معرفی کتاب: نازی‌ها و نیچه

4

عنوان کتاب احتمالا باید برایتان پرسش‌برانگیز باشد، نیچه به عنوان یک فیلسف مشهور چه ربطی به نازی‌ها باید داشته باشد؟

می‌دانید مشکل چیست؟

مشکل این است که بسیاری از ماها در زندگی روزمره از اصطلاحاتی به کرات استفاده می‌کنیم یا از رویدادها و اشخاصی نام می‌بریم، بدون اینکه مطالعه‌ای حتی مختصر در مورد تعریف، ماهیت، عملکرد، نیات و زندگی‌نامه آنها داشته باشیم.

درست به همین خاطر است که جماعت ایرانی، در خلوت دل، تمایلات پنهانی تحسین‌کننده نازی‌ها دارند، چرا که نظم، دیسیپلین، خلاقیت، صنعت و پشتکار آلمانی را با فاشیسم و نازی‌گری اشتباه می‌گیرند. به عبارتی در حالی که در تمنای دستیابی به ویژگی‌های بالا هستند، حس می‌کنند این نزدیکی ذهنی، برآورنده اندکی از این خواسته‌های فروخورده آنهاست.

در مورد رویدادهای تاریخی و روندها و اصطلاحات هم خیلی وقت‌ها، وضعیت مشابهی وجود دارد.

حالا برای گریز از این وضعیت باید چه کرد؟

پناه بردن به کتاب‌ها، مسلما گزینه برتر است.

کتاب خوبی که به تازگی در این مورد مطالعه کرده‌ام، و اتفاقا با حجم کم، می‌تواند اطلاعات خوبی در مورد نازیسم و خاستگاه آن و ریشه‌های فکری آن باشد، کتاب نازی‌ها و نیچه است.

این کتاب به خوبی توضیح می‌دهد که:

– نازیسم در چه شرایطی و چگونه به وجود آمد؟

– تبیین فلسفی نازیسم چیست؟

2016-01-13_17-22-56

– نازی‌ها چطور کنترل سیاسی را به دست گرفتند؟ چه نگرشی در مورد آموزش و پرورش داشتند؟

– چگونه با به وجود آوردن سازمان جوانان هیتلری و نفوذ به دانشگاه‌ها و سانسور سازمان‌یافته، سعی می‌کردند، تفکر جامعه را محدود کنند؟

– با این توضیحات می‌رسیم به بخشی از کتاب که در مورد تفکرات نیچه است؟ کتاب بعد از تبیین مختصر تفکرات نیچه می‌خواهد بررسی کند آیا نیچه و نازی‌ها فصل مشترکی داشتند؟ و آیا اینکه نازی‌ها در تصور نیچه به مثابه اندیشه‌پرداز جنبش خود محق بوده‌اند یا نه؟

2016-01-13_17-23-16

حالا ممکن است در نظر عده‌ای مطالعه همین کتاب نسبتا لاغر حدودا ۱۵۰ صفحه‌ای، جز یک بررسی تاریخی، سودی برای آینده ما نداشته باشد! اما حقیقت‌اش را بخواهمید از آنجا که تاریخ مرتب خود را تکرار می‌کند، تأمل در مندرجات کتاب می‌تواند برای همه سودمند باشد. چرا که شاید بتواند از غلطیدن شماری از مردم به آغوش مکاتب فکری که تا مشترکات فکری و عملی با نازیسم دارند، جلوگیری کند.

نویسنده این کتاب آر سی هیکس است و توسط محسین محمودی ترجمه شده است.

ناشر این کتاب، انتشارات میلکان است.

کتاب همان طور که گفته شد، حدود ۱۵۰ صفحه دارد و قیمت‌اش ۱۰۵۰۰ تومان است.

2016-01-13_17-23-30

لینک خرید آنلاین کتاب

پی‌نوشت:

حین نوشتن این پست متوجه شدم که کتاب صوتی این اثر (به انگلیسی) در یوتیوب آپلود شده است. در ضمن یک فیلم مستند بر اساس این کتاب هم ساخته شده است که می‌توانید از تورنت بگیرید.


 
4 نظرات
 1. amir می گوید

  پستهای معرفی کتابتون بسیار ارزشمندن برام دکتر گرامی،
  سپاس فراوان .

 2. مرتضی می گوید

  سپاس از شما
  بی نظیرید

 3. سروش می گوید

  من به صورت اتفاقی با مطلب “قانون SOPA” سایتتون آشنا شدم.
  وقتی مطالب ۱پزشگ رو زیرو رو کردم افسوس خوردم که حیف اینقدر دیر با این سایت آشنا شدم

  این بخش هم جز بخش های مورد علاقه ام هست(معرفی کتاب)
  برام خیلی جالب بود که نیچه همچین کتابی نوشته

 4. بردیا می گوید

  سلام

  هروقت یه پست معرفی کتاب از شما میبینم کلی اون روز خوشحالم،
  لطفاً اگه وقت کردید راجع به کتابهایی که بشه روی کتاب خوان ها ازشون استفاده کرد و سایتهایی که بشه این کتابهارو با فرمت و یا با سایز متناسب با این کتاب خوان ها خریداری کرد معرفی کنید.
  متاسفانه سایتهایی مانند فیدیبو که مدت هاست در این زمینه فعالیت میکنند هنوز نتوستند تو این بخش موفق بشند، و جدیداً هم متوجه شدم که قصد دارند که کتاب خوان هایی با برند خود به بازا عرضه کنند.(مشکل را دور زدند و راه حلی پیدا نکردند).
  میدونم که چند سال پیش چند تا پست در این مورد گذاشتید ولی شاید مرور زمان تغییراتی رو ایجاد کرده باشه و بتونیم از تجربه های جدیدتر شما استفاده کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.