اوپو دوربین موبایلی با زوم اپتیکال ۱۰ برابر معرفی کرد؛ زومی دو برابر میت ۲۰ و سه برابر گلکسی اس ۱۰

0

اوپو در کنفرانس جهانی موبایل بارسلونا اعلام کرد یک دوربین موبایل با زوم اپتیکال ۱۰ برابر ساخته است.

این دوربین ماه ژانویه در آزمایشگاه‌های این شرکت کامل شده و آزمایش‌های مختلف را با موفقیت پشت‌سر گذاشته است.

اوپو شرکتی است که سابقه تولید دوربین‌های موبایل با زوم بالا را دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۷ از دوربین موبایلی با زوم اپتیکال ۵ برابر رونمایی کرده است.

بزرگ‌ترین چالش استفاده از زوم اپتیکال در دوربین‌های موبایل‌ها، فاصله‌ای است که لنز نیاز به زوم دارد و باید بین سنسور و لنز وجود داشته باشد.

در حال حاضر، بسیار سخت است یک فاصله ۳۵ میلی‌متری یا ۸۰ میلی‌متری برای فوکوس لنز در اسمارت‌فون‌های باریک امروزی ایجاد کرد. حالا، تصور ایجاد یک فاصله ۱۶۰ میلی‌متری برای زوم اپتیکال ۱۰ برابر بسیار سخت است.

تنها راه‌حل موجود، استفاده از طراحی لنز پریسکوپ است که می‌تواند طول لنز داخل بدنه گوشی را افزایش دهد و باعث خروج لنز از پنل پشتی گوشی نشود.

دقیقا طراحی و ایده‌ای که اوپو برای دوربین موبایل با زوم اپتیکال ۱۰ برابر استفاده کرده است.

اوپو می‌گوید با طراحی سنتی دوربین‌های موبایل، طول لنز نهایتا ۱۵ میلی‌متر خواهد بود ولی با طراحی لنز پریسکوپ می‌توان به طول لنز ۶.۷۶ میلی‌متری درون بدنه گوشی رسید که تقریبا نصف طراحی سنتی است.

اوپو با وجود استفاده از چنین لنز قدرتمندی، باز هم فضای کافی برای تعبیه یک دوربین ۴۸ مگاپیکسلی (۲۴/۲۶ میلی‌متری) در کنار دوربین ۱۶ مگاپیکسلی اولتراواید داشته است.

اوپو می‌گوید این دوربین فوق‌العاده ۱۶-۲۴۰ میلی‌متری در فصل تابستان ۲۰۱۹ روی یک گوشی جدید معرفی و روانه بازار می‌شود.

در تصویر زیر می‌توانید زوم اپتیکال ۱۰ برابری گوشی اوپو را مشاهده کنید:

تصویر دیگری برای درک بهتر قدرت زومی که گوشی اوپو به دست می‌دهد:

مقایسه زوم اپتیکال گوشی‌های پرچم‌دار

گوشی جدید اوپو با زوم اپتیکال ۱۰ برابر یا ۱۰X دقیقا چند برابر دوربین گوشی‌های پرچم‌دار بازار است؟

وقتی می‌خواهیم زوم اپتیکال دقیق یک دوربین را محاسبه کنیم؛ باید طول لنز دوربین در حات حداکثر زوم را بر حالت اولتراواید یا حداکثر زاویه دید تقسیم کنیم.

مثلا، در دوربین جدید اوپو، حداکثر طول لنز در حالت اولتراواید ۱۶ میلی‌متر و در حالت زوم حداکثری ‍۱۶۰ میلی‌متر است. بنابراین با تقسیم ۱۶۰ بر ۱۶ به عدد ۱۰ می‌رسیم که زوم اپتیکال واقعی را نشان می‌دهد.

این مقدار زوم اپتیکال سال‌ها است که در دوربین‌های کامپکت استفاده می‌شود ولی روی یک گوشی موبایل اتفاق تازه‌ای است.

در گوشی هواوی میت ۲۰ پرو با تقسیم ۸۰ میلی‌متر (طول لنز دوربین در حالت زوم حداکثر) بر ۱۶ میلی‌متر (حالت اولتراویاد) به زوم ۵X می‌رسیم و در گوشی سامسونگ گلکسی اس ۱۰ با در نظر گرفتن طول لنز ۵۲ میلی‌متری به زوم ۲X خواهیم رسید.

بنابراین؛ گوشی آینده اوپو زوم اپتیکالی ۲ برابر هواوی میت ۲۰ پرو و ۳ برابر گلکسی اس ۱۰ دارد.

زوم ۱۰ برابر یک دستاورد بزرگ در صنعت موبایل است چون کاربران را قادر می‌سازد با دوربین موبایل خود تصاویری با جزییات بسیار دقیق‌تر ثبت کنند.

هنگامی که می‌خواهید از سوژه‌ای عکس بگیرید ولی امکان نزدیک شدن به آن وجود ندارد؛ دوربین با زوم اپتیکال ۱۰ برابر بزرگ‌ترین قابلیت دنیا است.

دوربین موبایل جدید اوپو یک گام اساسی دیگر برای نزدیک شدن دوربین‌های اسمارت‌فون‌ها به دوربین‌های DSLR است.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.