استاد جاسوس‌ها، جاسوس پنج‌جانبه‌ای که در جنگ جهانی دوم انگلیس‌ها، روس‌ها، ایتالیایی‌ها، آلمان‌ها و ژاپنی‌ها را فریب داد!

5

برای آغاز داستان هیجان‌انگیزمان باید به عصر روز 22 فوریه سال 1941 و شهر کابل برویم. در این زمان، یک هندی خوش‌قیافه، به در سفارت ایتالیا در کابل ضربه زد و به نگهبان‌ها گفت که او یک آشپز است که برای کار در سفارت آمده است.

نگهبان‌ها که در کنار درب پشتی سفارت مشغول سیگار کشیدن بودند، دلیل خاصی برای مشکوک شدن به او نداشتند، او شبیه یک مرد محلی افغان لباس پوشیده بود. نگهبان‌ها او را به سمت یک اتاق به سقف بلند، هدایت کردند. سفیر، پشت میز بزرگی که روی آن پرچم ایتالیا بود و پشت سرش عکس نخست‌وزیر ایتالیا – بنیتو موسولینی- نصب شده بود، نشسته بود.

سفیر ایتالیا که پیترو کویارونی نام داشت، چندان از دیدار این مرد خشنود نبود. بسیار دورتر از کابل، جنگ جهانی دوم در جریان بود. در این زمان هنوز روسیه و آمریکا درگیر جنگ نشده بودند و تنها بریتانیا و آلمان نازی و متحدش -ایتالیا- مشغول جنگ بودند. مثل همه دیپلمات‌های مقیم کابل، سفیر ایتالیا هم از ملاقات‌های سرزده پرهیز می‌کرد، مبادا که جاسوس‌های دولت افغانستان یا سفارت‌های دیگر، در پشت این جریان باشند.

12-9-2016-8-34-49-pm
سفیر ایتالیا

مرد محلی، ادعا کرد که او از سوی «هر توماس» -رئیس شاخه افغانستان شرکت زیمنس آلمان- فرستاده شده است.

سفیر تماسی با «هر توماس» گرفت و بعد از خدمتکاران افغان خواست که او را با مهمان تنها بگذارند. در این زمان مرد مهمان گفت که اسم‌اش رحمت خان است و نه آشپز است و نه یک افغانی، بلکه او یک هندی است که یک انقلابی مشهور هندی به نام سوبهاس بوس را اسکورت می‌کند.

12-9-2016-8-20-29-pm

در آن زمان سوبهاس بوس، یک انقلابی خشن بود که بریتانیایی‌ها او را به خاطر شیوه مبارزه‌اش حتی خطرناک‌تر از ماهاتما گاندی می‌دانستند.

آقای «بوس» با کمک «خان»، از هند گریخته بود. آنها یک ماهی در یک مهمان‌خانه کنارجاده‌ای معمولی سر کرده بودند. در این دوره، آنها تلاش کرده بودند از روس‌ها یا آلمان‌ها کمک بگیرند، اما موفق نشده بودند. «بوس» می‌ترسید که افغان‌ها او را پیدا و دستگیر کنند و به انگلیس‌ها تحویل بدهند.

تولد یک جاسوس

اسم واقعی خان البته چیز دیگری بود: بهاگات رام تلوار. او یک هندوی اهل شمال غرب هندوستان بود. پدرش یک زمین‌دار ثروتمند بود. اما بعد از اینکه برادر بزرگ‌اش متعاقب تلاش برای ترور فرماندار پنجاب، اعدام شد، مسیر زندگی او تغییر کرد.

12-9-2016-8-25-10-pm
سیلور در لباس محلی

او گرچه با تروریسم موافق نبود، اما از نظر سیاسی فعال شد و به حزب کمونیست پیوست. در همین زمان بود که از او خواسته شد «بوس» را به سمت افغانستان اسکورت کند.

بعد از این دیدار تاریخی با کویارونی، تلوار، تبدیل به یکی از موفق‌ترین و ثروتمندترین جاسوس‌های جنگ جنگ جهانی دوم شد. او تنها جاسوس پنجججانبه جنگ جهانی دوم بود! تا سال 1945 او برای ایتالیایی‌ها، آلمان‌ها، روس‌ها، ژاپنی‌ها و انگلیسی‌ها جاسوسی کرد.

رابط او در سرویس مخفی انگلیس، پیتر فلمنیگ نام داشت. این فلمنیگ برادر تهیه کننده مشهور سری فیلم‌های جیمز باند -یان فلمینگ- بود و خودش ید طولایی در استخدام و به‌کارگیری جاسوس‌های دوجانبه داشت! او بود که به تلوار نام رمز «سیلور» را داد.

12-9-2016-8-25-40-pm
فلمینگ

سیلور تنها 17 ماه از فلمینگ جوان‌تر بود، اما این دو تفاوت‌های زیادی با هم داشتند. فلمینگ در کالج‌های اتون و آکسفورد تحصیل کرده بود و به عنوان روزنامه‌نگار برای تایمز کار کرده بود. او به عنوان سیاح، مسیر رودهای بزرگ مرکز برزیل را پیموده بود و بر اساس آن کتاب پرفروشی هم نوشته بود. او چنان احترام و کاریزمایی کسب کرده بود که وقتی وارد اتاقی می‌شد که ژنرال‌های انگلیسی در آن بودند، آنها به احترامش می‌ایستادند.

در آن سو، سیلور (همان تلوار)، تحصیلات ناقصی داشت و انگلیسی را شکسته صحبت می‌کرد. اما علاقه مشترک هر دوی آنها به حیله‌گری، آنها را به هم نزدیک کرده بود.

سیلور در همان ماموریت اول‌اش شجاعت و قدرت نیرنگ‌‌اش را ظهور داده بود. او توانسته بود یک سیاستمدار چاق هندی را 200 مایل در یک مسیر خطرناک با مرزهای کوهستانی پیش ببرد و به کابل برساند. او به یک افغان از قوم پاتان، در بدو ورودش به افغانستان گفته بود که او  و «بوس»، اهل روستای لالپورا هستند و می‌خواهند به آنجا بروند. دروغ بعدی او این بود که بوس را به عنوان عموی کر و لالش معرفی کرده بود که به امید شفا می‌خواهد به یک زیارتگاه مسلمان‌ها برود.

به سبب عضویت بوس در حزب کمونیست، آنها خیلی ساده‌تر می‌توانستند از سفارت شوروی کمک بخواهند. اما سیلور مطمئن بود سفارت شوروی، تحت توجه شدید جاسوس‌های سفارت انگلیس است. او البته دو بار با رعایت احتیاطهای لازم تلاش کرد، نامه «بوس» را به سفارت شوروی برساند، اما هر دو بار کسی حاضر نشد، نامه را از او قبول کند. او یک بار هم خودش را به خودروی سفیر رسانده بود و به روی آن ضربه‌ای زده بود تا بتواند نامه را تقدیم سفیر شوروی کند، اما سفیر از بیم ایجاد یک درگیری سیاسی بین سفارت شوروی و افغانستان، حاضر نشده بود نامه را از او بگیرد.

به همین خاطر بود که سیلور و بوس به آلمان‌ها روی آوردند. آنها ابتدا قول همکاری دادند، اما در عمل به وعده خود، تأخیر کردند. اینجا بود که سرانجام سیلور به ایتالیایی‌ها رو کرد.

سفیر ایتالیا، به بوس یک پاسپورت داد و به او کمک کرد که به برلین برود.  اما بعد از آن توجه او به خود سیلور جلب شد.

12-9-2016-8-34-35-pm
ملاقات بوس با هیتلر

کویارونی می‌دانست که هند برای انگلیس بسیار راهبردی است و با تأمین مواد اولیه و نیروی انسانی، کمک زیادی به آنها می کند. او بر این باور بود که از طریق افغانستان و «در پشتی» که راج‌های هندو برای آنها ایجاد می‌کنند، می‌توانند به ارتباط انگلیس با مستعمره‌اش ضربه بزنند.

تا آن زمان تنها شیوه کسی اطلاعات از هند برای سفیر ایتالیا خواندن روزنامه‌های انگلیسی‌زبان هندی چاپ کابل بود! به همین خاطر تصمیم گرفت که از استعداد سیلور استفاده کند و او را در مسیر پیشاور به کابل به سفرهای متناوب بفرستد.(پیشاور آن موقع جزو هند بود) و از این طریق هم اطلاعات کسی کند و هم مواد منفجره برای هندی‌های مبارز ارسال کند.

کار تا مدتی خوب پیش رفت، اما زمانی که سیلور پول بیشتری درخواست کرد، سفیر ایتالیا او را به سفارت متحد ایتالیا یعنی آلمان معرفی کرد. سفارتخانه آلمان با داشتن بودجه‌ای معادل 20.3 میلیون دلار به پول امروز ما، می‌توانست به راحتی از پس تأمین هزینه‌های سیلور برآید.

12-9-2016-8-34-23-pm
سیلور در وسط و عامل اطلاعاتی آلمان‌ها -دیتریش ویتزل- در سمت راست عکس

کمونیست‌ها، فاشیست‌ها و یک آینده 2.5 میلیون دلاری

بین سال‌های 1941 تا 1945، سیلور پای پیاده 12 بار بین افغانستان و هند سفر کرد. آلمان‌ها عمارتی برای او در کابل خریدند و تا پایان جنگ جهانی دوم به او 2.5 میلیون دلار دستمزد دادند. سیلور بخشی از این ثروت را به حزب کمونیست هند هدیه داد!

سیلور با اینکه فاشیست‌های آلمان و ایتالیا کمک می‌کرد و در استخدام آنها بود، اما یک کمونیست هم بود، پس شروع کرد به دادن اطلاعات غلط به آلمان‌ها و ایتالیایی‌ها، آنها هم به سیلور اعتماد داشتند و دلیلی برای چک کردن اطلاعات داده شده نداشتند.

یکی از کارهای جالب سیلور این بود که با کمک یک همکار نویسنده کمونیست، یک تشکیلات تخیلی به نام کمیته انقلابی ملی سراسری هند راه انداخت و از طریق او داستان‌ها و مقالات کاذبی در نشریه‌های هندی په چاپ رساند که به آلمان‌های قبولاند آنها برای انگلیسی‌ها دردسرساز شده‌اند.

یکی از دلایل موفقیت سیلور این بود که سامان‌دهی نیروهای محور در کابل خیلی ضعیف بود و آنها گاهی بیشتر درگیر جنگ‌های داخلی می‌شدند تا کسی اطلاعات مفید برای دولت‌هایشان.

در 22 ژوئن سال 1941، هیتلر عملیات بارباروسا را با هدف تسخیر خاک شوروی آغاز کرد. اینجا بود که تردید سیلور شروع شد. حالا دیگر آلمان‌ها مستقیما به شوروی حمله کرده بودند. آیا او باید همچنان به آنها کمک می‌کرد؟

در 15 سپتامبر سال 1941، در جریان چهارمین سفر او به کابل، سیلور به سفارت روسیه رفت. بعد از یک شب بدمستی و البته سؤال‌های فراوان اطلاعاتی‌های سفارت، سرانجام او به عنوان یک کمونیست نابغه که هرگز به شوروی خیانت نخواهد کرد، مورد پذیرش قرار گرفت. روس‌ها از اینکه یک جاسوس مورد اعتماد آلمان‌ها را استخدام کرده‌اند، بسیار شادمان شدند. بعد از چند ماه، او عامل مشترک روس‌ها و انگلیس‌ها شد.

قتل با نوشیدنی حاوی ریش و سبیل ببر!

در آگوست سال 1943، قبل از اینکه سیلور ترتیب نهمین سفرش را بدهد، یک رابط افغان، پیام فلمینگ را به او رساند. فلمینگ از او درخواست کرده بود که به این سفر نرود، چرا که خطر لو رفتن او وجود دارد. بعد از آن هفته‌ها دیگر خبری از سیلور نشد.

بعد از آن سیلور دوباره ظاهر شد و به فلمینگ گفت که او با یک مقام افغان در کابل دیدار کرده بود و آنها با هم در عمارت‌اش غذا صرف کردند. در این زمان سیلور به آن مقام یک نوشیدنی حاوی ریش و سبیل ببر داد. این موها آنقدر زیر هستند که می‌توانند منجر به خونریزی داخلی و مرگ باشند و آن وعده غذا، آخرین وعده غذایی مقام افغان هم شد.

این یک دروغ دیگر سیلور بود، اما فلمینگ این دروغ را هم باور کرد.

در سفر دیگر، سیلور از آلمان‌ها خواست که او را به عامل ژاپنی‌ها در کابل به نام اینویا معرفی کنند. مقام اطلاعاتی ژاپنی‌ها هم فریب سیلور را خورد.

در این زمان ژاپنی‌ها مشغول نهایی کردن طرح حمله‌شان به هند بود و دوست داشتند از سیلور اطلاعاتی در مورد توان نظامی انگلیس در هند بگیرند. سیلور هم طبق معمول اطلاعاتی از این عامل در مورد عوامل جاسوسی ژاپن در هند گرفت و به طرف انگلیسی داد و برای هر دو طرف جاسوسی کرد.

تقلا برای استقلال

بعد از جنگ جهانی دوم، سیلور برای مدتی ناپدید شد. در سال 1947، استقلال هند اعلام شد. دو سال پیش‌تر «بوس» در جریان سقوط هواپیما، درگذشته بود و استقلال هند را نتوانست به چشم ببیند.

بعد از ان قضیه مهاجرت متقابل مسلمان‌ها به پاکستان و هندو به هند، متعاقب جدایی پاکستان از هند، رخ داد.

سیلور هم که دریافته بود، دیگر به عنوان یک هندو نمی‌تواند در پاکستان جداشده، زندگی کند، پاکستان را ترک کرد و به مدت سه دهه دیگری خبری از او نشد.

تا اینکه دهه 1970 رسید، در این زمان پیروان «بوس»، به دنبال او می‌گشتند تا از او به عنوان یک قهرمان بزرگ استقلال هند، تقدیر سپاسگزاری کنند. چرا؟ چون سیلور یک کتاب خاطرات تخیلی نوشته بود و در آن نقش‌اش را در کسب آزادی هند خیلی پررنگ کرده بود و ادعا کرده بود که برای دول محور در عین وفاداری به اندیشه‌های بوس جاسوسی کرده بود.

باز هم دروغ او خیلی پذیرفتنی از آب درامد و راز او تا زمان فوت او در سال 1983، در سن 75 سالگی هرگز فاش نشد.

همه چیز تا همین اواخر، یعنی 75 سال پس از زمانی که برای نخستین بار در سفارت ایتالیا در کابل را زد، مخفی بود و تنها در این زمان او بود که او به عنوان تنها جاسوس پنج‌جانبه جنگ جهانی دوم و شاید یکی از معدود جاسوس‌های پنج‌جانبه‌های تاریخ شناخته شد.

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این عکس‌ها را ببینید تا تصدیق کنید که افسوس‌ها (حسادت‌های) اینستاگرامی ما بسیار اوقات درست نیستند!

هر کسی ممکن است طور خاصی از اینستاگرام استفاده کند. یکی صفحات خبری را دنبال می‌کند، دیگری بیشتر صفحات کاری یا سرگرمی را. یکی به اخبار و عادات سلبریتی‌ها علاقه دارد و برخی‌ها هم همه آشنایان و اعضای خانواده و دوستان قدیم و جدید را دنبال…

ریز علی خواجوی فرنگی‌ها: چگونه کیت شلی یک قطار را نجات داد؟

در سال 1901، راه آهن شیکاگو و شمال غربی، پل جدیدی را بر روی رودخانه Des Moines در بون، آیووا، در آمریکا افتتاح کرد. این پل رسماً پل راه‌ بون نام گرفت، اما اما مردم محلی به سرعت به آن لقب پل‌های بالای کیت شلی را دادند، به یادبود بانوی قهرمان…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است. با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…

روجلدهای قدیمی مجله‌های کیهان بچه‌ها

کیهان بچه‌ها مجله‌ای بود که در دوران کودکی می‌خریدیم. برای من کیهان بچه‌ها بوی نان می‌دهد! چون پدرم همیشه بعد از رفتن نانوایی؛ نان‌ها را لای مجله می‌گذاشت و وقتی به خانه می‌آمد من دوان دوان می‌رفتم و مجله را از او می‌گرفتم. منابع…

بهترین سایت‌ها برای پیدا کردن کتاب‌هایی که با سلیقه شما جور هستند

آیا می‌خواهید از مطالعه کتاب لذت ببرید؟ در اینجا سایت‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کتاب‌هایی خوبی بر مبنای مطالعات لذت‌بخش قبلی به شما توصیه می‌کنند. هیچ چیز دلهره آورتر از رفتن به یک کتابفروشی بدون فهرست خرید نیست. شما کلی وقت…

عکس‌هایی از زیباترین کتابخانه‌های دنیا

کتابخانه‌ها باید مظهر فرهنگ و هنر هر کشوری باشند. ساختمان ایمن و بزرگ، منظره تالار کتابخوانی، نوع چینش کتاب‌ها و تحویل آنها به کتابخوان‌ها، داشتن اینترنت آزاد و پرسرعت، حفاظت از نسخه‌های خطی و اسناد باارزش، آزاد بودن کتابخانه در حد امکان…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / توانی نو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

5 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  جناب دکتر سایت بسیار مفیدی دارید و این تنوع و البته خلاقیت در نگارش مطالبتون نشونهء ذکاوت و دانش چندجانبه شما در مسائل متنوع رو داره

 2. محمد می گوید

  درود.
  البته خودت بهتر از همه ما میدونی که آلمان ها اشتباهه و آلمانی ها درسته.
  انگلیس ها اشتباهه و انگلیسی ها درسته.
  ارسال اشتباهه و فرستادن درسته.
  ممنونم که هستی و مینویسی.
  کاش میشد مهارتی بجز غلط گیری داشتم و برای چرخوندن یک پزشک دوست داشتنی کمگ میکردم 🙂

 3. reza می گوید

  تمام کشور های جهان تحت استعمار انگلیس است حتی آمریکا هیتلر هم انگلیسی بود که انگلیس میخواست با جنگ اول ودوم جهانی ااولا در مورد خودش رد گم کند که بگویید دنیا دست من نیست چون سیاست برایش خیلی مهم است دوما جمعیت بعضی از کشور ها را کم کند سوما چون خودش در اروپاست و مردم جهان بعدها میگفتند که چرادر اروپا جنگ نمی شود خودش وهمچنین در انگلستان خودش را هم یکی از کشورهای درگیر جنگ نامید

  1. علی می گوید

   دقیقاً. کار، کارِ انگلیسه. چقدر شما اطلاعاتتون در این زمینه واقعاً بالاست. کاش میتونستیم بیشتر از این اطلاعاتتون بهره مند بشیم 🙁

  2. سحر می گوید

   عجب توهماتی!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5