به‌زودی یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های اپل در کی‌یف اوکراین به همت یک کارآفرین و عاشق اپل بازگشایی می‌شود

0

به‌زودی یکی از جذاب‌ترین موزه‌های محصولات قدیمی اپل در نزدیکی شهر «کی‌یف» اوکراین راه‌اندازی می‌شود.

اپل در کشورهای زیادی محبوب است و موزه‌هایی از محصولات آن برای بازدید عموم دایر شده است ولی راه‌اندازی یک موزه در کشور اوکراین و شهر کی‌یف تعجب‌برانگیز است. اپل در اوکراین نمایندگی ندارد، کارخانه یا تولیدکننده‌ای ندارد و هیچ رابطه و همکاری میان مدیران اپل و این شهر در دست نیست!

پس موزه اپل در این شهر اروپای شرقی چه‌کار می‌کند؟ جواب این سوال، شرکتی به نام MacPaw و کارآفرینی به نام الکساندر کوزووان (Oleksandr Kosovan) است.

کوزووان یکی از کارآفرینان مشهور اوکراین است که در سال ۲۰۰۸ شرکتی به نام MacPaw راه‌اندازی کرد. اکنون، این شرکت حدود ۱۰۰ کارمند دارد و نرم‌افزارهایی معروفی مانند CleanMyMac و سرویس Setapp را برای Mac عرضه کرده است.

علاقه موسس و مدیرعامل شرکت MacPaw به اپل و محصولات‌اش در سال‌های دور؛ باعث پایه‌ریزی موزه‌ای از تجهیزات این شرکت شده است. کوزووان در سال ۲۰۰۳، وقتی در دانشگاه پلی‌تکنیک کی‌یف درس می‌خواند؛ نمی‌توانست یک سیستم مک بخرد ولی به خاطر علاقه زیاد به اپل؛ صفحه‌کلید شفاف این شرکت را با حقوق یک ماهه خود خرید.

البته، آقای کوزووان کمی بعدتر توانست یک کامپیوتر مک خریداری کند و بعدترها توانست ابزارهایی برای بهبود عملکرد مکینتاش عرضه کند.

آقای کوزووان همان‌طور که شرکت MacPaw را توسعه می‌داد؛ یک گوشه از دفترش را به قرار دادن محصولات و تجهیزات قدیمی و استفاده شده اپل اختصاص داد.

خرید مجموعه‌هایی تاریخی

در اوایل تابستان ۲۰۱۶، مدیرعامل MacPaw متوجه شد یکی از شرکت‌های بزرگ و معروف تعمیرات کامپیوترهای مک به نام Tekserve در نیویورک می‌خواهد تعطیل شود. شرکت Tekserve اعلام کرده بود می‌خواهد حدود ۴۰ کامپیوتر قدیمی و تاریخی مک را بفروشد.

در میان این مجموعه ارزشمند، کامپیوتر مکینتاش با رم ۱۲۸ کیلوبایتی است که استیو وزنیاک امضا کرده است یا سیستم خاطره‌انگیز «Apple Lisa» و «NeXTcube» از استیو جابز قرار داشتند.

الکساندر کوزووان این مجموعه را به قیمت ۴۷ هزار دلار از شرکت Tekserve خرید و به موزه کوچک خود در شرکت MacPaw اضافه کرد. چگونگی حمل این مجموعه از امریکا به اوکراین داستان شنیدنی دارد.

برخی تعمیرگاه‌های محلی شهر کی‌یف هم پس از این خرید بزرگ؛ با آقای کوزووان همکاری کردند و چند دستگاه مک به او دادند. کارمندان به وجد آمدند و دانشجویان و مردم با تورهای گردشگری از این مجموعه بازدید می‌کردند.

الکساندر کوزووان در بهار سال ۲۰۱۷ نیز یک مجموعه بزرگی از گوشی‌های آیفون، آیپد، آی‌پاد، مک و پوسترهای تبلیغاتی قدیمی اپل را از یک شرکت لهستانی خرید و به کی‌یف و MacPaw منتقل کرد.

حالا دیگر شرکت MacPaw برای این موزه بزرگ و دیدنی محصولات قدیمی اپل و بازدید عموم علاقه‌مندان جای کافی ندارد و قرار است به یک مکان در خود شهر کی‌یف منتقل شود. احتمالا این موزه در ماه ژوئن ۲۰۱۸ افتتاح می‌شود.

در این موزه می‌توان سیر تاریخی طراحی محصولات اپل، حرکت اپل از ماوس و صفحه‌کلید به سوی نمایشگرهای لمسی و داستان اپل در ده‌های مختلف را تماشا کرد.

الکساندر کوزووان اعتقاد دارد نمی‌توان برای این موزه قیمتی تعیین کرد. این موزه برای جلب توجه دیگران به محصولات شرکتی است که زندگی‌اش را تغییر داد.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.