رپورتاژ: زندگى سخت نیست، آدم‌ها بى‌عرضه‌اند

نمی دانم چقدر در مورد جایزه معتبر awwwards اطلاعات دارید؟ این جایزه توسط هیئت داوری شامل: طراحان و کارگردان های هنری از شرکت های چون اپل (‌طراح سایت اپل dave rudolph ) ٫ ماکروسافت ( paul irish ) ٫ گوگل کروم متشکل شده و به اسپانسری ماکروسافت  یکی از افتخار آمیز ترین جوایز وب در دنیا محسوب می گردد.

10-8-2015 9-30-38 PM

بیشتر طراحان معتبر در ایران با این سایت آشنا هستند و باید متذکر شد که بسیارجای کارهای ایرانی در آن خالیست، ما می دانیم و باور داریم که طراحان وب فارسی در دهه اخیر بسیار رشد داشته اند و همانطور که وب دنیا هر روز پیشرفت میکند، تکنولوژی و طراحی های ایرانی نیز به کیفیت جهانی نزدیک می شوند.

حال چطور می توان سایتی را طراحی نمود که در این حد قابل رقابت با دنیای بهترین های وب باشد؟ در این مقاله  شرح حالی از یک وب ایرانی که به عنوان نامــزد جایزه فوق نائل گردیده ست را به قلم تحریر در آوریم تا پاسخ سوال فوق را تا حدی ارائه داده باشیم.

طراحی یک کار فوق العاده یک پروسه سخت و گاهی غیر ممکن است وباید تلاش کرد که تفکر کارفرما با خلاقیت طراح همسو گردد،  این بدان معناست که شرایط فکری هر دو ، کارفرما و طراح می تواند بسیار کلیدی باشد، برای ساخت یک کار خارج از باکس و متفاوت باید ساعت ها کار را از زوایای مختلف بررسی کرد، و با کارفرما تعامل نزدیک داشت. در پروژه فوق طراحی با فلسفه و ارزش شرکت سورنا در یک جهت بوده و کار در بهترین مسیر حرکت کرده است، به قلم کشیدن یک رویا که در ذهن طراح اثر٫ خطوطی ست از قطرات آب و فضاییست برای نمایش داستانی از فلسفه ی نهان آب ( فلسفه مانند آب باش بروس لی ) که فلسفه اصلی شرکت فوق الذکر ست.

10-8-2015 9-34-34 PM

١– دنیای ٢ بعدی آخر داستان نیست

بیشتر کارهای گرافیکی در طراحی سایت به محیط دو بعدی در فتوشاپ و ایلاستریتر ختم میشود، که در همه موارد نمی تواند نیاز ما را مرتفع نماید، طراحی یک اثر خوب در وب شروع اسطوره ای از کاغذ خطاطی یا اسکچ داشته و نهایتا در یک نرم افزار گرافیکی چون فتوشاپ به اجرا در خواهد آمد، اما برای گسترده نمودن دنیای یک اثر متفاوت و خاص بایستی از تمام ابزارهای ممکن از جمله طراحی سه بعدی در نرم افزار هایی چون مایا نیز بهره برد، در طراحی سایت سورنا از بهترین نرم افزار های موجود مانند مایا و افترافکت استفاده شد تا به بی نهایت امکانات و نتیجه دست یافت.

10-8-2015 9-37-55 PM

٢– تکنولوژی و هنر در یک معجون

فقط طراحی گرافیک ، نمایه سه بعدی و خطوط زیبا نمی توانند نهایت یک کار استثنایی وب را رقم زنند، تکنولوژی بهترین ابزار را در اختیار خلاقان طراحی سایت قرار می دهد تا با استفاده از آنها یک موجود زنده را در قلب یک سایت بیدار کنند، شاید سخن از انواع تکنولوژی ها و الگوریتم های استفاده شده در سایت فوق کمی پیچیدگی به مقاله ما دهد اما خالی از لطف نیست تا حدی به کدنویسی اثر نیز بپردازیم.

10-8-2015 9-39-27 PM

جی کوئری ، سی اس اس ٣ و اچ تی ام ال ۵ برخی از تکنولوژی ها پشت صحنه این وب سایت هستند، شما می توانید با جستجو در گوگل بیشتر با آنها آشنا شوید ، چون هر کدام از آنها دنیایی برای سخن گفتن و شرح دادن دارند که در این مقاله به همین مقدار که اشاره شد کفایت خواهیم کرد.

٣– گوگل و داستان سئو

ساخت یک سایت بدون در نظر گرفتن معیارهاى سنجشی سئو بسیار غیر معقول و عجیب بنظر میرسد، شاید نیازی نباشد از اهمیت رتبه گرفتن در گوگل برای شما بگویم ، چون این یک مقوله لاینفک در طراحی یک سایت حرفه ایست، در پروژه سورنا استفاده از تصاویر زیاد و متون کم باعث گردید چالشی در گرفتن رتبه برای کلمات مرتبط با فعالیت این سایت ایجاد شود، و ما را بر این دارد که با حفظ تعادل بصری اثر به بهینه سازی این سایت نیز بها دهیم، راه کار این چالش ٢ پاسخ کلی داشت، یک مدلینگ و معماری محتوا بر اساس فعالیت سورنا که باعث ایجاد اعتبار در گوگل برای کلمات مرتبط با فعالیت سایت فوق گردید و دوم بهره گیری از سیستم مدیریت محتوا وردپرس که شاهکاریست در ضمینه بهینه سازی سایت، این دو راهکار کلی چالش فوق را مرتفع نمود و بدین وسیله نیاز سورنا در بهینه سازی سایت برطرف گردید.

پینوشت : در پایان این مقاله اشاره به سه نکته را بسیار مهم دیدم، یک – من در این مقاله فقط تلاش کردم پروسه ساخت یک وبسایت با کیفیت و متفاوت را شرح دهم و تجربه ای را که در کار بدست آوردیم با شما خوانندگان عزیز به اشتراک بگذارم و قصدم بزرگ نمایی یا تبلیغ صرف یک شرکت یا نام تجاری نبوده و اگر نگارش کمی تبلیغاتی گردیده علتش شرح یک ابزار بازاریابی مانند وب سایت بوده که به خودی خود و فطرتن تبلیغاتیست. دوم – ساخت یک وب سایت یا محصول در بالاترین سطح کیفی فقط با کمک و همراهی تیمی اعضای گروه صورت می گیرد. سوم – مشتری فهیم و هنرمند مانند طلاست و وجود این گونه مشتریان در طراحی سایت امکان ساخت آثاری جهانی را برای طراحان سایت مهیا می کند ، در سایت فوق حضور یک مشتری ( شرکت سورنا‌ انتخاب برتر ) با تعامل استثنایی و دلسوزی بالا امکان تبلور خلاقیت را به شرکت زفره به عنوان طراح سایت داد.

زندگی سخت نیست، آدمها بی عرضه اند. جمله ای بود که چند سال قبل زمان اسکارگرفتن فرهادی، زیر یک پست در فیسبوک دیدم، بسیار ساده ، عمیق و واقعیست . نیازی به حاشیه رفتن و زیبا کردن کلام نیست چون دنیا کوتاه است و ما باید خود را از تنبل ها و افرادی که همیشه در حال نالیدن از شرایط و کمبود هایشان هستند دور کنیم.  در آخر پیشنهاد می کنم وب سایت فوق را بازدید کنید.

 

نظرات

 1. خوب بودممنون از سایت خوب یک پزشک.

 2. ماکرو با مایکرو فرق داره و اسم درست شرکت مایکروسافت هست!
  ماکروسافت غلطه

 3. تیتر مربوط میشه به ورس جی جی توی آهنگ “نباید وایسیم” از آلبوم “زاخارنامه”.

 4. زندگی سخت نیست، آدمها بی عرضه اند. جمله ای بود که چند سال قبل زمان اسکارگرفتن فرهادی، زیر یک پست در فیسبوک دیدم،

  واقعا؟ تو آهنگ جی جی هم بودا : وقتی دامنا می افتن زندگی سخت نی آدما بی عرضن

 5. سلام
  چند بار در متن به جای مایکروسافت نوشته اید ماکروسافت 🙂

 6. یه جای دیگه هم زد بازی داره تو آلبومش که می گه : همه بازی میکنن تو دنباله خطا / دنبال مویی توی بشقاب غذا

 7. خنده دار بود چند تا از قالب هایی که به عنوان قالب های بسیار جدید و نمونه کار گذاشتن توی تم فارست قبلا دیده بودم. اونوقت کف هزینه طراحیشون سه ونیم میلیون هست. البته بقیه قالب ها هم چندان قوی نبودن با دستکاری و یکم فتوشاپ روی قالب هایی مثل Be میشه راحت در آوردشون.
  شایدم من اشتباه میکنم و خودشون طراحی کردن و تم فارست از اونا کپی کرده

 8. البته اگر تکنیکال به سایت نگاه میکردید عملا چیزی جز یک فیلم که با اسکرول نمایش داده میشه نیست! بیشتر از طراحی سایت میشه گفت فیلم سازی به این کار. نکته مهم تر اینکه این سایت تنها نامزد شده! اگر برنده میشد چه سر و صدایی میخواست بکنه؟
  مثل این میمونه که من برم توی انتخابات سال بعد ثبت نام کنم.

 9. مطلب تون بسیار مفید بود ولی عنوانش نه تنها بی معنا بلکه زشت هم بود. اصولا کلا متن هم هیچ ربطی به عنوان نداشت. قصه موفقیت و خلاقیت و خوش فکری یک عده آدم چه ربطی داره به بزعم شما بی عرضه گی عده ای دیگه یا سختی و آسانی زندگی؟؟!! اصولا واژه بی عرضه در روانشناسی واژه بی معنا و پوچی هست و تا جایی که من توجه کردم هم در فرهنگ لغت آدم های بی قضاوت و پخته هم بطور ناخودآگاه جایی نداره. دقت کنید که نبوغ این آدم هایی که ازشون نوشتید، از مجهول بوجود نیومده و هدیه الهی یا جوهر ذاتی شون نبوده و حتما یک مقدماتی هم داشته…البته که باید به انتخاب و تلاش آدم ها بها داد … ولی بکار بردن واژه بی عرضه فکر نمی کنم راه حل درستی برای این بها دادن باشه…

 10. خسته نباشید. یه دکمه بزرگ به اسم submit your site تو سایت هست. همه میتونن برن نامزد شن. خیلی سایت های ایرانی دیگه هست که از سال های پیش ثبت شدن. با این طرز رپورتاژ کردن کلا زیر سوال بردید شرکت رو.

 11. اولین نامزد ایرانی سایت؟ 😀 احیانا نمیدونستی که میشه اونجا ثبت نام کرد؟
  اصلا هم که سایت قالب آماده نیست، اگر هم فکر کنید که داره تبلیغ میکنه من یکی خداوکیلی ناراحت میشم. 🙁

 12. فکر کنم خود آقای Paul Irish هم خودش خبر نداره که داره تو مایکروسافت کار می کنه! ایشان از توسعه دهندگان Google Chrome هستند: https://github.com/paulirish

  ظاهرا تمام تلاش شرکت زفره برای ثبت سایت در Awwwards هزینه کردن ۶۰ دلار برای رجیستر بوده!‌ نامزد شدن در این سایت برای هر کسی امکان پذیره و هیچ گونه پیش شرطی نداره.

  از نظر طراحی سایت هم که باید گفته بشه فاصله بسیار زیادی نسبت به trend های موجود داره. typography واقعا شاهکار!
  در هر صورت از این شرکت کمال تشکر را داریم که به شعور مخاطب هاش این چنین احترام می گذاره!

 13. “زندگی سخت نیست آدما بی عرضن” از علیرضا جی جی ( زد بازی ) توی آهنگ “نباید وایسیم” هست… اون بنده خدا هم زیر پست فیس بوک از این آهنگ نوشته بوده…. و اینکه اگر بیت قبلش رو نگاه کنید می‌بینین جی جی اصلا عمیق و مفهومی صحبت نمی‌کنه :))))) و اصلا آدمی نیست که اینقدر در عمق سپری کنه :)) فکر کنم این پست رو ببینه ذوق مرگ شه!

 14. تو امتیازات که همش صفر، صفر، صفر است.
  فقط رفتید سایتتون رو ثبت کردید؟

 15. من که طراحی خاصی توی این سایت ندیدم فقط یه فیلم بود!

 16. سایت رو دیدم تو جزئیاتش دقت شده ولی در حد سایت های خوب اواردز نیست و نویسنده غلو کرده.
  اما دوستانی که می گن فیلمه فقط ، صفحات داخلی رو هم نگاه بندازن.
  تو سایت اواردز همه می تونن ثبت نام کنن ولی سایت هایی نامزد جایزه می شن که یک دفعه توسط داوران بررسی و تایید شه مثل نامزد شدن گرمی و اسکار و …

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.