آیا پیاده‌روی واقعا برای سلامت قلب و عروق خوب است؟ شدت ورزش ما چقدر باید باشد تا از نظر سلامتی بهترین تاثیر را داشته باشد؟

0

بسیار از افراد میانسال یا پا به سن گذاشته، از قدم زدن و پیاده‌روی به عنوان ورزش یاد می‌کنند و وقتی به پزشک مراجعه می‌کنند می‌گویند که فعال هستند و هر روز مثلا یک ساعتی پیاده‌روی می‌کنند.

اما سؤال این است که آیا پیاده‌روی واقعا برای سلامت، ورزش بهینه‌ای است یا اینکه ممکن است کافی نباشد و به عبارتی مایی که فکر می‌کنیم فعال هستیم، هنوز به آستانه تحرک مورد نیاز خود نرسیده‌ایم.

نکند یک دفعه پیاده‌روی ما، چیزی شبیه کار خسته‌کننده بی‌فایده باشد و ما سال‌ها خود را فریب داده باشیم؟!

چه میزان فعالیت هوازی توصیه می‌شود؟

شما باید در طول هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه، یعنی ۲ ساعت و نیم فعالیت ورزشی در حد متوسط داشته باشید. با ۷۵ دقیقه ورزش شدید در طول هفته هم می‌توانید همین میزان سود را ببرید.

حالا اینکه فعالیت ورزشی متوسط و شدید چیست را در ادامه پست می‌توانید بخوانید.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در ضمن مقداری از ورزش شما هم باید ورزش مقاومتی باشد. حالا شما ممکن است برای این ورزش مقاومتی از دمبل یا دستگاه‌های بدنسازی یا نرمش‌هایی که عضله‌هایتان را در برابر وزن خودتان فعال می‌کنند؛ استفاده کنید.

اما سوال اساسی این است که شدت ورزش را چطور باید تنظیم کنیم؟

بدون استفاده از دستگاه پیچیده ما صرفا با توجه به میزان عرق کردن، تعداد تنفس و طپش قلبمان می‌توانیم تعیین کنیم که ورزشمان در حد متوسط یا شدید است یا نه.

برای اینکه ورزشی در حد متوسط قلمداد شود؛ این فاکتورها را در نظر بگیرید:

-تنفس شما سریع می‌شود، اما هنوز مقدار نفس دارید و فرضا می‌توانید بدون توقف یکی دو جمله را راحت ادا کنید، اما در این حد نفش ندارید که مثلا چیزی زمزمه کنید.
– عرق‌ریزش سبکی بعد از ۱۰ دقیقه فعالیت دارید.

اما اگر تنفش شما سریع و عمیق شود و بعد از چند دقیقه محدود عرق کنید و نفسی در حد گفتن چند کلمه نداشته باشید، فعالیت ورزشی شما شدید است.

یک راه دقیق‌تر این است که شما با شمردن ضربان قلب یا استفاده از ساعت هوشمد یا حسگرها، شدن ورزش خودتان را پاش کنید.

تعداد ماکزیمم طپش قلب این طوری حساب می‌شود: ۲۲۰ منهای سن شما.

مثلا بیشینه ضربان قلب یک آدم ۴۰ ساله ۱۸۰ ضربان در دقیقه است.

حالا اگر شما به ۵۰ تا ۷۰ درصد ضربان قلب ماکزیمم برسید، ورزش متوسط کرده‌اید و اگر ضربان قلب شما به ۷۰ تا ۸۵ درصد ضربان ماکزیمم برسد، ورزش شدید کرده‌اید.

شیوه دقیق‌تر:

۱- ۲۲۰ را از سنتان کم کنید که تا بیشینه ضربان قلبتان حساب شود.

۲- تعداد ضربان قلب طبیعی در حال استراحت خودتان را حساب کنید. بهترین وقت برای این کار اول صبح است.

۳- تعداد ضربان قلب بیشینه را از تعداد ضربان قلب در حال استراحت کم کنید تا ظرفیت ذخیره قلبتان به دست آید.

۴- ۷۰ درصد ضربان قلب ذخیره و ۸۵ درصدش را حساب کنید و به تعداد ضربان قلب در حال استراحت بیفزایید، اعداد به دست آمده آستانه ورزش متوسط و شدید شما هستند.

توجه: بهتر است با پزشک قلبتان قبل از طرح‌ریزی ورزش حتما مشورت کنید.

توجه ۲: البته فعالیت ورزشی سبک هم برای سلامتی خوب است. هم اثر روانی مثبت دارد و هم به بهبود سوخت و ساز کمک می‌کند، اما اگر می‌خواهید بیشترین سود را ببرید باید اندکی با حساب و کتاب‌تر عمل کنید.

   

پستهای اخیر

چیا: پول دیجیتالی جدیدی که می‌خواهد بهتر از بیت‌کوین باشد، مشکلات روتین ماینینگ را نداشته باشد، اما…

امسال برای دنیای رمزارزها و رمزنگاری‌ها فوق‌العاده است. ارزش بیت‌کوین نسبت به سال گذشته بیش از ۶ برابر شده است. دوج‌کوین به طور سرسام‌آوری دارد پیشرفت می‌کند و non-fungible token یا NFT دارد در بازار رمزنگاری برای خودش سهم‌خواهی می‌کند.…

علائم کبد چرب چه چیزهایی هستند؟ بیماری کبد چرب غیرالکلی چیست؟

شیوع کبد چرب و بروز و سیر بیماری بیماری کبد چرب یا به صورت دقیق‌تر، بیماری کبد چرب غیر الکلى (NAFLD) در اغلب مناطق جهان شایعترین بیماری مزمن کبدی است. کبد چرب ارتباط بسیار قوی با چاقی، اضافه وزن و مقاومت به انسولین دارد. اما کبد چرب…

علائم کرونا چه چیزهایی هستند؟ راهنمای تشخیص کرونا و مراحل این بیماری

تعریف موارد بیماری مورد مشکوک به کرونا الف ) بیماری که دارای علائم بالینی و ملاک‌های اپیدمیولوژیک است: یافته‌های بالینی کرونا: -شروع ناگهانی تب و سرفه یا -شروع ناگهانی حداقل سه یا بیشتر از علائمی چون تب، سرفه، ضعف عمومی اخستگی…

به نظرتان طراحی این ساختمان‌ها خلاقانه است یا شرم‌آور و زشت؟

سلیقه‌های خیلی متنوع هستند و گاهی اوقات برخی برای رهایی از طراحی‌های روتین، حتی در بخش معماری، طراحی‌های عجیبی انجام می‌دهند. معلوم نیست که اینهایی که برای متمایز شدن، این همه روی سرمایه هنگفتی، ریسک کرده‌اند، آخر امر چقدر توانسته‌اند به…

چرا نباید کامپیوترهای رومیزی دارای یکی از پردازنده‌های نسل یازدهم اینتل را بخریم؟

یک دهه است هر ساله اینتل نسل جدیدی از پردازنده‌های سری Core خود را منتشر می‌کند و ما هر ساله به کاربران توصیه می‌کنیم جدیدترین نسخه را خریداری و استفاده کنند. اگر صدها یا هزاران دلار برای کامپیوتر پی‌سی می‌پردازید؛ باید مدلی را تهیه کنید…

اینها ۱۰ عادتی هستند که کمابیش بیشتر ما داریم، ولی باید سعی کنیم ترکشان کنیم!

وقتی به عادت‌های بد فکر می‌کنیم؛ فورا ذهن‌مان سراغ سیگار کشیدن یا خوراکی‌هایی با ارزش غذایی پایین و منفی می‌رود. اما برخی از عادت‌های بد وجود دارند که با آن‌ها اصلا آشنا نیستیم و حتی خبر نداریم چقدر باعث آزار خودمان یا اطرافیان ما…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.