پرداخت ۵ میلیون دلار ارز مجازی به هکرها برای راه‌اندازی دوباره خطوط انتقال سوخت ایالات متحده

این اخاذی سایبری قابل ردگیری نیست و فقط در چند ساعت انجام شد

0

شرکت انتقال سوخت «کولونیال پایپلاین» ایالات متحده گزارش داد برای راه‌اندازی مجدد بزرگ‌ترین خطوط لوله انتقال سوخت خود ناچار به دادن باجی ۵ میلیون دلاری به هکرهای مستقر در اروپای شرقی و روسیه شده است.

نشریه بلومبرگ و به نقل از دو نفر مطلع و نزدیک به شرکت «کولونیال پایپلاین»، تایید کرده است این باج پرداخت شده است. ۵ میلیون دلار از طری رمزارزها و طی چند ساعت از قطعی خطوط انتقال سوخت پرداخت شده است. این پرداخت اصلا قابل ردگیری نیست.

پیش‌تر، شرکت «کولونیال پایپلاین» اعلام کرده هرگز زیر بار این اخاذی سایبری نمی‌رود ولی به نظر می‌رسد افزایش فشارها برای برقراری سریع‌تر خطوط انتقال سوخت به سواحل شرقی امریکا برای هواپیماها، این شرکت را ناچار کرده به خواسته هکرها تن دهد.

هکرها پس از دریافت مبلغ درخواستی، دستورالعمل‌های فعال‌سازی مجدد شبکه کامپیوتری «کولونیال پایپلاین» را برای مسئولان این شرکت ارسال کردند. از حمله هکری از نوع باج‌افزاری (Ransomware) بوده است که هکرها یک فایل، سیستم یا شبکه را قفل و رمزنگاری کرده و برای رمزگشایی آن درخواست پول می‌کنند.

عصر حملات سایبری

اف‌بی‌آی اعلام کرده یک گروه هکری سایبری به نام «دارک ساید» در اروپای شرقی یا روسیه اقدام به هک شبکه کامپیوتری خطوط لوله انتقال سوخت «کولونیال پایپلاین» کرده‌اند.

قطعی خطوط انتقال سوخت بنزین «کولونیال پایپلاین» به جنوب شرق امریکا در روزهای گذشته، موجی از نگرانی‌ها در میان رانندگان پدید آورده و موجب شد صف‌های طولانی در برابر پمپ‌بنزین‌های ایالات‌های این منطقه تشکلیل شود. «کولونیال پایپلاین» یکی از اصلی‌ترین تامین‌کنندگان سوخت بنزین و هواپیماها در امریکا است و قطعی خطوط لوله آن می‌تواند ضربه بزرگی به اقتصاد کشور باشد.

خود شرکت «کولونیال پایپلاین» هنوز به این گزارش بلومبرگ واکنش نشان نداده است. این حمله سایبری، قدرت تهدیدات هکری را در ابعاد جدید و وسیع نشان داد و همان‌طور که وزیر حمل و نقل امریکا گفته؛ یک «زنگ خطر» برای کشورهای مختلف است.

این وزیر دولت ایالات متحده گفته این اتفاق نشان داد قوانین و مقررات کنونی این کشور برای «عصر حملات سایبری» مناسب نیستند. جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده هم روز چهارشنبه یک فرمان اجرایی جدید برای بهبود امنیت سایبری این کشور امضا کرد.


منبع Cnet
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.