روسیه در صدد است هرچه زودتر پول دیجیتالی خودش را پیش از دیگر کشورهای آسیایی و اروپایی راه‌اندازی کند

0

روسیه به طور آزادانه و آشکارا درباره ساخت یک پول دیجیتالی صحبت می‌کند و به نظر می‌رسد به واقعیت خواهد رسید.

خبرگزاری‌های محلی روسیه گزارش دادند، نیکولای نیکیفوفوف وزیر ارتباطات روسیه (Nikolay Nikiforov) برنامه‌هایی برای راه‌اندازی یک ارز دیجیتالی کنترل شده دارد. طبیعی است که نباید انتظار داشت به این زودی‌ها شاهد روبل مجازی یا چیزی شبیه به این در روسیه باشیم.

در حالی که در پول‌های مجازی مانند بیت‌کوین از فناوری بلوک‌چین (blockchain) برای کنترل غیرمتمرکز و بهبود اعتبارسنجی استفاده می‌شود؛ دولت روسیه می‌تواند از این سیستم و فناوری استفاده نکند و یک پول دیجیتالی را به صورت آزاد همانند پول‌های رایج روی وب عرضه و ردیابی کند.

از نظر فنی چنین کاری عملی است و باعث می‌شود روسیه بدون دخالت یا وابستگی به کشورها و مراکز ثالث بتواند روی پول مجازی در اینترنت سرمایه‌گذاری کند. در این روش؛ کنترل و مدیریت پول دیجیتالی همانند پول عادی در دست دولت مرکزی است و سرنوشت آن به خارج از مرزهای این کشور گره زده نمی‌شود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

در این شرایط؛ مردم می‌توانند سکه دیجیتالی را در معاملات روزانه خود استفاده و مبادله کنند. فقط باید یک درصدی (ظاهرا در روسیه ۱۳ درصد) مالیات برای جلوگیری از پول‌شویی و دیگر کلاه‌برداری‌های رایج بپردازند.

هنوز زمان‌بندی مشخصی برای عرضه پول دیجیتالی روسیه اعلام نشده است ولی به نظر می‌رسد که دولت روسیه دیگر نمی‌تواند صبر کند و اصرار دارد هرچه‌ زودتر این اتفاق بیفتد. مقامات روسی اعتقاد دارند، اگر هرچه زودتر پول دیجیتالی خود را معرفی نکنند؛ همسایگان آسیایی و اروپایی طی مدت دو ماه اقدام به چنین کاری خواهند کرد.

روسیه نمی‌خواهد شاهد اتفاقاتی باشد که در چین رخ داد و به همین خاطر تا کنون قوانین سخت‌گیرانه‌ای درباره پول دیجیتالی و بیت‌کوین وضع کرده است. دولت چین؛ به خاطر برخی معاملات بیت‌کوین در خاک خود ناچار شد مقدار زیادی از پول نقد یوان خود را از دست بدهد و متضرر شد.

برخی از کارشناسان می‌ترسند پول دیجیتالی جدید روسیه به ابزاری برای محدود کردن مبادلات ارزهای مجازی و کسب درآمد از مالیات ۱۳ درصد تبدیل شود. دولت روسیه می‌خواهد کنترل این اتفاقات را در دست بگیرد و دقیقا این موضوع با روح و هدف پول‌های دیجیتالی مانند بیت‌کوین در تضاد است. کلاه‌برداران و خلاف‌کاران به هر طریقی شده راهی برای دور زدن محدودیت‌های ارزهای دیجیتالی پیدا خواهند کرد و نمی‌توان جلوی معاملات آن‌ها را گرفت.

به هر حال؛ به نظر می‌رسد تا چند ماه آینده اتفاق‌های بزرگ و جدی در سطح جهانی پیرامون ارزها و پول‌های دیجیتالی رخ بدهد و بسیاری از کشورها مانند روسیه، چین و اروپایی‌ها تکلیف خود را با این پدیده نوآورانه روشن کنند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.