محققان اپلیکیشنی ساختند که با تحلیل یک عکس از ناخن‌ها می‌تواند بیماری کم‌خونی را تشخیص دهد

0

محققان دانشگاه Emory اپلیکیشن چندسکویی (cross-platform) را توسعه دادند که می‌تواند تنها با مشاهده یک عکس از ناخن‌های هر فردی، بیماری کم‌خونی را تشخیص دهد.

کم‌خونی یکی از اختلال‌های شایع خونی در کل جهان است. بیش از ۲ میلیارد نفر در سراسر دنیا کم خون هستند که علت آن کمبود گلبول قرمز یا هموگلوبین است.

برای تشخیص بیماری کم خونی نیاز به آزمایش خون و نمونه‌گیری است در حالی‌که نرم‌افزار جدید معرفی شده می‌تواند با تجزیه و تحلیل رنگ و متادیتاهای مرتبط با ناخن به کم خونی پی ببرد.

این محققات سعی کردند این اپلیکیشن را طوری برنامه‌نویسی کنند که با مشاهده عکس ناخن‌های یک شخص، رنگ ناخن‌ها را تشخیص داده و به تجزیه و تحلیل بپردازد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

براساس اطلاعات حاصل شده از این تحلیل می‌توان میزان هموگلوبین خون را تشخیص داده و با یک دقت نسبتا ۹۷ درصدی به کم خونی رسید.

تیم توسعه‌دهنده این اپلیکیشن به طور کامل با یک تیم پزشکی همکاری کردند تا صحت برنامه مورد تایید قرار گیرد و تشخیص‌های داده شده دقیق و صحیح باشند.

شاید به‌زودی روی هر آیفونی باشد

این محققان به مدت چهار هفته اپلیکیشن ساخته شده را مورد آزمایش و ارزیابی قرار دادند. در این مدت، نزدیک به ۳۳۷ نفر بیمار مشکوک به کم خونی و از جمله ۷۲ فرد سالم مورد آزمایش قرار گرفتند.

نتیجه اینکه این اپلیکیشن بهتر از آزمایش‌های خون می‌تواند میزان هموگلوبین خون افراد را تشخیص دهد و کم خونی آن‌ها را بگوید. ارزیابی‌های انجام شده نشان می‌دهد آزمایش خون روشی بسیار دقیق برای تعیین کم خونی نیست.

امروزه سازمان بهداشت و دارو ایالات متحده (FDA) چندین ابزار و روش دیگر را برای تشخیص کم خونی تایید کرده است که باز هم نسبت به آزمایش خون دقیق‌تر هستند.

نگرانی بابت نسخه‌های اندروید یا iOS این نرم‌افزار وجود ندارد و برای هر دو پلتفرم قابل عرضه است.

چون براساس یک IDE (محیط توسعه یکپارچه) منبع‌باز به نام Android Studio توسعه داده شده است و از یک سیستم اندازه‌گیری نسخه بتای Hgb در محیط اندروید سود می‌برد. برای توسعه نسخه iOS این اپلیکیشن می‌خواهند از پلتفرم IDE Xcode اختصاص اپل استفاده کنند.

در اینجا باید اشاره کنیم این اپلیکیشن صرفا یک مطالعه دانشگاهی است و هنوز در اختیار عموم قرار نگرفته است. البته، محققان دانشگاه Emory امیدوار هستند به‌زودی این فناوری به دست همه افراد جامعه برسد.

این محققان می‌گویند احتمالا اپل از این خبر و اپلیکیشن ذوق‌زده می‌شود چون به این حوزه‌ها علاقه‌مند است و تمایل دارد چنین ویژگی‌هایی به صورت بومی در آیفون‌های آینده پیاده‌سازی شوند.

منبع

   

پستهای اخیر

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

چگونه در اندروید و آیفون تماس‌های مزاحم را مسدود کنیم؟

براساس یافته‌های شرکت The Harris Poll (از طریق Statista)، کلاه‌برداری‌های تلفنی در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۹.۷ میلیارد دلار ضرر زدند. برخی گزارش‌های دیگر هم نشان می‌دهد تا کنون نزدیک به ۲۲ میلیارد ربات تلفن مزاحم در سال ۲۰۲۱ برای کشور ایالات…

این بتن خودترمیم با برهم‌کنش گاز دی‌اکسیدکربن، در ۲۴ ساعت ترک‌های خود را پر می‌کند

در بتن می‌توان ردپای زیادی از کربن یافت. فناوری‌های زیادی به خدمت گرفته می‌شوند تا کارایی بتن را تقویت کرده و باعث دوام بیشتر آن شوند تا به طور غیرمستقیم فواید زیادی برای محیط زیست داشته باشد. یکی از این فناوری‌ها که در سال‌های اخیر مورد…

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.