رپورتاژ: نکاتی در مورد ازدواج

به گزارش سایت عروس، انسان یک سری نیازهای زیستی و روانی خواهد داشت، که اگر این نیازها تأمین نشود هم ادامه‏ ی حیات او ممکن است دچار مشکل شود و هم در صورت زنده بودن از رشد و کمال واقعی بهره‏ مند نخواهد شد. یک دسته از این نیازها نیازهای زیستی می باشند مانند نیاز به آب، هوا، غذا و… اگر این نیازها تأمین نشود قطعا ادامه‏ی زندگی برای انسان و هیچ موجود زنده دیگر امکان‏پذیر نخواهد بود، به این نیازها نیازهای نخستین یا اولیه می‏گویند.  لکن علاوه بر نیازهای اولیه یک سلسله نیازهای دیگری انسان دارا می باشد که بیشتر جنبه‏ی روانی خواهد داشت قطعا اگر این نیازها از طریق صحیح تأمین نشوند انسان به آرامش واقعی نخواهد رسید و اگر انسان آرامش روانی نداشته باشد نمی‏تواند به سوی رشد و کمال و شکوفایی گام بردارد از جمله‏ی این نیازها مهرطلبی و مهرورزی نسبت به دیگران است.

انسان دوست دارد که به او مهر بورزند کما اینکه دوست دارد به دیگران مهر بورزد با دیگران ارتباط و دوستی برقرار نماید.  یکی دیگر از نیازهای انسان نیاز به یک جفت جنسی می باشد.  یعنی برای تأمین نیازهای جنسی و غریزی خود نیز نیاز به یک فردی دارد که همتای او باشد و در همه‏ی ادیان الهی از جمله دین حیات بخش اسلام تأمین این نیاز در قالب ازدواج تحقق می پذیرد و ازدواج فواید بسیار زیادی برای انسان دارد، از جمله‏ی این فواید علاوه بر ارضاء غریزه‏ی جنسی، دست‏یابی به آرامش است و قرآن یکی از فلسفه‏های ازدواج را دست‏یابی به آرامش می‏داند و می‏فرماید ازدواج کنید.

آرامش یکی از مهمترین نیازهای بشر است و چه فلسفه‏ای زیباتر از این که خداوند این آرامش و تسکین را در ازدواج قرار داده البته آرامش و اطمینان مراتبی دارد یک رتبه‏ی آن از طریق ازدواج حاصل می‏شود، مراتبی دیگر از طریق عبادت و ذکر خداوند تأمین می‏شود چنانچه خداوند می فرماید:    الا بذکر الله تطمئن القلوب، آگاه باشید که با یاد و ذکر خدا دلها آرام می شود.

آرامش مهمترین چیزی است که می‏تواند زمینه‏ساز استفاده از سایر امکانات و استعدادها را فراهم نماید.  انسان پر استرس هرگز نمی‏تواند از تمام ظرفیت‏های خود استفاده کند و به تکامل برسد.  لکن حداقل چیزی که می‏تواند بعنوان ‏امر ازدواج باشد رسیدن به آرامش نسبی برای استفاده از سایر توانمندیها است و بالاخره دستیابی به خود شکوفایی و کمال نهایی و این مطلب در طول تاریخ و حیات بشر به تجربه ثابت شده است.

منبع: سایت عروس (http://www.Aroos.co)


   

نظرات بسته شده است.