زوم گوگل پیکسل ۷ پرو واقعا عجیب است: مثلا تفاوت زیادی بین زوم ۱.۹ برابری و ۲ برابر وجود دارد!

0

گوگل پیکسل ۷ پرو،  تاکتیک‌های نرم‌افزاری جدیدی را برای دریافت تصاویر بهتر، به‌ویژه در سطوح مختلف زوم، استفاده می‌کند. چند آزمایش دقیق ما را متوجه چیزهای عجیبی در زوم می‌کند.

این گوشی از نوعی از زوم به نام Super Res Zoom گوگل استفاده می‌کند.

برای افراد ناآشنا، Super Res Zoom جادوی گوگل برای ایجاد یک عکس زوم خوب است و با لرزش دست شما برای جمع آوری اطلاعات بیشتر استفاده می‌کند. یعنی وقتی دست شما می‌لرزد، پیکسل‌هایی از زویای کمی متفاوت به عکس اضافه می‌شوند و عکس بهتر می‌شود.

اگر دوربین را ۱۰۰٪ ثابت نگه دارید ، گوشی به طور مصنوعی موتور لرزشگیر اپتیکال تصویر (OIS) را در یک حرکت دایره‌ای می‌چرخاند تا لرزش خفیف دست را شبیه سازی کند. این مهم است. اما این OIS در هر سطح زومی فعال نیست!

به نظر می‌رسد Super Res Zoom تا زوم ۱.۵ برابر فعال نیست. من از دوربین فیلمبرداری صفحه نمایش گرفتم تا بتوانم منظره‌یاب را از نزدیک مطالعه کنم و  در زوم ۱.۵ برابری و پایین‌تر، هیچ خبری از حرکات OIS نیست. اما در بالاتر از ۱.۵ برابر،  ماژول دوربین می‌لرزد.در پیکسل های قبلی لرزش از زوم ۲ برابری شروع می شد.

اما حتی در ۱.۵x تصویر حاصل هنوز ۱۲.۵ مگاپیکسل است، بنابراین آنها پیکسل‌های محو را از طریق بازسازی پیکسل پر می‌کنند.

در ۲x، گوگل می‌گوید لرزش دوربین شروع می‌شود و ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا یک عکس ۱.۹x بسیار کمتر از یک عکس ۲x جزپیات دارد؟!

خوب، من این را چندین بار با یک گوشی کاملاً تثبیت شده و اشیاء ثابت تست کردم و… بله.

عکس ۱.۹x بسیار بدتر از ۲x است. البته باید عکس را بزرگنمایی کنید تا متوجه تفاوت بشوید و همین طوری روی صفحه نمایش گوشی یا حتی مانتیتور شاید متوجه تفاوت این دو عکس نشوید.

 

نکته دیگر این است که عکس‌های ۲x  معمولا حدود ۲.۵ مگابایت دیتای بیشتری نسبت به عکس‌های ۱.۹x (حدود ۳۰ درصد فضای بیشتر) اشغال می‌کنند. پس این بیشتر از این ایده حمایت می کند که عکس های ۲x اطلاعات بیشتری دارند. بنابراین، به عبارت دیگر، اگر به دنبال بزرگنمایی در حدود ۲x هستید، فقط از ۲x استفاده کنید. هر چیزی کمتر از آن منجر به افت کیفیت می شود!

اما تفاوت بین ۱.۴x (بدون Super Res Zoom) و ۱.۹x (با Super Res Zoom سنتی) چطور است؟

پاسخ: بسیار کم.

در سطوح زوم بالای ۲ برابر، گوگل ادعا می کند که از لنز تله فوتو برای تقویت لنز اصلی استفاده می کند. با این حال، لنز تله فوتو نمی تواند هر چیزی را که لنز اصلی م‌ تواند ببیند. پس می‌توان حدس زد که مرکز تصویر به طور قابل ملاحظه‌ای کیفیت بهتری نسبت به لبه‌ها خواهد داشت؟

باز تست عملی این حدس را تایید می‌کند. در واقع، یک مربع واضح در وسط تصویر وجود دارد که کیفیت تصویر به طور قابل ملاحظه ای بهتر از بقیه است. به این عکس “۳x” با کادر زرد رنگی که در وسط آن کشیده شده نگاهی بیندازید، که مشخص می‌کند این تفاوت کیفیت کجاست.

در اینجا یک برش نزدیکتر است که تفاوت بین آنچه در داخل جعبه زرد و آنچه در خارج است نشان می دهد:

با این حال، مشخصات رنگ تله‌فوتو نسبتاً متفاوت (خنک‌تر) از سنسور اصلی است، بنابراین به نظر می‌رسد که آنها آن را در پست تصحیح کرده‌اند تا وسط تصویر با رنگی متفاوت از بقیه به نظر نرسد.

اما در زوم ۱۰ برابری چطور؟

به طور کلی، فقدان حرکت موتور OIS و عدم بهبود کیفیت در ۱۰x باعث می شود به نظر برسد که آنها فراموش کرده اند Super Res Zoom را در لنز تله فوتو پیاده سازی کنند.

به این تصاویر برش ۵ برابر، برش ۱۲ برابر و برش ۳۰ برابر نگاه کنید:

برش ۱۲ برابر و برش ۳۰ برابر تقریباً یکسان به نظر می رسند. برش ۵x ولی بسیار بد است.

گوگل می‌گوید که برای ارتقای تصویر «از یادگیری ماشینی استفاده می‌کند»، اما چرا از فناوری زوم برتر خود استفاده نمی‌کند؟ مثل اینکه Super Res Zoom برای تله فوتو فعال نیست.

در ضمن زوم ۹.۸x و ۱۰x بسیار شبیه به نظر می‌رسند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.