محققان باتری‌هایی ساختند که منفجر نمی‌شوند و آتش نمی‌گیرند و چندین برابر باتری‌های لیتیومی شارژ دارند

0

محققان دانشگاه مریلند باتری طراحی کردند که خیلی دیر شارژ خالی می‌کند و هیچ‌گاه منفجر نمی‌شود. این نوع باتری‌ها و فناوری ساخت‌شان می‌تواند آینده گوشی‌های تلفن همراه را رقم بزند و رقیبی جدی برای باتری‌های لیتیوم‌یون امروزی باشد.

تصور کنید باتری گوشی شما چندین برابر باتری‌های کنونی شارژ داشته باشد ولی ایمنی آن بسیار بالاتر باشد. این حرف بیشتر شبیه به رؤیا است ولی محققان دانشگاه مریلند با استفاده از فلز «روی» و آب توانستند این رویا را حداقل در آزمایشگاه‌شان تحقق ببخشند و امیدوار باشند در آینده لوازم الکترونیکی نیز به این باتری‌ها مجهز شوند.

ترکیب آب و فلز روی می‌تواند ایمنی باتری‌ها را افزایش دهد و از آتش‌سوزی یا انفجارشان جلوگیری کند. باتری‌های لیتیوم‌یون کنونی سطح ایمنی بسیار پایینی دارند و منجر به حوادث بسیار زیادی شدند که معروف‌ترین‌شان مربوط به گوشی گلکسی نوت ۷ سامسونگ است.

به همین دلیل، محققان به دنبال باتری‌هایی با ایمنی بیشتر هستند و اکنون به نظر می‌رسد ترکیب و فناوری آب با فلز روی می‌تواند چنین هدفی را برآورده کند چون دیگر امکان آتش‌سوزی یا انفجار باتری منتفی است.

ترکیب آب و فلز روی برای ساخت باتری؛ یک ایده قدیمی است و قبلا هم مطرح بوده ولی باتری‌های گذشته سطح ذخیره انرژی بسیار کمی داشتند و قابل استفاده در لوازم الکترونیکی؛ مخصوصا گوشی‌های تلفن همراه یا نوت‌بوک‌ها نبودند. باتری‌های لیتیومی به وضوح انرژی و شارژ بیشتری نگه‌داری می‌کردند.

امپراطوری باتری‌های لیتیوم‌ یون به خطر افتاد

اما محققان آزمایشگاه ارتش ایالات متحده با همکاری موسسه استاندارد و فناوری این کشور توانستند باتری‌های جدید ترکیبی از آب و فلز روی بسازند که انرژی بسیار بیشتری ذخیره می‌کند و می‌تواند در این زمینه با باتری‌های لیتیون‌یون هم رقابت کند.

این محققان می‌گویند یک کاربر می‌تواند سراسر روز با گوشی مکالمه کنند و شارژ باتری هنوز تمام نشده باشد.

در این باتری‌ها از یک الکترولیت آبی به جای مواد قابل اشتعال در باتری‌های لیتیون‌یون استفاده شده است تا ایمنی باتری افزایش پیدا کند. محققان برای افزایش انرژی ذخیره شده در باتری و دستیابی به شارژ بیشتر؛ فلز روی را با نمک ترکیب و به باتری موجود اضافه کردند.

صنعت لوازم الکترونیکی سال‌ها است به دنبال باتری‌هایی برای جایگزینی با باتری‌های لیتیوم‌یون فعلی است و راه‌کارها و فناوری‌های مختلفی را آزموده و موفق نشده است. اما محققان دانشگاه مریلند امیدواری زیادی دارند که این نوع باتری‌های آب-روی بتوانند راهی به بازار پیدا کنند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.