این آزمایش تازه اثرانگشت می‌تواند مصرف‌کنندگان کوکائین را لو بدهد، حتی اگر دست‌های خود را شسته باشند

1

در آینده‌ای نزدیک پلیس می‌تواند تنها در چند ثانیه و با گرفتن یک آزمایش اثرانگشت ساده؛ بگوید شما کوکائین مصرف کردید یا خیر!

محققانی در انگلیس و هلند در حال کار روی آزمایش اثرانگشتی هستند که می‌تواند مصرف‌کنندگان داروها و مواد حاوی کوکائین را شناسایی کند. پلیس این کشورها امیدوار است به طور قانونی بتواند از این آزمایش‌ها استفاده کند.

در افرادی که کوکائین مصرف می‌کنند؛ متابولیزه شدن کوکایین در بدن، باعث تولید دو ماده شیمیایی می‌شود که در عرق بدن آن‌ها وجود دارند.

محققان نوعی کاغذ خاص کشف کرده‌اند که می‌تواند با گرفتن اثرانگشت افراد؛ مواد ناشی  از مصرف کوکائین را تشخیص دهد. شستن دست‌ها باعث از بین رفتن این مواد روی اثرانگشت نمی‌شود.

این دانشمندان می‌گویند در این روش امکان تشخیص ۹۹ درصدی مصرف‌کننده کوکائین وجود دارد و تنها ممکن است خطای یک درصدی در این میان رخ دهد.

این آزمایش و یافته در دانشگاه Surrey توسعه داده شده و قرار است در دادستانی و مرکز اثر انگشت هوشمند کشور هلند استفاده شود و در صورت مثبت بودن؛ برای دیگر داروهای مخدر نیز توسعه یابد.

دکتر ملنیا بیلی از دانشگاه سورلی می‌گوید با این روش، پلیس، افسران زندان‌ها و کارآگاه‌ها می‌توانند در چند ثانیه کشف کنند چه افرادی کوکائین مصرف کردند. این روش بسیار سریع‌تر از روش‌های قدیمی آزمایش مصرف کوکائین است.

این استاد دانشگاه می‌گوید: «در حال حاضر برای گرفتن نتیجه آزمایش کوکائین با اثر انگشت به چند دقیقه زمان نیاز داریم ولی در صدد هستیم با توسعه و تحقیق بیشتر به مرز پاسخدهی ۳۰ ثانیه‌ای برسیم.»

از دیگر مزایای این روش؛ بهداشتی بودن آن و غیرتهاجمی بودن‌اش است که هیچ آسیبی به فرد متهم نمی‌زند و امکان فریب وجود ندارد.

در حال حاضر؛ آزمایش‌های مصرف کوکائین با نمونه‌گیری از خون، ادرار یا بزاق دهان انجام می‌شود که هم غیربهداشتی هستند و هم امکان دور زدن و دستکاری آزمایش وجود دارد تا نتایجی غیرواقعی به دست بیاید.

براساس مرکز ملی آمار انگلیس؛ حدود ۲.۷ میلیون نفر در طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ به صورت قاچاق کوکائین مصرف کردند که ۸ درصد کل جمعیت این کشور می‌شود. همین‌طور؛ در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۲۵۰۰ نفر بر اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست دادند.

منبع


   
1 نظر
  1. pejman می گوید

    والا اگر روزی این روش همه گیر بشه ، مطمئنا یک روشی برای دور زدنش پیدا میکنند .. مثلا ضد عفونی کردن با بتادین ، شستن با الکل یک استن و نفت و سرکه و آبلیمو ……

    کار بشر همیشه همین بوده . عین موش و گربه .. یکی روش های دستگیری رو توسعه میده و اون یکی روش های فرار از دستگیری .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.