آیا ایران چراغ خاموش به دنبال راه‌اندازی اولین ارز دیجیتالی است؟

3

آیا ایران هم به صف کشورهایی می‌پیوندد که تنها راه عقب نماندن از دنیا و از سوی دیگر کنترل بازار را در ارایه ارز دیجیتالی می‌دانند؟

به نظر می‌رسد دولت راه‌اندازی اولین ارز دیجیتالی رسمی را به صورت کاملا محافظه‌کارانه و با احتیاط در دستور کار خود قرار داده است و به دنبال راهی برای ورود به بازار پول‌های دیجیتالی و رمزشده است.

محمدجواد آذری جهرمی؛ وزیر جوان ارتباطات و اطلاعات که معمولا خبرهایش را در شبکه‌های اجتماعی رسانه‌ای می‌کند؛ از نشست با پست بانک و اولین ارز دیجیتالی طراحی شده در کشور خبر داد.

وزیر ارتباطات در پیام اینستاگرام و توییتری خود ابتدا خبر فراخوان مشارکت و همکاری برای راه‌اندازی اولین ارز دیجیتالی کشور را داد و تاکید کرد:

رویکرد انفعالی درباره فناوری و انتظار دستگاه‌ها از یکدیگر طبیعتا باعث عقب‌ماندگی و در نهایت انفعال حاکمیت خواهد شد.

وی در پیام‌های بعدی به طور مفصل‌تری موضوع را اطلاع‌رسانی کرد:

بر این اساس و با استفاده از ظرفیت‌های موجود ارتباطات و فناوری اطلاعات در عرصه بانک‌داری و نظام مالی کشور و نیز ظرفیت بالای جوانان کشور، در جلسه‌ای که با هیئت مدیره پست بانک ایران داشتم مقرر شد این بانک با اعلام فراخوان و شناسایی نخبگان کشور در این عرصه، اولین ارز دیجیتال طراحی شده در کشور را به صورت آزمایشگاهی پیاده‌سازی و این مدل را برای بررسی و تأیید به نظام بانکی کشور عرضه کند.

توییت آذری جهرمی نشان می‌دهد که مسئولیت اولین ارز دیجیتالی ایران به پست بانک محول شده است و احتمالا بانک مرکزی نیز با تایید و به رسمیت شناختن آن، اجازه عرضه پیدا خواهد کرد.

دراین‌باره سوال‌های متعددی مطرح است:

۱- چرا ایران نیاز به ساخت و راه‌اندازی ارز دیجیالی دارد؟ معمولا کشورها استراتژی‌های گوناگونی برای مواجه با ارزهای دیجیتالی دارند و جز معدود چند کشور مانند روسیه و اخیرا ونزوئلا، دیگر کشورها سعی به دنبال ارایه پول دیجیتالی نیستند.

۲- چرا شرکتی مانند پست بانک باید برای عرضه اولین ارز دیجیتالی انتخاب شود؟ آیا اوضاع اقتصادی نه چندان مناسب این بانک می‌تواند انگیزه‌ای برای ارایه ارز دیجیتالی و سودای سرمایه‌پذیری و نجات باشد؟ همان سیاستی که دولت ونزوئلا دنبال می‌کند و باورش این است که با فروش سکه‌های دیجیتالی می‌تواند از بحران خارج شود؟

۳- پشتوانه ارز دیجیتالی چیست؟ فروش توکن به مردم به پشتوانه بشکه‌های نفتی یا شمش‌های طلا؟

۴- از کدام پلتفرم و سیستم رمزنگاری استفاده خواهد کرد؟ بلوک‌چین یا اتریوم یا همانند تلگرام از صفر یک سیستم جدید خلق می‌شود؟

۵- چه کسانی از این ارز دیجیتالی استفاده خواهند کرد و آیا محدود به بازار ایران است یا در سطح کل جهان عرضه می‌شود؟

تا کنون بانک مرکزی هیچ‌یک از ارزهای دیجیتالی را به رسمیت نشناخته است و هنوز موضعی منفعلانه نسبت به آن‌ها دارد. در هفته‌های اخیر، بارها مقام‌های ارشد بانک مرکزی نسبت به خرید و فروش پول دیجیتالی ابراز نگرانی کردند و مردم را از این کار برحذر داشتند.

در هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیکی مشخص شد که وزیر ارتباطات با مدیران بانک مرکزی در این موضوع اختلا‌ف‌نظر دارد. جهرمی آذری می‌گوید باید همگام با دنیا حرکت کرد و ایران هم سیاستی روشن و مشخص در قبال پول‌های دیجیتالی داشته باشد و برای عقب نماندن از دنیا؛ ارز دیجیتالی خود را عرضه کند.

به هر حال، دستور آغاز به کار اولین ارز دیجیتالی کشور صادر شده است و وزیر ارتباطات از همه افرادی که به گفته وی در این حوزه تخصص دارند دعوت کرده‌ تا در فراخوان پست بانک حضور فعالانه داشته باشند.

 
3 نظرات
 1. علیرضا پورعابدین می گوید

  ارزهای دیجیتال و بر پایه بلاکچین جدیداً مد شدند و خبر راه اندازی ارز دیجیتال تلگرام هم موج جدیدی از توجه رو به سمت ارزهای رمز پایه به راه انداخته.
  اما باید دید که این توجه ها تا کی باقی خواهد موند و آیا دولت می‌تونه از این بستر به درستی استفاده کنه یا نه

 2. سروش می گوید

  مسلما با فراخوان مطرح شده چراغ خاموش نیست اما به امید روزی که ارز دیجیتال ما، وضعیت ریالی ما رو از بین ببره!

 3. حریرچی می گوید

  سلام.
  من روی پلتفرم ارز دیجیتال ایرانی با رویکردهای تثبیت ارزش معاملاتی نسبت به ارزهای معمولی کار کرده ام. بلاک چین «کریپتوریال» از اول اسفند ماه بصورت آزمایشی در حال استفاده است و چند ماینر هم مشارکت داشته اند.
  واقعیت این است که در اصل هیچ یک از همکاران تیم ما علاقه یا در حقیقت جرات تماس و نزدیکی با دولتی ها در این زمینه را ندارند و فکر کنم دلیلش هم واضح باشد…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.