مشخصات استاندارد آینده استریم ۴K TV تعیین شد

0

گروه Ultra HD Forum تلاش می‌کند استاندارد بعدی پخش و استریم ۴K TV را تدوین و منتشر کند. این گروه در همین راستا نسخه اول راهنمای «UHD Phase B Guidelines» را منتشر کرده است.

در استاندارد آینده ۴K TV از فناوری‌هایی برای بهبود HDR، نرخ نمایش فریم‌ها و کیفیت صدا استفاده می‌شود. به طور مشخص، نسل بعدی صدا مبتنی بر فناوری‌های Dolby AC-4 و MPEG-H است.

چون این تغییرات ناگزیر موجب افزایش پهنای‌باند می‌شود؛ گروه مذکور پیشنهاد استفاده از Content Aware Encoding را برای بهبود کدینگ و کاهش بیت ریت داده است. این تکنیک باعث افزایش فشردگی و رمزگذاری داده‌ها شده تا پهنای‌باند کمتری نیاز داشته باشند.

یکی از انتظارات مهم در استاندارد بعدی پخش تلویزیون‌های ۴K به نرخ نمایش فریم‌ها در ثانیه (FPS) برمی‌گردد. تا کنون استریم ۴K TV براساس نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه بوده ولی انتظار می‌رود در استاندارد جدید به ۱۰۰ یا ۱۲۰ فریم در ثانیه برسد. البته، موقعیت مکانی و منطقه پخش استریم ویدیوها هم اهمیت دارد.

طرح‌ریزی آینده

در این استاندارد برای افزایش و بهبود کیفیت تصاویر HDR پویا قرار است از فناوری‌های Dolby Vision و SL-HDR استفاده شود. Dolby Vision به تولید، توزیع و رندر محتوای HDR با کیفیت بالاتر و ساخت تجربه کاربری بهتری کمک می‌کند.

SL-HDR نیز با استفاده از همان متادیتاها سعی می‌کند کنتراست و گستردگی بیشتری در طیف رنگ‌های محتوای HDR ایجاد کند. با این فناوری می‌توان سیگنال‌هایی WCG از استریم‌های ویدیو استاندارد SDR بازسازی کرد که گستردگی رنگ بیشتری دارند.

این مجموعه دستورالعمل‌ها و راهنماها به تهیه‌کنندگان و سازندگان محتواهای ۴K می‌گوید که برای آینده چه اتفاق‌هایی باید رخ بدهد و سازندگان تلویزیون ۴K متوجه می‌شوند چه فناوری‌ها و استانداردهایی را باید رعایت کنند.

در حال حاضر، بسیاری از تولیدکننده‌های استریم ویدیو ۴K نیازی به به‌روزرسانی در سخت‌افزار و نرم‌افزار خود ندارند و مدل‌های فعلی تلویزیون‌های موجود در بازار هرگز منسوخ نشدند بلکه استاندارد جدید مسیر حرکت رو به آینده را نشان می‌دهد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.