قطع اینترنت کل کشور الجزایر به خاطر ترس از تقلب در امتحان‌های دبیرستان

0

روز چهارشنبه، کل اینترنت کشور الجزایر به مدت دو ساعت قطع شد. علت آن جلوگیری از تقلب در امتحان‌های نهایی دوره دبیرستان این کشور عنوان شده است.

آن‌طور که رسانه‌ها گزارش دادند هم اینترنت کابلی و هم اینترنت بی‌سیم الجزایر هم‌زمان با شروع امتحان‌های مدارس قطع شده و این روال تا ۵ روز آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وزیر آموزش و پروزش دولت الجزایر اعلام کرده است ورود و استفاده از دستگاه‌هایی که به اینترنت متصل می‌شوند؛ از جمله گوشی‌های تلفن همراه به حوزه‌های امتحانی ممنوع است و بازرسان در ورودی مراکز آزمون‌ها مراقب ورود این دستگاه‌ها هستند.

بیش از ۲ هزار مرکز دبیرستانی در سراسر کشور الجزایر محل برگزاری آزمون‌های دوره نهایی دبیرستان هستند و دولت این کشور برای جلوگیری از تقلب یا کپی‌برداری، عکاسی و لو رفتن سوالات آزمون‌ها، تدابیر امنیتی بسیار شدیدی وضع کردند.

در محل‌های برگزاری آزمون‌ها، دستگاه‌های فلزیاب نصب شده است تا دانش‌آموزی نتواند دستگاه‌های الکترونیکی را همراه خودش وارد سالن‌های امتحان کند. دانش‌آموزان باید این دستگاه‌ها را پشت درب‌های محل برگزاری امتحان بگذارند.

فلزیاب، پارازیت‌انداز و دوربین‌های نظارتی

وزیر دادگستری این کشور هم اعلام کرده استفاده از تلفن همراه یا دروبین‌ در مکان‌های چاپ و تکثیر سوالات امتحانی ممنوع شده است. به علاوه، دستگاه‌های پارازیت‌انداز در این مکان‌ها نصب شده است تا تلفن‌های همراه به درستی کار نکنند. دروبین‌های نظارتی و مداربسته نیز به طور مداوم کارمندان و کارگران را زیر نظر دارند تا تخلفی صورت نگیرد.

یکی از تصمیم‌های دولت در این زمینه، قطع کردن کل اینترنت کشور با شروع امتحان‌ و اتصال آن پس از پایان امتحان‌ها است. این تصمیم عجیب دولت الجزایر، انتقاداتی را در پی داشته و حتی وزیر آموزش و پرورش هم اظهار کرده چندان از این تصمیم راضی نیستند ولی چاره‌ای ندارند و نمی‌توانستند در برابر لو رفتن سوالات امتحانی منفعل باشند.

اپراتورهای مخابراتی و موبایل با این تصمیم دولت مخالفت کردند ولی دولت می‌گوید این اپراتورها باید خودشان را با دولت تطابق دهند. دولت از اپراتورها خواسته بود دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها را در زمان امتحان‌ها مسدود کنند که اپراتورها زیر بار نرفتند.

در سال ۲۰۱۶، تقلب‌های گسترده‌ای در آزمون‌های دوره متوسطه رخ داد که باعث شده دولت به طور جدید و محکمی دنبال برگزاری امتحان‌های نهایی سالم باشد. بیش از ۷ هزار دانش‌آموز الجزایری باید در امتحان‌های آخر دوره متوسطه این کشور شرکت کنند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.