در تایلند باید مواظب لایک زدن بودن، چون یک لایک اشتباه ممکن است به قیمت ۳۲ سال زندان تمام شود

3

در بعضی از کشورهای دنیا به چالش کشیدن رؤسای کنونی و آینده کشور و یا شوخی با آنها، ممکن است هیچ پیامد جدی‌ای در بر نداشته باشد. اما در تایلند قضیه به این صورت نیست و مطابق قانونی که در این کشور وجود دارد، استهزاء خانواده سلطنتی منجر به محکومیتی تا ۱۵ سال خواهد شد.

در ماه آگوست مردی ۴۸ ساله به جرم فعالیت در فیس‌بوک که باعث توهین به نظام سلطنتی شده بود به ۳۰ سال زندان محکوم شد که در نوع خود رکوردی محسوب می‌شود.

دهم دسامبر هم یک کارگر کارهانه به نام تاناکورن سیریبون، در خانه‌اش در جنوب بانکوک، به اتهام اغتشاش و جرم سایبری و توهین به پادشاه ۸۸ ساله تایلند – بهومیبلول آدیلیادج- دستگیر شد. جرم او این بود که تصویر ویرایش‌شده‌ای از پادشاه را لایک زده بود و با ۶۰۸ دوست آنلاین‌اش به اشتراک گذاشته بود.

یک جوان ۲۷ ساله به نام سیرپایبون، هم به جرم به اشتراک گذاشتن یک اینفوگرافی که در آن به اختلاس در روند ساخته شدن یک پارک اشاره شده بود، دستگیر شد. از زمان به قدرت رسیدن ارتش در تایلند، در دو سال اخیر، ۵۶ مورد از این دست اتهامات و دستگیری‌ها علیه شهروندان این کشور، رخ داده است.

منبع


 
3 نظرات
  1. omid mosadeq می گوید

    به زودی نتیجه چنین خفقانی رو می بینند.

  2. masoud می گوید

    از ایرانیایی که هر سال میرن تایلند هم اختلاس یاد گرفتن هم سانسور

  3. افشین می گوید

    جدی تر از این هم هست… خیلی جاها به هیچ عنوان به هیچ کس اجازه نمیدن قانون اساسیشون رو نقد کنه حتی راجع بهش نظر بدی. اونوقت ما هر روز بالا تا پایین مملکت رو میشوریم پهن میکنیم سینه آفتاب طلبکار هم هستیم آزادی نداریم…. .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.