به‌زودی در کوبا اینترنت خانگی پرسرعت راه‌اندازی خواهد شد و مردم می‌توانند وای‌فای شخصی داشته باشند

0

برای اولین بار در تاریخ کشور کوبا، مردم این کشور می‌توانند از خانه خود به اینترنت متصل شوند.

همیشه اینترنت در کشور کوبا با محدودیت‌هایی روبرو بوده است. تا چند سال پیش مردم عادی حق دسترسی به اینترنت نداشتند و شبکه‌های موبایل فاقد دیتا بودند.

در سال‌های اخیر، دولت کوبا چند صد هات‌اسپات وای‌فای در مراکز شهرها و خیابان‌ها راه‌اندازی کرد تا مردم به اینترنت دسترسی داشته باشند. مردم ناچار بودند برای اتصال به اینترنت از خانه‌های خود خارج شوند و در نزدیکی یک هات‌اسپات وای‌فای در مکانی عمومی تجمع کنند.

تازه بایستی کاربران اینترنت برای دسترسی به اینترنت عمومی پول پرداخت کنند و کارت اینترنت بخرند. در هتل‌ها هم اینترنت برای توریست‌ها کم سرعت و با هزینه گران ارایه می‌شد.

اما اکنون دولت کوبا اعلام کرده زمینه دسترسی گسترده مردم به اینترنت خانگی و پرسرعت را فراهم خواهد کرد. دولت مجموعه قوانین جدیدی برای دسترسی به اینترنت پرسرعت شخصی تدوین کرده و به‌زودی اجرا خواهد کرد.

طبق این قوانین، مردم می‌توانند در خانه‌های خود اینترنت پرسرعت داشته و وای‌فای راه‌اندازی کنند. افزون بر این، خرید و فروش مودم و روتر یا وارد کردن تجهیزات اینترنت خانگی برای کسب‌وکارها فراهم می‌شود؛ اگرچه بیم انحصاری بودن آن می‌رود و دولت سعی خواهد کرد تجارت اینترنت در این کشور را تحت سیطره خود داشته باشد.

محدودسازی اینترنت از ترس خرابکاری و نفوذ

کوبا یکی از کشورهای دارای کمترین ضریب نفوذ اینترنت جهان است. اینترنت در کوبا بسیار گران و ساعتی یک دلار است. در هفته‌های گذشته، کمپین‌هایی در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی کوبا برای کاهش قیمت اینترنت راه‌اندازی شده است.

کوبا عدم توسعه اینترنت در این کشور را تحریم‌های امریکا در ده‌های پیشین می‌داند. این کشور با همکاری ونزوئلا، کابل‌های زیردریایی جدیدید راه‌اندازی کرده است که پهنای‌باند این کشور را ۳ هزار برابر بیشتر می‌کند.

پیش‌بینی می‌شد با راه‌اندازی کابل‌های زیردریایی ونزوئلا، سرعت اینترنت در کوبا بهتر و قیمت آن متعادل‌تر شود تا درصد بیشتری از مردم به اینترنت دسترسی داشته باشند. خود دولت کوبا هم محدودیت‌های زیادی برای دسترسی آزاد به اینترنت وضع کرده است.

این کشور از ترس خرابکاری‌های اینترنتی یا نفوذ کشورهایی مانند امریکا در این کشور از طریق فضای مجازی، استفاده آزاد اینترنت را به شدت زیرنظر داشته و در کنترل خود دارد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.