معرفی فیلم تولد یک ملت (۱۹۱۵)

0

تولد یک ملت
THE BIRTH OF A NATION

محصول امریکا (دیوید وارک گریفیث).

کارگردان: گریفیث. D.W. Griffith

فیلمبردار: گریفیث، فرانک وودز و توماس دیکسن، بر مبنای نمایش‌نامه‌ای نوشتهٔ دیکسن.

بازیگران: هنری ب. والتال، می مارش، میریام کوپر، لیلیان گیش، دانلد کریسپ، المر کلیفتن، رالف لوییس و والتر لانگ.

سیاه و سفید -صامت.

لینک IMDB


در آغاز سال‌های دههٔ ۱۸۶۰، خانوادهٔ جنوبی «کامرون» زندگی خوشی دارد. «فیل» (کلیفتن) و «السی» (گیش) «استونمنِ» شمالی به دیدارشان می‌آیند. پسر «کامرون‌ها»، «بن» (والتال) محبتی به «اَلسی» حس می‌کند و «فیل» علایقی به «مارگارت» (کوپر)، دختر «کامرون‌ها».

به‌زودی جنگ داخلی آغاز می‌شود و دو خانواده مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. جنوب بالاخره جنگ را می‌بازد. عضو بانفوذ کنگره، «استونمنِ» بزرگ (لوییس) خواستار مجازات جنوبی‌ها می‌شود. اما رئیس جمهور «ایبراهم لینکلن» نمی‌پذیرد. تا این که «لینکلن» ترور می‌شود و «استونمن»، دورگه‌ای را به جنوب می‌فرستد تا حکومتی به راه بیندازد. سیاهان از فرصت استفاده می‌کنند و به قتل و غارت می‌پردازند. از جمله، «مارگارت» را وادار به خودکشی می‌کنند. «بن» رهبری گروه انتقام‌جویی «کوکلوکس کلان» را به عهده می‌گیرد و دمار از روزگار سیاهان درمی‌آورد. در این بین، فرماندار دورگه نیز هم‌چنان به فعالیت‌های مخبربش ادامه می‌دهد. سرانجام «استونمن» متوجه بدذاتی سیاهان می‌شود. اما برای هر اقدامی از سوی او دیر شده است. «کوکلوکس کلان‌ها» سررشتهٔ امور را به دست می‌گیرند و تمام سیاهان را تار و مار می‌کنند.

گریفیث، پس از ساختن حدود پانصد فیلم کوتاه طی سال‌های ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۴، در سال ۱۹۱۵ با روی پرده بردن تولد یک ملت ثابت کرد که دیگر سینما فقط یک وسیلهٔ سرگرمی نیست، بلکه می‌تواند جای ادبیات را برای مخاطبان عادی بگیرد و زبانی خاص خود داشته باشد، می‌تواند تاریخ را با نور بنویسد؛ اگرچه با جعل، اما بنویسد. چرا که فیلم، نخستین اثر نژادپرستانهٔ تاریخ سینما نیز به شمار می‌آید.

با این همه، فقط تا سال ۱۹۴۶، بیش از دویست میلیون تماشاگر را به سوی خود جلب می‌کند. چون تر و تازگی ابدی دارد و به جز بازی‌های غلو شدهٔ بازیگران و احیاناً رُمانتیسم «ویکتوریایی» روایت داستان (مشخصاً در میان نوشته‌ها) هیچ جنبه‌ای از آن، تماشاگران سال‌ها بعدش را متوجه سن و سالش نمی‌کند. گریفیث با این فیلم موفق می‌شود غول واقعیت‌سازِ سینما را از شیشه بیرون بیاورد و تاریخ امریکا را دنیافهم کند. بی‌خود نیست که فیلم‌سازان دههٔ ۱۹۲۰ شوروی این‌قدر آثار استاد را می‌پسندیدند. آنان در میان خود گریفیث‌ی را جست‌وجو می‌کردند که بتواند تولد یک ملت‌ با مضمون کمونیستی خلق کند.

این فیلم را می‌توانید در یوتیوب ببینید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.