یک حدس جالب یا تئوری توطئه عجیب: آیا چالش «عکس ده سال پیش» فراتر از یک سرگرمی، وسیله‌ای برای قدرتمند کردن سیستم‌های نظارتی و تشخیص چهره است؟!

0

این روزها همه درگیر چالش «عکس ۱۰ سال پیش» شدند. چالشی که از شما دعوت می‌کند عکسی از سال ۲۰۰۹ را کنار عکس ۲۰۱۹ قرار دهید.

تقریبا همه مردم در سراسر دنیا از افراد مشهور و معروف بازیگر، فوتبالیست، ورزشکار، سیاسی و حتی مدیران ارشد و رهبران دولت‌ها درگیر این چالش شدند و پروفایل‌های آن‌ها در فیسبوک، اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی دیگر با عکس‌هایی از سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۹ کنار یکدیگر پر شده است.

اما در روزهای اخیر زمزمه‌هایی در رسانه‌های اجتماعی و سایت‌های خبری مانند وایرد و گاردین آغاز شده است که نگاهی تردیدآمیز به این چالش دارد.

در حالی‌که شاید چالش «عکس ۱۰ سال پیش» فقط برای سرگرمی و خندیدن یا نهایتا درک تغییرات در دوره‌ای ۱۰ ساله باشد؛ این کابوس و نگرانی را هم به وجود می‌آورد که بهترین بستر و فرصت برای توسعه ابزارهای تشخیص چهره باشد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

در ابتدا، یک خبرنگار حوزه فناوری به شوخی در توییتر مطرح کرد که با این چالش، حجم زیادی دیتای جذاب و در دسترس برای سیستم‌های نظارتی و شرکت‌های توسعه‌دهنده ابزارهای تشخیص چهره فراهم شده است.

فیسبوک شروع‌کننده این چالش بود؟

میلیون‌ها عکس که می‌توانند تغییرات چهره و صورت افراد در بازه‌ای ده ساله را به هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی آموزش دهند. نرم‌افزارهای تشخیص چهره می‌توانند با بررسی عکس‌های این چالش، به الگوریتم‌هایی برای مسن‌تر نشان دادن افراد یا شناسایی افراد از روی عکس‌های جوانی آن‌ها برسند.

نشریه وایرد در مقاله مفصلی به بررسی این ادعا پرداخته و این نظریه را مطرح کرد که شاید تمام این چالش، یک سناریو و توطئه از سوی فیسبوک باشد تا بتواند داده‌های برای پیشبرد سیستم‌های نظارتی و تشخیص چهره خود تولید کند.

در گذشته، سابقه چنین چالش‌هایی وجود دارد. برای نمونه، موسسه تحلیل اطلاعات کمبریج با استفاده از یک مسابقه شخصیتی سعی کرد پیش‌زمینه‌هایی از نظرات مردم درباره انتخابات جمع‌آوری کند.

سخن‌گوی فیسبوک به نشریه وایرد گفته این چالش از سوی آن‌ها شروع نشده است و این شبکه اجتماعی به دنبال جمع‌آوری اطلاعات یا کسب نتایجی از آن نیست.

سخن‌گوی فیسبوک می‌گوید چالش «عکس ۱۰ سال پیش» از سوی مردم در این شبکه اجتماعی به راه افتاد و مردم صرفا دیدگاهی سرگرم‌کننده به آن دارند.

به جای حریم خصوصی خودتان، جهان را به چالش بکشید

برخی از رسانه‌های دیگر هم چنین اعتقاد و نظری دارند و می‌گویند این چالش توسط فیسبوک راه‌اندازی نشده و برایش نفعی از نظر توسعه ابزارهای تشخیص چهره ندارد. چون فیسبوک به طور عادی به تمام عکس‌های کاربران‌اش در ۱۰ سال پیش و حتی گذشته‌تر دسترسی دارد.

اما این احتمال وجود دارد که عکس‌های این چالش توسط شرکت‌های ثالث مورد استفاده قرار بگیرند. باز هم فیسبوک در فروش اطلاعات یا دادن دسترسی به شرکت‌های دیگر برای استفاده از دیتاهای کاربران سوءسابقه دارد.

به‌ویژه اینکه می‌دانیم اینستاگرام، پاندورا و چندین سرویس عکس دیگر درگیر با این چالش زیر نظر فیسبوک اداره می‌شوند.

به هر حال، فارغ از اینکه چالش «عکس ۱۰ سال پیش» یک سرگرمی خنده‌دار است یا کابوس حریم خصوصی وحشتناک؛ بهتر است در آن شرکت نکنید و حریم خصوصی خودتان را به خطر نیندازید.

رسانه‌ها پیشنهاد می‌کنند به جای به چالش کشیدن حریم خصوصی خودتان، عکس‌هایی از کره زمین و طبیعت در ۱۰ سال پیش منتشر کنید و تغییرات منفی جهان را به چالش بکشید.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.