روسیه هم می‌خواهد رزمایش قطع اینترنت برگزار کند تا به رویای راه‌اندازی اینترنت مستقل نزدیک‌تر شود

0

حدود دو ماه پیش، در ایران مانور یا رزمایش «قطع اینترنت» برگزار شد. رزمایشی که طی آن به مدت ۲ ساعت تمام درگاه‌های پرداخت بانکی از اینترنت جهانی مجزا و قطع شدند تا آمادگی‌های لازم برای تهدیدات آینده فراهم شود. رزمایش قطع اینترنت ایران با حاشیه‌ها و نقدهایی همراه بود.

حالا، کشور روسیه هم می‌خواهد رزمایش قطع اینترنت برگزار کند تا برای حملات سایبری آینده آمادگی داشته باشد.

خبرگزاری روسی RBK گزارش داده مقامات روسی و شرکت‌های بزرگ و عمده ارایه‌دهنده اینترنت در حال برنامه‌ریزی و تدارک قطع اینترنت به عنوان بخشی از یک آزمایش هستند.

روسیه می‌خواهد با قطع محدود دسترسی به اینترنت جهانی از داخل خاک کشور روسیه، بازخوردها، عواقب، تغییرات احتمالی و جوانب مختلف آن را بررسی و ارزیابی کند.

در دسامبر ۲۰۱۸ لایحه‌ای به پارلمان روسیه ارایه شده است که اینترنت مستقل و تغییرات فناوری لازم برای دستیابی به آن در آینده را درخواست می‌کند.

در پیش‌نویس این لایحه آمده که سرویس‌دهنده‌گان اینترنت روسی باید برای ارایه فضای اینترنتی مستقلی (Runet) آمادگی داشته باشند و زیرساخت‌های لازم را تدارک ببینند.

افزون بر این، شرکت‌های مخابراتی روسیه باید ابزارهای فنی مورد نیاز برای مسیریابی و تغییر ترافیک اینترنت از سرورهای خارجی به سوی سرورهای داخلی و نقاط اتصال شبکه اینترانت را نصب کنند.

در این لایحه تاکید شده است تمام ترافیک اینترنت داخلی روسیه باید از سیستم Roskomnazor عبور کند یا تحت نظارت و رصد این سیستم باشد.

سیستم Roskomnazor ترافیک اینترنت را برای جلوگیری از انتشار محتوای ممنوعه بازرسی می‌کند و باید اطمینان پیدا کند ترافیک داخلی روسیه در همان کشور باقی می‌ماند و سرویس‌دهنده‌های اینترنت خارج از کشور به آن راهی ندارند.

یک فایروال بزرگ برای اینترنت محلی

هنوز تاریخ مشخصی برای قطع ارتباط اینترنت روسیه با سرورهای خارج از کشور تعیین نشده است اما برخی رسانه‌های روسی می‌گویند این رزمایش قطع اینترنت پیش از شروع ماه آوریل امسال برگزار می‌شود.

رزمایش قطع اینترنت در کارگروه امنیت اطلاعات (Information Security Working Group) این کشور مطرح شده و در اواخر ماه ژانویه به تصویب رسیده است.

ناتالیا کسپرسکی، مدیر شرکت روسی امنیت اطلاعات InfoWatch و یکی از بنیان‌گذاران آزمایشگاه Kaspersky Lab ریاست این کارگروه را بر عهده دارد و اعضای دیگر از مدیران برجسته و ارشد شرکت‌های سرویس‌دهنده اینترنت هستند.

دولت روسیه سال‌ها است روی پروژه‌ای کار می‌کند که هدف‌اش راه‌اندازی یک اینترنت مستقل از جهان است. شروع این تلاش‌ها از سال ۲۰۱۷ آغاز شده و قرار است در سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۵ درصد کل ترافیک اینترنت این کشور به صورت محلی باشد.

حتی نهادهای روسی درگیر با این پروژه از یک سیستم نام دامنه (DNS) اختصاصی رونمایی کردند که یکی از اجزای اصلی Runet خواهد بود. این سیستم نام دامنه عملکردی مستقل و مجزا از اینترنت جهانی دارد.

احتمالا لایحه پیشنهادی به پارلمان روسیه به تصویب رسیده و هزینه‌های تغییر و اصلاح ساختارهای زیربنایی و سرویس‌دهنده‌های ISP نیز توسط دولت تامین شود چون این لایحه به طور کامل به تایید ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور این کشور رسیده است.

بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایالات متحده و ناتو، روسیه را تهدید به حملات و جنگ‌های سایبری کردند و این کشور هم به طور مداوم در حال تقویت‌سازی و آماده‌سازی زیرساخت‌های خود است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.