آرامگاهی که ۲ هزار سال پیش برای نخستین امپراتور روم -آگوستوس- بنا شده بود بعد از ۱۴ سال مرمت، بازگشایی خواهد شد

0

آگوستوس یا گایوس اکتاویوس تورینوس، نخستین امپراتور روم باستان بود و سال ۲۸ قبل از میلاد، برای او آرامگاهی بنا شده بود. اما این آرامگاه در طول تاریخ کاربردهای متفاوتی پیدا کرد و از آن به عنوان محلی برای رصدهای نظامی، مکانی برای برگزاری جشن‌های حکمرانان مختلف روم، باغ معلق، سالن همایشی برای تماشای گاوبازی و آتش‌بازی‌ها هم استفاده شد.

در آغاز قرن بیستم این مجل تبدیل به یک سالن کنسرت و اپرای بزرگ شد. بعدا در زمان حکومت بنیتو موسولینی، دستور توقف کار این سالن داده شد تا نشان‌های شاخص روم باستان حفظ شود.

بعد از آن آرامگاه باستانی به دست فراموشی سپرده شد و هیچ مرمتی روی آن صورت نمی‌گرفت، طوری که درخت‌های روی دیوارهای آن روییدند و زباله راهروهای آن را پر کرد.

تا اینکه ۱۴ سال پیش محل آنقدر فرسوده شد که برای بازدید ناایمن اعلام شد.

مقامات شورای شهر از ۳ سال پیش دستور پاکسازی محل از گیاهان زائد و ایمن کردن سازه را دادند. این پروژه ۱۲.۲۵ میلیون دلار هزینه داشت.

از اول مارس سال ۲۰۲۱ این آرامگاه برای بازدید آماده خواهد بود و تا ۲۱ آوریل بازدید از آن رایگان خواهد بود. البته این وعده در شرایطی داده شد که هنوز از محو بیماری کرونا تا آن زمان اطمینان نداریم.

شورای شهر رم، وزارت فرهنگ ایتالیا و نیز شرکت تلفن TIM هزینه‌های بازسازی را تقبل کردند.

قطر بنای آرامگاه ۹۰ متر و ارتفاع آن ۴۱ متر است.

موسولینی که با هدف احیای اقتدار باستانی کشور، دستور بازسازی این آرامگاه را داده بود، فرمان داده بود که میدان دور بنا ساخته شود که میدان Augusto Imperatore نامیده می‌شود و امروزه در آن رستوران‌ها و فروشگاه‌هایی قرار دارند.

در این آرامگاه علاوه بر دفن شدن پیکیر آگستوس و خانواده‌اش، استخوان‌ها و خاکستر امپراتورهایی مانند وسپاسین، نرون و تایبریوس هم قرار دارند.

آگوستوس وقتی ۳۵ سالش بود، کوتاه‌زمانی بعد از پیروزی بر سپاه آنتونی و کلئوپاترا دستور ساخت آرامگاهش را داد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.