اسپیرومتری چیست و چگونه انجام می‌شود و چه نقشی در تشخیص بیماری‌های تنفسی دارد؟

0

اسپیرومتری Spirometry یک تست رایج است که برای ارزیابی عملکرد ریه‌های شما با اندازه‌گیری میزان هوای تنفسی، میزان بازدم و سرعت بازدم استفاده می‌شود.

اسپیرومتری برای تشخیص آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و سایر شرایطی که بر تنفس تأثیر می‌گذارند استفاده می‌شود. اسپیرومتری همچنین ممکن است به طور دوره‌ای برای نظارت بر وضعیت ریه شما و بررسی اینکه آیا درمان یک بیماری مزمن ریوی به شما کمک می‌کند تا بهتر نفس بکشید استفاده شود.

چرا اسپیرومتری انجام می‌شود؟

پزشک شما ممکن است آزمایش اسپیرومتری را پیشنهاد دهد اگر مشکوک باشد که علائم یا علائم شما ممکن است ناشی از یک بیماری مزمن ریوی مانند:

 • آسم
 • COPD
 • برونشیت مزمن
 • آمفیزم
 • فیبروز ریوی

اگر قبلاً مبتلا به اختلال مزمن ریوی تشخیص داده شده‌اید، اسپیرومتری ممکن است به صورت دوره‌ای برای بررسی میزان عملکرد دارو‌های شما و اینکه آیا مشکلات تنفسی شما تحت کنترل هستند یا خیر، مورد استفاده قرار گیرد. ممکن است قبل از یک جراحی برنامه‌ریزی شده برای بررسی اینکه آیا عملکرد ریه شما برای سختی‌های یک عمل کافی است یا خیر، اسپیرومتری تجویز شود. علاوه بر این، اسپیرومتری ممکن است برای غربالگری اختلالات ریوی مرتبط با شغل استفاده شود.

خطرات اسپیرومتری

اسپیرومتری به طور کلی یک آزمایش بی‌خطر است. ممکن است پس از انجام آزمایش برای لحظه‌ای احساس تنگی نفس یا سرگیجه کنید.

از آنجایی که این آزمایش به مقداری تلاش نیاز دارد، اگر اخیراً یک حمله قلبی یا برخی از بیماری‌های قلبی دیگر داشته باشید، انجام نمی‌شود. به ندرت، این آزمایش باعث ایجاد مشکلات شدید تنفسی می‌شود.

طرز انجام اسپیرومتری

دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد اینکه آیا باید قبل از آزمایش از مصرف دارو‌های تنفسی استنشاقی یا سایر دارو‌ها اجتناب کنید، دنبال کنید. سایر آماده‌سازی‌ها شامل موارد زیر است:

 • لباس‌های گشادی بپوشید که با توانایی شما برای نفس عمیق تداخل نداشته باشد.
 • از خوردن یک وعده غذایی بزرگ قبل از آزمایش خودداری کنید، بنابراین تنفس راحت‌تر خواهد بود.

آنچه می‌توانید انتظار داشته باشید

آزمایش اسپیرومتری به شما نیاز دارد که در یک لوله متصل به دستگاهی به نام اسپیرومتر تنفس کنید. قبل از انجام آزمایش، یک پرستار، یک تکنسین یا پزشک شما دستورالعمل‌های خاصی را به شما ارائه می‌دهد. با دقت گوش کنید و اگر چیزی واضح نیست سوال بپرسید. انجام صحیح تست برای نتایج دقیق و معنی دار ضروری است.

به طور کلی، می‌توانید در طول آزمایش اسپیرومتری انتظار موارد زیر را داشته باشید:

 • احتمالاً در طول آزمون می‌نشینید.
 • یک گیره روی بینی شما قرار می‌گیرد تا سوراخ‌های بینی شما بسته بماند.
 • شما یک نفس عمیق می‌کشید و تا آنجا که می‌توانید نفس خود را برای چند ثانیه داخل لوله بیرون می‌دهید. مهم است که لب‌های شما یک مهر و موم در اطراف لوله ایجاد کند، به طوری که هوا به بیرون نشت نکند.
 • شما باید حداقل سه بار آزمایش را انجام دهید تا مطمئن شوید که نتایج شما نسبتاً سازگار است. اگر بین سه نتیجه تفاوت زیادی وجود داشته باشد، ممکن است لازم باشد آزمون را دوباره تکرار کنید. بالاترین مقدار در بین سه نتیجه تست نزدیک به عنوان نتیجه نهایی استفاده می‌شود.
 • کل فرآیند معمولا کمتر از 15 دقیقه طول می‌کشد.

پزشک ممکن است پس از دور اولیه آزمایش‌ها، یک داروی استنشاقی برای باز کردن ریه‌ها (برونکودیلاتاتور) به شما بدهد. شما باید 15 دقیقه صبر کنید و سپس مجموعه دیگری از اندازه‌گیری‌ها را انجام دهید. سپس پزشک می‌تواند نتایج دو اندازه‌گیری را مقایسه کند تا ببیند آیا گشادکننده برونش جریان هوای شما را بهبود بخشیده است یا خیر.

نتایج

اندازه‌گیری‌های کلیدی اسپیرومتری شامل موارد زیر است:

 • ظرفیت حیاتی اجباری (FVC). این بزرگترین مقدار هوایی است که می‌توانید پس از تنفس عمیق تا جایی که می‌توانید به زور بازدم کنید. خوانش FVC کمتر از حد معمول نشان دهنده تنفس محدود است.
 • حجم بازدم اجباری (FEV). این مقدار هوا است که می‌توانید در یک ثانیه از ریه‌های خود خارج کنید. این مطالعه به پزشک شما کمک می‌کند تا شدت مشکلات تنفسی شما را ارزیابی کند. مقادیر کمتر FEV-1 نشان دهنده انسداد بیشتر است.
اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد. من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…

منتخبی از تصاویر تاریخی کمتر دیده شده

با اینکه دسترسی به مستندهای خوب این روزها خیلی زیاد شده و به سبب وجود اینترنت (یا شبحی از اینترنت!) ما عکس تاریخی بسیار زیاد می‌بینیم (و می‌توانیم حدس بزنیم که که کئام عکس‌های معاصر روزی تبدیل به عکس تاریخی خواهند شد)، اما باز هم حجم…

نمونه‌هایی از تغییر دکوراسیون‌های زیبا و اقتصادی

بعضی از تغییر دکوراسیون‌ها بسیار زمان‌بر و پرهزینه هستند، اما برخی هم بسیار اقتصادی و مختصیر و مفید هستند، با این همه تغییر زیادی در روحیه ما و زیبایی خانه‌مان ایجاد می‌کنند. این تغییر دکوراسیون‌ها ممکن است برایتان جالب باشند:…

عکس‌های ساده‌ای که به خاطر پرسپکتیو و زاویه دید، گیج‌کننده و تفکربرانگیز شده‌اند!

زاویه دید خیلی مهم است. این موضوع در زندگی هم صادق است. ما گاهی عادت نگاه کردن از یک زاویه دید خاص و گسترده نکردن نگاه خود را پیدا می‌کنیم و در نتیجه برداشت خیلی عجیبی از چیزهای ساده می‌کنیم. این طوری می‌شود که کارهایمان اشتباه از آب…

عکس‌های قدیمی از یخ‌فروش‌های آمریکایی

یخ‌فروش‌ها در دوران قدیم اهمیت زیادی داشتند. قبل از رواج یخچال‌های مدرن، زندگی بدون آنها مختل می‌شد. عکس‌های این نوشته نگاهی اجمالی به دوران گذشته می‌اندازند، زمانی که صدای یخ‌فروش‌ها و شکستن بلوک‌های یخی در خیابان‌ها طنین‌انداز می‌شد.…

این عکس‌ها راهنما و ایده‌ای برای شما برای تبدیل اشیای کهنه و دورریز به چیزهای جدید هستند

صرفه جویی «واقعا» یک هنر است. خیلی وقت‌ها ما به بهانه تغییر دکوراسیون یا قدیمی شدن چیزی یا نامتناسب شدن چیزی با وسایل تازه به سادگی دورش می‌اندازیم یا باقیمتی بسیاری نازل به سمساری می‌دهیم. البته این سال‌ها به خاطر فشارهای اقتصادی -چنان…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / منابع آزمون دولینگو / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5