۵ ترفند پیشنهادی روان‌شناسان برای غلبه بر خستگی و کسالت ناشی از این روزهای پاندمی کرونا

آخرین پرده نمایش پاندمی کووید-۱۹ را با این توصیه‌ها بگذرانید

0

سال گذشته در همین ایام، پاندمی ویروس کرونا را مسخره کردید. بعد که جدی شد؛ دچار استرس و وحشت یا هر دوی آن‌ها شدیم. یکی دو ماه که گذشته، احساس کردید باید به زندگی برگردید و سراغ برنامه‌ریزی، جدیت در کار، سرگرمی‌های تازه و تغییرات منطبق با شرایط موجود آن دوران رفتید. مبلمان و طراحی خانه را تغییر دادید تا بتوانید در خانه کار کنید یا دنبال شادی‌های مجازی رفتید.

غالب افراد این دوران‌ها را پشت‌سر گذاشته و اکنون فقط امید به واکسیناسیون سراسری برای بازگشت به زندگی عادی پیش از همه‌گیری کرونا دارند. این دوران می‌تواند کوتاه یا بیش از حد طولانی باشد و شاید حتی پس از زدن واکسن، باز ترس از ویروس کرونا و قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی حاکم باشد.

آنچه مشهود است؛ سطح انرژی کاهش پیدا کرده و بسیاری از مردم انگیزه زیادی برای ادامه مسیر ندارند؛ در حالی‌که به نظر می‌رسد به پایان زمستان ترسناک کووید-۱۹ نزدیک هستیم و اگر اندگی دیگر تحمل کنیم و در خانه بمانیم؛ شاید از بزرگ‌ترین بحران قرن عبور کرده باشیم. اما وضع حال و روز ما در این ایام یک کلمه است: بسیار بسیار خسته شده‌ایم!

چه کار باید کرد؟ علم و دانشمندان فقط به واکسیناسیون و اقدامات بهداشتی عمومی مانند زدن ماسک و ماندن در خانه امید دارند و راهی دیگر نمی‌شناسند. اما روان‌شناسان توصیه‌ها و ترفندهایی برای غلبه بر خستگی این ایام دارند. در ادامه می‌خواهیم خلاصه‌ای از نکات گفته شده در وبلاگ انجمن روان‌شناسان بریتانیا را برای شما بازگو کنیم:

۱- تلفن همراه خود را زمین بگذارید

بله، شاید مرور مرتب تصاویر حیوانات خانگی در اینستاگرام یا عکس‌های دوستان در شبکه‌های اجتماعی یک روش بسیار عالی برای فرار از بی‌حوصله‌گی و خستگی باشد و هیچ زحمتی برای شما به همراه نیاورد ولی تحقیقات نشان می‌دهد پس از تماشای شبکه‌های اجتماعی در تلفن همراه، بیشتر احساس کسالت و خستگی می‌کنیم.

در واقع، پیمایش و مرور بی‌هدف شبکه‌های اجتماعی از خستگی ما کم نمی‌کند؛ بلکه به آن می‌افزاید.

۲- روی نکات مثبت کسلی تمرکز کنید

بی‌حوصله‌گی فایده دارد؟ بررسی نتایج برخی از مقالات و تحقیقات نشان می‌دهد همان اندازه که کسالت و دلزدگی و خستگی برایمان ناخوشایند است؛ می‌تواند مغز ما را به خلاقیت بیشتر وادار کند. به خودتان اجازه دهید وقتی خسته و بی‌حوصله هستید؛ ذهن شما مشغول مراقبه و خودآگاهی شود.

در سال ۲۰۱۶، تیم لوماس از دانشگاه لندن شرقی، هنگامی که در یک پرواز طولانی‌مدت و خسته‌کننده بود؛ با بی‌حوصله‌گی و خستگی تمام، همه چیزهایی که طی یک ساعت به ذهنش رسیده بود را یادداشت کرد. افکارش بدون هدف و مانند ماهیانی رها در یک اقیانوس، دقیقه به دقیقه تغییر کرده و بدون کنترل ظاهر می‌شدند. او در نتیجه این تجربه دریافت اگر مردم در زمان خستگی، ذهن خود را رها کنند؛ مغز همانند مراقبه عمل کرده و می‌تواند آثار مثبتی به همراه داشته باشد. برای برخی از افراد این حالت مخالف کسلی است.

۳- اثر هنری بدی بسازید

ما معمولا مانع از تلاش خودمان برای خلق و ساخت یک اثر هنری می‌شویم؛ چون فکر می‌کنیم اثر هنری بدی خواهد شد. تحقیقات نشان می‌دهد برای بهره‌مندی از آثار و فوائد ساخت کارهای هنری، نباید حتما هنرمند باشیم یا حتی کوچک‌ترین استعدادی داشته باشیم.

سرهم‌بندی و چسباندن برخی چیزها به هم؛ بدون هیچ‌گونه هدف و طرح و هنری می‌تواند استرس را کاهش دهد و ضد بی‌حوصله‌گی باشد. نگران بد شدن یک کار هنری نباشید و فقط انجامش دهید تا بسیار سریع‌تر از چیزی که تصور می‌کنید؛ حالتان بهتر شود.

۴- نوستالژی بسازید

اگر می‌بینید ذهن شما دائم دارد خاطرات روزهای خوش پبش از پاندمی کرونا را کنکاش می‌کند؛ اصلا جلوی آن را نگیرید و این خیال‌پردازی‌ها را متوقف نسازید.

تحقیقات نشان می‌دهد نوستالژی می‌تواند پلی به داستان کلی زندگی در گذشته بزند که باعث رفع خستگی و بی‌حوصله‌گی می‌شود. بی‌حوصله‌گی اغلب با احساس پوچی همراه است؛ بنابراین اگر شما سراغ خاطرات و مفاهیمی بروید که معنا و هدف مشخصی از زندگی می‌دهند و باعث می‌شوند که احساس پوچی نکنید؛ یک روش فرار موفقیت‌آمیز خواهد بود. پس، عکس‌های قدیمی را در آلبوم‌های خود ورق بزنید یا سراغ فیلم‌های قدیمی بروید و برای بار صدم آن‌ها را ببینید.

۵- پیش بروید و خیال‌پردازی کنید

خیال‌بافی زیادی وقتی می‌خواهید روی کار مهمی تمرکز کنید؛ ناامیدکننده است ولی هنگامی که ذهن سردرگم است؛ می‌تواند نشانه‌ای از هوشمندی باشد. همچنین، خیال‌بافی می‌تواند یک روش عالی برای مقابله با کسالت باشد.

طبق یک بررسی، پرسه زدن در ذهن می‌تواند کارهای خسته‌کننده را کوتاه‌تر کند و در حالی‌که از محیط کسالت‌بار دور نشدیم؛ روحیه خود را بهبود دهیم و مهارت‌های خود را تقویت کنیم. به علاوه، خیال‌بافی در چنین شرایطی می‌تواند مزایای دیگری هم داشته باشد؛ مانند یافتن اهداف جدید؛ برنامه‌ریزی برای یک شروع تازه و …

باید امیدوار باشیم همه ما با کمی خلاقیت و افزایش مهارت‌های کنترلی، از این روزها هم عبور کرده و به استقبال یک بهار سالم‌تر، روشن‌تر و مهیج‌تر برویم.

منبع اینک
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.