۵ ترفند پیشنهادی روان‌شناسان برای غلبه بر خستگی و کسالت ناشی از این روزهای پاندمی کرونا

آخرین پرده نمایش پاندمی کووید-۱۹ را با این توصیه‌ها بگذرانید

0

سال گذشته در همین ایام، پاندمی ویروس کرونا را مسخره کردید. بعد که جدی شد؛ دچار استرس و وحشت یا هر دوی آن‌ها شدیم. یکی دو ماه که گذشته، احساس کردید باید به زندگی برگردید و سراغ برنامه‌ریزی، جدیت در کار، سرگرمی‌های تازه و تغییرات منطبق با شرایط موجود آن دوران رفتید. مبلمان و طراحی خانه را تغییر دادید تا بتوانید در خانه کار کنید یا دنبال شادی‌های مجازی رفتید.

غالب افراد این دوران‌ها را پشت‌سر گذاشته و اکنون فقط امید به واکسیناسیون سراسری برای بازگشت به زندگی عادی پیش از همه‌گیری کرونا دارند. این دوران می‌تواند کوتاه یا بیش از حد طولانی باشد و شاید حتی پس از زدن واکسن، باز ترس از ویروس کرونا و قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی حاکم باشد.

آنچه مشهود است؛ سطح انرژی کاهش پیدا کرده و بسیاری از مردم انگیزه زیادی برای ادامه مسیر ندارند؛ در حالی‌که به نظر می‌رسد به پایان زمستان ترسناک کووید-۱۹ نزدیک هستیم و اگر اندگی دیگر تحمل کنیم و در خانه بمانیم؛ شاید از بزرگ‌ترین بحران قرن عبور کرده باشیم. اما وضع حال و روز ما در این ایام یک کلمه است: بسیار بسیار خسته شده‌ایم!

چه کار باید کرد؟ علم و دانشمندان فقط به واکسیناسیون و اقدامات بهداشتی عمومی مانند زدن ماسک و ماندن در خانه امید دارند و راهی دیگر نمی‌شناسند. اما روان‌شناسان توصیه‌ها و ترفندهایی برای غلبه بر خستگی این ایام دارند. در ادامه می‌خواهیم خلاصه‌ای از نکات گفته شده در وبلاگ انجمن روان‌شناسان بریتانیا را برای شما بازگو کنیم:

۱- تلفن همراه خود را زمین بگذارید

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

بله، شاید مرور مرتب تصاویر حیوانات خانگی در اینستاگرام یا عکس‌های دوستان در شبکه‌های اجتماعی یک روش بسیار عالی برای فرار از بی‌حوصله‌گی و خستگی باشد و هیچ زحمتی برای شما به همراه نیاورد ولی تحقیقات نشان می‌دهد پس از تماشای شبکه‌های اجتماعی در تلفن همراه، بیشتر احساس کسالت و خستگی می‌کنیم.

در واقع، پیمایش و مرور بی‌هدف شبکه‌های اجتماعی از خستگی ما کم نمی‌کند؛ بلکه به آن می‌افزاید.

۲- روی نکات مثبت کسلی تمرکز کنید

بی‌حوصله‌گی فایده دارد؟ بررسی نتایج برخی از مقالات و تحقیقات نشان می‌دهد همان اندازه که کسالت و دلزدگی و خستگی برایمان ناخوشایند است؛ می‌تواند مغز ما را به خلاقیت بیشتر وادار کند. به خودتان اجازه دهید وقتی خسته و بی‌حوصله هستید؛ ذهن شما مشغول مراقبه و خودآگاهی شود.

در سال ۲۰۱۶، تیم لوماس از دانشگاه لندن شرقی، هنگامی که در یک پرواز طولانی‌مدت و خسته‌کننده بود؛ با بی‌حوصله‌گی و خستگی تمام، همه چیزهایی که طی یک ساعت به ذهنش رسیده بود را یادداشت کرد. افکارش بدون هدف و مانند ماهیانی رها در یک اقیانوس، دقیقه به دقیقه تغییر کرده و بدون کنترل ظاهر می‌شدند. او در نتیجه این تجربه دریافت اگر مردم در زمان خستگی، ذهن خود را رها کنند؛ مغز همانند مراقبه عمل کرده و می‌تواند آثار مثبتی به همراه داشته باشد. برای برخی از افراد این حالت مخالف کسلی است.

۳- اثر هنری بدی بسازید

ما معمولا مانع از تلاش خودمان برای خلق و ساخت یک اثر هنری می‌شویم؛ چون فکر می‌کنیم اثر هنری بدی خواهد شد. تحقیقات نشان می‌دهد برای بهره‌مندی از آثار و فوائد ساخت کارهای هنری، نباید حتما هنرمند باشیم یا حتی کوچک‌ترین استعدادی داشته باشیم.

سرهم‌بندی و چسباندن برخی چیزها به هم؛ بدون هیچ‌گونه هدف و طرح و هنری می‌تواند استرس را کاهش دهد و ضد بی‌حوصله‌گی باشد. نگران بد شدن یک کار هنری نباشید و فقط انجامش دهید تا بسیار سریع‌تر از چیزی که تصور می‌کنید؛ حالتان بهتر شود.

۴- نوستالژی بسازید

اگر می‌بینید ذهن شما دائم دارد خاطرات روزهای خوش پبش از پاندمی کرونا را کنکاش می‌کند؛ اصلا جلوی آن را نگیرید و این خیال‌پردازی‌ها را متوقف نسازید.

تحقیقات نشان می‌دهد نوستالژی می‌تواند پلی به داستان کلی زندگی در گذشته بزند که باعث رفع خستگی و بی‌حوصله‌گی می‌شود. بی‌حوصله‌گی اغلب با احساس پوچی همراه است؛ بنابراین اگر شما سراغ خاطرات و مفاهیمی بروید که معنا و هدف مشخصی از زندگی می‌دهند و باعث می‌شوند که احساس پوچی نکنید؛ یک روش فرار موفقیت‌آمیز خواهد بود. پس، عکس‌های قدیمی را در آلبوم‌های خود ورق بزنید یا سراغ فیلم‌های قدیمی بروید و برای بار صدم آن‌ها را ببینید.

۵- پیش بروید و خیال‌پردازی کنید

خیال‌بافی زیادی وقتی می‌خواهید روی کار مهمی تمرکز کنید؛ ناامیدکننده است ولی هنگامی که ذهن سردرگم است؛ می‌تواند نشانه‌ای از هوشمندی باشد. همچنین، خیال‌بافی می‌تواند یک روش عالی برای مقابله با کسالت باشد.

طبق یک بررسی، پرسه زدن در ذهن می‌تواند کارهای خسته‌کننده را کوتاه‌تر کند و در حالی‌که از محیط کسالت‌بار دور نشدیم؛ روحیه خود را بهبود دهیم و مهارت‌های خود را تقویت کنیم. به علاوه، خیال‌بافی در چنین شرایطی می‌تواند مزایای دیگری هم داشته باشد؛ مانند یافتن اهداف جدید؛ برنامه‌ریزی برای یک شروع تازه و …

باید امیدوار باشیم همه ما با کمی خلاقیت و افزایش مهارت‌های کنترلی، از این روزها هم عبور کرده و به استقبال یک بهار سالم‌تر، روشن‌تر و مهیج‌تر برویم.

منبع اینک
   

پستهای اخیر

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

کتاب سفر به سیارات ناشناخته – نوشته رابرت سیلوربرگ – بریده‌ای از کتاب برای تجدید خاطره

فکر کنم کتاب سفر به سیارات ناشناخته را وقتی 10 سالم بود، خواندم. یکی از بهترین علمی تخیلی‌های غیرآسیموفی بود و ایده‌ها و داستان‌پردازی بسیار عالی داشت. در این داستان یکی از سیاراتی که سابق بر این مستعمره زمین بود، وقتی با تهدید نژاد وحشی…

۱۰ ترفند عیب‌یابی و رفع مشکل گجت‌هایی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم؛ بدون نیاز به دانش یا هزینه‌…

هر مشکلی بر اثر یک مسئله به وجود آمده است و کافی است منشا آن مشکل را پیدا و بعد رفع کنید. با این وجود، بسیاری از رایج‌ترین مشکلات فناوری دارای راه‌حل‌هایی آسان و سرراست هستند. در ادامه می‌خواهیم به ۱۰ مورد از این ترفندهای عیب‌یابی و رفع…

انحصار حتی در چین هم جریمه می‌شود: علی بابا ۲.۸ میلیارد دلار به خاطر تخطی از قوانین ضدانحصار جریمه…

از سوی مقامات نظارت کننده بر قوانین چین، شرکت علی بابا به پرداخت 18.23 میلیارد یوان، معادل 2.8 میلیارد دلار، جریمه به خاطر سرپیچی از قوانین ضدانحصار جریمه شده است. گفته می‌شود که این غول فناوری از برتری خود در بازار سوء استفاده کرده است.…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.