درمان ابولا؟

2

همه‌گیری‌های ویروس ابولا به سبب سرعت انتشار و درصد بالای میرایی (۹۰ درصد)، بسیار هراس‌انگیز هستند، طوری که رمان‌ها و فیلم‌های ترسناکی  با سوژه ابولا ساخته شده‌اند. روی ابولا حتی به عنوان یه سلاح زیستی هم کار شده است.

وجه تسمیه ابولا، رودخانه ابولا است، جایی که نخستین همه‌گیری بیماری در آن رخ داد.

نخستین بار در سال ۱۹۷۶، در زئیر و سودان، تب خونریزی‌دهنده اوبولا گزارش شد. تا به امروز به جز در مان «حمایتی»، درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده بود. داروهای ضد ویروسی و اینترفرون‌ها در مورد ابولا، بی‌تأثیر بودند و جز برقرار موازنه آب و الکتورلیت و تزریق فاکتورهای انعقادی و خون و کارهای حمایتی دیگر، کار دیگری برای بیماران نمی‌شد، انجام داد.

اما به تازگی گروهی از دانشمندان راهی برای جلوگیری از ورود این ویروس به سلول ها پیدا کرده‌اند، نتایح پژوهش آنها در PLoS Pathogens منتشر شده است.

ابولا با گول زدن سلول‌ها مثل یک اسب تروجان وارد سلول‌ها می‌شود. راه بیوشیمیایی فسفواینوزیتید ۳ کیناز یا PI3K، اهمیت زیادی در سلول ها دارد، یکی از موارد اهمیت این راه بیوشیمیایی در انتقال مواد و ذرات و خارج سلولی در قالب حباب‌هایی به داخل سلول است. ویروس ابولا می‌تواند به این حباب متصل شود و به داخل سلول منتقل شود و بعد از داخل حباب خارج شود و باعث بیماری شود.

محققان دانشگاه تگزاس، دارویی پیدا کرده اند که این راه بیوشیمیایی را خاموش می‌کند.

 
2 نظرات
 1. sh می گوید

  جناب دکتر این متن برای بنده کاملا پزشکی است و دوتا سوال دارم که لطفا جواب بدین:
  ۱-آیا این ویروس مختص آفریقا است؟
  ۲-راه انتقال این ویروس چیست؟(یا درستر راههای انتقال)

  ممنون می شم پاسخ بدین.

 2. محمد می گوید

  داروها ی موجود با نام انها ومراحل درمان انرا معرفی نماید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.