آیا سامسونگ گلکسی S8 می‌تواند ما را از خستگی و کسالت دیدن موبایل‌های پرچم‌دار یک‌شکل برهاند؟

0

پنج‌شنبه این هفته در مرکز لینکلن در شهر نیویورک، سامسونگ از گلکسی S8 رونمایی خواهد کرد. سامسونگ امیدوار است که این گوشی، آغاز دوباره‌ای برای این شرکت باشد و با آن خاطرات تلخ گلکسی نوت ۷ را فراموش کند و بتواند دوباره اعتماد مردم را به خود جلب کند.

اما جامعه کاربران موبایل، فقط در سودای دیدن یک محصول متفاوت از سامسونگ نیستند، آنها در واقع مدت زیادی است که از دیدن پرچم‌دارهای کسل‌کننده، خسته شده‌اند. موبایل‌هایی که آن نوآوری‌های انقلابی لازم را نداشته‌اند و همه چیزی که در فاصله بین به‌روزرسانی‌ها انجام می‌شده، کم شدن ضخامت، سریع شدن پردازنده‌ها، بهتر شدن دوربین‌ها و شفاف‌تر شدن نمایشگرها بوده است.

درست به خاطر کسالت دیدن همین مدل‌ها بوده است که ماه پیش در جریان کنگره جهانی موبایل، در کمال شگفتی نوکیا ۳۳۱۰، به خاطر متفاوت بودن و یادآوری نوستالژی روزهای خوب گذشته، توانست توجه‌ها را به خود جلب کند. این در شرایطی بود که ال جی و سونی موبایل‌های جدید خود را رونمایی کرده بودند و بلکبری سعی داشت که با گوشی کی‌وان KeyOne، شکوه روزهای پیش را تجدید کند.

آخرین باری که این دو سه ساله، از دیدن یک گوشی واقعا به هیجان آمده‌اید و یک گوشی توانسته باشد در یک نگاه اجمالی دل شما را ببرد و شما را کاملا متقاعد کند که گوشی برتری نسبت به پرچم‌دارهای مشابه است، کی بوده؟!

شاید نقطه اوج کسالت موبایلی ما در سال ۲۰۱۶ بود، زمانی که سامسونگ گلکسی S7 را عرضه کرد و ما دیدیم که امکانات اضافی جدید شامل ضد آب بودن شدن و پشیتبانی از شیار کارت حافظه میکرو SD بوده است. در آن سو، اپل هم با آی‌فون ۷ و آی‌فون ۷ پلاس، برای سومین سال پیاپی هیچ نوآوری جدیدی در طراجی بدنه گوشی نداشت و عاشقان این شرکت به سختی خود را متقاعد کردند تا گوشی جدید را بخرند.

آمار فروش موبایل‌ها هم خستگی کاربران را تأیید می‌کند، میزان رشد فروش جهانی گوشی‌های موبایل در سال ۲۰۱۶، ۷ درصد بود که تنها نصف سال ۲۰۱۵ بود. حالا دیگر ما با بازاری روبرو هستیم که در آن کاربران خسته، ترجیح می‌دهند هر دو یا حتی سه سال، گوشی خود را تعویض کنند و شوق تعویض سالانه گوشی‌ها دیگر مرده است.

حالا ما دوست داریم به خود بقبولانیم و شاید خود را فریب بدهیم که در سال ۲۰۱۷، همه چیز متفاوت خواهد بود و سامسونگ با S8 و اپل در دهمین سالگرد تولد آی‌فون، صحنه را عوض خواهند کرد!

شاید نمایان‌ترین تغییر در S8، حذف دکمه هوم باشد. دکمه‌ای که از زمان تولد سری گلکسی در سال ۲۰۱۰، همیشه حضور داشته است.

سامسونگ در S8 کوشیده تا جایی که می‌تواند حاشیه‌های صفحه نمایش را از بین ببرد و یک صفحه نمایش لبه تا لبه را عرضه کند تا به این ترتیب صفحه نمایش بزرگ‌تری را بدون بزرگ‌تر کردن کل ابعاد بدنه، در اخیتار خریداران قرار بدهد.

تصور می‌شود که دو مدل S8 رونمایی بشوند: یک مدل کوچک‌تر ۵.۸ اینچی و یک مدل ۶.۲ اینچی. در مقام مقایسه باید بگوییم که آی‌فون ۷ پلاس که صفحه نمایش‌اش در نظر برخی کاربران خیلی بزرگ است، «فقط» ۵.۵ اینچی است!

البته شرکت‌های دیگری قبل از سامسونگ زودتر به صرافت عرضه گوشی‌های با صفحه نمایش لبه تا لبه، افتاده‌اند. مثلا شیائومی با گوشی می میکس Mi Mix و ال جی با G6 زودتر حاشیه‌ها را حذف کرده است.

ویژگی‌های برحسته دیگر داشتن پورت USB-C – ویژگی تشخیص چهره و داشتن پردازنده اسنپ‌دراگون ۸۳۵ است.

اما شاید در حالی که تمرکز خیلی روی سخت‌افزار S8 است، این دستیار صوتی هوشمند جدید سامسونگ به نام بیکسبای Bixby باشد که مورد توجه قرار بگیرد. سامسونگ کوشیده این دستیار فقط یک ابزار برای جستجوی اینترنتی صوتی نباشد و بیشتر ابزاری باشد که به کاربر اجازه کنترل راحت گوشی را بدهد. سامسونگ برای اینکه خلق این دستیار صوتی، سال پیش استارت‌آپ هوش مصنوعی Viv Labs را خرید که پایه‌گذران آن، همان خالقان سیری اپل بودند.

اما عامل دیگر برای موفقیت S8 این است که ببینیم واقعا اپل در گوشی بعدی خود چه خواهد کرد. به نظر می‌رسد که اپل هم تغییرات ظاهری مشابه S8 را در برنامه داشته باشد: حذف دکمه هوم و حاشیه‌های صفحه نمایش.

باید تا روز پنج‌شنبه منتظر باشیم تا ببینیم سامسونگ علاوه بر همه اخبار و مطالب درزکرده، چیز ناگفته دیگری هم برای غافلگیر کردن ما خواهد داشت یا نه.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.