رپورتاژ: نکاتی در مورد ازدواج

به گزارش سایت عروس، انسان يك سری نيازهاي زيستی و روانی خواهد داشت، كه اگر اين نيازها تأمين نشود هم ادامه‏ ی حيات او ممكن است دچار مشكل شود و هم در صورت زنده بودن از رشد و كمال واقعي بهره‏ مند نخواهد شد. يك دسته از اين نيازها نيازهاي زيستي می باشند مانند نياز به آب، هوا، غذا و… اگر اين نيازها تأمين نشود قطعا ادامه‏ي زندگي براي انسان و هيچ موجود زنده ديگر امكان‏پذير نخواهد بود، به اين نيازها نيازهاي نخستين يا اوليه مي‏گويند.  لکن علاوه بر نيازهاي اوليه يك سلسله نيازهاي ديگري انسان دارا می باشد كه بيشتر جنبه‏ي رواني خواهد داشت قطعا اگر اين نيازها از طريق صحيح تأمين نشوند انسان به آرامش واقعي نخواهد رسید و اگر انسان آرامش رواني نداشته باشد نمي‏تواند به سوي رشد و كمال و شكوفايي گام بردارد از جمله‏ي اين نيازها مهرطلبي و مهرورزي نسبت به ديگران است.

انسان دوست دارد كه به او مهر بورزند كما اينكه دوست دارد به ديگران مهر بورزد با ديگران ارتباط و دوستي برقرار نماید.  يكي ديگر از نيازهاي انسان نياز به يك جفت جنسي می باشد.  يعني براي تأمين نيازهاي جنسي و غريزي خود نيز نياز به يك فردي دارد كه همتاي او باشد و در همه‏ي اديان الهي از جمله دين حيات بخش اسلام تأمين اين نياز در قالب ازدواج تحقق می پذیرد و ازدواج فوايد بسيار زيادي براي انسان دارد، از جمله‏ي اين فوايد علاوه بر ارضاء غريزه‏ي جنسي، دست‏يابي به آرامش است و قرآن يكي از فلسفه‏هاي ازدواج را دست‏يابي به آرامش مي‏داند و مي‏فرمايد ازدواج كنيد.

آرامش يكي از مهمترين نيازهاي بشر است و چه فلسفه‏اي زيباتر از اين كه خداوند اين آرامش و تسکین را در ازدواج قرار داده البته آرامش و اطمينان مراتبي دارد يك رتبه‏ي آن از طريق ازدواج حاصل مي‏شود، مراتبي دیگر از طريق عبادت و ذكر خداوند تأمين مي‏شود چنانچه خداوند می فرماید:    الا بذكر الله تطمئن القلوب، آگاه باشيد كه با ياد و ذكر خدا دلها آرام می شود.

آرامش مهمترين چيزي است كه مي‏تواند زمينه‏ساز استفاده از ساير امكانات و استعدادها را فراهم نماید.  انسان پر استرس هرگز نمي‏تواند از تمام ظرفيت‏هاي خود استفاده كند و به تكامل برسد.  لکن حداقل چيزي كه مي‏تواند بعنوان ‏امر ازدواج باشد رسيدن به آرامش نسبي براي استفاده از ساير توانمنديها است و بالاخره دستيابي به خود شكوفايي و كمال نهايي و اين مطلب در طول تاريخ و حيات بشر به تجربه ثابت شده است.

منبع: سایت عروس (http://www.Aroos.co)


   

نظرات بسته شده است.