تکنیک «پومودورو»: ترفند بی‌نظیری برای درست انجام دادن کارها در روزهای همه‌گیری کرونا

کاربران زیادی درباره تکنیک پومودورو نوشتند و آن را تحسین کردند

0

کاملا قابل درک است که احساس کنید در یک سال گذشته، بهره‌وری شما به شدت کاهش پیدا کرده است. شما با مسایل مختلفی در دوران همه‌گیری ویروس کرونا روبرو بودید؛ پس چگونه می‌توان تمرکز داشت؟

در حالی‌که شاید فکر کنید تنها راه‌کار از دست ندادن یک ثانیه بیکاری است و کارها را پشت سرهم ردیف کردید تا با انجام وظایف بیشتری به بهره‌وری برسید و در مسیر رشد سابق قرار بگیرید؛ به نظر می‌رسد کار با سرعت کمتر و استراحت بیشتر می‌تواند مفیدتر باشد.

کریس بیلی (Chris Bailey)، مشاوره بهره‌وری به نیویورک‌تایمز می‌گوید: «این کاملا سخت است که بتوان در همه زمان‌ها مولد بود؛ چه برسد به اینکه در زمان یک بحرانی جهانی و همه‌گیر قرار گرفته باشیم.»

او در ادامه توضیح می‌دهد: «این ایده که در خانه هستیم و در طول روز زمان زیادی برای کار کردن داریم، فوق‌العاده است ولی فقط ظاهر لوکسی دارد.»

تکنیک «پومودورو»

پس، در این شرایط چه باید کرد؟ حتما در فهرست کارهای شما مواردی هست که حتما باید در طول روز انجام شوند و سر باز زدن از آن‌ها دور از مسئولیت‌پذیری است. در کنار آن‌ها، ده‌ها کار دیگر هم هست که اگر بتوانید انجام دهید؛ برایتان نفع خواهند داشت.

یک روش موثر و مفید برای انجام کارها در این دوران به صورت ساده و موثری، تکنیک «پومودورو» Pomodoro است (با معنی گوجه‌فرنگی ، همان پامادور شمالی‌ها!)

این تکنیک توسط «فرانچسکو چیریلو» Francesco Cirillo، نویسنده و مشاور انگیزشی نوشته شده است؛ بر مبنای گرفتن زمان استراحت لازم میان کارها است تا واقعا به بهره‌وری دست پیدا کنید.

این تکنیک در کتاب «فرانچسکو چیریلو» به طور کامل و مفصل توضیح داده شده است ولی ما می‌توانیم یک قرائت ساده‌تر از آن داشته باشیم. شما به همه چیزی که نیاز دارید؛ یک زمان‌سنج (تایمر) یا نهایتا یک اپلیکیشنی مانند Cirillo است که در وب‌سایتش ارائه شده است. ایده کلی به صورت زیر است:

تایمر را برای ۲۵ دقیقه کار تنظیم کنید.

شروع به انجام کار مهم نخست خود کنید تا تایمر خاموش شود.

تایمر را روی ۵ دقیقه تنظیم کنید.

استراحت کنید تا دوباره تایمر خاموش شود.

سه دور دیگر می‌توانید این برنامه را تکرار کنید و بعد در چهارمین دور استراحتی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه داشته باشید.

اگر یک روز کارتان زودتر تمام شده و احساس می‌کنید باید تایمر را خاموش کنید و سراغ استراحت بروید؛ مجاز هستید این کار را انجام دهید. اگر برعکس، یک روز کاری شلوغی دارید و باید چندین کار بسیار مهم در ابتدای روز انجام دهید؛ آن‌ها را در زمان‌های ۲۵ دقیقه تقسیم کرده و پشت سر هم انجام دهید و بعد سراغ استراحت خود بروید.

این تکنیک در وب و شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر میان کاربران معروف است و محبوبیت زیادی دارد. کاربران درباره مزایای آن و تجربه کاربری‌شان زیاد اظهارنظر کردند و آن را مورد تحسین قرار می‌دهند.

چگونه به بهره‌وری بیشتر برسیم؟

۲۵ دقیقه کار مداوم باعث می‌شود بتوانید روی یک پروژه تمرکز کنید و حواستان کمتر به گوشی و پیام‌رسان‌ها و اعلان‌ها باشد. می‌دانید باید کارتان را تا پیش از خاموش شدن تایمر انجام دهید. زمان استراحت ۵ دقیقه‌ای هم بهترین فرصت برای جواب دادن به ایمیل‌ها، چک کردن اعلان‌ها، انجام کارهایی از خانه و بلند شدن از پای کامپیوتر است تا بدن و ذهن‌تان یک استراحت داشته باشد.

برخی اوقات زمان استراحت را می‌توانید فقط برای نوشیدن یک لیوان آب، کمی قدم زدن در خانه برای اینکه پاهای شما خشک نشوند یا چند حرکت ورزشی و مدیتیشن صرف کنید.

برخی کاربران در توییتر می‌گویند زمان‌های تکنیک «پومودورو» را جابه‌جا کردند و باز نتایج جالبی گرفتند. مثلا اول صبح به جای ۲۵ دقیقه، روی ۳۰ یا ۳۵ دقیقه کار کردند یا اینکه زمان استراحت دور سوم و چهارم را بیشتر کردند.

به هر حال، بعید است همه ما بتوانیم کل روز قواعد تکنیک «پومودورو» را اجرا کنیم؛ برخی روزها تمرکز کمتری داریم و کارها طولانی‌تر می‌شود و برخی روزها ممکن است وقت اضافی هم داشته باشیم.

مهم این است که روح و اصول این تکنیک را رعایت و پیاده‌سازی کنیم تا بهره‌وری ما در ایام کرونا و قرنطینه و ماندن در خانه افزایش پیدا کند و بتوانیم با یک نمره قبولی از آن خارج شویم.

حتی ممکن است یک روز بهره‌وری شما به شدت کاهش پیدا کند؛ مهم نیست ولی می‌دانید که باید فردا بیشتر تمرکز کرده و دقت بالاتری داشته باشید.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

داستان قهرمانانه خواهران میرابال، فعالان دومینیکنی که به سرنگونی یک دیکتاتور کمک کردند

خواهران میرابال: پاتریا، مینروا و ماریا ترزا که در خانواده‌ای کشاورز از طبقه متوسط به دنیا آمدند، در جمهوری دومینیکن زندگی نسبتاً راحتی داشتند. اما با به قدرت رسیدن رافائل تروخیو، دیکتاتور خشن، در سال ۱۹۳۰، زنجیره‌ای از حوادث به راه…

10 شهید دنیای فناوری!

هر کدام از ابزارها و دستگاه‌هایی که ما در زندگی عادی خود از آنها استفاده می‌کنیم، ثمره تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندان و افراد زیادی بوده‌اند. اگر فداکاری، ریسک‌پذیری، شهامت و ماجراجویی این افراد نبود، ما هیچ کدام از این فناوری‌ها و ابزارها را…

آیا تا حالا عکس‌های باکیفیت از فضای داخلی پنهان سازهای موسیقی مختلف دیده بودید؟!

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که داخل سازها و آلات موسیقی چگونه است؟ در کودکی و نوجوانی بسیار پیش آمده بود که وسایل الکترونیکی را باز کرده باشیم. اما خب آنها پیج داشتند و ما خودمان را متقاعد می‌کردیم که دوباره می‌توانیم سر هم‌شان…

کلاژهای کاغذی زیبای مینیمال از شخصیت‌های سینمایی مشهور

اینکه بتوانی به صورت خلاصه و مختصر و مفید با هنر خودت، مفهومی را برسانی، هر بسیار جالبی است. حالا تصور کنید که با برش چند کاغذ رنگی و کنار هم نهادت انها، یغنی کلاژ کاغذی بشود، شخصیت‌های مهم سینمایی را بازسازی کرد. این کاری است که مارگارت…

سری جدیدی از عکس‌های جذاب مقایسه‌ای زمان قدیم و جدید مکان‌ها و شهرها

عکس‌های «قبل و بعد» یا عکس‌های یک مکان بعد از گذشت زمان مدید، به چند دلیل جالب از آب درمی‌آیند: دگرگونی دیداری: انسان‌ها به طور طبیعی به سمت تغییرات و دگرگونی‌های بصری گرایش دارند. عکس‌های قبل و بعد تصویری واضح و قابل توجه از پیشرفت،…

اگر مجموعه ارباب حلقه‌ها را پیکسار بازسازی کند …

مجموعه فیلم ارباب حلقه‌ها به کارگردانی پیتر جکسون و بر اساس رمان فانتزی حماسی نوشته جی. آر. آر. تالکین، دارای شخصیت‌های متنوعی بود. برخی از آنها اینها هستند: فرودو بگینز (با بازی الیجا وود): قهرمان داستان، فرودو، هابیتی است که تبدیل به…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / منابع آزمون دولینگو / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5