از حالا روبات‌ها می‌توانند اشیایی را بردارند که قبلا هرگز ندیده‌اند

0

گروه علوم کامپیوتر دانشگاه MIT با همکاری آزمایشگاه هوش مصنوعی (CSAIL) سیستم جدیدی توسعه داده‌اند که به روبات‌ها قدرت انتخاب و برداشتن هر چیزی را می‌دهد؛ بدون اینکه قبلا آن‌ها را دیده باشند.

اگرچه روبات‌ها و هوش مصنوعی در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیار بزرگی داشتند ولی هنوز باید اشیا را برای روبات‌ها تعریف کرد و نحوه کار با آن را آموزش داد.

روبات‌ها نمی‌توانند هوشمندانه اشیا را بررسی کنند و فرق یک لیوان را با سبد یا یک کاسه تشخیص دهند.

به همین دلیل، آزمایشگاه CSAIL به دنبال توسعه سیستمی است که روبات‌ها بتوانند خودشان را آموزش دهند تا با اشیا جدید چگونه رفتار کنند.

این آزمایشگاهی سیستمی به نام kPAM با استفاده از جلوه‌های بصری اشیا و مجموعه‌ای از نکات کلیدی سه بعدی درباره اشیا توسعه داده است تا روبات‌ها بتوانند با اشیای جدید هم کار کنند.

مقدمه‌ای برای انجام کارهای بزرگ‌تر

آزمایشگاه CSAIL می‌گوید سیستم kPAM یا Keypoint Affordance Manipulation دقیق‌تر از سایر فناوری‌های مشابه است. این فناوری می‌تواند تمام مختصات یک شی را تشخیص دهد و بعد روبات تعیین کند چه چیزی است و چگونه باید با آن کار کند.

مثلا روبات اگر یک لیوان دسته‌دار ببیند؛ متوجه می‌شود باید این لیوان را با دسته به یک قلاب آویزان کند. اگر یک جفت کفش تشخیص دهد؛ می‌فهمد که باید این جفت کفش را در طبقه‌بندی قفسه قرار دهد.

درک کمی بیشتر درباره مختصات یک شی می‌تواند به روبات‌ها کمک کند هر چیزی را برداشته و در جای مناسب قرار دهند یا قادر به انجام طیف گسترده‌ای از کارها و وظایف جدید باشند.

امروزه این قابلیت به لطف یادگیری ماشین و الگوریتم‌های شبکه عصبی قابل دسترسی است و سیستم kPAM آن را به روبات‌ها هدیه می‌دهد.

محققان CSAIL می‌گویند باید هنوز روی سیستم kPAM کار کنند و نیاز به توسعه بیشتر دارد تا هر دستگاهی که به kPAM مجهز شد؛ بتواند کارهای بزرگی مانند تخلیه ماشین ظرف‌شویی یا پاک کردن آشپزخانه را انجام دهد.

همچنین امیدوارند این سیستم به عنوان بخشی از روبات‌های صنعتی و کارخانه‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.