8 ایستگاه رادار متروک که هنوز هم از نظر زیبایی‌شناسی، قابل توجه هستند

4

بین سال‌های 1930 تا 1970، دولت‌ها میلیاردها دلار صرف تأسیس سامانه‌های هشدار زودهنگام کردند تا کشور و تأسیسات نظامی و راهبردی خود را از گزند حملات هوایی دشمن در امان نگه دارند. ایستگاه‌های رادار غالبا در مناطق دورافتاده ساخته می‌شدند.

اما با آمدن فناوری‌های نو، از جمله ماهواره‌های جاسوسی و نظارتی، دیگر زمانی این ایستگاه‌ها به سر آمد و برج‌ها و بشقاب‌ها و ساختمان‌های آنها متروک ماند.

در اینجا با هم 8 ایستگاه رادار متروک را مرور می‌کنیم که از نظر شکل ظاهری و زیبایی‌شناسی، بسیار جالب هستند:

آینه‌های اکوستیک در جنوب انگلیس

در اوایل خبری از رادارهای مدرن نبود و به جای رادار باید از «گوش»های بزرگی برای شنیدن صدای موتور هواپیماها استفاده می‌شد، این گوش‌های بزرگ یا آینه‌های آکوستیک، صدا را جمع‌آموری و متمرکز می‌کردند و شنونده می‌توانست با استفاده از آن متوجه ورود هواپیماها از فاصله دور شود.

این تأسیسات عمدتا در دهه 1930 در جنوب انگلیس در کنار دریا ساخته شده بودند، اما حتی پیش از اینکه جنگ جهانی دوم به سر آید، استفاده از آنها منسوخ شد، چون فناوری هواپیماها آنقدر پیشرفت کرده بود که حتی در صورت تشخیص نزدیک شدن هواپیماها با این ایستگاه‌ها، فرصت آنقدر کم بود که قبل از هر اقدام دفاعی، هواپیماها سر می‌رسیدند و مأموریت خود را انجام می‌دادند.

ایستگاه رادار

Abandoned Radar Stations 1

رادار SCR-270 آمریکا

این رادار، محصول دو دهه تلاش شرکت سیگنال آمریکا بود، این رادار، نخستین سامانه تشخیص راداری نظامی محسوب می‌شد. پرسنلی که هر واحد آن را اداره می‌کردند، شامل 9 نفر بودند، این رادار تا 150مایل برد داشت. یعنی در صورت کاربرد و توجه به هشدار این سیستم راداری، آمریکایی‌ها می‌توانستند متوجه حمله ژاپنی‌ها به «پرل هاربر» شوند.

Abandoned Radar Stations 3

رادار Pave Paws در «کپی کاد»، کالیفرنیا و آلاسکا

اسم این رادار زیبا، مخفف یک عبارت طولانی است که توسط نیروی هوایی امریکا در دهه 1970 ساخته شده بود تا موشک‌ها را رصد کند. چیزی که این سامانه را بی‌همتا می‌کرد، «آرایه فازی» آن بود، به این معنی که آنتن آن ثابت بود، هر وجه مایل این رادار، خود از هزاران مکانیسم واحد تشکیل شده بود که پرتو رادار را در یک جهت خاص به صورت ثابت متمرکز می‌کردند.

امروزه این سیستم برای رصد ماهواره‌ها و زباله فضایی استفاده می‌شود. در حال حاضر تنها سه عدد از آنها فعال هستند.

ایستگاه رادار متروک

RAF Stenigot در لینکلنشایر انگلیس

بعد از اختراع رادار در اواخر دهه 1930، انگلیس زنجیره‌ای از رادارها را در نوار مرزی‌اش مستقر کرد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های این زنجیره راداری، RAF Stenigot در لینکلنشایر بود.

در سال‌های دهه 1950، ایستگاه با دیش‌های تفرق تروتوسفری مجهز شد. (تروتوسفر پایین‌تر بخش جو زمین است و تقریبا 17 کیلومتر ارتفاع دارد.) این دیش‌ها به ارتش امکان می‌دادند که سیگنال‌های میکرو ویو را با ارسال آنها به تروتوسفر دریافت و ارسال کنند.

در دهه 1980 استفاده از آنها به پایان رسید و امروزه این ایستگاه‌ها متروک هستند.

Abandoned Radar Stations 6

Abandoned Radar Stations 5

فرستنده دوگا 3 در چرنوبیل

در زمان جنگ سرد، تأسیسات دوگا 3، تأسیسات مرموزی بودند، امواج رادیویی مزاحم آنها روی همه امواج رادیویی دنیا تأثیر می‌گذاشت و روی آنها نویز می‌انداخت، حتی تئوری‌های توطئه‌ای وجود داشتند، مبنی بر اینکه با این امواج شوروی، قصد دارد مغزها را از راه دور کنترل کند!

اما عملا کاری که این تأسیسات می‌کردند، تشخیص زودهنگام شلیک موشک‌ها از فاصله 1500 مایلی بود.

Abandoned Radar Stations 8

Abandoned Radar Stations 7

توفلسبرگ در برلین

در خارج برلین، با استفاده از ملیون‌ها کیلوگرم آوار و لاشه‌های ساختمانی، یک تپه مصنوعی ساخته شده بود که زمانی به آن کوه شیطان گفته می‌شد. بعد از پایان جنگ، سازمان امنیت ملی، یک سری ساختمان و رادارها به شکل کره روی این تپه 85 متری ساخت تا فعالیت‌های نیروهای شوروی را زیر نظر بگیرد.

بعد از سقوط دیوار برلین، استفاده از آنها هم متوقف شد.

Abandoned Radar Stations 10

Abandoned Radar Stations 9

سیستم ارتباطی وایت آلیس در منطقه قطب شمال امریکا

در شمال اکانادا، 58 سیستم هشداردهنده با نام اختصاری DEW ساخته شده بود، لازم بود که با شیوه‌ای بشود به صورت سریع به هر یک از آنها تماس گرفت، سیستم ارتباطی بین اینها، ملقب به وایت آلیس بود که از بشقاب‌های تفرق تروپوسفریی و رله میکرو ویو استفاده می‌کرد.

Abandoned Radar Stations 12

Abandoned Radar Stations11

DYE-2 در گیرنلند

DYE-2 یکی از 60 جایگاه راداری در زمان جنگ سرد در شمال کانادا بود. این تأسیسات هزینه‌بر با مشارکت امریکا و کانادا ساخته شده بود. اما در دهه 1980 با پیشرفت فناوری ماهواره‌های استفاده از این گنبدهای راداری 60 متری متوقف شد، تأسیسات هنوز پاربرجا است، اما بازدیدکنندگان آن می‌گویند که داخل ساختمان پر از برف شده است.

Abandoned Radar Stations 13

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

منتخبی از تصاویر تاریخی کمتر دیده شده

با اینکه دسترسی به مستندهای خوب این روزها خیلی زیاد شده و به سبب وجود اینترنت (یا شبحی از اینترنت!) ما عکس تاریخی بسیار زیاد می‌بینیم (و می‌توانیم حدس بزنیم که که کئام عکس‌های معاصر روزی تبدیل به عکس تاریخی خواهند شد)، اما باز هم حجم…

سرژ ورونوف: پزشکی که بیضه‌های میمون‌ها را به مردها پیوند می‌زد تا آنها را جوان کند!

یکی از پر شورترین ارائه‌ها و سخنرانی‌ها در کنگره بین‌المللی جراحان در لندن در سال 1923 توسط جراح فرانسوی متولد روسیه به نام سرژ ورونوف انجام شد. سه سال پیش‌تر، ورونوف با آزمایش‌های بحث‌برانگیز پیوند غده‌ که به ادعای خودش آدم‌ها را چند…

عکس های هوایی تام هگن از باغ های زیتون اسپانیا – الگوهای زیبای مواج و سنت‌های قدیمی

به مدت هزاران سال، اسپانیا به دلیل آب و هوای مدیترانه‌ای، تابستان‌های طولانی و گرم و دمای معتدل زمستانی، در تولید زیتون پیشرو بوده است. میوه‌های زیتون که در آب نمک نگهداری می‌شوند و یا آسیاب می‌شوند تا روغن‌های طبیعی از آنها استخراج شوند،…

هوش مصنوعی کودکی بازیگران سریال فرندز Friends را بازسازی کرد!

هوش مصنوعی این روزها کارهای عجیب و غریبی می‌کند و حالا به یاری آن چهره کودکی بازیگران سریال فرندز Friends بازسازی شده است. این فناوری عجیب و غریب، نسخه‌های کودکی شش بازیگر معروف را ایجاد کرده. صفحه فیس بوک the_ai_dreams این کار را کرده،…

چهره و شکل و شمایل یک شهروند کشورهای اسکاندیناوی یا منطقه نوردیک به چه صورت است؟

کشور‌های اسکاندیناوی که به عنوان کشورهای شمال اروپا یا منطقه نوردیک نیز شناخته می‌شوند، به گروهی از کشور‌های شمال اروپا اطلاق می‌شود. واژه نوردیک اغلب برای توصیف دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد که اعضای اصلی شورای شمال اروپا هستند،…

آیا سیگار الکترونیکی ایمن‌تر و سالم‌تر از سیگار معمولی است؟

در انگلستان، هم‌زمان با مبارزه با سیگار کشیدن جوانان، سیگارهای الکترونیکی به عنوان بخشی از تلاش‌های دولت برای کمک به مردم برای ترک سیگار تبلیغ می‌شوند. ما به اینکه چرا در مورد این دستگاه‌ها دو نظر بسیار متفاوت وجود دارد، نگاهی می‌اندازیم.…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / منابع آزمون دولینگو / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

4 نظرات
 1. امیر محمد می گوید

  سلام
  یک مجموعه رادار هم هست برای رصد موجودات فضایی استفاده میشه
  اگر میشه اسم اون رو و مکانش رو اگه میدونستید برام ایمیل کنید.
  ممنون

  1. بابک می گوید
 2. فرشاد می گوید

  فرستنده دوگا ۳ در چرنوبیل خیلی خاص بود. این روس‌ها همه چیز رو بزرگ میسازند ولی اینیکی یه ابَر سازه بود!

 3. رضا می گوید

  تو بازی IGI هم از اون کره آلمانیا بود!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5