زیبایی و شکوه فروشگاه جدید اپل در لس آنجلس: مرمت و بازگشایی هوشمندانه سالن قدیمی نمایش فیلم

1

معماری خوب، ساختمان‌های قدیمی خاطره‌انگیز باشکوه و ساختمان‌های مدرن، بی‌شک بخشی جدانشدنی از تمدن هستند. منتها در کشور ما زمانی چنین شکوه و جلالی، منتسب به چیزهای فانی می‌شدند و طبعا بازتاب اهمیت آنها، بیهوده و پوج تلقی می‌شد.

دیروز اپل فروشگاهی جدید در لس انجلس، افتتاح کرد. در نگاه نخست آدم فکر می‌کند که با یک خبر کسل‌کننده دیگر روبرو است و اصلا چرا باید چنین چیزی را که ربطی به شهروندان ایرانی ندارد، بازتاب داد؟!

اما جزئیات خبر و عکس‌ها را که ببینید، متوجه می‌شوید که این فروشگاه جدید، چیزی فراتر از یک فروشگاه است.

فروشگاه جدید اپل، در واقع بازسازی یک سالن تئاتر و نمایش فیلم باشکوه است. این سالن، Tower Theatre نام دارد و کار بازسازی و مرمت و طراحی آن را یک شرکت انگلیسی به نام فاستر و شرکا Foster + Partners انجام داده.

ساختمان اصلی توسط یک معمار آمریکایی به نام اس چارلز لی در سال ۱۹۲۷ ساخته شده بود و سبک باروک داشت.

معماری باروک یک سبک بسیار مجلل در ساختمان سازی، طراحی و هنر است که در قرن هفدهم از ایتالیا آغاز شده و به بقیه اروپا و در نهایت به ایالات متحده آمریکا گسترش یافته است و با فرم‌های بسیار دقیق ، سنگ مرمر ، دکوراسیون های گسترده و رنگ های روشن شناخته می شود. همچنین از سبک باروک برای نشان دادن عظمت کلیسای کاتولیک روم استفاده می‌شد. نقاشی و مجسمه سازی به سبک باروک ، جنبه‌هایی جدایی ناپذیر ساختمان ها در ایتالیا و سراسر اروپای غربی بودند.

فروشگاه جدید Tower Theatre اپل، در تقاطع خیابان هشتم و برادوی قرار دارد. متاسفانه این سالن باشکوه از سال ۱۹۸۸ بسته شده بود.

اما اپل و شرکت فاستر و شرکا، دوباره به این ساختمان زندگی دوباره بخشیده‌اند و برای این کار از مشاوره متخصصان مرمت استفاده کرده‌اند.

در این پروژه حتی برج ساعت کنار سالن هم ترمیم شد و زیبایی به سردر و سایبان قدیمی آن بازگشت.

حالا همه آن طاق و ستون و سرستون‌های قدیمی در ترکیب با فناوری جدید، حالتی رؤیایی به فروشگاه داده‌اند. در جایی که قبلا پرده سینما بود، اکنون تلویزیون دیجیتال بزرگی نصب شده.

اپل ترجیح داده که بالکن‌های مشرف به فروشگاه جدید خود را با همان حالت قدیمی حفظ کند و از آن به منظور فضایی برای بازدیدکنندگان یا استفاده فیلمسازها و آهنگ‌نوازهای محلی استفاده شود.

حتی صندلی‌های قدیمی که حضار روی آن می‌نشستند حفظ شده و اکنون از آنها به عنوان میزهای فروشگاه اپل که به Genius Bar موسوم هستند، استفاده می‌شود.

پنجره‌های باشکوه با شیشه‌های رنگی قدیمی با دقت ترمیم و بازسازی شده و مجددا نصب شده‌اند و نقاشی باشکوه آسمان ابری روی طاق فروشگاه، دیده‌ها را به خود جلب می‌کند.

در نکانی که زمانی نخستین فیلم‌های گویا و نیز فیلم‌های کلاسیک مشهوری از بت دیویس، ارول فلین و کاترین هپبورن به نمایش گذاشته می‌شد و می‌رفت که به دست فراموشی و نابودی سپرده شود، الان آخرین مظاهر فناوری به نمایش گذاشته خواهند شد.

جایی که زمانی با نمایش یاکیفیت فیلم‌های گویا، فناوری را در خدمت مردم قرار می‌داد، الان به صورت دیگری نمایشگاهی برای عرضه فناوری به عموم شده است.


   
1 نظر
  1. Maryam می گوید

    سلام و وقت به خیر 🌾🍁چقدر عااااالی زیبا باشکوه بود چقد این سبک (باروک)رو دوست داشتم ولی از همه بیشتر شیشه های رنگی پنجره های قدیمی رو و اجرای موسیقی زنده محلی رو دوست داشتم فکر کنم بازدید کنندگانش کلی کیف می کنند و عکسای قشنگ می گیرن😊✌ممنون ازتون و کلی تصاویر رو سیو کردم 🌹🎡🌾🍁🍭

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.