تلگرام در رویایی فراتر از پول دیجیتالی است و می‌خواهد بزرگ‌ترین پلتفرم ارز دیجیتالی جهان را بسازد

0

دو هفته پیش خبر تلاش تلگرام برای ارایه پول دیجیتالی Geram منتشر شد.

از آن زمان تا کنون اسناد تلگرام و خبرهای اطراف این شرکت نشان می‌دهند که این اپلیکیشن‌ پیام‌رسان به رویایی فراتر از عرضه یک پول دیجیتالی ساده می‌اندیشد.

طبق اسناد تلگرام، قرار است در چند ماه نخست سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱.۲ میلیارد دلار ICO یا همان سرمایه‌گذاری پول دیجیتالی جمع‌آوری شود که بزرگ‌ترین فروش ICO در جهان خواهد بود.

نیمی از این ICO یعنی حدودا ۶۰۰ میلیون دلار توسط سرمایه‌گذاران و کارمندان داخلی خود شرکت تلگرام خریداری و پیش‌فروش می‌شود. ۶۰۰ میلیون دلار ICO باقیمانده نیز طی اعلان عمومی در بازار و برای مردم عادی به فروش می‌رسد.

قرار است فاز اول فروش ICO به نزدیکان خود تلگرام از ماه ژانویه شروع و تا فوریه تمام شود. مرحله دوم نیز در ماه مارس برای فروش ۶۰۰ میلیون دلار ICO باقیمانده به مردم آغاز می‌شود.

اتریوم دیگری در راه است

این اسناد نشان می‌دهند که تلگرام با این فروش ICO و همین‌طور طراحی و راه‌اندازی سیستم رمزنگاری و بلوک‌چین Telegram Open Network یا به طور اختصار TON، می‌خواهد پلتفرم جدید ارایه ارز دیجیتالی راه‌اندازی کند.

ابتدا تصور می‌شد که تلگرام روی پلتفرم ارز دیجیتالی Ethereum کار می‌کند ولی اکنون و با تحرکات جدید این شرکت؛ به نظر می‌رسد تلگرام می‌خواهد یک اتریوم دیگر بسازد.

اتریوم یک پلتفرم ارز مجازی مانند بیت‌کوین است اما بسیار بزرگ‌تر و فراتر از آن؛ به‌طوری‌که محدودیت در تولید و فروش سکه مجازی نیست و با کامپیوترهای پرقدرت دسکتاپ نیز می‌توان ارز دیجیتالی تولید کرد.

برخلاف بیت‌کوین که زمان هر بلاک ۱۰ دقیقه است؛ در اتریوم زمان هر بلاک ۱۴ ثانیه است و برای قراردادهای هوشمند و بسیاری از معاملات اعتباری نیز استفاده می‌شود.

تلگرام با فروش نزدیک به ۱.۲ میلیارد دلار ICO به این رویای خود خواهد رسید و برآورد می‌شود نزدیک به ۵ میلیارد دلار پول دیجیتالی تولید کند. البته، تلگرام تمام این ارز دیجیتالی را یک‌باره وارد بازار نمی‌کند و قرار است مقداری از آن حدود ۵۲ درصد؛ برای مدیریت و کنترل بازار ذخیره شود.

دور زدن اینترنت

تلگرام نزدیک به ۲۰۰ میلیون کاربر دارد و مدعی است در بسیاری از معاملات ICO از اپلیکیشن پیام‌رسان او استفاده می‌شود. بنابراین؛ طبیعی است که به دنبال ایجاد یک پلتفرم و ابزار اینترنتی غیرمتمرکز است.

تلگرام می‌خواهد یک پلتفرم رمزنگاری و احرازهویت دیجیتالی اعتباری روی وب بسازد تا همه کاربرانی که به نوعی نمی‌توانند معاملات یا کارهای خود را در اینترنت و به طور شفاف انجام دهند؛ به سراغ آن بیایند.

تراکنش‌های دیجیتالی در وب تاریک، خرید و فروش سایت‌های سانسور شده توسط دولت‌ها و فروش ده‌ها ابزار و برنامه غیرقانونی تنها بخش کوچکی از کاربردهای پلتفرم ارز دیجیتالی تلگرام خواهند بود.

اما راه‌اندازی این پلتفرم نیازمند جمع‌آوری سرمایه کلان و جزئیات و پیچیدگی‌های فنی زیاد است. به همین دلیل؛ اسناد وایت‌پیپر تلگرام درباره پول دیجیتالی‌اش به ۱۳۲ صفحه می‌رسد.

بسیاری از فناوری‌هایی که قرار است در این پلتفرم ارز دیجیتالی استفاده شوند؛ هنوز ساخته نشده یا توسط دیگر پول‌های دیجیتالی به کار گرفته نشده‌اند. بنابراین؛ پیاده‌سازی و استقرار آن‌ها زمان‌بر و همراه با دردسرهای زیاد توسعه و نگه‌داری است.

زمان‌بندی تلگرام نشان می‌دهد که شروع کار از سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ خواهد بود و پایان کار و ارایه نسخه نهایی به فصل دوم سال ۲۰۱۹ می‌کشد. البته؛ در پایان سال ۲۰۱۸ شاهد رونمایی از سیستم تراکنشی و اعتباری تلگرام خواهیم بود ولی هنوز برخی از قابلیت‌های آن فعال نشده‌اند.

تلگرام حتا برنامه و اقدامات خود در سال ۲۰۲۱ را نیز تشریح کرده است و می‌گوید نام بلوک‌چین رمزنگاری خود را از TON به ON تغییر خواهد داد تا بازار بزرگ‌تری را زیر پوشش خود قرار دهد. مثلا، در این زمان دیگر اپلیکیشن‌های پیام‌رسان هم می‌توانند از پلتفرم ارز دیجیتالی تلگرام استفاده کنند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.