به جواب رسیدم.

 41. افشین می گوید

  آلمانی

 42. سیدجاسم نجاتیان می گوید

  نظر…جواب بعد از مشقت بسیار.ماهی پیش المانی میبادشد.

 43. دنیا خوشامن می گوید

  مرد المانی که در خانه سبز زندگی میکند، قهوه می نوشد و سیگار پرینس میکشد صاحب ماهی است.

 44. رضا بهمن زياري می گوید

  گزینه صحیح مرد آلمانی هست
  ١) نروژی: رنگ زرد، آب، گربه، دانهیل
  ٢) دانمارکی: رنگ آبی، چای، اسب، بِلند
  ٣) انگلیسی: رنگ قرمز، شیر، پرنده، پال مال
  ۴) سوئدی: رنگ سفید، آبجو، سگ، مسترز آبی
  ۵) آلمانی: رنگ سبز، قهوه، “ماهی”، پرینس

 45. خرم می گوید

  اول دوم سوم چهارم پنجم
  ملیت نروژ دانمارک بریتانیا سوئد آلمان
  رنگ زرد آبی قرمز سفید سبز
  حیوان گربه اسب پرنده سگ ماهی
  نوشیدنی اب چای شیر ابجو قهوه
  سیگار دانهیل بلند پال مال مسترز پرینس

 46. سما می گوید

  مرد آلمانی که قهوه می خورد و سیگار پرینس میکشد ماهی دارد

 47. zhilevan می گوید

  مطلب جالبی بود، در مورد تست هوش هم یادمه زمان دانشجویی سال 84 این معما رو پیدا کردم با شوق آوردم خوابگاه و با بچه ها مطرح کردم، خودم تقریبا نزدیک 1-2 ساعت روش کار کردم و جواب رو پیدا کردم و جالب بدونید تقریبا نیمی از دانشجویان هم رشته ای ( رشته کامپیوتر) تونستن جواب رو پیدا کنن !!! نمی دونم بخاطر مدار منطقی و اصول استنتاجی بچه های کامپیوتر بود و یا اینکه این تست اونجوری که گفته میشد 2% فقط می تونن حل کنن بود !!!.

  اما به نظرم اینکه 2% فقط کی می تونن این رو حل کنن صحت نداره !!!! راحت طیف تیز هوش جامعه که حدودا 20، 25% هست می تونن این رو حل کنن.

 48. ع می گوید

  جواب سوال:
  مرد آلمانی که در خانه پنجم که سبز است زندگی می کند، قهوه می نوشد و سیگار پرینس می کشد.

 49. وحید صابری می گوید

  فرد آلمانی صاحب ماهی است

 50. رضا می گوید

  در جواب سوال که ماهی برا کی بوده باید گفت که برا خود انیشتین بوده یا هموطنش.

 51. Mehdi می گوید

  آلمانی ماهی دارد. اگر درست باشد، توی یه فایل ورد 4 صفحه ای روشم رو توضیح دادم بگید بفرستم براتون.

 52. wahab می گوید

  جوابش با گوگل!!! میشه المانیه 😉

  dr-bios.com

 53. خواننده ای... می گوید

  جای قدردانی و تقدیر داره که خانم مجیدی در میان انبوه پستهای رپرتاژ آگهی یک دونه پست عادی هم گذشتند. سپاس بیکران.

 54. طیبی می گوید

  نروژی خانه زرد سیگار دانهیل و ماهی

 55. بتول می گوید

  صاحب ماهی دانمارکی است

 56. سهیلا می گوید

  فرد آلمانی که صاحب خانه سبز رنگ است و به سیگار پرینس و قهوه علاقه دارد صاحب ماهی می باشد.

 57. فرشته می گوید

  کامنت ها اینجا باید تایید بشه؟چرا ثبت نشد کامنت من؟ببخشید من آشنایی با فضای اینجا ندارم آخه:|

 58. صالح می گوید

  مرد آلمانی که در خانه سبز زندگی می کند ماهی نگه می دارد

 59. بابک آیدنلو می گوید

  Just wanted to let you know,the owner’s of Green house who is German , drinks coffee
  smokes Prince and one’s who keeps fish I think
  Babak Aydenlou
  Calgary ,Canada

 60. moloud می گوید

  مرد بریتانیایی

 61. moloud می گوید

  آلمانی

 62. yousef می گوید

  به نظر من ماهی باید مال بریتانیایی باشه که تو خونه قرمز زندگی میکنه….شاید هم اشتباه میکنم ….اگه آماری به قضیه نگاه کنیم شانس درست جواب دادنم 20% هست چطور ممکنه 98% جواب غلط داده باشن..

 63. حسام می گوید

  ممنون بابت مطلب مفیدتون.
  جواب معما: فکر کنم صاحب ماهی باید شخص آلمانی باشه.

 64. فرهاد می گوید

  خانه پنجم یا آخر که سبز است و مرد آلمانی در آن زندگی می کند که قهوه می نوشد، سیگار پرنس می کشد و ماهی نگه می دارد. به نظرم چون خودش آلمانی بوده، احتمالا کمی مایه طنز هم توی جوابش بود، بعنی آخرای حلش قبل رسیدن به جواب حدس زدم باور کن چون خودش آلمانی بوده، جوابش هم شرط می بندم خود آلمانیه هست و همه رو سر کار گذاشته بود. خبر ندارین واقعا ماهی نگه می داشت یا نه؟

 65. مهتاب سیدی می گوید

  فر د نر وزی که خانه زرد رو داره و نوشیدنی اب مصرف میکنه و سیگار دانهیل هم میکشه ماهی پرور شهد مید

 66. هادی می گوید

  سلام
  ممنون از پست خوبتون.
  فقط یکجوری نوشته بودید هیلبرت کپی زده بود از انیشتین خلط مبحث پیش می اید. هیلبرت یکی از بزرگترین ریاضیدانان تاکنون می باشد و در این مورد هم خودش هیچ وقت ادعایی نکرده و اتفاقا در کتاب مربوطه به انیشتین رفرنس داده است.
  می توانم با جرات بگویم خیلی از ریاضیات پیشرفته مدیون داوید هیلبرت است.

 67. زهرا می گوید

  ممنون بابت پست های جالبتون

 68. لیلی می گوید

  سلام منم خیلی معما دوست دارم ،«البته الان جواب واضح شده ولی مرد آلمانی میشه

 69. محمد می گوید

  من بسیار بسیار خوشحالم که کسانی که یک پزشک رو میخونن جزئ ۲درصد آدمای باهوشن.پس باید واسه شناسایی اون ۹۸درصد پا را فراتر از مرزها بذاریم.

 70. ایوب می گوید

  سلام.ای کاش اینم مینوشتید که معادله معروف اینشتین مال زنش است وآن را در مقابل گرفتن حق حضانت بچه اش به عالیجناب دانشمند بزرگ نابغه داده است!گمون نکنم آمریکایی ها هیچوقت جیگر کنن اسطوره شون را با این واقعیتها که نوشتید معرفی کنن!به هر حال متشکریم که جنبه هایی از شخصیت “پلفسول آینشتاین” را که نمیدونستیم به ما نشون دادین.

 71. سارا می گوید

  انیشتین رابطه خیلی خوبی هم با” یهودی منوهین “نوازنده معروف ویولن داشته

 72. ..... می گوید

  واقعا عالی بود

 73. موزیکو مووی می گوید

  very great . taaanks عالی بود

 74. اسماعیلی می گوید

  جواب بسیار آسونه همه حیوون دارن به جز آلمانیه

 75. محمود می گوید

  شاید اشتباهآیش بیشتر از این باشد اما بازهم باید بابت تمام خدماتش به بشر از او قدردانی کرد

 76. لیلا می گوید

  من این معما رو چند ماه پیش در عرض 6 دقیقه حل کرده بودم . ( از خودم زمان گرفتم ) و دیروز دوباره براش فکر کردم اما 15 دقیقه طول کشید . دفعه ی اول با تلقین به خودم واقعا سریع تر حل کرده بودم . تلقین و باور داشتن خودتون واقعا تاثیر داره …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.