خیاط در کوزه افتاد: این بار چینی‌ها از کپی‌کاری آثار باستانی‌شان شاکی شده‌اند!

0

گفتن ندارد که چینی‌ها استاد کپی کردن همه چیز هستند، از گوشی‌های موبایل گرفته تا دهکده‌های سوئیس.

اما آنها فکرش را نمی‌کردند که روزی خودشان هم به خاطر کپی برخی چیزهای اوریجینالی که دارند، اینقدر ناراحت شوند.

لشکر سفالین تراکوتا شامل اثاث قبر و مجسمهٔ سفالی هزاران سرباز مجهز مربوط به پادشاهی چین شی هوان، مؤسس دودمان چین در ۲۲۰ پیش از میلاد است. مجسمه‌های سفالین ارتش تراکوتا در حوالی شهر شی‌آن پایتخت نخستین امپراتوری چین پراکنده هستند.

مجسمه‌های لشکر سفالین، با اندام و اندازهٔ واقعی، به‌عنوان «پاسداران معبد سلطنتی در چین باستان» مستقر شده‌بودند. آنها به اولین امپراتوری چین متحد به نام چین شی هوان تعلق دارند. این امپراتور از سال ۲۲۱ تا ۲۰۶ پیش از میلاد بر چین باستان حکومت می‌کرد.

پیکرهٔ سربازان بیش از دوهزار سال پیش به‌همراه امپراتور به خاک سپرده شدند تا بر پایهٔ باوری قدیمی، در جهانِ پس از مرگ، نگهبان معبد سلطنتی امپراتور باشند و او را از گزند دشمنانش حفظ کنند.

در سال ۱۹۷۴ میلادی، کشاورزان چینی در استان شاآنشی، به‌صورت کاملاً اتفاقی، مقبرهٔ چین شی هوان و پاسداران معبد سلطنتی را کشف کردند.

اما حالا موزه مربوط به لشکر تراکوتا به دنبال دست‌کم دو مورد نمایش عمومی مجسمه‌های بدلی، تصمیم گرفته است که وکلایی را استخدام کند و علیه این نقض کپی‌رایت کارزاری را شروع کند.

یک مورد از این نمایش مجسمه‌های بدلی هزاران کیلومتر دورتر، در ایالت شرقی انهویی رخ داده و مورد دیگر در یک نمایشگاه ایستگاه قطار در لیژ بلژیک بوده است.

در اینجا عکس‌های مجسمه‌های بدلی را به ترتیب در لیژ بلژیک و انهویی می‌بینید:

و اینها هم عکس‌های زیبایی از مجسمه‌های اصلی هستند:

 


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.