محققان MIT سیاه‌ترین ماده جهان را به طور تصادفی ساختند: قدرت جذب ۹۹.۹۹۵ درصد نور و ۱۰ برابر سیاه‌تر

0

اگر به شما الماسی ۲ میلیون دلاری به وزن ۱۶.۷۸ قیراط زرد‌رنگ بدهند؛ با آن چه می‌کنید؟

دانشمندان MIT از این الماس برای نمایش جدیدترین کشف تصادفی‌شان استفاده کردند. سیاه‌ترین ماده‌ای که در جهان وجود دارد با قدرت جذب ۹۹.۹۹۵ درصد نور تا روی هر چیزی بنشیند؛ هیچ طوری دیده نشود حتی اگر یک الماس زرد رنگ باشد. نام این ماده فعلا «سیاه‌ترین سیاه» است.

پژوهشگرهای دانشگاه ام‌آی‌تی می‌گویند این ماده ۱۰ برابر سیاه‌تر از هر ماده سیاه دیگری است که تا کنون توسط بشر کشف شده است. از ترکیب نانو‌لوله‌های کربن روی فویل آلومینیومی آغشته به کلر ساخته شده است. قدرت جذب ۹۹.۹۹۵ درصدی نور توسط این ماده باعث می‌شود روی هر جسمی کشیده شود؛ دیگر هیچ‌گونه انعکاسی نداشته و کاملا سیاه و مسطح به نظر برسد.

هم‌اکنون، این ماده روی قطعه الماسی به نام The Redemption of Vanity کشیده شده و در نمایشگاهی در شهر نیویورک برای مشاهده عموم قرار دارد. در تصویر بالا سمت راست می‌توانید سیاه‌ترین ماده جهان را مشاهده کنید که روی این الماس ۲ میلیون دلاری پوشانده شده و اجازه نمی‌دهد هیچ انعکاسی از آن خارج شود.

پژوهشگران MIT در حال کار روی مواد رسانای برق مانند آلومینیوم بودند تا خاصیت حرارتی و الکتریکی این مواد را تقویت کنند. این دانشمندان با ایجاد نانو‌لوله‌های کربن روی مواد رسانای برق می‌خواستند به هدف خود برسند ولی رنگ ماده به دست آمده آن‌قدر سیاه بود که شگفت‌زده‌شان کرد و پس از اندازه‌گیری میزان بازتاب نور متوجه شدند سیاه‌ترین ماده جهان را تصادفی ساختند.

رشته‌های میکروسکوپی کربن همانند جنگل‌های کرکی و تیره روی فلز آلومینیوم رشد می‌کنند و سیاه‌ترین ماده جهان را می‌سازند.

در آرزوی سیاه مطلق

برایان واردل، استاد هوا و فضای دانشگاه ام‌آی‌تی می‌گوید این ماده کاربردهای مختلفی در هوافضا و صنایع بصری خواهد داشت. مثلا، از این ماده می‌توان در تلسکوپ‌های فضایی برای مشاهده سیاره‌های فراخورشیدی (سیاره‌های خارج از منظومه شمسی) استفاده کرد.

از کاربردهای دیگر ماده «سیاه‌ترین سیاه» در خلق آثار هنری، رنگ‌آمیزی‌های صنعتی مانند خودرو و نظایر این‌ها است. پژوهشگران MIT می‌گویند هنوز ماده سیاه‌تری وجود دارد که می‌توان ساخت. برایان واردل هم تاکید دارد با بررسی تمام سازوکارهای موجود فرآیند ساخت ماده سیاه را تا رسیدن به سیاه مطلق ادامه دهند.

پیش از این، یک شرکت فعال در حوزه فناوری نانو موفق شده بوده سیاه‌ترین ماده جهان را با قدرت جذب ۹۹.۹۶ درصد نور بسازد که توسط شرکت بی‌ام‌و برای رنگ‌آمیزی یکی از خودروهایش استفاده شد. از قدیم، هنرمندان و بسیار از شرکت‌ها به دنبال ساخت سیاه‌ترین ماده جهان بودند چون در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارد.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.