دانشمندان موفق به ساخت مقاوم‌ترین ماده جهان در برابر گرما شدند

0

این روزها که تب فضانوردی تجاری و ساخت موشک‌ها و یا فضاپیماهای چندبار مصرف خیلی داغ شده، پژوهش‌های زیادی روی ساخت مواد مقاوم به حرارت می‌شود. چرا که یک مشکل عمده برای بازیابی فضاپیماها و استفاده دوباره از آنها، حرارت زیادی است که در هر بار گذر از جو زمین باید تحمل کنند.

دانشمندان مرکز فناوری و دانش ملی مسکو موسوم به NUST به تازگی موفق شده‌اند که ماده‌ای بسازند که مقاوم‌ترین ماده مجود دنیا در برابر حرارت محسوب می‌شود.

پیش از این ماده ساخته شده توسط دانشمندان کالج سلطنتی لندن، رکوردار بود. این ماده متشکل از هافنیوم و کربن بود و کربید هافنیوم نام داشت و دمای ذوب‌اش کمی پایین‌تر از ۴ هزار درجه بود.

پیش‌تر، پژوهشگران دانشگاه براون با مدل‌سازی کامپیوتری پیش‌بینی کرده بودند که ماده‌ای متشکل از هافنیوم، کربن و نیتروژن می‌تواند مقاوم‌ترین ماده در برابر حرارت باشد. آنها نقطه ذوب این ماده را ۴۱۰۰ درجه سانتیگراد پیشبینی کرده بودند که معادل دو سوم حرارت سطح خورشید است.

با استفاده از همین یافته و پیش‌بینی دانشمندان روس کربونیترید هافنیوم را ساخته‌اند. برا این کار آنها نخست پودر هافنیوم و کربن را با سطح بالایی از انرژی در یک آسیاب سلیندری‌شکل برخورد دادند. سپس آنها مخلوط ذرات کربن و هافنیوم به‌دست آمده را با نیتروژن در تماس قرار دادند. دمای ذوب کربونیترید هافنیوم بالای ۴ هزار درجه است.

منبع: فوربس


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.