عکس‌ دست‌جمعی با جسد فرد درگذشته، عجیب نیست!

0

این عکس در قرن نوزدهم گرفته شده. عکس‌های شبیه این عکس بسیار است. عکس‌هایی که در آن اعضای یک خانواده یا دوستان و آشنایانش، با جسد او عکسی به یادگار می‌گرفتند.

گاهی پیکر فرد درگذشته، پیراسته می‌شد و لباس رسمی شیک و به تعبیر خودمانی پلوخوری به تنش می‌کردند و ماهرانه در موقعیت عمودی قرارش می‌داند، طوری که در نگاه اول گاهی دشوار است که چیز غیرطبیعی را در این عکس‌های تشخیص بدهیم.

خب، در زمانی که در دوره زندگی یک شخص، گاهی فقط یک یا چند عکس از او گرفته می‌شد، طبیعی بود که به عنوان یادگار، اشخاصی که گاه هیچ عکس مشترکی با هم نداشتند، به این ترفندهای عجیب دست می‌زدند. به این شاخه از عکاسی اصطلاحا Post-mortem photography گفته می‌شد.

فراتر از آن از نظر روانی، تصور می‌شد که عکس‌های شاید بتوانند لایه‌ای از حیات را به صورت شعیفی مستدام نگه دارند.

در حال حاضر که ما می‌توانیم با گوشی‌های موبایل خود عکس‌های باکیفیت پرتره و دست‌جمعی بگیریم، چنین کاری خیلی عجیب به نظر می‌رسد.

اما شاید هم نه!

شاید عجیب این باشد که گاهی ما در همه عمر در جوار همسر یا عضوی از خانواده زندگی می‌کنیم و هیچ شناختی از هم پیدا نمی‌کنیم و به جز حرف‌های روزمره، هیچ فرصتی برای کشف امیدها و آرزوها و ایده‌آل‌ها و امیال پنهان، به هم نمی‌دهیم.

روزها از پی هم می‌گذرند و آن زمان مطلوبی که باید صرف صحبت عمیق و شناخت بشود، به دست نمی‌آید و گاه این عدم توفیق در شناخت، متاسفانه به مرگ منتهی می‌شود.

کاش مثل همین ترفند عکس دست‌جمعی با متوفی، راهی بود که بعد از مرگ بشود، بتوان دست‌کم بعد از مرگ با اندیشه یک شخص آشنا شد.

برخی از ماها دست‌کم نوشته‌هایی داریم که این کار را میسر می‌کنند. اما خیلی‌هایمان هم روزگار را سپری می‌کنیم، بی‌آنکه عاقبت کسی حتی در یک برهه زندگی، پی به زویایی متفاوت روح ما برده باشد و در پرتره افکار ما حاضر باشد!


دیگر پست‌های تازه یک پزشک

پست‌های آرشیوی خواندنی

یک پزشک پلاس

حفاظت از حریم شخصی در عصر هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به‌سرعت جای خود را در همه ابعاد زندگی‌ باز می‌کند؛ از دستیارهای صوتی گرفته تا ماشین‌ لباسشویی‌های هوشمند، همه آمده‌اند تا زندگی را برای کاربران آسان‌تر کنند اما…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.