احتمال خیانت در ازدواج شما چقدر است؟!

0

آیا آمار خیانت هم مثل آمار طلاق در حال بالا رفتن است؟ آیا این مشکل، آینده ازدواج شما را هم تهدید می کند؟ آیا لازم است برای روبه روشدن احتمالی با خیانت، خودتان را آماده کنید؟ یا فکر میکنید شما و طرف مقابلتان اهل این حرفها نیستید و نیازی نیست دنبال آن باشید. هیچکس از آینده خبرندارد؛ ولی اگر می خواهید بدون پناه بردن به فال قهوه و کف بینی، از احتمال خیانت در زندگی مشترک آینده تان با خبر شوید، این مقاله می تواند به شما کمک کند. در این مطلب، از معادل های جدیدتر و ملایم ترواژه خیانت، مثل بی وفایی یا روابط فرازناشویی استفاده نکردم، چون تاثیر نابودگری که خیانت بر زندگی خانوادگی می گذارد، به هیچ وجه ملایمت نمی شناسد و ملایم نیست!]

چرا خیانت اتفاق می افتد؟

خیانت در ازدواج یکی از بحث های بسیار پیچیده و چندبعدی در روان شناسی خانواده است و به این سادگی نمیشود درباره اینکه دلیل رخ دادن آن چیست، صحبت کرد. سالهای سال روان شناسان مطالعات زیادی را درباره این موضوع انجام داده اند، اما هنوز ابعاد ناشناخته ای وجود دارد و دانشمندان همچنان در تلاشند این پدیده را بهتر بشناسند. با این حال، این طور نیست که ما هیچ چیز درباره خیانت ندانیم. پژوهش های علمی و مطالعات بالینی رازهای زیادی را درباره اینکه خیانت ممکن است چگونه شکل بگیرد و چه عواملی زمینه سازیا پیش بینی کننده خیانت در ازدواج هستند، انجام داده اند که در ادامه با بعضی از نتایج آن آشنا خواهید شد. اگر نگران آینده ازدواجتان هستید یا اگر صرفا می خواهید خودتان را از این آفت زندگی مشترک هرچه دورتر نگه دارید، عوامل زمینه ساز خیانت را بشناسید و نسبت به آنها هشیار باشید؛ البته این طور نیست که هرگاه این عوامل وجود داشت، قطعا خیانتی رخ خواهد داد، اما این عوامل احتمال بروز آن را بالا می برد

از بین رفتن هیجان رابطه و زندگی

یک رابطه به تدریج عادی می شود؛ به ویژه پس از ازدواج که کارها و دغدغه های زندگی مشترک، زوج را به خودشان مشغول می کنند و وقت کمی برای رسیدگی به رابطه دونفره زن و شوهر می گذارند. هرکسی در زندگی به هیجان نیاز دارد. تحقیقات نشان داده است بسیاری از خیانت ها برای فرار از روزمرگی و تجربه هیجان یک رابطه پنهان اتفاق افتاده است. زندگی بدون هدف و بدون هیجان و رابطه خالی از توجه، عواطف قدرتمند و تلاش، روزمرگی را به دنبال خواهد داشت؛ البته هیچ روزمرگی و هیچ نیازی، این رفتار زشت را توجیه نمی کند، ولی به هرحال این عوامل احتمال بروز آن را بالا می برد.

صمیمیت و نزدیکی بیش از حد با جنس مخالف

آمار خیانت در میان کسانی که با جنس مخالف روابط نزدیک دارند، بالاتر است. اگر شما و همسرتان در معرض چنین روابطی هستید، یک امتیاز دیگر به احتمال خیانت در آینده ازدواجتان بدهید. این نوع روابط به ویژه زمانی خطرناک ترند که رابطه عاطفی قبلی بین دو نفر وجود داشته باشد. هر ازدواجی ممکن است با اوقات چالش برانگیز و دشوار روبه رو شود و دوستان در چنین مواردی می توانند پناهگاه خوبی باشند؛ ولی در همین حال، وجود چنین دوستهایی می تواند انرژی ای را که فرد باید برای مقابله با مشکل و بازسازی رابطه اش بگذارد، به انحراف بکشاند. میدانید که هم جنس نبودن دو دوست هم میتواند دردسرهای خودش را داشته باشد.

روابط پیش از ازدواج

امروزه روان شناسان روابط پیش از ازدواج را یکی از پیش بینی کننده های قوی خیانت پس از ازدواج میدانند. وفادار ماندن به یک رابطه برای مدتی طولانی، برای کسانی که عادت به تجربه روابط متعدد و موقت دارند، دشوار است. این افراد حتی اگر بخواهند و اراده کنند هم اوقات سختی را برای متعهد ماندن به یک نفر در پیش خواهند داشت.

ازدواج بدون عشق

عشق برای ازدواج کافی نیست، اما قطعا لازم است. ازدواج هایی که در آن هیچ احساسی وجود ندارد و برخلاف تصور اولیه، پس از وصلت هم علاقه به وجود نیامده است، به شدت در معرض خطر هستند. بازهم دردسترس بودن محبوب سابق، زمانی که فرد تن به ازدواج اجباری داده و پیش از حل و فصل کردن روابط شکست خورده پیشین، میزان خطر را بسیار بالا می برد. حتی وقتی محبوب قبلی وجود ندارد، هرلحظه ممکن است نیمه گمشده به ناگهان در مسیر زندگی مشترک قرار بگیرد و دل از فرد ببرد. اگر شما یا همسر آینده تان در چنین وضعیتی هستید، تا دیر نشده درباره تصمیمتان دوباره فکر کنید.

ویژگیهای شخصیتی

بسیاری از رفتارهای ما و بسیاری از مکانیسم های روابط ما به ویژگیهای شخصیتیمان وابسته است. ویژگی های شخصیتی بسیار زیادند و وقتی یک زوج در کنار هم قرار میگیرند، ممکن است ابعاد خاصی از شخصیت آنها پررنگ یا کم رنگ شود؛ همچنین، بعضی از ویژگی های شخصیتی نقش بیشتری بر رفتار دارند و بعضی دیگر ممکن است تحت تاثیر محیط قرار بگیرند. گفتن دقیق اینکه کدام ویژگی ها پیش بینی کننده خیانت هستند، کار آسانی نیست، ولی میتوان به هیجان طلبی، بی بندوباری، عزت نفس شکننده و ریسک پذیری بالا به عنوان چند نمونه اشاره کرد. آزمون های پیش از ازدواج که در مقالات پیش در همین مجموعه به آنها پرداختیم، موارد بسیاری از این دست را روشن میکنند.

اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر، الکل، پورنوگرافی، هیجان و حتی اعتیاد به عشق و رابطه میتواند احتمال وقوع خیانت را بیشتر کند؛ علاوه براین، به نظر می رسد عواملی وجود دارند که هم زمان باعث افزایش تمایل افراد به رفتارهای پرخطر مثل اعتیاد و تعدد روابط میشوند، مثل برخی ویژگی های فردی و بزرگ شدن در خانواده هایی که رفتارهای پرخطردر آنها رواج داشته است.

خانواده و دوستان خیانتکار

نمی توان با اطمینان گفت خیانت ارثی است، ولی الگوی خیانت در فرزندان خانواده هایی که این رفتار در آنها رایج است، تکرار می شود. همچنین بودن در میان دوستان و گروه هایی که اهل خیانت هستند، احتمال بروز این رفتار را در فرد بالا می برد. به نظر می رسد فقط دوستان ناهم جنس نیستند که باید درباره شان نگران باشید! |

وجود محرک های زیاد

بسیاری از خیانت ها در صورت نبود برخی محرکها هرگز اتفاق نمی افتند. تحقیقات روان شناسی نشان میدهد مردان نسبت به محرک های جنسی و زنان نسبت به محرک های عاطفی آسیب پذیرترند؛ بنابراین قرارگرفتن در معرض این محرک ها می تواند زمینه را برای خیانت مهیا کند.

نبود پایبندی اخلاقی

دین و مذهب شما و همسرتان، هرچه که باشد، پایبندی به یک مجموعه اخلاقیات یا قوانین زندگی را توصیه میکند. دین و اخلاق مهم ترین تفاوت است بین کسانی که به همسرشان خیانت میکنند و کسانی که در همان شرایط هستند، ولی دست به خیانت نمیزنند. همان طور که تا اینجا پی برده اید، خیانت عوامل زمینه ساز زیادی دارد که ممکن است درهرزندگی، به ویژه در این عصر وجود داشته باشد. کسی که پایبندی و انضباط درونی خود را حفظ کند، اگرچه بازهم نسبت به این مسئله کاملا ایمن نیست، اما بسیار کمتر از کسی که این مسائل را جدی نمی گیرد و به قانون شکنی عادت کرده، در خطر خیانت قرار دارد. اگر شما و همسر آینده تان تصمیم به ازدواج گرفته اید و حفظ این رابطه برایتان مهم است، حتما ارزش آن را دارد که روی این موضوع فکر کنید.

آیا ممکن است خیانت برای ما هم اتفاق بیفتد؟

خیانت ممکن است ساده تر از آنچه که فکرش را می کنید برای شما یا هر کس دیگری رخ دهد و بسیار مرموزانه و ظریف سراز زندگی شما دربیاورد؛ به خاطر همین است که این مسئله حساسیت بالایی دارد و درباره آن هشدارهای زیادی را از سوی روان شناسان یا موعظه گران میشنوید. این را هم بدانید که شک و تردید بیهوده نسبت به طرف مقابل و وسواس بیش از اندازه درباره این موضوع هم به همین اندازه آفت بزرگی برای رابطه است و می تواند آن را به تدریج به سمت نابودی بکشاند. در همان حال که نسبت به علائم هشداردهنده آگاه و حساس هستید، اگر میبینید نمیتوانید برای ازدواج به کسی اطمینان کنید، برای حل این مسئله اقدام کنید.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.