اپل و گوگل ممکن است به زودی با اطلاعات یک جاسوس بی‌آزار، به نقشه دقیقی از چینش وسایل در اتاق خواب و نشیمن کاربران، دست پیدا کنند!

0

با رومبا Roomba آشنا هستید؟

رومبا یک جاروبرقی روباتیک خودکار است که توسط شرکت iRobot فروخته می‌شود. این جاروبرقی، نخستین بار در سپتامبر سال ۲۰۰۲، رونمایی شد.

رومبا با کمک حسگرهایش می‌تواند متوجه موانع سر راه و نیز کثیفی‌های روی سطح بشود و با حرکت آرام و پیوسته خود، تمام مساحت اتاق‌ها را پاکیزه کند.

رومبا می‌تواند با استفاده از دو سری چرخی که دارد، گردش ۳۶۰ درجه داشته باشد و آنقدر باهوش است که متوجه تغییر ارتفاع در مسیر خود بشود و از راه‌پله سقوط نکند.

اما خبر جدیدی که در مورد رومبا منتشر شده، اندکی عجیب است!

رومبا با حرکت تدریجی در داخل خانه کاربران، نقشه‌ای از فضای داخل خانه‌ها را هم به دست می‌آورد. حالا این شرکت اعلام کرده که در نظر دارد این اطلاعات را به اپل و گوگل بفروشد!

چیز عجیبی به نظر می‌رسد. اما خوب این شرکت از همان اول،‌در شرایط سرویس خود، به این مسئله اشاره کرده است.

اما شما به من بگویید آخرین باری که شما شرایط سرویس یک محصول سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری را با دفت خوانده‌اید کی بوده یا اصلا تا حالا در عمرتان یک بار این کار را کرده‌اید؟!

این نقشه‌ها به چه کار شرکت‌هایی مثل آمازون، اپل یا گوگل می‌آیند؟

لازمه ایجاد خانه‌های هوشمند این است که اطلاعات دقیقی در مورد فضای داخل خانه‌های و چینش وسایل در داخل آنها وجود داشته باشد. از سوی دیگر رومبا نیاز دارد که با ابزارهای خانه‌های هوشمند،  سازگار باشد. مثلا به تازگی رومبا با دستیار صوتی الکسای آمازون هماهنگ شده.

حالا این نیازهای متقابل باعث شده که رومبا، در نظر داشته باشد که در چند سال آینده، اطلاعات مورد نیاز را به شرکت‌های بزرگ بفروشد.

البته می‌توان حدس زد که شرکت‌های بزرگ تنها می‌خواهند به یک نمای بزرگ و جمع‌بندی شده از فضای عمومی داخل خانه‌ها و کارهایی که برای بهینه کردن خانه‌های هوشمند باید انجام بدهند، برسند و خبری از این نخواهد بود که این شرکت‌های دقیقا بدانند که میز نهارخوری، یک کاربر مشخص، در کدام گوشه خانه قرار داده شده.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.