انتظار ما از فروشگاه‌های آنلاین ایرانی: خوش‌قولی!

34

در ماه‌های اخیر، چند بار خوانندگان «یک پزشک» با من تماس گرفتند و در ایمیل‌هایشان شکایاتی در مورد رفتار فروشگاه‌های آنلاین ایرانی داشتند، هر بار من از مطرح کردن مورد خودداری کردم، چون معتقدم باید به مشکلات به صورت همه‌جانبه و با زاویه دید باز نگریست. باور من این بود که مطرح کردن موارد یا اصطلاحا «کیس ریپورت»، مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه بهتر است «راهکار» ارائه دهیم.

اما در این پست می‌خواهم به مشکلی اشاره کنم که هم خوانندگان یک پزشک در ایمیل‌هایشان به آن اشاره کرده‌اند و هم در شبکه‌های اجتماعی جزو شکواییه‌های کاربران بوده است و هم اینکه شخصا خودم دست‌کم سه‌بار با آن دست به گریبان شده‌ام:

در همه جای دنیا، در نزدیکی تعطیلات، میزان خریدهای آنلاین بسیار بالا می‌رود. فروشگاه‌های آنلاین هم سعی می‌کنند، بدون تلف کردن وقت از عهده تحویل هم سفارش‌ها برآیند و خللی در کارشان وارد نشود. آنها دوست دارند که در قبال دریافت سرمایه‌های مردم، با ارائه خدمات خوب و خوش‌قولی، اطمینان آنها را به دست آورند.

تصور کنید که کسی را که در آستانه تعطیلات و سال نو، دوست دارد هدیه‌ای خوب برای عزیزی تهیه کند یا آدم گیک‌ای را که قلب‌اش برای آزمایش یک گوشی یا تبلت نو ضربان پیدا کرده و دقایق و حتی لحظه‌ها را می‌شمارد. در نظر بگیرید که این کاربر ممکن است ماه‌ها پول خود را برای خریدی اینچنینی پس‌انداز کرده باشد یا با مبلغ پاداش آخر سال خود، در نظر دارد چیزی تهیه کند. در هر صورت هر یک از ما، تا لحظه‌ای که جنس را از پستچی دریافت کنیم، انتظار شیرینی می‌کشیم.

اما انتقادی که به «بیشتر» فروشگاه‌های آنلاین ایرانی وارد است این است که مدت‌هاست رفتاری عجیب را در پیش گرفته‌اند! این رفتار عجیب این است که کالاهایی که در لیست موارد «موجود» آنها جا خوش کرده است و شما با شوق فراوان سفارش می‌دهید، ممکن است اصلا موجود نباشند!

خب، بگذارید مورد خودم را برایتان توضیح بدهم، شما که غریبه نیستید:

به تازگی یک دوربین DSLR از یکی از فروشگاه‌های آنلاین مورد اعتمادم خریداری کردم، بعد از مدتی وقفه که در مورد این فروشگاه سابق بر این سابقه نداشت، تازه به من اعلام شد که بندی که به عنوان محصول جانبی سفارش داده‌ام، موجود نیست، شماره کارت از من گرفته شد و من با خودم گفتم که چیز مهمی نیست، در دلم شرایط شلوغ و هجوم مشتریان را تصور کردم و به مسئولان فروشگاه حق دادم. اما در شرایطی که تا همان صبح، تأخیر قابل ملاحظه‌ای را شاهد بودم، بار دیگر در هنگام عصر با من تماس گرفته شد و اعلام شد که کارت SD که سفارش داده بودم، موجود نیست!

اینکه دو قلم کالا در فهرست کالاهای موجود، اعلام شوند و هر دو موجود نباشند، چیز جالبی نیست.

شکیبایی به خرج دادم. البته فروشگاه مورد نظر، کل هزینه این دو قلم کالا را با فاصله کمی به من برگرداند و من این مورد را به حساب بدشانسی و همان ترافیک سفارشها گذاشتم.

2016-03-12_19-34-08

همان روز برای اینکه تأخیری در کارم ایجاد نشود و بتوانم دوربینم را بلافاصله تست کنم، از یک فروشگاه دیگر که مشتری قدیمی آن هم بودم، کارت SD را سفارش دادم.

این فروشگاه دوم، بعد از سفارش اولیه، فهرست مورد درخواست مشتریانش را بررسی می‌کند و بعد از اینکه کارشناسان آنها موجود بودن کالاها را تأیید کردند، لینک پرداخت آنلاین را فعال می‌کند و تازه در آن هنگام است که می‌توانید پرداختی داشته باشید.

فردای روز سفارشم، ایمیلی دریافت کردم مبنی برای اینکه می‌توانم به صفحه پرداخت بروم و من هم خوشحال از اینکه کارت حافظه SD‌ مورد نظرم موجود است، مبلغ را پرداخت کردم.

چه کارش می‌توانم بکنم! روی کالاهای الکترونیک حساسم و با اینکه می‌توانستم یک کارت معمولی با یک سوم مبلغ بخرم، اما برایم برند، امنیت اطلاعات و سرعت «رایت» و «خوانش» اطلاعات روی کارت خیلی مهم بود. البته اذعان می‌کنم به عنوان یک فرد کاملا آماتور شاید این همه حساسیت مهم نبود. اما خب، این را بگذارید به حساب علاقه‌مندی، حساس بودن، گجت‌دوست بودن و …

خلاصه اینکه منتظر دریافت کارتم بودم که در کمال شگفتی، باز هم ایمیلی دریافت کردم که می‌گفت، امکان «تهیه» کارت مورد نظر شما نیست و می‌توانید شماره کارت بانکی بدهید تا مبلغ به شما بگردد. این رفتار دیگر واقعا قابل قبول نبود، چون این بار سفارش من یک بار هم توسط کارشناس پردازش شده بود.

در آخر مجبور شدم که برخلاف میلم، یک کارت SD معمولی از یک فروشگاه نزدیک تهیه کنم و قضیه را فعلا برای خودم مختومه کنم.

این اعلام ناموجودی بعد از سفارش، چیزی است که اصلا منحصر به دو فروشگاه نام‌نبرده اما مشهور نیست و من شخصا فروشگاه‌های دیگری را سراغ دارم که وضعیت خدمات و سرعت تحویل کالاهایشان واقعا نمره پایینی دریافت می‌کند.

حالا سؤال این است که سیستم اعلام موجودی فروشگاه‌های آنلاین چگونه کار می‌کند؟ آیا گاهی اوقات فروشگاه‌ها، از بیم از دست دادن مشتری، در شرایطی که از موجود بودن یا امکان تهیه بی‌درنگ کالاها مطمئن نیستند، در سایت خود، بعضی از کالاها را موجود اعلام می‌کنند.

اصولا در این میان، آیا احترامی به وقت و برنامه‌ریزی مشتری‌ها گذاشته می‌شود؟

تصور کنید که من آماتور بخواهم قبل از مسافرت نوروزی کمی با دوربین جدید اخت بشوم و زیر و بم کار با آن را یاد بگیرم. مشتری دیگری ممکن است بخواهد هدیه‌ای خوب برای همسر یا فرزند خود تهیه کند. شخص دیگری ممکن است واقعا از نظر کاری به کالایی نیاز داشته باشد.

اگر این مشتری از همان اول از موجود نبودن یا «احتمال» نبود کالایی اطلاع داشته باشد، می‌تواند برنامه‌ریزی کند و از یک فروشگاه‌های فیزیکی در فرصتی مناسب کالا را بخرد، اما وقتی دو سه روز و گاهی بیشتر، زمان از دست می‌رود و فرصت لازم برای انتخاب و تصمیم‌گیری و خرید بهینه و مقرون به صرفه از دست می‌رود، آیا به جا نیست که شاکی شود؟

سؤال و شبهه‌ای که در آخر ایجاد می‌شود این است که آیا در موسوم ترافیک خرید و فروش که برای ما ایرانی‌ها دو سه هفته مانده به عید نوروز است، آیا مطمئن‌تر نیست که عطای خرید آنلاین را به لقای آن ببخشیم و با کمی صرف وقت و پاساژگردی، هم حال و هوایی عوض کنیم و هم کالای مورد نظر را بلافاصله در دست داشته باشیم؟ در خرید آفلاین ممکن است، شما مشکلات دیگری، مثل فروشندگان بی‌انصاف، کمیاب بودن برندهای لوکس و معروف در ویترین مغازه‌ها یا اتلاف وقت را داشته باشید، اما خب هر نوع خریدی برای خودش مزایا و مشکلاتی در بر دارد.

ما امیدواریم که فروشگاه‌های آنلاین ما در رقابتی سالم با هم قرار گیرند و توسعه خود را موکول به زمانی کنند که واقعا از پس پشتیبانی گستره عظیم کالاهای تحت پوشش برآیند. نباید اینگونه باشد که فروشگاه‌های آنلاین ما برای چشم و هم چشمی، منویی بزرگ از کالاها از شیر مرغ تا جان آدمیزاد داشته باشند و بعد در مقام عامل سرعت عمل، دانش پاسخگویی و کارشناسی کیفیت هر کالا و برند و احترام به حقوق مشتری‌ها را از دست بدهند.

ما بی‌انصاف نیستیم و مطلع هستیم که در شرایط راکد و دشوار کسب و کار در ایران، عملا تأسیس و مدیریت یک فروشگاه آنلاین و پاسخ به توقعات مردم چقدر می‌تواند دشوار و نفس‌گیر باشد و در ضمن معترف به این هستیم که همین فروشگاه‌ها اگر نبودند، بسیاری از کاربران و مردم در شهرستان‌ها عملا از داشتن بسیاری از کالاها و خدمات خوب با هزینه منصفانه محروم می‌شدند. اما در مقابل انتظاراتی هم داریم که امیدواریم به آنها به نیکویی پاسخ داده شود.

توضیح: در پست خود مایل نبودم، نامی از فروشگاه خاصی ببرم، چون اصلا مایل نیستم با یک پیشنهاد و انتقاد دوستانه به شبهه‌ای به اعتبار یک فروشگاه وارد آورم و همه خدمات سیستم فروش آنلاین را زیر سؤال ببرم. از شما خوانندگان هم می‌خواهم که به صورت مشابهی برای اینکه کامنت‌های شما قابل درج باشند، از نام بردن فروشگاه‌‌ها خودداری کنید. در ضمن اگر مسئولان فروشگاه‌های آنلاین مایل به توضیح باشند، می‌توانیم در «یک پزشک» توضیح آنها را حتی بدون اشاره مستقیم به نام فروشگاه درج کنیم. این حق برای آنها محفوظ است.


 
34 نظرات
 1. آرش خدایی می گوید

  با سلام.
  آقای دکتر دقیقا بنده هم به همین مورد گرفتار شده بودم.
  ای کاش اجازه می دادید که نام آن فروشگاه را که دست برقضا به صورت کلان هم سود دارد، می بردیم تا شاید به اصلاح روش خود دست می زد! اینگونه که به صورت اشارات و پستی نمی توان نقد صحیحی انجام داد!
  اگر روال بر نگفتن باشد که دیگر تصحیحی صورت نمی پذیرد!
  بگذریم!
  به احترام “یک پزشک” نام آن فروشگاه را نمی برم، لکن همه می دانند کدام فروشگاه را می گویم!
  برویم سر داستان بنده!
  چندی پیش برای همسرم به جهت “شگفتانه!!/ سورپرایز” از جشنواره ی “شگفت انگیز” آن فروشگاه که اسمش را نمی دانم!! مخلوط کنی خریداری کردم!
  چه لذتی داشت انتظار و لحظه ی باز کردن جعبه!
  اول اینکه در حین باز کردن جعبه از عدم بسته بندی مناسب سفارشم دلگیر شدم، لکن صبر پیشه کردم هرچه باشد قرار نیست بهترین باشند!
  جعبه را باز کردیم و دیدیم که پارچ به موتور نمی خورد! نه رنگش که یکی سفید و دیگی شیری بود!
  همسرم ناراحت شد و گفت این خریدهای اینترنتی خوب نیست و … ولی من قبول نمی کردم!
  اما مثل روز روشن بود که سفارش من اکبند نبود!
  به بخش مربوطه تلفن کردم، بسیار مودب بودند، یک شماره دادند که گویا نمایندگی محصول در ایران بود، تلفن کردم ولی گفتند اشتباه است!
  دوباره به فروشگاه آنلاین زنگ شدم، باز مودب بودند!، شماره ای دادند، تلفن کردم و گفتند که از اینجا رفتند!
  ته قلبم داشتم عصبانی می شدم، ولی صبر کردم…آخر چطور می شود فروشگاهی به عظمت ایران، شماره تماس نمایندگی یک محصول پر فروش را نداشته باشد؟!
  به هر حال با هزار مصیبت کالا را مرجوعی کردم، از این می گذرم که پست نپذیرفت شکستنی را تحویل بگیرد؛ با تیپاکس فرستادم. و طبق سفارش کارشناسان فروشگاه فاکتور هزینه تیپاکس و شماره کارتم را هم برایشان فرستادم. ایمیل آمد، اس ام اس آمد که محصول تحت بررسی است! و بعد تلفن کردند که بله این ایرادی که گرفتید درست بوده!
  بماند که بعدا فهمیدم که ننشستن پارچ روی موتور به صورت پیش فرض از کارخانه همینطور طراحی شده و ایرادی نداشته!!( و این بیشتر دلگیرم کرد که کارشناسان آن سایت چه ایرادی سافته بودند که من نمی دانستم؟!!!).
  بالاخره محصول برایم برگشت داده شد ولی کسی از هزینه ی تیپاکس برایم چیزی نگفت!
  این را هم بگویم که محصول دوم باز هم پارچ روی موتور نمی نشست و همانطور که بالا ذکرش رفت، ایرادی نبوده…

  آقای دکتر…
  سرتان را درد نیاورم، به سایت مراجعه کردم و در بخش نقد و بررسی همه این موضوعات را نوشتم، ولی نقدم پاک شد!
  ایمیل زدم، پاسخی نگرفتم و …

  ۱۴ هزار تومان مبلغ آن چنانی ای در برابر میلیاردها خرید و فروش نیست. نه برای من و نه برای هیچ کسی که خرید اینترنتی دارد. اما آیا این درست است که کمپانی و امپراطوری عظیمی چون آن سایت با این کارها به نان و نوایی برسد و من با عنوان دانشجوی دکترای این مملکت هنوز کاری نداشته باشم و شرمنده ی خانواده ام باشم؟
  آیا این وضع برای افرادی چون من قابل تحمل است؟

  کاش اجازه می دادید بیشتر می نوشتم…
  ولی فراموش نکنیم اینها باعث خواهند شد که کسب و کارهای اینترنتی از رونق بیافتند. چون من دیگر اعتمادی به این نوع خرید ندارم. چرا که نه یکبار که چند بار از همین سایت خرید کردم و ایرادات جزئی را به نشانه صبر نادیده گرفتم ولی…

  با تشکر از مطالعه ی کامنت بنده.
  با احترام

 2. جاوید می گوید

  متاسفانه برای من مشکل دیگری در رابطه با گارانتی و عدم سرویس دهی شرکت گارانتی کننده پیش آمد پس از خرید از فروشگاه آنلاین معروف !
  اعتراض من به شرکت گارانتی به جایی نرسید و کامنت من نیز در ذیل محصول مورد نظر بدون هیگونه بی ادبی و…. از سوی فروشگاه آنلاین برای درج تائید نشد !!
  با واحد فروش فروشگاه تماس گرفتم و علت عدم تائید را جویا شدم ، پاسخ دادند علت را مدیریت تشخیص میدهند برای مدیریت ایمیل بدهید، اینکار را هم انجام دادم باز هم ؛ بدون پاسخ ماند . در نهایت من ماندم و یک محصول معیوب و کلی زمان هدر رفته و سوالهای بی جواب , هم از فروشگاههای آنلاین و هم از شرکتهایی که با عنوان گارانتی ، هزینه هایی بر ای مشتریان بدون پشتیبان ایجاد مینمایند.
  من نتیجه گرفتم که هنوز بسیارمانده که خرید آنلاین مطلوب در کشور به وجود آید و در اول راهیم

 3. www می گوید

  منظورم فقط نوشته ی شما نیست.اما چرا نباید اسم گفته بشه؟ چرا ما اینقدر محافظه کار و انتقادنابذیریم؟ این همه سال هی آمدند و به اسم آبرو و تخریب نکردن و … گفتند اسم و مشخصات نگیم. این جور انتقاد تا به حال چه نتیجه ای داشته؟ شما که نمی خواهید زندگی خصوصی شخصی را افشا بکنید. نه برادر درستش اینه که اسم و نقص اون نهاد یا شخصی که «با مردم سر و کار داره و نقص یا اشتباهش به مردم ضرر رسانده» برده بشه تا خودش را اصلاح کنه. ولی متاسفانه در کشور ما نه قانون از این مساله حمایت میکنه نه اجتماع.

 4. موسوی می گوید

  مشکل من این بود که از اون یکی فروشگاه اینترنتی معروف، یک دستبند مروارید بعنوان هدیه خریدم که شامل گارانتی یکساله بود.
  بعد از باز کردن جعبه دیدم دستبد پاره هست! بعد از چند بار تماس که بین من و کارشناس رد و بدل شد به این نتیجه رسیدم که در نتیجه استفاده نادرست از محصول دستبند پاره شده! یعنی من تونسته بودم پیش از بازکردن جعبه از محصول استفاده نادرست بکنم..!
  در ضمن مدعی شدند که ما فیلم هم داریم که دستبند سالم بوده. منم ادعا کردم بعد از دیدن فیلم اونها، فیلم آنباکس میتونم بفرستم براشون که ناسالم بوده که خب این هم طبیعتا به نتیجه نرسید..
  در آخر مجبور شدم دستبند رو برای گارانتی تعمیر ارسال کنم، و هدیه من یکماه بعد از خرید و تعمیر شده دستم رسید.

 5. علی می گوید

  برای من هم بارها چنین مسئله ای پیش آمده و من دیگه از این سایت خرید نمی کنم. من فکر میکنم در ایران همانطور که ما برخی از تکنولوژی ها رو نداریم تکنولوژی مدیریت رو هم نداریم یعنی یک شرکت و کمپانی در ایران با شیوه های مدیریتی عقب افتاده نمی تواند از اندازه خاصی بزرگ تر بشه و رشد کنه . شاید به همین دلیل هست که سایت هایی مثل آمازون تقریبا در دنیا بی رقیب هستند و این ها کپی های دست چندم از این سایت ها هستند بدون اینکه فهم درستی از ساختار این غول موفق اقتصادی داشته باشند

 6. مهرداد می گوید

  نوع و کیفیت اجناس این فروشگاه ها بر خلاف تبلیغاتشون بسیار پایینه.حتی اکثرشون نمونه تقلبی هستن…

 7. مهدی می گوید

  ممنون از مطلب مفیدتون
  منم تجربه خوبی از خریدهای اینترنتی ندارم و بیشتر متضرر شدم و وقت و پولم هدر رفته
  چند روز پیش لباسی سفارش دادم ولی وقتی به دستم رسید متوجه شدم ی شماره بزرگتر رو برام ارسال کردن بعد از ی هفته معطلی لباس رو تعویض کردن و اینبار لباسی که فرستادن زدگی داشت و چند قسمتش نخ کش شده بود دوباره تعویض کردن و بعد از چند روز زنگ زدن که اون مدلی که من میخوام موجود نیست و مدل مشابهش رو برام فرستادن !
  ماه پیش هم ی یو اس بی فلش ۶۴ گیگ تو پیشنهاد ویژه یکی از سایت های معروف خریدم که موقع باز کردنش متوجه شدم جعبه ش خیلی تمیز ! باز شده ولی بازم گفتم مهم نیس و موقع تست کردن دیدم ظرفیتش رو نوشته ۳۰ و خورده ای گیگابایت ! کالا رو برگردوندم و با یکی دیگه تعویض کردن که اونم باز شده بود و سرعت خیلی پایین تری از اون چیزی که روش نوشته بود داشت
  به نظرم تا جایی که امکانش هست باید خیلی از کالاها مثل پوشاک حضوری خریداری بشن

 8. آرمان می گوید

  به نظر من باید از این تجربه های شخصی با اسم بردن از فروشگاهها، البته با سند و مدرک در فضای مجازی منتشر بشه تا فروشگاهها حواسشونو جم کنن. از دوستان اگر کسی مایل به همکاری هست اعلام کنه. یه سایت میزنیم مردم تجربه هاشونو توش بذارن.

 9. پوریا می گوید

  در خرید رم باید سرعت دوربین رو هم در نظر بگیرید، خیلی وقت ها (تقریبا بیشتر وقت ها) سرعت دوربین های SLR اونقدر ها بالا نیست که یک رم کلاس ۱۰ گرون لازم باشه! از اون گذشته عکسهای حرفه ای پیشنهاد میکنن که مثلا به جای خرید یک رم ۶۴، دو رم ۳۲ بخرید! اینطوری امنیت بیشتری دارید!
  عموما رم سرعت بالا کارایش در فیلم گرفتن هست! و البته کپی کردن روی کامپیوتر

 10. زمان می گوید

  بنده هم برای یکی از دوستان همین مورد پیش اومد و طرف فروشگاه بعد از ۴۸ سال پول آیپد رو به حساب من برگشت داد. یعنی ۲/۵ میلیون پول من الکی ۲ روز دستشون بود

 11. سید مجتبی می گوید

  سلام دکتر
  مطلبتون رو خوندم…. با توجه به اینکه من خودم صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستم توضیح چند نکته رو ضروری می دونم
  ۱) شاید در ایران اکثر شرکت هایی که به یکباره با گسترش فضای کسب و کار مواجه می شن با این جور مشکلات دسته و پنجه نرم می کنند. این نوعی از مشکلات ساختاری مدیریت در ایرانه.
  ۲) توسعه ناگهانی یک شرکت عملاً امور رو از دست صاحبان و مدیران اصلی اون خارج می کنه که این مورد هم در ادامه ی مطلب بالاییه…. و شاید اصلاً این موارد خواست صاحبان اصلی فروشگاه نباشه.
  ۳) من خودم به عنوان صاحب بک فروشگاه اینترنتی ، تمام اهتمامم روی رضایت مشتریه، مطمئنم بقیه افرادی هم که در این حیطه کار می کنند هدفی جز این ندارند.
  ۴) از شما صاحبان تریبون و رسانه خواهشمندم مردم رو نسبت به استفاده ی مناسب از فضای دیجیتال و اینترنت تشویق کنید و اندک مشکلات رو هم با دیده ی اغماض بنگرید. در ایران این پدیده تقریباً پدیده ی نوپاییه و مطمئناً در آینده هم صاحبان فروشگاه های اینترنتی و هم مشتریان و مردم عزیز از وجود اینگونه فروشگاه ها بیشتر منتفع خواهند شد.

 12. وحید می گوید

  نوشتید که «ما بی‌انصاف نیستیم و مطلع هستیم که در شرایط راکد و دشوار کسب و کار در ایران، عملا تأسیس و مدیریت یک فروشگاه آنلاین و پاسخ به توقعات مردم چقدر می‌تواند دشوار و نفس‌گیر باشد»
  این یعنی چی؟ چه ربطی به دشوار و راکد بودن کسب و کار تو ایران داره؟
  مثل این می مونه که یک دکتر بگه چون تعداد مریضام زیاد پس از کیفیت جراحی کم می کنم!
  این یک جور کلاهبرداریه ربطی هم به شرایط راکد و توقعات مشتری نداره. وقتی نمی تونن جوابگوی خواسته های مشتری باشن پس چرا تو سایت می نویسن ارسال سریع و یا تضمین کیفیت کالا و …؟
  و اصلا چرا وقتی نمی تونن جوابگو خواسته ها باشن فروشگاه اینترنتی میزنن؟ بهتر نیست برن دنبال یک کسب و کار دیگه؟
  با این حرفتون علنا دارید این رفتار زشت و زننده فروشگاههای اینترنتی رو توجیه و قابل درک می کنید

  1. آرمان می گوید

   مطمئنا قابل درک کردن رفتاری که در وهله اول غیرقابل درکه، جرم نیست. و البته این کار به معنی توجیه این کار و حق دادن به خاطی هم نیست. علنا کمی خونسرد و با حوصله باشید دوست عزیز

 13. omid می گوید

  سلام
  نظر من دیروز تایید شد و تو قسمت نظرات بود
  امروز حذف شد
  انگار کلا همه جا همین حذف و سانسور و سکوت و خفقان هست
  اگه اینقدر میترسید خوب چه کاریه که اصلا همچنین پستی میذارید که بعد مجبور باشید یا نظرات رو تایید نکنید یا بعد از تایید پشیمون بشید و حذف کنید.
  من با دلیل ثابت میکنم بعضی از کالاهای همین به قول خودشون آمازون ایران (زرشک) تقلبی است تو اون پست هم یه نمونه رو توضیح دادم اما انگار نه انگار
  احتمالا این نظر هم تایید نمیشه و همه به خوبی و خوشی به زندگیشون ادامه میدن

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   دو مسئله وجود دارد: ۱- خیلی از ساعات و روزها آنلاین نیستم. ۲- هر نظری را نمی‌توانم تأیید کنم.
   چرا؟ چون در ایران نویسنده و مدیر سایت مسئول بخش کامنت‌ها هست و درست به همین خاطر همیشه خطر شکایت و ایجاد مزارحمت وجود دارد. شما چون وبلاگ‌نویس نیستید، از مشکلات اینچنینی که گاهی خیلی مضحک هم می‌شوند مطلع نیستید. به هر ترتیب از نر شما ممنونم ولی محدودیت‌های شدیدی که ما با آن دست به گریبان هستیم را درک کنید.

 14. محمد می گوید

  سلام بنده موردی که داشتم این بود که از سایتی خرید کردم که چندان معروف نبود. باتری لپ تاپ خریدم ، به علت فشار کاری شب عید و موجود نبودن این باتری در سایتهای دیگر خرید کردم . حالا بعد از گذشت نزدیک به یک ماه علی رغم اینکه سایت نماد اعتماد هم داشت ، کالا به دست من نرسیده و تلفنهای سایت دائما اشغال است و عملا هیچ کس پاسخگو نیست . بعدا با جستجو کلی مشتری شاکی روی اینترنت پیدا کردم که همگی فریب موجودی بی نقص این سایت را خورده و به پولشان نرسیده بودند و حتی برخی خریدهای کلان انجام داده بودند .

 15. ارش می گوید

  سلام
  منم از یه سایت معروف چند روز پیش یه کالایی خریدم . اینا دیگه نوبرشو اوردن . من عجله ای لازم داشتم . حالا دوروزه تو پیگیری زده در انتظار تامین توسط تامین کننده !
  تازه بالای سایتشم یه اطلاعیه زده ممکنه بعضی از کالا ها تا بعد از نوروز تحویل نشن .
  خیلی حرص خوردم …

 16. جلال می گوید

  سلام
  من درمورد اخری که مواجه شدم (موارد کم نبوده) والبته شاید ایراد به خودم برگردد که چرا ادامه به چنین خریدهایی میدم (یک دلیل را اقای دکتر گفتن تهیه کالاهای مورد نیاز در شهرستان ها)، بعد از تایید پرداخت و صدور فاکتور دو سه روزی خبری نشد. من پیگیری کردم تماس تفلنی پاسخگو نبودند. بعد در ایمیل گفتن که تا ۴ روز اینده به دستتون میرسه الان از یک هفته گذشته نه تنها چیزی به دست من نرسیده که پاسخگوی تلفن، ایمیل و… نیستند. و در نهایت برای تکمیل شدن قضیه …………حرکت بسیار زشت آخر اینه که سایت از دسترس خارج شده و نوشته حالت تعمیرات……………………………………………………….

 17. مهدی می گوید

  سلام خدمت دوستان عزیزم
  همه دوستان از تجربه خرید هاشون گفتند ولی من به عنوان کسی که فروشنده جنس هستم کمی میخوام درد دل کنم
  ۱-ما تقریبا۱۵۰ قلم جنس داریم و فقط فروشمون به صورت انلاین هست و فروش حضوری نداریم
  از این اقلام معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ قلم گاهی موجودیش کمه یا گاهی اصلا موجودی نداریم.من خودم به شخصه حتی اگر بدونم که یک ساعت دیگه جنسم میرسه و ازون کالا نداشته باشم به مشتری قول نمیدم که موجوده
  ۲-معمولا خرید های مشتریهای ما چند قلم کالا هست و هیچ کس یک قلم خرید نمیکنه
  ۳-محصولات ما شکستنی نیست ولی در اثر ضربه خراب میشه
  توضیحات بالا رو گفتم تا به درد دلم برسم
  ما برای ارسال با تیپاکس و پست کار میکنیم.وقتی مشتری سفارشش نهایی میشه بلافاصله ما به یکی از این دو شرکت ارسال میکنیم ولی متاسفانه پست سفارشی که تحویلش ۲۴ الی ۴۸ ساعت هست و برای یه بسته ۲ کیلویی از ما ۱۸ تومن پول میگیره یک هفته ای به دست مشتریانمون میرسونه.
  یا تیپاکس که تحویلش مثلا ۲۴ ساعتس مشتری بعد از دو روز پیام میده که محصول من نرسیده…
  حالا شما باشید چه پاسخی دارید بدید؟؟؟؟آیا همه چی رو از دید صاحب فروشگاه نمیبینید؟؟؟
  خیلی ها فکر میکنند که ما کلاه برداریم یا به قول دوستان الکی اعلام موجودی میکنیم ولی برای جلوگیری از این موضوع من همیشه بعد از ارسال سریعا عکس رسید ارسال کالا رو برای مشتری میفرستم.با این حال اغلب مشتری ها کوتاهی و کم کاری رو از ما میبینن
  ما اجناس رو طوری بسته بندی میکنیم که به هیچ عنوان داخل بسته تکان نمی خورند یعنی احتمال ضرب دیدنش در صورت حمل عادی ۰ درصده ولی گاهی جنس به دست مشتری مون میرسه و عکس ارسال میکنه که این جنس خراب بودو ضرب دیده بود…خب حتما در اولین نگاه فکر میکنه ما جنس معیوب براش فرستادیم ولی وقتی یکبار به شرکت پست یا تیپاکس برن و ببینند که بسته هارو چجوری جابهجا میکنند متوجه این موضوع خواهند شد.
  دوستان عزیزم سعی کنید یک طرفه قضاوت نکنید هیچ کس دوست نداره بدنام بشه اسم فروشگاهش ولی گاهی کم کاری بعضی شرکت ها باعث بوجود آمدن این اتفاقات میشه

 18. علی می گوید

  سلام
  با تشکر از انتشار این مقاله
  بله حق با برخی از دوستان است، در شرایطی که یک کالا در بازار موجود نیست و مجبور می شویم آن را از فروشگاه های اینترنتی خریداری کنیم مصلما به آن کالا نیاز داریم و باید خیلی سریع در دسترس ما قرار گیرد طی چند هفته اخیر به یک کالا کمیاب نیاز داشتیم که به یکی از فروشگاه های ایرانی سفارش دادیم، متاسفانه برخلاف این که همیشه کالا ها را به موقع دریافت می کردیم این مرتبه که به کالا سریع تر نیاز داشتیم تا ۵ روز طول کشید تا آن را دریافت کردیم، فروشگاه های آنلاین باید خوش قول تر شوند.

 19. حسین پ می گوید

  حالا که کامنت من تایید نشد، خلاصه می نویسم و بدون هر اشاره هر چند مختصری، به امید اینکه تایید بشه
  اعتماد چیزی نیست که بشه راحت تو کسب و کار آنلاین بدستش آورد.
  حالا میخواد تاخیر در پرداخت ۲ تومن پول حدود ۵ روز باشه یا تاخیر ۲ ساعته تو تحویل صبحانه!!
  میخواد مغایرت اطلاعات سایت با محصول باشه یا بهانه جویی برای عدم تحویل به موقع کالا و مراجعه بعدی بدون هماهنگی.
  همه اینها دلیلی هستن که یا اعتماد رو از بین میبرن و یا اینکه اجازه نمیدن شکل بگیره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.