زندگینامه اپرا وینفری

0

تصور کنید یک دختربچه سیاه پوست به دنیا می آمدید که مجبور بودید پیش مادربزرگ بداخلاقتان زندگی کنید و پیرزنی که دائم شما را کتک می زند و تحقیر می کند، فکر کنید در سال هایی به دنیا آمده بودید که نژادپرستی و تنفر از سیاهان در اوج خود بود و شما یک سیاه پوست آفریقایی- آمریکایی در دل ِ آن سال های آمریکا بودید.

تصور کنید که پدرتان یک ارتشی بازنشسته آمریکایی است که جز اصول خشک و سرد نظامی چیزی از زندگی نمی داند.  این ها را بگذارید کنار این که از نه سالگی مورد آزار و اذیت جنسی پسران خانواده قرار می گیرید و در ۱۴ سالگی تنها فرزندتان که حاصل تجاوزی خیابانی است را به دنیا می آورید، اما آن بچه نیز مرده است.

الآن حدود پنجاه سال از آن سال ها گذشته، چه بلایی سرتان آمده است؟ چه آینده ای را برای خود تصور می کردید؟

این تنها بخشی از سرگذشت قدرتمندترین، بانفوذترین، ثروتمندترین، زن سیاه پوست جهان، تنها میلیاردر سیاه پوست جهان، محبوب ترین مجری تلویزیون و صاحب بزرگ ترین خیریه دنیا است.
اپرا وینفری کسی است که با چنین گذشته ای توانسته قلب میلیون ها انسان در سراسر جهان را از آن خود کند. او در مدت فعالیت های خود آن قدر نفوذ داشته که حتی می تواند سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رقم بزند.

اپرا این اقبال را پیداکرده که زندگی نامه اش به نام خودش در دانشگاه ایلینوی تدریس می شود.

دارایی هایش حدود ۲.۷ میلیارد دلار تخمین زده می شود که نامش را بین ثروتمندانی همچون بیل گیتس و وارن بافت قرار می دهد.  او با اجرای برنامه Oprah’s Show به نوعی آغازگر شوهای تلویزیونی گفت وگو محور (talk show) در دنیاست که از همین طریق هم توانست مشهورترین شخصیت های جهان را روبه روی دوربین برنامه‌اش بنشاند و با آن ها گفت وگو کند.
آدم هایی که مثل مایکل جکسون که در طول عمر خود کمتر حاضر به مصاحبه بود هم به برنامه اپرا آمده اند.

اپرا الهام بخش میلیون ها زن و مرد در سراسر جهان بوده و توانسته امید را در دل بسیاری از مردمان زنده نگه دارد.  در ادامه نگاهی داریم به این که این دختربچه سیاه پوست چطور توانست سرنوشتی درخشان برای خود و بسیاری دیگر رقم بزند؟

سال های سخت کودکی

اپرا وینفری در سال ۱۹۵۴ در می سی سی پی به دنیا آمد. او دختر زوجی بسیار جوان بود که در روستایی در جنوب در فقر و بدبختی بزرگ شد.  پدر و مادرش دورهٔ کوتاهی پس از تولد او از یکدیگر جدا شدند و به گفته خودش میزان فقر آنان در حدی بود که به جای لباس جوراب های بزرگی می پوشید که شبیه سوسک می شد.
اما از همان کودکی هوش سرشاری داشت و پیش از آنکه به سه سالگی برسد، توانسته بود خواندن را بیاموزد. او در این سن تمام سرودهای کلیسا و انجیل را حفظ کرده بود.

وقتی شش ساله بود وضعیت زندگی اش بسیار سخت تر و پیچیده تر شد. او مجبور شد از شش سالگی تا نه سالگی را پیش مادرش و در میلواکی زندگی کند که در همین سال ها تلخ ترین اتفاق زندگی اش را تجربه کرد.

در تمام این سال ها بارها مورد آزار و اذیت جنسی پسران فامیلش قرار گرفت تا این که در نه سالگی یکی از مردان اقوامش به او تجاوز کرد.

با توجه به وضعیتی که او در بین اعضای خانواده اش داشت، مادرش تصمیم گرفت او را به کانون اصلاح و تربیت بفرستد اما از بخت بدش ظرفیت آنجا تکمیل بود و اپرا بار دیگر مجبور به نقل مکان پیش پدرش شد. اما رنج های او تمامی نداشت.  در همین سال ها بود که بار دیگر مورد تجاوز جنسی قرار گرفت و باردار شد اما بچه اش مرده به دنیا آمد.

مرگ فرزند و تمام سال های سخت کودکی از او انسانی متفاوت ساخت. او با خود عهد کرد که زندگی اش را برای همیشه تغییر دهد.  برای همین به تحصیلاتش ادامه داد و در اولین و مهم ترین گامش برای تغیر تصمیم گرفت هفته ای یک کتاب بخواند.

کتاب خواندن چطور مسیر زندگی اپرا را تغییر داد؟

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما مهم ترین عامل در تغییر زندگی اپرا، علاقه او به کتاب خواندن بود. زمانی که او این تصمیم را عملی کرد هفده سال بود. او برای هر کتابی که می خواند مطلبی هم می نوشت که همین باعث شد به عنوان مجری رادیو پایش به رسانه های جمعی باز شود.

هنگامی که به دبیرستان نشویل فرستاده شد، در عرصه های متفاوتی شروع به درخشش کرد. او دانش آموزی افتخارآفرین، سخنوری بااستعداد و هنرپیشه ای قابل بود. وی از دانشگاه تنسی کمک هزینه تحصیلی دریافت کرد و در هفده سالگی جایزه دختر آتش را گرفت. اپرا وینفری پس از دریافت این جایزه، به ایستگاه رادیویی داخلی رفت و در آنجا شغلی برای خواندن عناوین اصلی برنامه برای بعدازظهرها به وی پیشنهاد شد. او لیاقت خود را نشان داد و در نوزده سالگی نخستین زن سیاه پوستی بود که در شهر نشویل مجری خبر شد. اپرا وینفری در سال ۱۹۷۶ درشهر بالتیمور برای اعلام خبر ساعت شش استخدام شد.

در ابتدا بعضی چیزها فاجعه بود. به او برخی پیشنهادهای بسیار بیمارگونه شد تا آنجا که از او خواستند نام خود را به سوزی تغییر دهد ولی او این پیشنهاد را رد کرد.

علیرغم همه تلاش هایش در روزنامه نگاری، در این حرفه چندان درخشان نبود و مجبور شد این کار را کنار بگذارد.

او دچار شکستی نسبی شد و سپس از واحد خبر به یک رده پایین تر و در واحد برنامه های صبحگاهی به نام،People Are Talking، که نخستین بار در سال ۱۹۷۸ بر روی آنتن رفت، استخدام شد و همان طور که ما امروز می دانیم، این تغییر موهبتی را برای تمام عمر برای وی به همراه داشت. طوری که او بعدها گفت، وی همیشه دوست دارد که این داستان را برای مردم تعریف کند. این کار برای من مانند نفس کشیدن است. شما فقط حرف می زنید.

وقتی برنامه به سمت Just talking تغییر جهت داد، اپرا وینفری از عهده کار برآمد. وی در ۱۹۸۳، به شیکاگو رفت که میزبان برنامه AM Chicago شود و تا آنجا پیشرفت که به پربیننده ترین برنامه شهر تبدیل شد و نام برنامه به اپرا وینفری تغییر کرد.

وقتی که کوینسی جونز ستاره مشهور در موسیقی امریکا او را دید، ترتیبی داد که استیون اسپیلبرگ به برنامه او بیاید که حاصل این برنامه نقش آفرینی اپرا در یکی از مشهورترین آثار اسپیلبرگ یعنی زنگ ارغوانی بود که پس از ایفای این نقش، نامزد جایزه اسکار نیز شد.  او توانست جوایز دیگری را نیز از آن خود کند که ازجمله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱۹۸۶: کاندیدای جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن: رنگ ارغوانی
۲۰۱۱: جایزه بشردوستانه ژان هرشولت
۲۰۱۵: برنده جایزه اسکار بهترین فیلم: سلما (فیلم)
۱۹۸۶: کاندیدای جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن: رنگ ارغوانی

اکنون زمانی بود که او نماد کامل یک آفریقایی- آمریکایی موفق را به جهانیان معرفی کرد.

برای دانستن دلیل توفیق های اپرا وینفری، یادآوری این نکته ضروری است که در اوایل دهه ۱۹۸۰ برنامه های گفت وگومحور، فقط در انحصار مردان بود. اما غیررسمی بودن در برنامه های تلویزیونی آرام آرام جای خود را باز کرد.

دوناهیو، (مرکزی که اپرا در آن فعالیت می کرد) در برنامه های گفت وگوی آزاد پیشرو بود، چرا که موانع فیزیکی میان میهمان و بینندگان را شکسته بود و آنچه اپرا وینفری را از دیگران متمایز می کرد توانایی او در برداشتن موانع احساسی میهمانان بود و آنان بدون توجه به دوربین ها به راحتی از خصوصی ترین موضوعات خود سخن می گفتند.

اما این راحتی از کجا می آمد؟

اپرا علاوه بر استعداد سرشار، هوش اجتماعی بسیار بالایی هم دارد. او می تواند باانرژی و کلام خود سخت ترین افراد را متقاعد کند تا راجع به چیزهایی که نمی خواهند، صحبت کنند.
توانایی همدردی خارق العاده و دانشش از ذات انسان به او کمک کرده تا به این موفقیت بزرگ دست یابد. برنامه های او در سراسر جهان بینندگان بی شماری دارد و از اینکه میزبان و میهمان در قالب دو دوست، گپ صمیمانه می زنند، لذت می برند.
افزون بر این بی رودربایستی و شفاف بودن اپرا وینفری در زندگی شخصی و روحیات او در مورد زندگی دشوار گذشته اش همواره به وی کمک کرده است که میهمان نوعی احساس نزدیکی و همدردی خاص با او بکند، چرا که هیچ موضوع پنهان کردنی ندارد. از سوی دیگر، به دلیل جنگ همیشگی که او با وزن خود در طول زندگی اش داشته و در سراسر زندگی اش برای همه مردم ملموس بوده، توجه اکثریت بینندگانش را به خود جلب کرده است.

شرمی که او همواره از بالا و پایین رفتن اندام بدنش به دلیل چاقی در هنگام راه رفتن با خود به همراه داشته است. از لحظات ماندگار برنامه های تلویزیونی او در سال ۱۹۸۸ زمانی بود که او با یک گاری دستی کوچک به داخل استودیو آمد و در داخل آن در حدود سی کیلو چربی قرار داده بود و به دیگران نشان داد که توانسته است در حدود سی کیلو وزن کم کند.

اپرا و جهانِ تجارت

استعداد تجاری اپرا وینفری نیز همچون هوش اجتماعی اش قوی است.
او با درک این موضوع که شهرتش، قدرت فراوانی برای او به ارمغان آورده است، تصمیم گرفت که مدیریت عامل یک شرکت را به عهده بگیرد و محصولاتش را با درآمد کلانی به فروش برساند.
وی در سال ۱۹۸۶، محصولات Harpo را به بازار عرضه کرد و همچنان به اجرای برنامه هایش ادامه داد. در همان سال برنامه هایش در سراسر جهان فراگیر شد و همچنین توانست مبلغ ۱۶۳ میلیون دلار بر اثر تجارتش سود ایجاد کند که سهم او ۳۹ میلیون دلار بود. در این زمان به دلیل نداشتن تجربه لازم در نگهداری سرمایه، برای خود وکیلی اختیار کرد و گفت: هرکسی در زندگی به کسی احتیاج دارد که به او بگوید بله، شما می توانید این کار را انجام دهید. وکیل باهوش، جف جاکوبز هنوز در کنار اوست و مدیریت هارپو را بر عهده دارد.

کلوب کتاب اپرا

تاثیر اپرا وینفری، اقبال و شهرتش تاکنون همواره در حال رشد بوده است و هیچ گونه تردیدی نیست که از او همواره به خوبی یاد می شود. کلوپ کتاب او بسیار معروف است، او توانسته میلیون ها نفر را از سراسر جهان به کتاب خواندن تشویق کند.
تاثیر اپرا بر فروش کتاب بی نظیر است، به طور مثال وقتی او کتاب آهنگ سلیمان از تونی موریسون را به بینندگان برنامه اش معرفی کرد، در طی سه ماه، این کتاب رکورد فروش خود را در طی بیست سال انتشارش شکست.
وقتی جیمز فری نویسنده کتاب یک میلیون قطعه کوچک ادعا کرد که خاطرات خود را نوشته است و پس از مدتی معلوم شد که بخش هایی از کتاب افسانه ای بیش نبوده است و اپرا وینفری در مورد اظهارات قبلی خود راجع به کتاب احساس تاسف کرد، همه امریکا و حتی جهان را تحت تاثیر قرار داد.
اپرا وینفری چنین قدرتی دارد که با وجود اینکه کتابی در برنامه های او معرفی نشده باشد، قادر است فروش آن را بی اندازه افزایش دهد. کتاب اصلاحات، اثر جاناتان فرانزن، یکی دیگر از کتاب هایی بود که اپرا وینفری برگزید و آن را به عنوان کتابی که می تواند موردتوجه مردان قرار بگیرد معرفی کرد. با این که دعوت از خود نویسنده به برنامه به دلایل حقوقی لغو شد، اما همین موضوع هیاهوی زیادی برپا کرد و همه مردم تشویق به خریدن این کتاب شدند. چندی بعد همین کتاب جایزه بهترین کتاب سال را نیز از آن خود کرد.

برنامه تلویزیونی اپرا

یکی از بزرگ ترین لحظات تلویزیونی اپرا وینفری به یکی از پربیننده ترین برنامه های تلویزیونی امریکا بدل شد. وقتی بود که مایکل جکسون که به ندرت برنامه مصاحبه ای را قبول می کرد، دعوت اپرا وینفری در سال ۱۹۹۳ را پذیرفت، این اتفاق که برنامه اش پربیننده ترین برنامه تلویزیون امریکا است، رقم زد.

او در سال ۲۰۰۴، در اقدامی ناباورانه، به همه کسانی که در برنامه نمایش او بودند یک خودرو هدیه داد..

همچنین در سال ۲۰۰۵ در یکی از برنامه های به یادماندنی با حضور تام کروز، پس از اجرای یک رقص در نهایت به علاقه اش به کیت هولمز اعتراف کرد.
اما همه ماجرای موفقیت اپرا به موضوعات تفننی این چنینی ختم نمی شوند.
او یکی از فعال ترین افراد و رهبران مبارزه با تبعیض نژادی در جنوب آمریکاست.

اپرا همچنین کانونی برای حمایت از کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند تاسیس کرده است. و برنامه ای ترتیب داده تا فهرست جامعه ای از آمار آزار و اذیت کودکان تهیه کند.
در این فعالیت او با استفاده از زبده ترین وکلای آمریکایی پرونده های مختلفی را علیه تعارض کنندگان به حقوق کودکان تشکیل داده و از حق و حقوق قانونی این کودکان دفاع کرده است.
در کنار این فعالیت ها و با توجه به توان بالایش در ارزیابی روحیه مردم، پس از حادثه طوفان کاترینا، شخصا به دیدار خانواده های مصیبت دیده شتافت و به سخن گفتن با آنان پرداخت و با آنان ابراز همدردی کرد و اطمینان خاطر داد که اوضاع روبه بهبود خواهد رفت. واکنشی که او در برابر این حادثه نشان داد بسیار تاثیر گذارتر از واکنشی بود که رئیس جمهور وقت، جورج بوش از خود نشان داد.

خاطرات آزارهای جنسی دوران کودکی اپرا را برانگیخت که از ۱۹۹۱ قبل از اینکه کمیسیون قضایی سنای آمریکا قانون حمایت کودکان را تصویب کند برای ایجاد پایگاه اطلاعاتی از محکومان آزارهای جنسی کودکان شروع به فعالیت کند.
اپرا همچنین در شبکه ای مختص زنان oxygen media فعالیت هنری دارد وی در سال ۲۰۰۰ در شبکه operaangel جایزه ۱۰۰ هزار دلاری برای افرادی که زندگی خود را صرف بهبود زندگی دیگران می کنند اختصاص داد. اپرا با اهدای ۱۰ میلیون دلار به ساخت مدرسه ای کمک کرد این مدرسه در مرتون انگلیس است و مدرسه مختص به افرادی است که استطاعت مالی ندارند.
موسسه خیریه اپرا با هدف توانمندسازی آموزش و تامین سلامت و رفاه زنان و کودکان فقیر در سراسر دنیا تاسیس شده است. این موسسه خیریه به مواردی ازاین دست می پردازد:

۱. میلیون ها دلار صرف بهبود آموزش دانش آموزان
۲. اعطای بورس تحصیلی
۳. تلاش های بشردوستانه
۴. اهدا و تامین غذا، لباس، کفش، لوازم التحریر، اسباب بازی و کتاب به بچه های آفریقایی او به این منظور در دسامبر ۲۰۰۲ به آفریقا رفت
۵. اهدای مدرسه نظامی برای دختران
۶. تاسیس مدرسه برای دختران در آفریقای جنوبی

اپرا و جهان سیاست

شاید یکی از مهم ترین تاثیراتی که اپرا وینفری به عنوان یک شخصیت محبوب در میان مردم گذاشت، در عرصه سیاسی است.
او در روزهای نخستین انتخابات پیشین ریاست جمهوری به عنوان یکی از پشتیبانان باراک اوباما معرفی شد – دقیقا در آن زمانی که نام اپرا وینفری از نام باراک اوباما معروف تر بود- که همین نکته یکی از نقاط قوت اوباما در پیروزی انتخاباتی اش بود. پشتیبانی او از اوباما هرگز بدون هزینه جنجالی برای وی به پایان نرسید. و بسیاری از زنان طرفدار کلینتون وقتی متوجه حمایت اپرا وینفری از اوباما در انتخابات شدند به شدت اعتراض کردند.

مردان کجای زندگی او هستند؟

اگر بخواهیم به نقطه جالبی که اپرا وینفری در زندگی خود با مشکل مواجه بوده است اشاره کنیم، روابط با مردان است. مقاومت و پایداریی که او در برنامه هایش در برابر روابط نزدیک با جنس مخالف نشان می دهد، چیزی است که مردان آن را چندان درک نمی کنند. با توجه به توفیق های خیره کننده ای که در سراسر زندگی اش به دست آورده است، در روابط با مردان توفیقی حاصل نکرده است و شاید آنچه او را در مورد رابطه با مردان بی اعتنا کرده، ثروت و توانایی او در تاثیری است که در جهان دارد.
بی شک قدرت او در حدی است که تنها یک مرد در حد و اندازه خودش می تواند به او نزدیک شود، مردی که هنوز پیدا نشده است!

رمز کامیابی و موفقیت او چیست؟

زیربنای همهٔ این کامیابی ها برای اپرا وینفری رشد شخصیت، کشف درونیات و پایبندی اش به اخلاقیات است. او به هیچ عنوان از اصول اخلاقی اش فاصله نگرفته و حاضر به زیر پا گذاشتن آن ها نیست.
البته که او نیز، مانند بسیاری از شخصیت های معروف، از گزند انتقادات محفوظ نمانده است.
برخی منتقدان او را مسئول پایین نگه داشتن سطح کیفی برنامه های تلویزیونی می دانند و توجه بیش ازحد او به مدهای زودگذر، کاهش وزن و برانگیختن احساسات سطحی مخاطبان را از نقاط ضعف برنامه های او برمی شمارند.
در سال ۲۰۱۰، کیتی کلی زندگی نامه نویس معروف، داستان زندگی اپرا وینفری را منتشر کرد. این کتاب شامل ادعاهای اساسی در مورد اپراست. او اپرا وینفری را آدمی سرد و غیرواقعی می داند. همه ادعاهایی که او در این کتاب بر ضد اپرا وینفری مطرح ساخته است، با توجه به شهرت فراگیر اپرا، شاید به جرئت بتوان گفت که کوچک ترین تاثیری در میزان محبوبیت او نگذاشته است و با توجه به اعتباری که از خود به جای گذاشته است، هیچ یک از افراد معروف امریکا از کیتی کلی برای مصاحبه ضد اپرا وینفری از او دعوت نکرده اند. و خود کیتی معتقد است که همهٔ این بی توجهی ها به او، به دلیل قدرت بالای اپرا وینفری است.
اپرا وینفری چندی پیش، بزرگ ترین تغییری را که در دهه اخیر با آن روبه روست برای همه اعلام کرد. وی در سال ۲۰۰۹ اعلام کرد که برنامه های تلویزیونی خود را در سپتامبر ۲۰۱۱ به پایان خواهد رساند و همین کار را کرد.
شاید بتوان این تصمیم او را نیز خردمندانه توصیف کرد زیرا که وی به مدت بیش از دو دهه بر قله اعتبار و شهرت قرار داشت و با پایان دادن به برنامه هایش یاد و خاطره آن را برای همیشه زنده نگه خواهد داشت.

آخرین شوی اپرا نیز مثل هر چیز دیگرش سروصدای زیادی برپا کرد. او برای آخرین برنامه اش دو روز پشت سر هم در استودیو بود و مشهورترین بازیگران و شخصیت های آمریکایی در این برنامه شرکت داشتند.
او در بیست و پنجمین و آخرین سری برنامه های خود، روی صحنه با جان تراولتا رقصید و تمام حاضران در آن برنامه را به سفر به استرالیا مهمان کرد. از دیگر لحظه های به یادماندنی در این سری برنامه ها، گفت وگوی او با باراک و میشل اوباما، جورج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا و خانواده مایکل جکسون بود.
آخرین برنامه اپرا وینفری، پس از ۲۵ سال پخش، روز چهارشنبه ۲۵ مه ۲۰۱۱ پخش شد. در آخرین برنامه که در مقابل چشم ۱۳۰۰ نفر برگزار شد، بخش هایی از سخنان تام کروز، آرتا فرانکلین، تام هنکس و استیوی واندر درباره اپرا وینفری پخش شد.

۱۶ درس الهام بخش و موفقیت در کسب وکار و زندگی اپرا وینفری

۱- با خودتان صادق باشید

او می گوید: اصلا تصورش را نمی کردم که صادق بودن با خود می تواند من را این چنین ثروتمند کند. اگر زودتر این موضوع را متوجه می شدم، این کار را زودتر انجام می دادم.
او از سه سالگی با نمایش های خود توجه زیادی از تماشاگران را به سوی خود جلب می کرد. کلیسای محلی وی به دلیل مهارت او در خواندن آیات انجیل به او لقب واعظ داده بود.
او در انجام مصاحبه نیز مهارت داشت. بازی موردعلاقهٔ اپرا، پرسیدن سوال از عروسکش و کلاغ هایی بود که روی حصار خانهٔ پدریش می نشستند. به عبارت دیگر، وینفری برای اجرای یک برنامهٔ تلویزیونی به دنیا آمد.
اگر احساس می کنید که شغل شما مثل یک گودال گرد و شما شبیه به یک میلهٔ چوبی مربع شکل هستید، وقت آن است که باید تغییری در زندگی خود بدهید.

۲- به تعصبات با برتری پاسخ دهید

در اوایل دههٔ ۱۹۷۰، او توانست به عنوان یک گویندهٔ اخبار در تلویزیون WLAC نشویل شروع به کار کند. پس ازآن در سال ۱۹۷۶ وینفری پیشنهادی برای کار به عنوان گزارشگر اخبار ساعت ۶ در بالتیمور دریافت کرد و ده سال بعد مجری برنامهٔ اپرا وینفری شد – پرطرفدارترین برنامهٔ تلویزیونی روز در آمریکا.
اپرا از ابتدا می دانست که شخصیت او چیزی نبود که تهیه کنندگان به عنوان یک مجری برای برنامه هایشان در نظر داشتند. مجلهٔ تایم می نویسد: در حرفه ای که مردان آن را تصاحب کردند، او زنی سیاه پوست است که هیچ شانسی ندارد.
با دانستن این موضوع او می توانست از این حرفه دست بکشد. اما وینفری باور داشت که می تواند بر تعصبی که در حرفه اش وجود داشت غلبه کند، و می دانست برای این کار باید بهترین بود.
برتری بهترین عامل غلبه کننده بر نژادپرستی و تبعیض جنسی است.

۳- اگر زمین نمی خوردید، راه رفتن را یاد نمی گرفتید

اپرا، مثل خیلی از افراد بسیار موفق، به شکست اعتقاد ندارد. چیزی که دیگران از آن به عنوان شکست نام می برند، برای وینفری تنها یک نگرش جدید، یک درس جدید یا قدمی روبه جلو برای رسیدن به هدف است.
این نصیحتی است که او به کسانی که از شکست می ترسند می کند: کاری که تصور می کنید توانش را ندارید انجام دهید. در آن شکست بخورید. دوباره تلاش کنید. بهتر عمل کنید.

۴- از درون بدی، خوبی را پیدا کنید

وقتی وینفری به عنوان دستیار گزارش گر اخبار در بالتیمور کار می کرد، یک درمان موی نادرست، موهایش را نابود کرد و او کاملا موهای خود را از دست داد. خیلی ناراحت شده بود، چون می دانست که داشتن موی زیبا تا چه میزان در کارش اهمیت دارد.
بااین حال توانست به نقطهٔ مثبت این موضوع توجه کند. چند سال بعد، اپرا به خانم مگزاین گفت: وقتی موهای خودت را از دست می دهی، چیزهای زیادی دربارهٔ خودت یاد می گیری.

۵- زخم های خود را به درایت تبدیل کنید

همانطور که خواندیم گذشته او سرشار از تلخی و رنج بود، اما وینفری این تجربه ها را دلیلی می داند که به او توانایی درک دردهای مردم را داده است.
او می گوید: هدف من القای این موضوع نیست که پشت هر اتفاقی، دلیلی نهفته است، اما می توانم با اطمینان بگویم که سکه دو رو دارد. طبق عقیدهٔ وینفری: هر اتفاقی که در زندگی می افتد فرصتی است که به جای ترس، عشق را انتخاب کنیم.

۶- چالش با وضع موجود

مدرسه به بچه ها آموزش می دهد که موفقیت تنها با دنبال کردن درس ها و انجام کارها بر اساس قواعد امکان پذیر است. اما زندگی و تجارت چیز دیگری را آموزش می دهند.
وقتی وینفری برای اولین بار به عنوان گزارشگر اخبار شروع به کار کرد، متن خبرها را با لحنی خشک و بی طرفانه نمی خواند (لحنی که باید از آن استفاده می کرد). او با احساسات و دلسوزانه متن ها را می خواند، گویی که آنچه می خواند را تجربه می کند. کار او با دیگر گزارشگرها فرق می کرد، اما مخاطبان از آن استقبال می کردند- به همین دلیل تهیه کنندگان هم از آن استقبال کردند.

بعد از چند سال از اجرای برنامهٔ اپرا وینفری، او دوباره سعی کرد معیارها را به چالش بکشد. او می گوید:
من از اینکه مردم بنشینند و از مشکلاتشان بگویند خسته شدم. از اینکه ما از این جریان فیلم برداری کنیم و در ادامه نظر کارشناسانمان را بپرسیم … من می خواهم به مرحلهٔ بعدی در دنیای حرفه ایم قدم بدارم.
وینفری در قدم بعد برنامهٔ تلویزیونی خود را تغییر داد، برنامهٔ او کمتر روی داستان های کلیشه ای تمرکز می کرد و بیشتر به مقوله های سلامتی، سیاست و الهام بخشی می پرداخت. دوباره، اشتیاق وینفری برای دنبال کردن راه خود نتیجه داد: برنامهٔ اپرا پربیننده ترین برنامهٔ روز بود تا اینکه در سال ۲۰۱۱ به اتمام رسید.

۷- به دنبال دل خود بروید

دل شما به یک قطب نمای درونی مِهم اند. هر وقت که می خواهید دربارهٔ موضوعی با دیگران مشورت کنید، مسیر را اشتباه رفته اید.
چند سال پیش، من در دوراهی بزرگی در زندگی ام قرار گرفتم. می خواستم که منطقی ترین راه را برای تصمیم گیری انتخاب کنم، بنابراین لیستی از نقاط مثبت و منفی نوشتم، داده ها را بررسی کردم و در

نهایت به انتخابی صحیح رسیدم. اما چیزی من را اذیت می کرد.
اپرا به من می گفت که به حرف دلم گوش بدهم. او احساسات غریزی خود را باور دارد، او می گوید: از طریق این حس می توان خرد را شکوفا کرد. او بزرگ ترین تصمیمات خود – مثل تصمیمش برای اتمام برنامهٔ اپرا وینفری- را با اعتماد به حس غریزی خود گرفت.
تصمیم گیری بر اساس غریزه، خیلی سریع تر، کم استرس تر و همه جانبه است. پس اگر تابه حال تصمیمات خود را بر اساس بررسی های معقولانه گرفته اید اما درنهایت از نتیجه راضی نبودید، برای تغییر هم که شده به حرف دلتان گوش کنید.

۸- شانس های زندگی خود را بسازید

بدون – حداقل یک بار – شانس نمی توان به درآمدی برابر با ۲.۷ میلیارد دلار دست پیدا کرد.
اپرا می داند که شانس زیادی در زندگی داشته، اما او شانس را یک موضوع کاملاً اتفاقی نمی داند:
من فکر می کنم که شانس یک فرصت است که باید در زمان مواجهه با آن آماده بود.
هر کارآفرین امیدوار است تا یک مشتری بزرگ یا یک میانبر برای انجام کارهایش پیدا کند، اما اگر تمام وقت خود را با امید سپری کند (و خود را آماده نسازد)، وقتی بالاخره این فرصت پیش می آید، آن ها لوازم استفادهٔ کامل از این فرصت را نخواهند داشت.
به جای اینکه منتظر بمانید تا شانس در خانهٔ شما را بزند، به فرصت هایی فکر کنید که ممکن است برای شما پیش بیاید. آیا آماده هستید که با آن ها روبرو شوید؟

۹- با کمک به دیگران، به خود کمک کنید

نه تنها وینفری مرکز کمک رسانی خو را افتتاح کرد (شبکهٔ فرشتگان اپرا)، او بیش از تمامی بازیگران، از حساب خود برای فعالیت های نیکوکارانه در آمریکا هزینه کرده است (چیزی برابر با ۳۰۳ میلیون دلار در سال ۲۰۰۷).
اپرا به این دلیل این کار را انجام داده تا تاثیری مثبت در زندگی دیگران بگذارد، اما او دلیل خودخواهانهٔ دیگری هم دارد:
مطمئن ترین راه برای دریافت خوبی، تصمیم شما برای دادن آن به دیگران است. به عنوان یک کارفرما که افراد دیگر را کمک می کند، ما

ارزش خود را نشان دادیم، مشوق کمک های دو سویه شدیم، شبکه های خود را ساختیم و سرنوشت خوبی را رقم زدیم. انجام کارهای خیر برای دیگران، کمک به خود است.

۱۰- بیشتر تشکر کنیم

هر چه بیشتر برای زندگی خود ارزش قائل باشید و آن را غنیمت بشمارید، نقاط مثبت بیشتری در زندگی خود را خواهید دید که ارزش غنیمت شمردن را دارند.
به هدف جشن گرفتن دومین دههٔ پخش برنامهٔ اپرا وینفری از شبکهٔ ملی، اپرا برای تشکر از تیم، آن ها را به همراه خانواده هایشان به هاوایی برد (۱۰۶۵ نفر). این یک تشکر بزرگ است.
او طرفدار تشکر از دیگران است تا جایی که یک نرم افزار بازی به نام _متشکرم_ را ساخت که در آن از نیم میلیارد نفر تشکر کرد.
تشکر کردن به خاطر چیزهایی که داریم و آنچه دیگران برای ما انجام داده اند برای ترویج رضایت در زندگیمان است. اما اپرا باور دارد که این راهی برای رسیدن به موفقیت و دست یافتن به چیزهایی است که در زندگیتان به دنبال آن هستید:
برای آنچه که دارید شکر گذار باشید با این کار چیزهای بیشتری نصیبتان خواهد شد. اگر روی چیزی که نداری تمرکز کنید، هیچ چیز هیچ وقت برای شما کافی نخواهد بود.

۱۱- بدانید چگونه به آرامش برسید

زندگی یک کارآفرین پر از مشغله است. همین طور که این جمله را تایپ می کنم، در لیست کارهایم، پنج گزینهٔ مهم هست که باید به آن ها رسیدگی کنم که البته همهٔ آن ها را باید تا دیروز انجام می دادم.
زندگی اپرا از این پرمشغله تر و پراسترس تر است، به همین دلیل راه های غلبه بر آن ها بسیار مهم هستند:
گاهی اوقات، در روزهای پرمشغلهٔ زندگی ام، تلفن ها بیشتر از ساعات روز طول خواهند کشید و جلسه پشت جلسه در لیست کاری ام قرارگرفته، ناگهان همه چیز را متوقف می کنم. خودم را آرام می کنم. و به یک درخت خیره می شوم. یک گل. بازتاب نور خورشید از پنجره خودنمایی می کند. و من به یاد می آورم که عشق دست یافتنی است. آن را در دم و بازدم خود حس می کنم، و به کارم برمی گردم.

دفعهٔ بعد که در موقعیتی این چنینی قرار گرفتید، و چیزی نمانده بود که از کوره در بروید، روش اپرا را برای آرام کردن خود و به دست آوردن طراوت و تمرکز به خاطر بیاورید.

۱۲- دوستانتان را هوشمندانه انتخاب کنید

در اطراف کسانی قرار بگیرید که شما را به درجه های بالاتر خواهند برد.
فشار از جانب دوستان و همکاران را نمی توان نادیده گرفت. می توان به راحتی عادت ها، رفتار و سلیقه های افرادی که با آن ها معاشرت داریم را الگوبرداری کنیم. چندین جا خواندم که میزان درآمد شما با متوسط پنج نفر از نزدیک ترین دوستانتان مرتبط است.
اما هر چه قدر که ثروتمندتر و موفق تر باشید، به دوستان حقیقی نیاز بیشتری خواهید داشت. اپرا این موضوع را به خوبی می داند: بسیاری از افراد دوست دارند که با شما سوار لیموزین شوند، اما شما به دنبال افرادی خواهید بود که اگر لیموزین خراب شد با شما سوار اتوبوس شوند.

۱۳- هیچ راز بزرگی وجود ندارد

بزرگ ترین راز زندگی این است که هیچ راز بزرگی وجود ندارد. اگر مشتاق به کار کردن باشید روی هر هدفی که تمرکز کنید، به آن می رسید.
«تا به حال با هر کارآفرین موفقی که ملاقات داشتم، متوجه شدم که از جنبه های زیادی با یکدیگر فرق دارند، اما در یک موضوع با هم مشترک هستند: همهٔ آن ها سخت تلاش کردند تا به هدف خود رسیدند.»

۱۴- اگر کاری را انجام می دهید که به آن علاقه دارید، راحت تر به موفقیت می رسید

اگر کار انجام دهید و بابت آن پولی دریافت نکنید، میدانید که در مسیر درستی قدم گذاشتید.
وقتی کاری را انجام می دهید که به آن علاقه دارید، کارتان را بهتر انجام خواهید داد.
علاوه بر این انرژی بیشتری خواهید داشت. اپرا می گوید: شور منبعی از انرژی است. کاری که شما را به هیجان می آورد در شما انرژی ایجاد می کند.

۱۵- هر کاری که انجام می دهید را در تصاحب خود داشته باشید

این لحظه مال شما است، آن را تصاحب کنید.
وینفری پس ا ز اینکه تولیدات هارپو را تاسیس کرد، تصمیم گرفت مالکیت برنامهٔ خود را نیز به دست بگیرد. مدیرعاملی هارپو به او قدرت می داد تا تمامی جنبه های برنامه را تحت کنترل خود داشته باشد. این موضوع حتی به او فرصت داد به فیلم سازی بپردازد، برنامهٔ رادیویی راه بیندازد و یک مجله منتشر کنید.
اپرا پیشنهاد های زیادی برای پشتیبانی از محصولات شرکت های مختلف را رد کرد. هر چیزی که اپرا بگوید، خلق کند یا به هر شکلی به او مرتبط باشد، تحت مالکیت خود او است. و او این کار را تقریبا بدون هیچ سرمایه گزاری خارجی انجام داد.: وینفری ۹۰ درصد سهام هارپو را در تصرف خود دارد.
او به داشتن یک برنامهٔ تلویزیونی اکتفا نکرد و از سال ۲۰۱۱ شبکهٔ خصوصی خود را افتتاح کرد. همین طور که انتظار می رفت نام این شبکه OWN یا شبکهٔ اپرا وینفری است.

۱۶- قدرت دست شماست

ما همه مسئول زندگی خودمان هستیم. هیچ فرد دیگری قادر نیست این مسئولیت را به عهده بگیرد.
من با بسیاری از افراد که طرز فکری منفعل در زندگی خود دارند صحبت کردم. آن ها اعتقاددارند که در زندگی اتفاقاتی می افتد و آن ها تنها باید در قبال آن ها عکس العمل نشان دهند. این افراد به دیگران و نیروهای خارجی اجازه می دهند که آن ها را کنترل کنند.
اپرا هیچ وقت این گونه فکر نکرد. او یک بار گفت: من هیچ وقت خودم را به عنوان دختری فقیر از محلهٔ یهودی نشین آمریکا که به موفقیت رسید ندیدم. بلکه همیشه خود را فردی دیدیم که از کودکی می دانست که مسئول زندگی خودش است، و اینکه باید به موفقیت برسد.
فقط شما هستید که می توانید از دست ها، پاها و مغزتان استفاده کنید. تصمیمی که در استفاده از آن ها می گیرید، تفاوت های موجود در جهان را شکل می دهد.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های جالبی از ساخت و سازها و اقدامات معماری نافرجام

مجموعه زیر به ظاهر مفرح یا حتی خنده‌دار است اما هر یک گویای نبود نقشه، مغز طراح یا ذهنی است که به صورت ساده کار را در ذهن شبیه‌‌سازی کند.مشابه این جمله مشهور را که عیب برنامه، در حین انجام آن بیرون می‌آید را در عمرمان زیاد شنیده‌ایم و…

سخت است باور کنیم که این عکس‌ توهم‌برانگیز، واقعا عکس است و نقاشی نیست – چرا علیرغم هوش مصنوعی…

اخیراً توجه زیادی به جهان‌های فانتزی ایجاد شده در هنر هوش مصنوعی شده است. با این وجود عکاسی هنوز قدرت و تازگی خاص خودش را دارد و می‌تواند جادو کند و صحنه‌های فانتزی خیره‌کننده ایجاد کند.برخی از عکس‌های تارین گلدمن -عکاس آفریقای جنوبی-…

اگر سیمپسون‌ها در دنیا وستروس بودند! گالری عکس

وستروس یک سرزمین یا قاره تخیلی و یکی از مکان‌های اصلی مجموعه رمان‌های فانتزی «آواز یخ و آتش» نوشته جورج آر آر مارتین است. انکاتی در مورد وستروسجغرافیا: وستروس در غرب قاره اسوس قرار دارد و با دریای باریکی که به نام دریای باریک شناخته…

مهم نیست این تابستان چقدر گرم است، برهنه نخوابید! مشکلات سلامتی بی‌لباس خوابیدن

بر اساس تحقیقات یک شرکت فروش تشک آنلاین به نام Casper حدود ۲۸.۵ درصد از آمریکایی‌های گفته‌اند که هر شب، هفتگی، ماهانه یا هر چند وقت یکبار برهنه می‌خوابند. اما ۷۱.۵ درصد دیگر گفتند که همیشه با لباس می‌خوابند.واضح است که برهنه خوابیدن…

25 آزمایش روانشناسی تاثیرگذار و به‌یادماندنی در تاریخ کدام‌ها هستند؟

تأثیرگذارترین آزمایش‌های روانشناختی در تاریخ رشته روانشناسی، یک رشته آزمایش گسترده هستند که هر یک در حیطه حوزه‌های تخصصی کوچکتر شکل گرفته‌اند. هر یک از این حوزه‌های تخصصی در طول سال‌ها با مطالعات و تحقیقات و آزمایش‌های به دقت طراحی شده،…

۲۰ برنده عکاسی از طبیعت در سال ۲۰۲۲ در مسابقه عکاسی IPA

جوایز بین المللی عکاسی (IPA) در سال 2022 بار دیگر از مجموعه‌ای خیره کننده از عکس های طبیعت پرده‌برداری کرد که قلب و ذهن بینندگان در سراسر جهان را تسخیر کرده است. این تصاویر برنده استثنایی ما را به قلمروهای مسحورکننده طبیعت منتقل می‌کنند،…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5