آیا تماس‌های زوم، واقعا با تماس‌های فیزیکی از نظر تاثیر ذهنی، برابری می‌کنند؟

0

آیا تا به حال بعد از استفاده از زوم Zoom خداحافظی کرده‌اید و احساس ناخوشایندی به شما دست داده؟

تحقیقات جدید نشان داده‌اند که ممکن است مغز ما مکالمات زوم را مانند مکالمات چهره به چهره پردازش نکند. به عبارت دیگر، یافته‌های این مطالعه در دانشگاه ییل نشان می‌دهد که ارتباط حضوری چقدر در نحوه تعامل طبیعی ما با دیگران اهمیت دارد.

جوی هیرش، عصب‌شناس و محقق ارشد این پژوهش، می‌گوید: «ساختارهای اجتماعی مغز انسان در طول برخورد‌های حضوری واقعی بیشتر از زوم فعال هستند.

«بازنمایی آنلاین چهره‌ها، حداقل با فناوری کنونی، همان «دسترسی ممتاز» به مدار‌های عصبی اجتماعی در مغز را ندارد و شرایط واقعی شبیه‌سازی نمی‌شود.

به گفته هیرش و همکارانش، اکثر مطالعات قبلی که از تصویربرداری عصبی برای ثبت فعالیت مغز در طول تعاملات اجتماعی استفاده می‌کردند.

اما در تحقیق جدید،  محققان نحوه تعامل دو نفر با یکدیگر را در زمان تماس زوم مقایسه کردند. شرکت‌کنندگان 28 بزرگسال سالم بدون اختلال بینایی و در سنین، جنسیت و قومیت‌های مختلف بودند.

هیرش و تیمش از طیف‌سنجی عملکردی فروسرخ نزدیک (fNIRS)، الکتروانسفالوگرافی (EEG) و ردیاب‌های چشمی برای ثبت دقیق فعالیت مغز و چشم در هنگام صحبت کردن افراد با یکدیگر استفاده کردند.

آن‌ها نتایج جفت‌هایی را که در مکالمات رو در روی واقعی شرکت می‌کردند با نتایج کاربران زوم، مقایسه کردند. برای پرهیز از مخدوش کننده‌ها، گفتگو کننده‌ها ثابت ماندند و مکالمه‌ها در مورد چیزهای یکسانی بود.

مشخص شد در مقایسه با زوم، بحث‌های رو در رو با افزایش بیشتر سیگنال‌دهی مغز در ناحیه‌ای مهم به نام ناحیه پشتی-آهیانه یا dorsal-parietal همراه بود.

زمانی که افراد رو در رو با یکدیگر صحبت می‌کردند، فعالیت امواج مغزی، نوسانات تتا را نشان می‌داد که با پردازش بهتر چهره مرتبط است. فعالیت در نواحی مغز مرتبط با پردازش حسی و ادراک فضایی نیز نشاندهنده ایجاد کنتراست و ضووح بیشتری است و ردیابی چشم دوره‌های تماس چشمی طولانی‌تری را نشان می‌دهد.

قطر مردمک در هنگام دیدن چهره‌های به صورت حضوری بزرگتر از چهره‌های مجازی است که نشان‌دهنده افزایش برانگیختگی در مورد چهره‌های حضوری بود.

اسکن‌های مغزی افرادی که مکالمه‌های چهره به چهره داشتند، سطوح بالاتری از فعالیت عصبی هماهنگ را نشان داد، که محققان آن را نشانه‌ای از افزایش تبادل متقابل نشانه‌های اجتماعی تفسیر می‌کنند.

خلاصه اینکه ، تعاملات اجتماعی پویا و طبیعی که به طور خود به خود در طول تعاملات حضوری رخ می‌دهد، با تماس زوم کمتر رخ می‌دهد یا اصلا به وقوع نمی‌پیوندد.

آنچه تعاملات چهره به چهره را از تعاملات مجازی متمایز می‌کند، نوع نگاه ما به یکدیگر است و محدودیت‌های تکنولوژیکی ممکن است ریشه این تفاوت باشد.

حتی با دوربین‌های امروزی با وضوح بالا، وب کم‌ها تماس چشمی را دشوار می‌کنند. نگاه کردن به دوربین به گونه‌ای که شریک زندگی‌مان بتواند چشم‌های ما را ببیند، ما را از تمرکز بر روی صفحه نمایش و چشم‌های او باز می‌دارد، اما اگر به صفحه نگاه کنیم، مخاطب ما متوجه می‌شود که به جایی، زیر خط دید او نگاه می‌کنیم.

پس تعامل اجتماعی فیزیکی مهم است و ما انسان‌ها موجوداتی اجتماعی در اندرون خود هستیم و مغزهای ما برای پردازش چهره‌های واقعی به صورت پویا، سازگار و بهینه شده‌اند.

پس تماس زومی هیچ وقت (فعلا) نمی‌تواند جایگزین تماس واقعی شود.

این مطالعه در Imaging Neuroscience منتشر شده.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چرا بعضی‌ها وقتی پا به سن می‌گذارند جذاب می‌شوند یا دست‌کم کمتر زشت به نظر می‌رسند؟ عکس‌های قدیمی…

خب، این هم بحثی است که نمی‌دانم شما تا حالا در موردش با کسی صحبت کرده‌اید یا خیر. برخی در جوانی واقعا چهره یا قامت غیرقابل تحملی دارند. مثلا زیاد زمخت هستند، بینی یا فک یا گوش‌های بزرگ دارند. تناسب چهره ندارند. کلا جزو زیباروها به حساب…

هنرمندی با این تصاویر جالب پیش چشم ما مجسم کرده که اگر 10 بنای تاریخی و اسطوره‌ای معروف، سالم و…

یکی از جالب‌ترین چیز‌ها در مورد مطالعه تاریخ، یادگیری چیز‌های شگفت‌انگیزی است که نیاکان ما ایجاد کرده‌اند. اما برخی از یادگارهای آنها از بین رفته‌اند و فقط ویرانه‌های آنها باقی هستند و در مواردی همین ویرانه‌ها هم نیستند و فقط توصیف‌های متنی…

تاریخچه جذاب تلفن‌های خودرو با مرور عکس‌های قدیمی دهه 1940 تا 1980

ماشین و تلفن، زمانی دو اختراع پیشگامانه بودند. جالب است که این دو تنها یک دهه از یکدیگر جدا بودند. خودرو و تلفن به ترتیب در سال‌های 1885 و 1875 اختراع شده بودند. اما اگر فیلم‌های قدیمی را دیده باشید می‌دانید که خیلی‌ها پیش‌تر از موبایل‌های…

نقشه واقعی جهان: این نقشه‌های هوشمندانه، اندازه واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می‌دهند

وقتی به نقشه جهان نگاه می کنید، منطقی است که فرض کنید گرینلند و آفریقا از نظر اندازه مشابه هستند. اما در واقعیت، قاره آفریقا 14 برابر وسعت خشکی یخی شمال است.با احتساب تعدادی از جزایر فراساحلی، مساحت کل گرینلند 2.16 میلیون کیلومتر مربع…

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…

چیزهای کوچکی که مایه دلخوشی، سرگرمی یا تعجب یا تفریح می‌شوند – گالری عکس

دلخوشی‌ها در زندگی بسیارند. دلخوشی می‌تواند خانه بزرگ، ماشین لوکس، شغلی دلخواه، تماشای فیلم در آخر روز خسته‌کنندهt یک کتاب تازه، معاشرتی روح‌افزا باشد یا حتی چیزهایی کوچک‌تر مانند دیدن زمین یخ‌زده در اول صبح زمستان و شکسته شدن لایه نازک یخ…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / خرید از چین / شیشه اتومبیل / زانوبند زاپیامکس / لیزر فوتونا / زانوبند زاپیامکس /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ /خرید سیفتی باکس /ویکی درمان /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5